Patriot RDA

cristian
veteran
veteran
Mesaje: 2374
Membru din: Sâm Iun 29, 2013 10:25 pm

Re: Patriot RDA

Mesaj de cristian »

Am reusit. A revenit curierul cu pachetul de la EUvapez. Profit de ocazie ca sa ii multumesc lui George pentru tot, stie dumnealui de ce... :thumbup:

A ajuns Patriot-ul la mine, in sfarsit.

Impresiile sunt pentru cei care doresc cateva informatii inainte de a-l cumpara. Adica ceva de genul cum eram eu cand am deschis topicul :)
Cei care l-au folosit deja sunt bineveniti cu pareri personale :)

Cateva impresii dupa o ora de vapat cu setarea cu care a venit (n-am avut rabdare sa ii fac o setare).

Aspect excelent, material bun, atty si drip tipul se potrivesc perfect si dau un aspect sobru si elegant.
Cele doua gauri de aer la 180 de grade, sunt exact cum trebuie ca sa tragi normal. O apreciere la ochi a diametrului: 0.8 mm. Din punctul meu de vedere are aer exact cat imi doream.
Masurata, setarea dual coil da o valoarea de 0.8 ohmi.
Clopotul sta bine pe baza, cele doua oringuri sunt ok ca dimensiune.
Baza dispune de un spatiu destul de generos pentru ca sa faci o setare fara sa te chinui. Totodata dispune de o cupa care iti ofera o rezerva de lichid din care se alimenteaza silica/vata, fapt care te ajuta sa maresti intervalele de alimentare a dripului.
Sta foarte bine pe modurile de 22 mm.

Pot sa spun ca imi place foarte mult cum se comporta, este peste asteptarile mele, consider ca e mai reusit ca smok RDA. Aroma e mult mai bine redata, cantitatea de aburi mai mare. Probabil ca aici intervine si setarea dual coil, nu numai diferentele constructive.


Imagine
Imagine
Imagine

Pe Caravela:

Imagine

Pe o scara de la 1 la 5:
Aspect 5
Material 5
Sistem de aer 4 (nu are reglaj)
Sistem dual coil 4 (preferam suruburi randalinate ca sa nu am nevoie de surubelnita)
Aroma 5
Abur 5 (dual subohm pe mecanic cu acu full, abur cald)
TH nu ma pronunt, aici depinde mult si de lichid

PS Saptamana viitoare comand Trident-ul, sa vedem care pe care ;)
cristian
veteran
veteran
Mesaje: 2374
Membru din: Sâm Iun 29, 2013 10:25 pm

Re: Patriot RDA

Mesaj de cristian »

Am mai facut cateva poze, la lumina zilei...

Imagine

Imagine

Mie draga tare combinatia :)
Avatar utilizator
Midnight Caller
veteran
veteran
Mesaje: 860
Membru din: Dum Iun 30, 2013 6:09 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Patriot RDA

Mesaj de Midnight Caller »

Si eu sunt amarat ca nici la mine nu se aliniaza sigla de pe clopot cu sigla de nemesis... Ata ete...
cristian
veteran
veteran
Mesaje: 2374
Membru din: Sâm Iun 29, 2013 10:25 pm

Re: Patriot RDA

Mesaj de cristian »

Mai invarte de clopot cat iti permite ca sa nu ramai fara airflow (glumesc, sunt sigur ca ai incercat).
La mine e in functie de accu, daca e mai scurt si reglez + mai jos, atty se mai invarte juma de tura si tot asa.
Avatar utilizator
Drumetul
utilizator experimentat
utilizator experimentat
Mesaje: 215
Membru din: Mie Apr 02, 2014 6:36 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Patriot RDA

Mesaj de Drumetul »

Si pentru mine e combinatia de suflet.Pana o sa scoata chinezii clona de la Senio ramane combinatia asta.
Imagine
Iar pentru cei mai putin norocosi cu Patriot one air hole se poate dual coil in varianta asta:

http://www.fasttech.com/forums/1604700/ ... ss?1148360
cristian
veteran
veteran
Mesaje: 2374
Membru din: Sâm Iun 29, 2013 10:25 pm

Re: Patriot RDA

Mesaj de cristian »

Aaaaa, ai mustiuc caravela! Fac si eu comanda, l-am vazut pe FT.
Avatar utilizator
Drumetul
utilizator experimentat
utilizator experimentat
Mesaje: 215
Membru din: Mie Apr 02, 2014 6:36 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Patriot RDA

Mesaj de Drumetul »

De acolo il am.Oricum mustiucul de la Patriot e cam naspa,e f mare si neplacut la atingere.
cristian
veteran
veteran
Mesaje: 2374
Membru din: Sâm Iun 29, 2013 10:25 pm

Re: Patriot RDA

Mesaj de cristian »

M-am hotarat astazi sa ii refac setarea. Tot la dublu, cu sarma de 0.18 si silica de 1 pusa in 6 pe fiecare rezistenta. A iesit de 1 ohm.
In general prefer sa merg pe 0.8 - 1.2, daca cobor subohm prea mult ma deranjeaza th-ul. Si asa la 0.8 aburul era cam aspru pentru mine.
N-am aplicat nici o metoda speciala, am mers pe ceva gen octopus, adica un capat taiat la ras cu rezistenta si la celalalt capat lasata o coada de aprox. 1.5 cm care va sta in cupa. Pe fiecare rezistenta in parte.

Imagine

De cand il am nu m-am despartit de el, nici macar la job. Sunt foarte multumit de performante, am doar o singura nedumerire: cateodata lasa o picatura de lichid pe unul dintre orificiile de aer din clopot si nu sunt lamurit cum ajunge acolo. Il tin vertical, nu exagerez cu cantitatea de lichid...
cristian
veteran
veteran
Mesaje: 2374
Membru din: Sâm Iun 29, 2013 10:25 pm

Re: Patriot RDA

Mesaj de cristian »

Am trecut de partea cealalta se pare :)
Partea de subohm sub 0.5 ohmi...
Interesat este ca un lichid usor, de 9, se comporta bine chiar si pentru mine care ma feresc in general sa cobor sub 1 ohm prea mult. Am fost foarte placut surprins de aroma si abur.
Microcoil cu sarma de 0.3 si vata. La dublu.
Da, place la mine setarea asta :)

Pe caravela:
Imagine

E putin chin, dar asa arata in final:
Imagine

Si rezistenta are valoarea de:
Imagine

Vamo e numai ohmetru in cazul asta, e clar...

O seara buna tuturor!
Avatar utilizator
alexgogo-VA
veteran
veteran
Mesaje: 872
Membru din: Sâm Iun 29, 2013 7:55 pm
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Patriot RDA

Mesaj de alexgogo-VA »

Un plus de aburi ai daca aduci rezistentele mai aproape de baza, mai aproape de gaurile de aer. Nu iti face griji, nu se vor inrosi picioarele rezistentei daca folosesti sarma groasa.
cristian
veteran
veteran
Mesaje: 2374
Membru din: Sâm Iun 29, 2013 10:25 pm

Re: Patriot RDA

Mesaj de cristian »

Am incercat sa le asez in dreptul gaurilor - la inaltime ma refer. Am sa le mai cobor, ca este loc.
Le-as pune mai aproape de clopot, dar trebuie sa fac totul la linie, altfel se inrosesc pe rand si ma enerveaza ideea (probabil ca practic nu are asa mare importanta). In orice mod as lucra, trebuie sa las destula sarma de la bobina la pinii de + si -, asa e modelul, distanta destul de mare dintre pini fiind un factor de ridicare a rezistentei, pe care trebuie sa-l iei in calcul.
x spire la bobina + y lungimea picioarelor = rezistenta finala.

Oricum ar fi, o sa las setarea asta macar cateva zile, si pe urma o iau de la capat.

Va multumesc tuturor de sfaturi!
Avatar utilizator
chrisanty
utilizator incepator
utilizator incepator
Mesaje: 28
Membru din: Dum Iun 01, 2014 10:06 am
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Patriot RDA

Mesaj de chrisanty »

cristian scrie:Daca are cineva si poate sa scrie cateva randuri dupa o perioada de folosire, i-as multumi si probabil nu numai eu.
Am vazut ca este dual, si are 2 gauri de admisie la 180 in clopot. Cum sta cu aerul, e prea aerat sau dimpotriva?
Cat lichid duce fara sa dea p'afara, vad ca are cupa in baza.
Merge mai bine dual coil, clar.
adryanr2010

Re: Patriot RDA

Mesaj de adryanr2010 »

[youtube][/youtube]
cristian
veteran
veteran
Mesaje: 2374
Membru din: Sâm Iun 29, 2013 10:25 pm

Re: Patriot RDA

Mesaj de cristian »

Vrei sa vinzi ceva?
Avatar utilizator
Midnight Caller
veteran
veteran
Mesaje: 860
Membru din: Dum Iun 30, 2013 6:09 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Patriot RDA

Mesaj de Midnight Caller »

Cu siguranta la cate mesaje a pus azi... No problem, se ocupa adminul sa o ia de la zero...
Scrie răspuns