Aga-T2

Scrie răspuns
Avatar utilizator
Valahul
veteran
veteran
Mesaje: 1120
Membru din: Lun Mai 13, 2013 5:05 pm
Localitate: Ardeal

Aga-T2

Mesaj de Valahul »

Un atomizor foarte reusit, parerea mea.
In curand voi face o recenzie completa.
"Un om care se intelege bine cu toata lumea este lipsit de personalitate"
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, iubesc mai mult cainii."
"Am invatat de la animale lucruri mai multe si mai profunde decat de la oameni."
Avatar utilizator
Midnight Caller
veteran
veteran
Mesaje: 860
Membru din: Dum Iun 30, 2013 6:09 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Aga-T2

Mesaj de Midnight Caller »

La cati Watti il folosesti ? Eu la 8W am destul abur, insa mi se incarca foarte repede rezistenta, la maxim 2-3ml trebuie sa-i fac dry-burn...
Avatar utilizator
Valahul
veteran
veteran
Mesaje: 1120
Membru din: Lun Mai 13, 2013 5:05 pm
Localitate: Ardeal

Re: Aga-T2

Mesaj de Valahul »

Midnight Caller scrie:La cati Watti il folosesti ? Eu la 8W am destul abur, insa mi se incarca foarte repede rezistenta, la maxim 2-3ml trebuie sa-i fac dry-burn...
Merg in general pe vv, il tin la 4,2 V.
O sa fac o recenzie mai detaliata cand o sa am mai mult timp...
"Un om care se intelege bine cu toata lumea este lipsit de personalitate"
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, iubesc mai mult cainii."
"Am invatat de la animale lucruri mai multe si mai profunde decat de la oameni."
Avatar utilizator
Midnight Caller
veteran
veteran
Mesaje: 860
Membru din: Dum Iun 30, 2013 6:09 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Aga-T2

Mesaj de Midnight Caller »

Danke !
Avatar utilizator
Valahul
veteran
veteran
Mesaje: 1120
Membru din: Lun Mai 13, 2013 5:05 pm
Localitate: Ardeal

Re: Aga-T2

Mesaj de Valahul »

O sa vezi maine daca apuc sa arat cu ce alimentez Aga-T-ul (mod home made...), si de ce merge atat de bine... :thumbup:
"Un om care se intelege bine cu toata lumea este lipsit de personalitate"
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, iubesc mai mult cainii."
"Am invatat de la animale lucruri mai multe si mai profunde decat de la oameni."
Avatar utilizator
s7ar
veteran
veteran
Mesaje: 581
Membru din: Sâm Iun 29, 2013 10:05 am
Localitate: Bucuresti - Colentina
Contact:

Re: Aga-T2

Mesaj de s7ar »

valahul scrie:O sa vezi maine daca apuc sa arat cu ce alimentez Aga-T-ul (mod home made...), si de ce merge atat de bine... :thumbup:
Eu stiu deja, eu stiu deja ! :twisted:
Va astept cu poze, sa vada si ceilalti useri ce am vazut eu !


P.S : Va astept si cu o recenzie mai detaliata a atomizorului AGA-T2.
O recinzie facuta de dvs., cu propriile cuvinte..
[url="http://www.ecigalternative.com/quit-counter/quit-smoking-banner.php"]
[img]http://www.ecigalternative.com/quit-counter/quit-smoking-banner.php?key=22393[/img]
[/url]
Avatar utilizator
Midnight Caller
veteran
veteran
Mesaje: 860
Membru din: Dum Iun 30, 2013 6:09 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Aga-T2

Mesaj de Midnight Caller »

Ceea ce ma "deranjeaza" este faptul ca la 8W, atty-ul pe silica scoate mai mult abur decat genesis-ul. Kanthal-ul folosit e tot de 0.2, diametrul aproximativ e tot de 3 (pe atty-urile cu silica folosesc silica de 3mm, iar mesh-ul a iesit in grosime tot de 3mm).
What the f*ck ? :?
Avatar utilizator
Valahul
veteran
veteran
Mesaje: 1120
Membru din: Lun Mai 13, 2013 5:05 pm
Localitate: Ardeal

Re: Aga-T2

Mesaj de Valahul »

Revin cu parerea mea despre acest vaporizator de tip genesis.
Prima data cred ca se cuvine sa vedem cum arata:

Imagine

Plusuri:
- aspect de nota 10, foarte bine finisat, interior cat si exterior. Cand l-am desfacut, am avut impresia ca am in mana un instrument chirurgical.
- tub transparent de pirex. Rezistenta pirex-ului este cunoscuta, riscul sa fie atacat de anumite arome este practice nul.
- garnituri de silicon tip manusa sa zic asa, la tubul din pirex, atat jos cat si sus. Deci tubul din pirex nu mai ajunge in contact cu capetele metalice. Cand se asambleza corpul, tot aceste garnituri lucreaza si ca amortizoare, deci presiunea prin strangere fortata asupra tubului este mult diminuata
- Suruburile nu sunt mici, cum am citit, sunt chiar foarte mari, la fel cu cele de la Aga-T
- Aroma de nota 9, TH 10, abur 10, un gust extreme de curat, cel mai curat intalnit la un genesis (si am destule)
- Lipsa filetului la capac, pe care il consider un mare plus. Se deschide mult mai usor, se centreaza mesa cu air hole-ul rapid. Capacul nu mai trebuie smirgheluit ca la cele pe filet pentru a pozitiona gaura de aer cu mesa.
Minusuri:
- Tija filetata a surubului de plus este foarte subtire, dar merge
- Fiind finisat oglinda, aluneca mai usor din mana, dar avand in vedere aspectul, nu ma deranjeaza
- Consum mai mare de lichid, dar asta poate tine de setare, gaura interioara a mesei, etc
- pretul ar putea fi un pic mai mic

Tin sa precizez ca distanta intre gaura mesei si surubul de plus nu este foarte mare, aproximativ 3 mm. Nu vad cum putea fi mult mai apropiata avand in vedere marimea si constructia atomizorului. Dar asta se rezolva foarte usor , inclinand un pic mesa spre surubul de plus cand se face ultima spira de kanthal de sus.
A iesit setat din prima, fara hotspoturi sau alte neajunsuri.
Per ansamblu, un atomizor genesis foarte reusit. Cred ca nu ar trebui sa lipseasca din colectia oricarui pasionat de acest tip de vapat.
Dar asta este doar parerea mea, bineinteles.
Asteptam si alte opinii.
"Un om care se intelege bine cu toata lumea este lipsit de personalitate"
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, iubesc mai mult cainii."
"Am invatat de la animale lucruri mai multe si mai profunde decat de la oameni."
Avatar utilizator
Midnight Caller
veteran
veteran
Mesaje: 860
Membru din: Dum Iun 30, 2013 6:09 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Aga-T2

Mesaj de Midnight Caller »

De acord cu tine pana aici... Dar hai sa vedem ceva setari !
Eu am largit gaura de la mesh la 3mm, ca sa am unde indesa mai multa plasa... Am roluit strans, am roluit lejer, nu prea mi-a iesit nimic sa-mi placa. Cel mai OK pt. mine a fost cu mesh roluit lejer, se alimenteaza binisor.
Spire ? Pai am incercat 4 spire de 0.2, 5 spire de 0.2, apoi am facut twisted wire de 0.15 (sa iasa aprox de 0.3). Mi-au iesit rezistente de 2.6ohmi, de 2.1 ohmi.
Vapat la 8W in oricare din configuratiile de mai sus, da mai putin abur decat un amarat de clona de Bulli la care i-am scos cuiul si tank-ul si l-am modificat la drip.
Any suggestions ? Hai sa vedem cam care ar fi secretele, ca pe ECF am citit vreo 200 de pagini si tot n-am ajuns la nicio concluzie :(
Avatar utilizator
Valahul
veteran
veteran
Mesaje: 1120
Membru din: Lun Mai 13, 2013 5:05 pm
Localitate: Ardeal

Re: Aga-T2

Mesaj de Valahul »

Midnight Caller scrie: Spire ? Pai am incercat 4 spire de 0.2, 5 spire de 0.2, apoi am facut twisted wire de 0.15 (sa iasa aprox de 0.3). Mi-au iesit rezistente de 2.6ohmi, de 2.1 ohmi.
Vapat la 8W in oricare din configuratiile de mai sus, da mai putin abur decat un amarat de clona de Bulli la care i-am scos cuiul si tank-ul si l-am modificat la drip.
Any suggestions ? Hai sa vedem cam care ar fi secretele, ca pe ECF am citit vreo 200 de pagini si tot n-am ajuns la nicio concluzie :(
Aga-T2-ul este foarte naravas. Un pic daca nu ai facut setarea potrivita sau face un pic de masa undeva, adio.
Are cel mai puternic TH pe care l-am intalnit la un atomizor, iar abur te sperii de cat da daca e setat corect.
Nu trebuia sa largesti gaura de mesh, parerea mea, din contra, e buna mai mica.
Eu tai mesha de 3 cm x 4 cm, o indoi cam 1-2 mm pe latura de 4 cm, apoi o rulez pe o agrafa de hartie pe latura de 3 cm. Oxidata in foc pe aragaz de 4-5 ori, lasata in foc cam 20-25 de secunde de cand se inroseste si apoi scufundari in apa.
Mesha rezultata trebuie sa intre destul de lejer in gaura, apoi pun kanthal de 0,20 4 cu 5 spire, rezultand o rezistenta de cam 1,8 - 2 - 2,1 ohmi.
Vapez cu el la 4,1 - 4,2 volti.
Fiecare are propriile tehnici si obiceiuri, cele de mai sus functioneaza pentru mine.
"Un om care se intelege bine cu toata lumea este lipsit de personalitate"
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, iubesc mai mult cainii."
"Am invatat de la animale lucruri mai multe si mai profunde decat de la oameni."
Avatar utilizator
Midnight Caller
veteran
veteran
Mesaje: 860
Membru din: Dum Iun 30, 2013 6:09 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Aga-T2

Mesaj de Midnight Caller »

3cm x 4cm ? :o
Daca 4cm sunt pe inaltime, doar de 3cm faci mesa pe lungime nerulata ? Asta inseamna ca fie o faci cu o MARE gaura in centru, fie o rulezi foarte lejer ! Eu bag cam 10cm de mesh pe lungime (4cm x 10cm) pt ca citisem ca in ceea ce priveste mesh-ul, teoria e "the more, the better"... Nu "scuipa" lichid prin gaura de mesh ?
Avatar utilizator
Valahul
veteran
veteran
Mesaje: 1120
Membru din: Lun Mai 13, 2013 5:05 pm
Localitate: Ardeal

Re: Aga-T2

Mesaj de Valahul »

Midnight Caller scrie:Eu bag cam 10cm de mesh pe lungime (4cm x 10cm)
:shock:
Midnight Caller scrie:3cm x 4cm ? :o
Daca 4cm sunt pe inaltime, doar de 3cm faci mesa pe lungime nerulata ?
Da.
Midnight Caller scrie:Asta inseamna ca fie o faci cu o MARE gaura in centru, fie o rulezi foarte lejer !
Si si. Gaura iese cat agrafa, si nu o rulez foarte strans, dar nici lejer.
Midnight Caller scrie:Nu "scuipa" lichid prin gaura de mesh ?
Nu.

Incearca si iti vei schimba parerea despre AgaT2...
"Un om care se intelege bine cu toata lumea este lipsit de personalitate"
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, iubesc mai mult cainii."
"Am invatat de la animale lucruri mai multe si mai profunde decat de la oameni."
Avatar utilizator
Midnight Caller
veteran
veteran
Mesaje: 860
Membru din: Dum Iun 30, 2013 6:09 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Aga-T2

Mesaj de Midnight Caller »

Acu' o schimb, ca am una deja rulata... Revin :))
Avatar utilizator
Midnight Caller
veteran
veteran
Mesaje: 860
Membru din: Dum Iun 30, 2013 6:09 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Aga-T2

Mesaj de Midnight Caller »

Mda... facut mesh si cu gaura in centru, rulat relativ ok, aceeasi productie de aburi...
Avatar utilizator
Midnight Caller
veteran
veteran
Mesaje: 860
Membru din: Dum Iun 30, 2013 6:09 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Aga-T2

Mesaj de Midnight Caller »

valahul scrie:
Midnight Caller scrie: Vapez cu el la 4,1 - 4,2 volti.
Cu o rezistenta de..... CATI ohmi ?

Later edit: Scuze, acum am vazut 2.1-2.2 ohmi... deci tot la 8W....
Scrie răspuns