Trident V1 RDA

Avatar utilizator
gabyg
utilizator junior
utilizator junior
Mesaje: 177
Membru din: Vin Feb 07, 2014 3:38 pm
Localitate: Braila

Re: Trident V1 RDA

Mesaj de gabyg »

am inteles:)
si cred la 2 mm gaura de aer se trage direct in piept nu?:)
am incercat eu pe al meu un dual coil la 0.8 ohmi pe un sentinel cu vtc3 in el si am pus nicotina 0.6 si....:))) numai vreau sa incerc niciodata:)))). ma joc cu el numai cu nicotina 0:))). imi place ca scoate foarte foarte multi aburi:D. si totusi aroma 0... lichide folosite: de la liqua dream 100vg 0 nicotina. aroma ioc cred ca din cauza ca e 100vg....
Avatar utilizator
bodobaza
utilizator junior
utilizator junior
Mesaje: 162
Membru din: Sâm Aug 03, 2013 12:49 am
Localitate: Reghin/Cluj

Re: Trident V1 RDA

Mesaj de bodobaza »

Vin si eu cu un rezi pe Trident :D
Imagine
Imagine

Este un center post coil,zilele astea am vazut pe net ca lumea posteaza cum sa faci rezistenta sa fie chiar in mijloc atunci cand ai mai putine spire.
Pt. mine este cel mai bun in momentul de fata,fiidca vapam in rda la rezistente foarte mici si imi strica aroma,asa am zis hai sa incerc felul asta de a face o rezistenta si bam...simt aroma din plin la rezistenta foarte mica.

Detalii: -kanthal 0.30mm
- 8 spire pe fiecare parte
- pe un burghiu de 2mm (probabil mai putin dar nu cu mult)
- rezistenta 0.4ohm
- accumulator 18650 imr 35A
- lichid compus din : baza king vapure 70vg 30pg, aroma twisted calipter cow (arahide & vanilie)
- pe un mod mechanic Nemesis (clona)
Gigi43
utilizator junior
utilizator junior
Mesaje: 101
Membru din: Vin Mai 23, 2014 12:12 pm
Localitate: Baia Mare

Re: Trident V1 RDA

Mesaj de Gigi43 »

Ce ma enervati cu v1 :lol:
Cand am vrut sa-l cumpar nu era pe stoc, dupa ce am facut comanda pt v2 bang v1 din nou pe stoc :(
La v2 au facut 2 bune si au stricat 2, mda legea compensatiei...
Au stricat cupa si suruburile.
Merge bine dar era prea frumos sa aiba doar calitati :)
cristian
veteran
veteran
Mesaje: 2374
Membru din: Sâm Iun 29, 2013 10:25 pm

Re: Trident V1 RDA

Mesaj de cristian »

gabyg scrie:am inteles:)
si cred la 2 mm gaura de aer se trage direct in piept nu?:)
Asa ar fi treaba, dar eu trag normal. Ca sa poti vapa cu gaura de 2-3 mm, tre sa tragi scurt si rapid de cateva ori, altfel iei numai aer :)
Am tras si eu in stil "malaezian", cu 0.6 ohmi, dar nu o fac des - nu cred ca e cea mai sanatoasa metoda. Ca sa nu te inneci, trebuie sa tragi foaaaarte lung si usor ca sa eviti senzatia de sufocare (tuse).
Dar nu recomand.

Ce e negativ la V2, putin mai in amanunt te rog.

Genul de setare postat de @bodo il folosesc la Patriot. Arata super bine.

Numai bine!
Avatar utilizator
bodobaza
utilizator junior
utilizator junior
Mesaje: 162
Membru din: Sâm Aug 03, 2013 12:49 am
Localitate: Reghin/Cluj

Re: Trident V1 RDA

Mesaj de bodobaza »

Si eu in genereral ma incadrez intre 0.8-0.9ohmi la rezistente,acolo simt aroma in rda cel mai bine pronuntat! Am facut aceasta setare cu center post coil sa ma lamuresc daca si asa se "arde" sau nu aroma :D
cristian
veteran
veteran
Mesaje: 2374
Membru din: Sâm Iun 29, 2013 10:25 pm

Re: Trident V1 RDA

Mesaj de cristian »

Am avut si 0.3 ohmi - am mai zis pe undeva, dar este exagerat. Ce aroma ca se arde lichidul instantaneu :) Aburi kakalau in schimb.
Dar plaja mea de preferinte este de la 0.6 pana la 1.5, depinde de mod, de lichid si in special de atty.
La drip merg in general pana in 1, la tankuri pana in 1.5.
Am observat si eu ca la mecanicele mele cel mai bine merge un 0.8 - 0.9 ca sa am si aroma si abur.

Si pana la urma depinde si de gustul fiecaruia. Sunt vaperi vechi care trag si la 3 ohmi.
Gigi43
utilizator junior
utilizator junior
Mesaje: 101
Membru din: Vin Mai 23, 2014 12:12 pm
Localitate: Baia Mare

Re: Trident V1 RDA

Mesaj de Gigi43 »

cristian scrie: Ce e negativ la V2, putin mai in amanunt te rog.
M-am hazardat cand am spus ca au stricat suruburile :oops:
Acum m-am uitat mai bine la poze si am vazut ca sunt la fel (mea culpa)
Avatar utilizator
gabyg
utilizator junior
utilizator junior
Mesaje: 177
Membru din: Vin Feb 07, 2014 3:38 pm
Localitate: Braila

Re: Trident V1 RDA

Mesaj de gabyg »

am facut si eu o rezistenta 0.6 center post s-au schimbat datele problemei. mult mai multa aroma:)
urmatoru setup o sa-l fac pe la 1 ohm dual coil center post si sa vedem cum o sa fie.ma astept la o aroma si mai buna.
Avatar utilizator
Sanitarium
utilizator experimentat
utilizator experimentat
Mesaje: 269
Membru din: Joi Sep 19, 2013 11:21 pm

Re: Trident V1 RDA

Mesaj de Sanitarium »

cristian scrie:
Ce e negativ la V2, putin mai in amanunt te rog.
am și v1 și v2. singurul defect la v2 este că își trage aer pe lângă inel, nu e foarte etanș. el îl folosesc cu găurica mică, îmi place să trag mai greu din atty, dar la v2 cu gaura mică îmi dă aer ca și cum aș avea o gaură de 2 mm. oricum v1 îmi pare mult mai secsi decât v2-ul.
cristian
veteran
veteran
Mesaje: 2374
Membru din: Sâm Iun 29, 2013 10:25 pm

Re: Trident V1 RDA

Mesaj de cristian »

La v1 al meu ala nashpet, trage aer pe toate partile :lol:

Piesa care regleaza aerul este dotata cu 2 oringuri, ambele mai sus decat gaurile de aer. Deci nu se izoleaza de baza, astfel incat si cu aerul "inchis", trage aer foarte fain :)
De aia am si renuntat sa mai modific ceva, ca oricum nu cred ca o gaura mai mica va avea efectul asteptat.

Una peste alta el functioneaza foarte ok cu single. Am sa incerc si cu dual sa vad ce zice.

Mai erau niste variante V1 zic eu, dar oricum n-as fi stiut la ce sa ma uit ca sa aleg - acuma stiu ca l-am studiat pe asta al meu.
Gigi43
utilizator junior
utilizator junior
Mesaje: 101
Membru din: Vin Mai 23, 2014 12:12 pm
Localitate: Baia Mare

Re: Trident V1 RDA

Mesaj de Gigi43 »

Sanitarium scrie: ...singurul defect la v2 este că își trage aer pe lângă inel, nu e foarte etanș. el îl folosesc cu găurica mică, îmi place să trag mai greu din atty, dar la v2 cu gaura mică îmi dă aer ca și cum aș avea o gaură de 2 mm...
La v2-ul meu vine aer asa cum este gaura.
Adevarat e ca strang capacul de fixare, pentru ca ai dreptate, un pic de joc are inelul de reglaj al aerului.
Avatar utilizator
alexandruj91
utilizator incepator
utilizator incepator
Mesaje: 42
Membru din: Joi Mai 29, 2014 1:58 pm
Localitate: Iasi, Romania
Contact:

Re: Trident V1 RDA

Mesaj de alexandruj91 »

oricum .. ajungem toti la concluzia ca orice atomizor de drip e bun. depinde de fiecare cum il seteaza si de cat de aerisit e.. eu nu cred ca am sa ajung sa ii fac dual coil si sa umblu cu multe baterii dupa mine.. am sa raman la un micro coild de 1 ohm. :D
Imagine


--->KEEP CALM AND VAPE ON<---
cristian
veteran
veteran
Mesaje: 2374
Membru din: Sâm Iun 29, 2013 10:25 pm

Re: Trident V1 RDA

Mesaj de cristian »

alexandruj91 scrie:oricum .. ajungem toti la concluzia ca orice atomizor de drip e bun.
Ar fi bine sa fie asa, dar nu depinde numai de noi, depinde foarte mult de constructia fiecarui drip.
Am facut teste cu dripuri setate la fel, in paralel. Si ca orice atty, unele "dau" mai bine decat altele.

In principal camera de vaporizare face diferenta, dar si sistemul de aer.
Un lucru important pentru mine e lungimea mustiucului. Daca faci test pe un drip, sa tragi fara mustiuc si apoi cu mustiuc, vei vedea ce diferenta exista. Un mustiuc foarte scurt pentru mine este ideal. Din pacate nu gasesc sub 2 cm :)
Si asa mai departe, sunt multe de discutat....

Cel mai tare la ora asta mi s-a parut Atomic.

Parerea mea.
Avatar utilizator
alexandruj91
utilizator incepator
utilizator incepator
Mesaje: 42
Membru din: Joi Mai 29, 2014 1:58 pm
Localitate: Iasi, Romania
Contact:

Re: Trident V1 RDA

Mesaj de alexandruj91 »

Stiu ca merge mai frumos cu drip scurt am di eu..da arata fix ca un sfarc:)) si nu da deloc bine pe trident.. Eu i-am mai taiat si reglajul de aer de la atomizor si astfel am mai eliminat din locul ocupat de el ,iar inauntru ai mai mult loc sa te joci. Am lasat doar 2 fante cat gaurile(pe care le-am marit la 2,63 si astfel mai pot micsora cantitatea de aer ImagineImagineImagine1

Trimis de pe al meu Nexus 4 folosind Tapatalk
Imagine


--->KEEP CALM AND VAPE ON<---
Gigi43
utilizator junior
utilizator junior
Mesaje: 101
Membru din: Vin Mai 23, 2014 12:12 pm
Localitate: Baia Mare

Re: Trident V1 RDA

Mesaj de Gigi43 »

Acum dupa ce am experimentat drippingul, nu ma mai satisface nici un clearo din dotare :twisted:
Urmeaza un Kayfun la urmatorul salariu.
Oricum eu il vad ca un atomizor de dripp cu rezerva de lichid.
Apropo eu folosesc rezistenta SR pe drip din cauza modului, chiar si asa imi papa bateria mult mai repede decat
daca folosesc aceeasi valoare a rezistentei pe clearo.
Sa fie din cauza ca folosesc pe dripp rezistenta twisted?
Scrie răspuns