Trident V1 RDA

cristian
veteran
veteran
Mesaje: 2374
Membru din: Sâm Iun 29, 2013 10:25 pm

Trident V1 RDA

Mesaj de cristian »

Am facut comanda.
O sa il intorc pe toate partile, dar mai am ceva de asteptat pana vine.

Stiu ca aveti tridenturi si succesuri cu el, bagati ceva sfaturi/pareri ca sa fiu pregatit ;)

Sanitarium, astept o veste de la tine. Ti-am zis ca il iau, l-am luat!

Si multumesc inca odata pentru sfat.

Seara buna!
Avatar utilizator
daniel1984
utilizator consacrat
utilizator consacrat
Mesaje: 431
Membru din: Joi Iul 18, 2013 8:10 pm
Localitate: Ilfov, Jilava
Contact:

Re: Trident V1 RDA

Mesaj de daniel1984 »

Pareri , este un atomizor reusit , se putea si mai bine daca finishul era mai de calitate (dar merge si asa) , daca gaurile erau mai bine gandite , dar cu o minifreza se rezolva....(dupa bunul plac)
Am si V1 si V2 si sunt 80% gandite si realizate bine
Sfaturi.... sa ai grija ca atunci cand pui rezistentele sa fie cat mai sus de baza , ca sa vina in dreptul gauri sau chiar putin mai sus , eu am observat ca face mai multa treaba cand sunt putin mai sus decat gaurile de aerisire.
Aaaa si vezi sa nu exagerezi cu vata , nu trebuie multa , sub rezistenta sa nu ai vata , sa lasi spatiu sa se faca tirajul de aer , ca altfel iti da gust naspa....
Alte sfaturi nu are rost sa-ti mai zic ca doar nu esti incepator ...... :D bafta....
STIMA si aburi densi.....
cristian
veteran
veteran
Mesaje: 2374
Membru din: Sâm Iun 29, 2013 10:25 pm

Re: Trident V1 RDA

Mesaj de cristian »

Multumesc de aprecieri, dar la trident sunt incepator total.
Fiecare atty, chiar daca e din aceeasi categorie (drip) are plusurile si minusurile sale si trebuie tratat individual.

Dintr-o intamplare am intrat in posesia acelui Patriot, si crede-ma ca mi se pare excelent. Am incercat mai multe setari, am ajuns la ce imi place si e ok.

Cu siguranta si la Trident va fi ok, dar am sa trec din nou prin fazele de incercari.
De asta am apelat la voi, probabil ca ati trecut de faza asta, si ati gasit setarea ok.

Chestia cu pozitionarea rezistentelor este de retinut. O sa incerc si la Patriot.

Multumesc de raspuns!
Avatar utilizator
Sanitarium
utilizator experimentat
utilizator experimentat
Mesaje: 269
Membru din: Joi Sep 19, 2013 11:21 pm

Re: Trident V1 RDA

Mesaj de Sanitarium »

salutare!
nu am ce sfaturi sa dau, adica nu are nici un secret tridentul, doar ca reda aroma cel mai bine din tot ce am incercat pana acum.
rezistenta, dupa cum spunea si daniel, trebuie sa fie la acelasi nivel cu gaura, si cat mai aproape de ea, dar asta e valabil la orice dripper.
daca ti-ai luat de pe ft, sper sa iti vina o clona reusita, am vazut pe net destule rateuri ale chinezoilor.
cristian
veteran
veteran
Mesaje: 2374
Membru din: Sâm Iun 29, 2013 10:25 pm

Re: Trident V1 RDA

Mesaj de cristian »

Da. De pe FT. Dar am incredere in karma mea, pana acum n-am luat teapa. Am ales din cele 4 modele unul care mi s-a parut mie ok.
O sa il prezint cand vine, si va zic daca e nashpa sau nu modelul respectiv. Am citit cate ceva din ce zic baietii care l-au luat si vad ca sta destul de bine.

Stiu ca nu sunt "secrete" mari in utilizarea lui, dar probabil exista cate o chichita ca la orice atty. O sa dau de ea, pana acum nu m-a rapus nici unul :))

Numai bine!
Avatar utilizator
gabyg
utilizator junior
utilizator junior
Mesaje: 177
Membru din: Vin Feb 07, 2014 3:38 pm
Localitate: Braila

Re: Trident V1 RDA

Mesaj de gabyg »

salut,
la trident trebuie neaparat setarea dual-coil? inca nu am un mod mecanic si nu pot face rezistente sub ohm...
Avatar utilizator
Sanitarium
utilizator experimentat
utilizator experimentat
Mesaje: 269
Membru din: Joi Sep 19, 2013 11:21 pm

Re: Trident V1 RDA

Mesaj de Sanitarium »

dual coil nu inseamna neaparat sub ohm, poti face dual coil si de 2 ohmi.
dar tridentul il poti folosi si single coil cu o singura gaura de diferite dimensiuni, sau cu doua gauri pt setarea dual coil.
Avatar utilizator
gabyg
utilizator junior
utilizator junior
Mesaje: 177
Membru din: Vin Feb 07, 2014 3:38 pm
Localitate: Braila

Re: Trident V1 RDA

Mesaj de gabyg »

am inteles, mersi frumos.
cristian
veteran
veteran
Mesaje: 2374
Membru din: Sâm Iun 29, 2013 10:25 pm

Re: Trident V1 RDA

Mesaj de cristian »

A venit Tridentul la mine. Toate tridentele sa vina la mine!

Deci am luat un model de pe FT, acela cu o singura gaura de aer si cu cele 3 gauri de reglaj de acceasi dimensiune. Da, e adevarat. Nu am fost in necunostinta de cauza, ca de obicei am citit inainte discutiile de pe forumul FT despre produs.
Se remediaza usor, cu un burghiu, doua si ceva gauri in clopot.

Pro:
Este solid, din SS, cu baza adanca si 3 posturi, 1 + si 2 -. Posturile nu au gauri, sarma se prinde sub capul surubului. Se serviseaza foarte usor, deja l-am incercat (microcoil + vata). Merge mai bine cu o singura rezistenta, avand o singura gaura de aer. Dupa ce il prelucrez, il fac dual.
Oringurile foarte zdravene, te chinui ceva pana sa il demontezi, deci nu e pericol sa se desfaca prin buzunare.
Spre deosebire de alte dripuri, nu curge de loc, nici macar prin orificiul de airflow, avand o distanta mare intre zona cu lichid si gaura.
Orificiul este de peste 1 mm, pare a fi 1.5 mm (la ochi) deci pentru mine nu necesita reglaj.
Gust bun, abur destul si th cat trebuie.

Contra:
Gaurile de aer pentru reglaj in numar de 3 sunt toate de aceeasi dimeniune. :D
Capetele suruburilor din posturi sunt la nivelul bazei, deci pentru cine nu are indemanare e nashpa. Personal a durat cateva minute sa fac si sa montez rezistenta, picioarele prinse ca la AGA - adica tinut sarma in tensiune si strans.
Rezitenta trebuie ridicata peste nivelul posturilor ca sa ia aer, grija la acest aspect altfel tragi din el degeaba.

Modelul este acesta: https://www.fasttech.com/p/1648300

Sincer l-am ales pentru ca mi-a placut ca aspect si doream sa ma joc putin cu modarea.

Pentru cine doreste ceva mai practic, recomand asta: https://www.fasttech.com/products/1411/ ... e-atomizer Nu il am dar am citit ceva mai bune despre el, plus ca are toate gaurile posibile :)

Un punctaj (1-5):
Aspect 5
Material 5
Calitate prelucrare 4
Airflow 2
Servisare 3

O medie de 3.8, ceea ce e binisor la un pret de aprox. 27 de lei.

Cam asa arata al meu:
Imagine

Inaltime ansamblu fix 13 cm.

Numai bine!

PS Dupa cum se poate vedea, mi-am tras si un mustiuc caravela.
Avatar utilizator
Sanitarium
utilizator experimentat
utilizator experimentat
Mesaje: 269
Membru din: Joi Sep 19, 2013 11:21 pm

Re: Trident V1 RDA

Mesaj de Sanitarium »

sa-l stapanesti sanatos!
eu am modelul din cel de al doilea link postat de tine, deci nu trebuie modificat nimic, si setupul este foarte usor de realizat. ce e frumos la asta al tau ca are ditamai cupa, bagi 1ml de suc in el. spre rusinea mea am cam renuntat la drip in ultima perioada, m-au cucerit kayfunurile pana la urma, dar urmeaza sa-mi mai vina un mecanic si pun iar la munca tridenturile.
cristian
veteran
veteran
Mesaje: 2374
Membru din: Sâm Iun 29, 2013 10:25 pm

Re: Trident V1 RDA

Mesaj de cristian »

Sanitarium scrie:sa-l stapanesti sanatos!
Si tu la fel pe al tau.
Multumesc!
Ai vazut ca m-am tinut de cuvant... :)

La kay am renuntat, mergea foarte bine dar eu ma plictisesc repede.
De un singur atty nu m-am plictisit - ithaka.
Si de drip, bineinteles.

Numai bine!
Gigi43
utilizator junior
utilizator junior
Mesaje: 101
Membru din: Vin Mai 23, 2014 12:12 pm
Localitate: Baia Mare

Re: Trident V1 RDA

Mesaj de Gigi43 »

Salutari.
Astazi am incercat prima data dripingul.
In urma discutiilor voastre pe acest topic, am luat decizia sa incep cu un Trident v2.
Prima setare rezistenta twisted 2x20 kanthal la 1.6 ohmi, pe bumbac ( altceva nu am avut, ma refer la sarma rezistiva).
Dupa 2 ore de modificari, incercari...cred ca am ajuns la un rezultat acceptabil.
Daca aveti anumite recomandari, le astept cu nerabdare.
Am cateva intrebari.
Cam cate pufuri ma tin 15 picaturi cu setarea de mai sus?
Am observat ca daca merg pe gaura mai mica, incepe sa de-a gust de ...(bumbac ars, cred).
Atomizorul mai sus mentionat nu are randament decat pe vataj mare? ( asta am observat eu)
Deocamdata cam atat.

Aburi asa cum va doriti!
Gigi43
utilizator junior
utilizator junior
Mesaje: 101
Membru din: Vin Mai 23, 2014 12:12 pm
Localitate: Baia Mare

Re: Trident V1 RDA

Mesaj de Gigi43 »

Revin cu update.
Dezastru :( single coil twisted khantal 2x18, 2ohmi pe burghiu de 2mm.
Bumbac putin, bumbac mai mult, rezistenta mai sus de gaura, mai jos, toate variantele ,nu scap de gustul acela ciudat.
Pauza pana maine, trec la clearo :cry:
Avatar utilizator
s7ar
veteran
veteran
Mesaje: 581
Membru din: Sâm Iun 29, 2013 10:05 am
Localitate: Bucuresti - Colentina
Contact:

Re: Trident V1 RDA

Mesaj de s7ar »

Gigi43 scrie:Salutari.
Astazi am incercat prima data dripingul.
In urma discutiilor voastre pe acest topic, am luat decizia sa incep cu un Trident v2.
Prima setare rezistenta twisted 2x20 kanthal la 1.6 ohmi, pe bumbac ( altceva nu am avut, ma refer la sarma rezistiva).
Dupa 2 ore de modificari, incercari...cred ca am ajuns la un rezultat acceptabil.
Daca aveti anumite recomandari, le astept cu nerabdare.
Am cateva intrebari.
Cam cate pufuri ma tin 15 picaturi cu setarea de mai sus?
Am observat ca daca merg pe gaura mai mica, incepe sa de-a gust de ...(bumbac ars, cred).
Atomizorul mai sus mentionat nu are randament decat pe vataj mare? ( asta am observat eu)
Deocamdata cam atat.

Aburi asa cum va doriti!
Salut !

Pai...nu exista "cate pufuri tin cam 15 picaturi cu setarea de mai sus"

Poate eu din 15 picaturi, trag 3 fumuri lungi si direct in plamani. Tu poti trage chiar 15 fumuri.. sau 5, ori 10.
La drip totul e sa stii cand sa mai pui o picatura, doua.

Cand se simte o aroma diferita fata de cea pusa la primul fum, deja trebuie sa mai picuri lichid..

Daca zici ca abia ai inceput sa te "joci" cu atomizoare de drip, iti sugerez sa nu te avanti la setupuri cu "twisted coil", "dual-coil", etc..
Incearca setari simple... Recomandarea mea este sa incerci prima data pe slica, cu 4-5 spire de kanthal. Abia apoi incearca bumbac ( vata ) si micro coil.
Dupa toate astea, poti trece la dual, trial, quad sau ce setari mai gasesti pe internet pentru atty-urile de drip..

Bafta !


P.S : Bine ai venit printre noi, vaperii !
[url="http://www.ecigalternative.com/quit-counter/quit-smoking-banner.php"]
[img]http://www.ecigalternative.com/quit-counter/quit-smoking-banner.php?key=22393[/img]
[/url]
cristian
veteran
veteran
Mesaje: 2374
Membru din: Sâm Iun 29, 2013 10:25 pm

Re: Trident V1 RDA

Mesaj de cristian »

1. La drip, orice drip cu gaura de aer laterala, cand fac pozitionarea rezistentei masor cu clopotul (iau ca reper baza si orificiul de aer) inaltimea la care ar trebui sa asez rezistenta. Apoi urmeaza faza de asezare pe orizontala. O apropii de gaura atat cat imi permite peretele bazei, cat mai aproape dar nu exagerat ca curge.
Gaura de aer pozitionata fix pe rezistenta.
Tot acest "dans" se face cu microcoil de 0.3 si cu ajutorul surubelnitei pe care am facut spirele.
La final strang suruburile definitiv, scot surubelnita suport si bag vata.
Valoarea rezistentei: 0.6 - 1 ohm niciodata mai sus, dar cateodata mai jos (0.3 pe dual)

La dual coil idem.

Merge brici.
2. Picaturi: in general merg pe 15 si trag pana nu mai are aroma, nu am numarat cate pufuri dar imi ajung pentru o pauza "de tigara" si cafea la job.
3. Gustul poate fi din mai multe cauze, inclusiv vata nasoala sau montata incorect. Presupunand ca vata e ok, montajul trebuie sa fie lejer, vata sa nu fie sugrumata de bobina. Ambele capete care ies din rezistenta sa stea culcate pe baza ca sa suga lichidul. Cand faci rezistenta, inainte de a baga vata, da-i fire de cateva ori sa o vezi rosie ca sa se curete de toate alea.

Cam asta e.
Scrie răspuns