Setare drip cu mesh

cristian
veteran
veteran
Mesaje: 2374
Membru din: Sâm Iun 29, 2013 10:25 pm

Setare drip cu mesh

Mesaj de cristian »

Nu m-as fi gandit la asta, dar am avut ocazia sa vad cum e si trebuie sa recunosc ca e.
Am degustat ceva lichide pe micro cu vata, subohm, schimbat vata/spalat drip/db/pus vata si da-i abur.
Langa mine, un prieten de nadejde, vaper si el cu vechime zice: da'ncoa un drip (ca am o colectie de vreo 5-6) sa fac eu o setare cu mesh. Eu cam asa :o - mesh pe drip?

I-am dat un drip - un octopus, a roluit un mesh, l-a oxidat etc si la bagat intr-o rezistenta de 0.6 din sarma de 0.3. L-a taiat ca sa nu atinga clopotul si l-a asezat ca sa nu atinga pinii, putin oblic sa se scurga lichidul in exces in cupa.

Am luat iar lichidele la rand. Diferenta enorma de aroma si th. Plus ca la schimbarea lichidului un db serios si atat, meshu-i mesh.

Am vrut doar sa impartasesc cu voi experienta, poate mai e cineva curios. Nu l-am facut decat pentru degustari: cateva picaturi direct pe mesh si rezistenta si tragi de 3-4 ori, apoi alt lichid. Probabil ca merge imbunatatita metoda ca sa se poata alimenta meshul din cupa.

Cam asta e :)

PS Prietenul vaper e fecioru-meu :thumbup: el are idei d'astea (nu e forumist) si culmea, ii ies. Oricum el e fan mesh (fara a fi fan genesis).
Avatar utilizator
alexandruj91
utilizator incepator
utilizator incepator
Mesaje: 42
Membru din: Joi Mai 29, 2014 1:58 pm
Localitate: Iasi, Romania
Contact:

Re: Setare drip cu mesh

Mesaj de alexandruj91 »

hmmm... e interesant.. ar fi o idee buna ca sa faci o rezistenta pe mesh iar in partea unde nu sunt pinii sau bucatica unde nu e rezi ..sa pui sub bucata de vata iar meshul sa isi mai traga si de acolo lichid..
Imagine


--->KEEP CALM AND VAPE ON<---
cristian
veteran
veteran
Mesaje: 2374
Membru din: Sâm Iun 29, 2013 10:25 pm

Re: Setare drip cu mesh

Mesaj de cristian »

Exact! La asta ma tot gandesc si eu.
Nu stiu exact cum sa asez vata, o sa incerc mai multe pozitii. Ma gandeam la un moment dat sa incerc sa trec vata sau silica prin mesh, rezi pe mesh etc.
Dar nu stiu cum sa trec vata prin mesh, care oricum trebuie roluit.
:think:

In orice caz, diferenta este enorma. Un lichid fara personalitate pe orice setare cu vata sau silica, pe acelasi drip, devine brusc ALTCEVA pe drip cu mesh. Nici eu n-as fi crezut inainte....
cristian
veteran
veteran
Mesaje: 2374
Membru din: Sâm Iun 29, 2013 10:25 pm

Re: Setare drip cu mesh

Mesaj de cristian »

Nu mai pot edita, dar am revenit ca sa raspund unui om pe care il stimez:
Nu am pus poze din simplul motiv ca eu sunt din Galati iar feciorul sta in Bucuresti. Dripul setat cu mesh este la el :) In we ne-am jucat cu setarile si cand a plecat l-a luat cu el.

O sa fac din nou setarea, tot pe octopus (avem 2 si unul e la mine), si pun poze poate chiar un clip.

In functie de timp....
cristian
veteran
veteran
Mesaje: 2374
Membru din: Sâm Iun 29, 2013 10:25 pm

Re: Setare drip cu mesh

Mesaj de cristian »

Ieri am facut alta setare, pe Trident.
Mesh oxidat, de fapt scos dintr-un genesis, sarma de 0.3.
Facut proba, fara hot-spot, alimentat cu lichid.
Rezistenta a iesit de 0.9. Meshul putin mai lung decat primul, l-am idoit sub forma de L astfel incat o parte ajunge in cupa.

Rezultatul e acelasi: picuri lichid pe rezistenta si 3-4 "fumuri" e ok, dupa care da gust de ars. Deci nu se alimenteaza prea bine, chiar daca l-am asezat cu o parte in cupa.
alexandruj91 scrie:hmmm... e interesant.. ar fi o idee buna ca sa faci o rezistenta pe mesh iar in partea unde nu sunt pinii sau bucatica unde nu e rezi ..sa pui sub bucata de vata iar meshul sa isi mai traga si de acolo lichid..
Am aplicat asta si acum se alimenteaza constant. Vata am bagat-o sub mesh dar ajunge si in zona cu rezistenta, altfel nu are efect. Bine, doar atinge rezistenta si meshul. Probabil totusi ca se schimba gustul, e un amestec de mesh/vata.

Hmmm....
Avatar utilizator
bodobaza
utilizator junior
utilizator junior
Mesaje: 162
Membru din: Sâm Aug 03, 2013 12:49 am
Localitate: Reghin/Cluj

Re: Setare drip cu mesh

Mesaj de bodobaza »

Am vazut mai de mult niste rezistente asa cu mesha si vata in drip. A roluit mesha,tras vata subtirel prin mesha si asa se alimenteaza tot timpul :D Nu is fan rezi cu meshe,dar acu m-ai facut curios cum e in drip :D
Avatar utilizator
alexandruj91
utilizator incepator
utilizator incepator
Mesaje: 42
Membru din: Joi Mai 29, 2014 1:58 pm
Localitate: Iasi, Romania
Contact:

Re: Setare drip cu mesh

Mesaj de alexandruj91 »

Eu foloseam piculisciul la drip inainte si bh lafel..e bun..dar tot nu se compara cu vata.. Dupa un timp nu se alimenteaza bine pentru ca la noi rezi e pe orizontala la picu mergea pentru ca era pe verticala..

Am mai vazut un fel de setare cu mesh si vata pt drip, dupa ce faci mesh treci un fir ff subtire prin el de vata si tot meshul poti sa il razi asa usor de o bucata cat sa se depuna pe mesh ,sa devina ceva de genu cum sunt betele de ureche numai ca vata sa fie intr-un strat fosrte subtire..

Cristian, la trident am facut o setare cu kanthal de 0,4 12 spire 0,9 ohmi suprafata e mai mare de ardere..se incalzeste un pic mai greu dar e dif de la cer la pamant , merge mult mai bine.
ImagineImagine

Trimis de pe al meu Nexus 4 folosind Tapatalk
Imagine


--->KEEP CALM AND VAPE ON<---
cristian
veteran
veteran
Mesaje: 2374
Membru din: Sâm Iun 29, 2013 10:25 pm

Re: Setare drip cu mesh

Mesaj de cristian »

1. Ai dreptate. Am vazut si eu ceva asemanator, chiar si cu silica. Am vrut ieri sa fac, dar aveam meshuri gata facute pentru aga-t si m-am lenevit :)

Urmatoarea setare asa va fi ca sa vad efectul.

Am zis ca pun poze, dar am uitat. Scuze! :oops:

2. Normal ca e diferenta. Dar limita mea de sarma e de 0.3, alta mai groasa n-am. Oricum si asta e adusa din Bucuresti, ca in Galati e pauza cu sculele de vapat...

Faina setarea :)
Avatar utilizator
Richy90
utilizator junior
utilizator junior
Mesaje: 61
Membru din: Dum Iun 30, 2013 10:51 pm
Localitate: Timisoara

Re: Setare drip cu mesh

Mesaj de Richy90 »

Am avut si eu setat pe igo-s cu mesh si am acoperito cu silica de 1mm ,mesa foarte suptire si 5 bucati de silica de 1mm.Th-u era ok dar aroma parca era prea dulceaga , de ex lamaie de la P.A care nu ar trebui sa fie dulce era foarte dulceaga,si am lasato balta. :D

P.S: alimentarea era foarte buna ,cu silica peste mesh
Nu mai fumez din 28.02.2011,vapez din 18.12.2011


Imagine

Va salut vapand
adryanr2010

Re: Setare drip cu mesh

Mesaj de adryanr2010 »

nu este riscanta aceasta setare cu mesh?
cristian
veteran
veteran
Mesaje: 2374
Membru din: Sâm Iun 29, 2013 10:25 pm

Re: Setare drip cu mesh

Mesaj de cristian »

Ba da, poate exploda.
Avatar utilizator
gabyg
utilizator junior
utilizator junior
Mesaje: 177
Membru din: Vin Feb 07, 2014 3:38 pm
Localitate: Braila

Re: Setare drip cu mesh

Mesaj de gabyg »

:))) ce?


Sent from my iPhone using Tapatalk
cristian
veteran
veteran
Mesaje: 2374
Membru din: Sâm Iun 29, 2013 10:25 pm

Re: Setare drip cu mesh

Mesaj de cristian »

Da, ai si tu grija ca folosesti in taifunu' ala mic 2 bucati, deci esti in pericol de 2 ori.
Iti explic eu cand ne vedem.
anomis
utilizator incepator
utilizator incepator
Mesaje: 4
Membru din: Mar Mar 11, 2014 7:46 pm

Re: Setare drip cu mesh

Mesaj de anomis »

Facut dual coil de 0,3 si diam. de 2mm, pe Origen, valoare finala de 0,9 ohmi, meshe ce pleaca din baza, inalte cat pinul central, vata alaturi de umplutura, rezulta mai multa aroma ca pe vata, fara dry hits. Si asta dupa ce am renuntat la vata de aproape o luna pe genesis, nova v2. O sa-ncerc sa setez de acum incolo numai mesha pe dripuri.
hitzuzu
utilizator junior
utilizator junior
Mesaje: 156
Membru din: Mar Iul 29, 2014 11:57 am

Re: Setare drip cu mesh

Mesaj de hitzuzu »

Eu am setat odata taifunul cu mesh iar aroma a fost superioara dar cantitatea de vapori mai mica si Th mai slab.
Am vrut sa încerc in drip dar gândul la particulele de metal inhalat m-a facut sa renunt.
Scrie răspuns