Aga-T2

Scrie răspuns
Avatar utilizator
Midnight Caller
veteran
veteran
Mesaje: 860
Membru din: Dum Iun 30, 2013 6:09 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Aga-T2

Mesaj de Midnight Caller »

Totul e bine cand se termina cu bine :)))
Avatar utilizator
Iceman
utilizator experimentat
utilizator experimentat
Mesaje: 271
Membru din: Sâm Iun 29, 2013 2:05 pm
Localitate: Constanta
Contact:

Re: Aga-T2

Mesaj de Iceman »

Ma bucur ca ti-a fost de folos, eu stiam ca intra bine acolo... era testata ! ;)

MC uite o alta posibilitate:

[youtube][/youtube]
Imagine
cristian
veteran
veteran
Mesaje: 2374
Membru din: Sâm Iun 29, 2013 10:25 pm

Re: Aga-T2

Mesaj de cristian »

Doamne! daca intra unul care din intamplare nimereste pe forum cautand adidasi pe net si da de posturile noastre cred ca se apuca de baut sau face un stroke.
- cablu de bicicleta si varnish (la voi genesistii)
- vata si sarma (la noi silicosii)
- tevi de metal cu baterii
- strunguri si freze

Si la sfarsit sta cu ochii in tavan si se intreaba: oare cu ce se ocupa oamenii astia?

Scuze de off, dar eu nefiind genesist citesc pe la voi diverse ca sa ma instruiesc :)))

Stima!
Avatar utilizator
Iceman
utilizator experimentat
utilizator experimentat
Mesaje: 271
Membru din: Sâm Iun 29, 2013 2:05 pm
Localitate: Constanta
Contact:

Re: Aga-T2

Mesaj de Iceman »

Simplu... eu sunt Dj si electronist amator (adica fara diploma desi fac proiecte de diploma
pt studenti an de an care devin ingineri pe bani dati mie [pacat ca asta se intampla doar vara] :lol: )


Dar da, buna remarca ta ! Mai nou se poate vata si la genesis si cu mesh combinata daca vrei...
Deh, un rahat de vata... si m-am chinuit atata timp cu silica ! pana la urma am trcut la mesh...

Viitorul suna bine !
Imagine
cristian
veteran
veteran
Mesaje: 2374
Membru din: Sâm Iun 29, 2013 10:25 pm

Re: Aga-T2

Mesaj de cristian »

Nu ma gandeam la cineva anume, ci pur si simplu cum suna astea in ochii unuia care nu e de-al nostru. Si mi s-a parut haios, de asta am postat, dar inca odata scuze nu vreau sa va intrerup - pur si simplu am vrut sa impartasesc cu voi.

Eu ma mir ca nu se mira nevasta-mea cand vede ca bag vata in scule si alte alea. :) Ma ia asa cum sunt.

O seara buna!
Avatar utilizator
Iceman
utilizator experimentat
utilizator experimentat
Mesaje: 271
Membru din: Sâm Iun 29, 2013 2:05 pm
Localitate: Constanta
Contact:

Re: Aga-T2

Mesaj de Iceman »

Nevasta-mea e multumita ca nu mai fumez !

O alta setare la atomizoare genesis tot bazata pe microcoil si vata:
[youtube][/youtube]
Imagine
Avatar utilizator
aisman
utilizator experimentat
utilizator experimentat
Mesaje: 397
Membru din: Vin Aug 02, 2013 10:53 am
Localitate: Salonta

Re: Aga-T2

Mesaj de aisman »

Bun, si am revenit cu impresiile: Merge foarte bine pe cablu de la bicicleta+putin mesh rulat si cu gaura izolata. Da un gust mult mai curat, mai altfel decat cum da doar cu mesh simplu. De alimentat mi se alimenteaza foarte bine, daca tin putin inclinat si cablul sa fie in jos tot timpu in lichid pana pe la jumatate, daca e mai mult se alimenteaza prea tare. Nu as fi crezut ca merge cu cablul acela de la bicicleta dar am zis ca fac un test sa vad ca nu am nimic de pierdut. In cazul meu probabil o sa raman pe setarea asceasta o perioada de timp. Singurul minus care l-as putea spune in cazul acesta este cablul cam mic in damentru si daca las modul culcat probabil va curge(in gaura de alimentare am un mesh rulat deoarece am scos pinul - care ar fi pentru setup cu silica)

LE: Cum de nu ii da la tipul cu microcoil, la al 2lea clip hotspot? Probabil vata aceea de sub rezistenta cum tine lichidul imbiba si rezistenta. Oricum foarte interesant setup. Pe viitor s-ar putea sa il incerc si eu
Avatar utilizator
Iceman
utilizator experimentat
utilizator experimentat
Mesaje: 271
Membru din: Sâm Iun 29, 2013 2:05 pm
Localitate: Constanta
Contact:

Re: Aga-T2

Mesaj de Iceman »

Man, hotspot-ul apare ca urmare unui scurt intre spire prin intermediul meshei metalice,
sau cand gaura nu e izolata, mesh atinge la - si apoi atinge o spira de mesh si iti micsoreaza rezistenta.
E ca si cum rezistenta e formata de la pinul de plus pana unde atinge de mesh, acesta comportandu-se ca surub de -

Sper ca ai inteles !
Imagine
cristian
veteran
veteran
Mesaje: 2374
Membru din: Sâm Iun 29, 2013 10:25 pm

Re: Aga-T2

Mesaj de cristian »

aisman scrie: LE: Cum de nu ii da la tipul cu microcoil, la al 2lea clip hotspot? Probabil vata aceea de sub rezistenta cum tine lichidul imbiba si rezistenta. Oricum foarte interesant setup. Pe viitor s-ar putea sa il incerc si eu
Pai ideea de microcoil e un "hot spot" in sine :))
Spirele trebuie sa se atinga intre ele ca sa aiba efectul scontat.
Eu asa l-am aranjat:
Imagine

PS Dar parca e pacat de un atomizor genesis sa il aduci aici... pe micro cu vata.
slavyk
veteran
veteran
Mesaje: 1592
Membru din: Mie Iul 03, 2013 11:42 am
Localitate: Sighetu Marmatiei
Contact:

Re: Aga-T2

Mesaj de slavyk »

Da-mi voie sa te contrazic... ;) Micro-coil nu este deloc hot-spot (chiar cu ghilimele). La unul executat la cald, adica cu spirele stranse mecanic si incalzite la rosu cu brenner-ul se formeaza un strat de oxid care izoleaza electric foarte bine si din aceasta cauza nu ai scurt-circuit (SC) intre spire. In caz contrar, valoarea rezistentei ar fi egala doar cu rezistivitatea picioruselor neinfasurate.
cristian
veteran
veteran
Mesaje: 2374
Membru din: Sâm Iun 29, 2013 10:25 pm

Re: Aga-T2

Mesaj de cristian »

Ideea era raspunsul meu la "de ce nu are hot spot cu vata". Ca nu are mesh :) ca sa faca scurt. "Hot spot" era o figura de stil ca sa echivalez "glow" care este atributul pt microcoil.
Lucrezi cu microcoil? Aprinderea se face instantaneu fata de o bobina clasica, cu spire la distanta.
Daca ar fi cum zici, as avea peste 10 ohmi la cata sarma e acolo...


Te-ai uitat la poza pusa de mine? Daca nu pare a fi microcoil, mai pun una:

Imagine


Nu-s incazite cu brenerul la rosu - nici n-as avea de unde asa ceva, si rezistenta are fix 2 ohmi.

Bineinteles ca poti sa ma contrazici, de aia e forum :)

Stima!
slavyk
veteran
veteran
Mesaje: 1592
Membru din: Mie Iul 03, 2013 11:42 am
Localitate: Sighetu Marmatiei
Contact:

Re: Aga-T2

Mesaj de slavyk »

Şi totuși... cum sărăcia să ai 10 Ohmi?! Măsoară bucata de fir rezistiv înainte de a o înfăşura şi o să vezi că am dreptate. Şi da, în toate atomizoarele am micro— coil. În loc de arzător cu gaz se poate folosi o brichetă anti— vînt sau jet.

Sent from my S500 using Tapatalk 2
Avatar utilizator
Iceman
utilizator experimentat
utilizator experimentat
Mesaje: 271
Membru din: Sâm Iun 29, 2013 2:05 pm
Localitate: Constanta
Contact:

Re: Aga-T2

Mesaj de Iceman »

Cristi, are dreptate Slavyk !
Nu am mai apucat dimineatza sa iti raspund desi am vazut postul... dar trebuia sa plec !
Este exact cum a zis si Slavyk, se formeaza un strat de oxid intre spire !
Primul meu microcoil are 2,2 ohmi, cand faceam 6 spire labartate iesea la 2,3.
0,1 ohmi e diferenta mica de material care rezulta din apropierea spirelor !
Altfel ar fi luminat foarte ciudat daca spirele faceau scurt intre ele !

Cel mai ok este sa faci cum a zis Slavyk, masoara inainte bucata de kanthal si dupa ce faci bobina !
Asa o sa te convingi singur !

Eu cand am vazut prima data, am crezut ca totul se bazeaza pe faptul ca nu ajung sa se atinga niciodata spirele alea !
E de ajuns si un micrometru sa fie intre ele ca sa nu faca contact intre spire !
Acum ca e oxidul ca e micro distanta dintre ele (poate de aici si denumirea) nu conteaza, eu credeam ca faza cu arderea e ca sa nu se labarteze la loc dupa strangere, dar oricum asta creaza si un strat de oxid !

Toate cele bune !

PS - Imi place cum lumineaza asa din interior spre exterior :D lucru care nu s-ar intampla daca ar fi fost scurt acolo !
Imagine
cristian
veteran
veteran
Mesaje: 2374
Membru din: Sâm Iun 29, 2013 10:25 pm

Re: Aga-T2

Mesaj de cristian »

Deci v-am aratat microcoilul facut de mine. Nu de azi, daca e cineva curios e pe topicul meu cu smokul RDA. Cred ca am fost printre primii curiosi care l-am laudat acolo.
Fara brener.
In nici un caz la rosu, nici nu am cu ce si nici nu e nevoie.
Incercati, si vorbim dupa :)

Oricum, eu vad ca la mine merge, la voi merge, deci care e problema?

Inca odata: discutia a plecat aiurea, era vorba de un raspuns la intrebarea de ce nu are hot spot un microcoil cu vata.

Eu stiu sa imi fac rezistenta, serios.
Daca nici cu pozele alea nu reusesc sa conving, cred ca mai ramane sa jur :)

Stima!


Inca ceva:
Iceman scrie:Cristi, are dreptate Slavyk !
Nu am mai apucat dimineatza sa iti raspund desi am vazut postul... dar trebuia sa plec !
Este exact cum a zis si Slavyk, se formeaza un strat de oxid intre spire !
Primul meu microcoil are 2,2 ohmi, cand faceam 6 spire labartate iesea la 2,3.
0,1 ohmi e diferenta mica de material care rezulta din apropierea spirelor !
Altfel ar fi luminat foarte ciudat daca spirele faceau scurt intre ele !
Pai ala nu e microcoil din punctul meu de vedere.
Eu am 1.8 ohmi la 3 spire cu spatiu.
Tot cam atat, adica 2 ohmi am la 10 spire lipite. Daca desfac 10 spire facute pe surubelnita, si masor cam cati ohmi zici ca am? vreo 7-8? cu 10 am exagerat putin...
Deci intre 3 spire si 10 spire diferenta de 0.2 ohmi. Pentru ca fac contact intre ele. Ideea e sa ai suprafata mare de ardere, de aceea bobineaza oamenii aia pana se plictisesc la microcoil.

Stima din nou.
Sarma de 0.2, la diametru de bobina aprox. egal. (nu l-am luat la micrometru)
cristian
veteran
veteran
Mesaje: 2374
Membru din: Sâm Iun 29, 2013 10:25 pm

Re: Aga-T2

Mesaj de cristian »

Iar stratul de oxid se creeaza instantaneu la primul foc pe mod, te asigur ca e mai tare decat orice brener.
Si da, se incalzeste stransa in penseta - dar nu e necesar la rosu, ca sa piarda din elasticitate si sa ramana stranse, altfel vei avea spatii, am mai scris asta mai demult...
Incearca si ai sa vezi ca asa e.

:)))

Hai sa ne impacam.

Slavyk, Iceman eu ma retrag deoarece nu vreau sa stric topicul care este pe genesis si AGA cu vata mea in microcoil :)
Va invit la mine pe topicul despre smok RDA. Fara visichi si ceai, ca nu avem cum, poate alta data face to face :)


Inca odata, scuze tuturor pentru interventie!
Scrie răspuns