Aga-T2

Scrie răspuns
Avatar utilizator
Iceman
utilizator experimentat
utilizator experimentat
Mesaje: 271
Membru din: Sâm Iun 29, 2013 2:05 pm
Localitate: Constanta
Contact:

Re: Aga-T2

Mesaj de Iceman »

Stai asa... nu s-a certat nimeni cu tine ! :lol: eu cel putin nu !
Nici Slavyk nu cred ! :D

Cat despre vata si microcoil eu am adus discutia pentru ca am vazut ca pun unii in genesis.
Topicul este despre Aga-T si eu am Aga-T !
Vorbesc despre setari care vreau sa le fac la Aga-T !
Deci nu vad nimic aiurea in discutie !

Chiar... nu sunt genesisti care sa fi facut asta ?

Slavyk ? Ai zis ca ai microcoil in toate, ai si genesis cumva in dotare acum ? Ai microcoil la el?
Imagine
cristian
veteran
veteran
Mesaje: 2374
Membru din: Sâm Iun 29, 2013 10:25 pm

Re: Aga-T2

Mesaj de cristian »

Nuuuuu, ma refeream la mine, eu am inceput... adica m-am bagat in discutie.

Voi sunteti la voi "acasa" :)
Avatar utilizator
Iceman
utilizator experimentat
utilizator experimentat
Mesaje: 271
Membru din: Sâm Iun 29, 2013 2:05 pm
Localitate: Constanta
Contact:

Re: Aga-T2

Mesaj de Iceman »

Am zis ca masor niste temperaturi:

Am tinut continuu la rosu vreo 10-15 secunde.
- temperatura ajunge la 600 - 650 grade la puterea de 8,5W.
- temperatura mesh la intrare in gaura - 150-200 grade.

Simulare DB la rezistenta (pulsuri de aprox 1 sec)
- temperatura pe rezistenta aprox 500 grade cu varfuri spre 550 grade
- temperatura pe mesh la intrarea in gaura, intre 100 si 150 grade

Am facut un micro coil deja la ultima mea creatie, urmeaza sa experimentez si cu Aga-T.
Am masurat temperatura la microcoil in aer si este aproximativ 500 de grade cu varfuri uneori spre 550-600.
Bineinteles, am simulat un DB, daca tineam mai mult continuu aprins probabil obtineam si valori mai mari !

Toate cele bune !
Imagine
slavyk
veteran
veteran
Mesaje: 1592
Membru din: Mie Iul 03, 2013 11:42 am
Localitate: Sighetu Marmatiei
Contact:

Re: Aga-T2

Mesaj de slavyk »

Imi pare rau c-am iscat oleaca de flame... Cred ca ar trebui definit termenul de "microcoil". Dupa parerea mea, in traducere libera, micro-coil = micro-spira deci se refera la dimensiuni, nicidecum la valoarea masurata a rezistentei pentru ca pentru asta avem alti termeni consacrati adica LR, SR, HR. Ca sa nu bat apa-n piua, din cate am vazut eu pe la altii microcoil, in general, inseamna diametrul exterior de aproximativ 1.6mm (ceea ce corespunde la un diametru interior de 1.2mm iar diametrul sarmei de 0.2mm) spira langa spira si, neaparat, fixata mecanic si incalzita la rosu de cateva ori, in asa fel incat dupa racire si indepartarea fixarii mecanice sa-si pastreze dimenisiunile.
Noa, si pentru a-mi verifica inca odata afirmatiile, acu 5 minute am confectionat un µCoil. Am luat o bucata de Kanthal de ϕ0.25mm, am masurat-o prinzandu-i capetele cu crocodilii plati de la "Fulgerică" (foarte dragut, Gonzales89!), 2Ω. Boon! Am bobinat vreo 10 (cred, nu le-am numarat) spire pe un ac de seringa (roz) adica ϕ1.2mm. Prins capetele in crocodili, masurat din nou. 2Ω. Am luat o penseta cu falcile izolate si surub de fixare si am strans spirele cat sa nu se incalece una peste alta, tot acest timp aparatul de masura fiind conectat la capetele rezistentei. 0.8Ω!. Acum, pasul urmator. Am prins rezistenta intre falcile unei pensete presand spirele intre ele, si neavand bricheta la indemana am incalzit-o la flacara de aragaz. Incalzire la rosu (bineinteles ca si falcile pensetei :) ) urmata de racire lenta (10") si tot asa, de vreo trei ori. Si acum, momentul cel mai interesant legat de discutia noastra. Am prins rezistenta, din nou, in crocodilii aparatului de masura. . Lasand-o in starea asta, adica conectata, am strans-o din nou cu penseta cu falci izolate. Rezultatul?! 2Ω! Q.E.D.
Avatar utilizator
Iceman
utilizator experimentat
utilizator experimentat
Mesaje: 271
Membru din: Sâm Iun 29, 2013 2:05 pm
Localitate: Constanta
Contact:

Re: Aga-T2

Mesaj de Iceman »

DA, normal... Asa am obtinut si eu, am omis insa masuratoarea aia cu 0,8 ohmi...
Imagine
cristian
veteran
veteran
Mesaje: 2374
Membru din: Sâm Iun 29, 2013 10:25 pm

Re: Aga-T2

Mesaj de cristian »

Promit ca e ultimul meu post legat de microcoil.
Nu am afirmat vreodata ca termenul se refera la LR. Chiar asa retard nu sunt nici macar eu :)
In alta ordine de idei, chiar daca nu te adresai mie, eu ma refer strict la mine, fiindca fac parte din discutie.

In privinta masuratorii, repet, daca nu s-a citit: la primul foc pe mod se produce oricum arderea. Sarma oxideaza oricum, asta e. Dar prima masuratoare e la rece, deci 2 ohmi.
De asemenea, eu nu am adus niciodata la rosu rezistenta inainte de montajul pe atomizor.
Cu 0.2, 3 spire clasic (plus jumatatile de la picioruse sa zicem 4 spire) pe silica de 3 am 1.7 -1.8. Si aici am poza, dar e in alt thread, cu nautilus.
Cu 10 spire de 0.2, exact aceeasi sarma, microcoil, fara inrosire, deci de 3 ori mai multa sarma, am 2 ohmi. Ar trebui sa am 6? Sau 0.x pentru ca intra in contact? Pe surubelnita de aprox 2-2.5, uite ca n-am masurat, doar la ochi.
Repet si faptul ca o incalzesc, am scris de acum o luna asta, dar in ideea de a se aseza spirele prin maleabilitate. Niciodata nu am inrosit sarma, cu atat mai putin penseta. Nu e mesh, nu am de ce sa fac strat izolator prin oxidare.


Daca desfac cele 10 spire de pe micro, conform teoriei de mai sus, crezi ca obtin tot 2? Eu pariez ca obtin mult mai mult.

Ideea unui microcoil este sa ai cat mai multe spire la o valoare mica - finala- a rezistentei, ca daca vrei sa vapesi la 5 ohmi nu trebuie micro, si cu o aprindere aproape instantanee pe suprafata mare. De aceea se fac de la 10 spire in sus, pentru suprafata de ardere. Eu asa inteleg acest device si asa il folosesc. Rezultatele sunt exceptionale.

Atat, am promis.

Stima!
Avatar utilizator
Midnight Caller
veteran
veteran
Mesaje: 860
Membru din: Dum Iun 30, 2013 6:09 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Aga-T2

Mesaj de Midnight Caller »

Cristian, alea 3 spire departate le faci pe CE diametru ? La microcoil vorbim de diametru interior de 1-1.2mm, nu de 3mm direct pe silica. E normal ca e alta lungime de sarma :)

Samsung Galaxy S on JellyBean
Avatar utilizator
Iceman
utilizator experimentat
utilizator experimentat
Mesaje: 271
Membru din: Sâm Iun 29, 2013 2:05 pm
Localitate: Constanta
Contact:

Re: Aga-T2

Mesaj de Iceman »

Deci am facut si eu ce a facut omul asta aici:

[youtube][/youtube]

Arata asa la mine:

Imagine

Deci, sa-i schimb vata cand ii vine... timpul, mi se pare mult mai usor decat sa stau sa setez pe mesh !
Pe langa asta, imi par mult mai curati si aromati vaporii !

Nu e greu de facut, parerea mea e ca merita incercat !

O seara faina tuturor !
Imagine
cristian
veteran
veteran
Mesaje: 2374
Membru din: Sâm Iun 29, 2013 10:25 pm

Re: Aga-T2

Mesaj de cristian »

Midnight Caller scrie:Cristian, alea 3 spire departate le faci pe CE diametru ? La microcoil vorbim de diametru interior de 1-1.2mm, nu de 3mm direct pe silica. E normal ca e alta lungime de sarma :)

Samsung Galaxy S on JellyBean
Am scris mai sus:2-2.5. Atata are surubelnita.

Problema este alta: probabil ca am fost total neinspirat cand am intrat aici, ca sa raspund la intrebarea unui coleg "de ce n-are hot spot pe microcoil cu vata".
Folosind termenul de hot spot intre ghilimele, am primit vreo cateva lectii de fizica de care sincer, nu cred ca am nevoie.

Deci reformulez raspunsul de la care a plecat discutia: un microcoil cu vata nu are hot spot deoarece vata nu este conducator de electricitate, deci nu poate intra in scurt cu rezitsenta. Chiar daca e setat pe genesis atomizer.

Ce naiba, a promis ca nu mai scriu....

Si totusi: am vazut destule clipuri, si pana la vata am folosit silica, ca si ei. 4 fire de 1. Unde naiba intra astea in 1 mm diametru. De unde regula asta chiar nu inteleg. Noutatea este faptul ca spirele stau lipite, nu ca pe setarile clasice. Regula de 1 mm eu cel putin nu o vad, exista libertatea de a exersa ce si cum doresti.
Avatar utilizator
Iceman
utilizator experimentat
utilizator experimentat
Mesaje: 271
Membru din: Sâm Iun 29, 2013 2:05 pm
Localitate: Constanta
Contact:

Re: Aga-T2

Mesaj de Iceman »

Cristian, nu stiu de ce ai luat-o asa personal... nu cred ca a vrut nimeni sa te atace in vreun fel !
Acele explicatii si exemplificari sunt pentru oricine vrea sa citeasca !
Eu fac pe diametru interior de 2mm, nu tre sa iei totul atliteram !

Cum mai ziceam, fiecare citeste, daca vrea incearca daca nu, nu !

Toate cele bune !
Imagine
Avatar utilizator
Midnight Caller
veteran
veteran
Mesaje: 860
Membru din: Dum Iun 30, 2013 6:09 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Aga-T2

Mesaj de Midnight Caller »

Pai de la 2-2.5 pana la 1-1.2 iti intra de doua ori mai multe spire, aici vroiam sa ajung. De aia unii fac 10 spire si tu doar 5 ca sa ajunga la 2 ohmi.
Chiar nu iti inteleg supararea, retine faptul ca din spatele unei tastaturi nu ai cum sa comunici expresii faciale si ton vocal si ca cititor poti da o conotatie de superioritate celor scrise cand de fapt nu stau asa lucrurile...
Chill. Sunt explicatii pt toata lumea nu doar pt unii dintre noi. ;)

Samsung Galaxy S on JellyBean
cristian
veteran
veteran
Mesaje: 2374
Membru din: Sâm Iun 29, 2013 10:25 pm

Re: Aga-T2

Mesaj de cristian »

Chiar asa am scris? Ca fac 5 spire? Asa o fi....
Cred ca am scris de cel putin 3 ori: 10 spire! la 2 ohmi, e si poza, le poti numara.
cristian scrie:
Cu 0.2, 3 spire clasic (plus jumatatile de la picioruse sa zicem 4 spire) pe silica de 3 am 1.7 -1.8. Si aici am poza, dar e in alt thread, cu nautilus.
Cu 10 spire de 0.2, exact aceeasi sarma, microcoil, fara inrosire, deci de 3 ori mai multa sarma, am 2 ohmi. Ar trebui sa am 6? Sau 0.x pentru ca intra in contact? Pe surubelnita de aprox 2-2.5, uite ca n-am masurat, doar la ochi.
Acum:
Pe eCigarette forum, zice cineva ca a facut cu 1/16 inchi, si i-a placut.
Dupa aia vin destui care fac pe 2 mm, sau cat vor.
Si dupa ei, cineva spune ca trebuie sa gasesti singur diametrul si materialul care sa te satisfaca.

Cam asta e, deci micro inseamna mic, asa e. Dar mic e si 2mm nu numai 1.58 cat face 1/16 inch.
Nu e nimic personal, dar discutia a ajuns la mine vrand nevrand. Nu am si nu o sa am vreodata intentia sa dau cuiva lectii sau sa il conving ca ce fac eu e bine.
De aceea e prima data cand cad in plasa, de obicei ma abtin sa postez sfaturi.

Serios, nu e nimic rau in ce s-a discutat. Dar cred ca fiecare dintre noi stie ce e aia microcoil, il foloseste si e multumit. Sau nu.
Deci sa depasim faza, si sa trecem la genesis atomizers. :)
Avatar utilizator
Iceman
utilizator experimentat
utilizator experimentat
Mesaje: 271
Membru din: Sâm Iun 29, 2013 2:05 pm
Localitate: Constanta
Contact:

Re: Aga-T2

Mesaj de Iceman »

Da... genesis, mai exact Aga-T ca asta e titlul, cu microcoil:
Iceman scrie:Deci am facut si eu ce a facut omul asta aici:

[youtube][/youtube]

Arata asa la mine:

Imagine

Deci, sa-i schimb vata cand ii vine... timpul, mi se pare mult mai usor decat sa stau sa setez pe mesh !
Pe langa asta, imi par mult mai curati si aromati vaporii !

Nu e greu de facut, parerea mea e ca merita incercat !

O seara faina tuturor !
Imagine
Avatar utilizator
aisman
utilizator experimentat
utilizator experimentat
Mesaje: 397
Membru din: Vin Aug 02, 2013 10:53 am
Localitate: Salonta

Re: Aga-T2

Mesaj de aisman »

Da bine asa?
Avatar utilizator
Iceman
utilizator experimentat
utilizator experimentat
Mesaje: 271
Membru din: Sâm Iun 29, 2013 2:05 pm
Localitate: Constanta
Contact:

Re: Aga-T2

Mesaj de Iceman »

Parerea mea e ca da destul de bine ! Acum sti cum e, gusturile difera...
Eu am mai vapat din evod azi. Am facut un DB si am schimbat firul care vine peste rezistenta !
Am ramas pe el acum... are ceva ce mie imi place acest atty !
Singura problema la el e ca tre sa fac NRN... altfel cred ca ramaneam la el !
O sa mai incerc niste setari pe Aga-T, poate il fac sa dea la fel ca mie imi place !

Toate cele bune !
Imagine
Scrie răspuns