Velocity RDA

crystal
utilizator junior
utilizator junior
Mesaje: 54
Membru din: Sâm Apr 04, 2015 10:56 am

Velocity RDA

Mesaj de crystal »

salutare . eram curios daca foloseste cineva acest dripper .
eu momentan folosesc plume veil care mi se pare bun , dar e atat de laudat velocity si eram curios daca merita sa dau banii pe un velocity.
am incercat aromamizeru care e bazat pe velocity si mi s-a parut excelent . le-a incercat cineva pe amandoua ca sa poate face o comparatie ?
maxcad
utilizator junior
utilizator junior
Mesaje: 134
Membru din: Lun Iul 22, 2013 3:30 pm
Localitate: bukowina

Re: Velocity RDA

Mesaj de maxcad »

nu am un atomizor tip velocity sau cu baza velocity dar din ce am vazut pe net pana acum pare printre cele mai practice si mai usor de servisat modele, iar aromamizerul este unul dintre cele mai bune modele de pana acum si am impresia ca a detronat kayfunul.
setarea velocity single coil mi se pare interesanta pentru cei care nu agreaza dual coil .
" onclick="window.open(this.href);return false;
daca ai deja aromamizerul, nu cred ca e mare diferenta fata de driper, doar alimentarea.
Avatar utilizator
Sanitarium
utilizator experimentat
utilizator experimentat
Mesaje: 269
Membru din: Joi Sep 19, 2013 11:21 pm

Re: Velocity RDA

Mesaj de Sanitarium »

aromamizerul si kayfunul fac parte din doua categorii diferite de atomizoare/vapat.
deci nu inteleg cum l-a detronat.
maxcad
utilizator junior
utilizator junior
Mesaje: 134
Membru din: Lun Iul 22, 2013 3:30 pm
Localitate: bukowina

Re: Velocity RDA

Mesaj de maxcad »

da ai dreptate eu ma refer la popularitate deoarece multi fabricanti au facut variante inbunatatie folosind deckul tip velocity pentru ca e mai usor de servisat si are loc pentru rezistente mai lungi pentru tc .
pe de alta parte multe atomizoare au principiul de functionare al kayfunului care si-a dovedit eficienta si fiabilitatea insa multe nu cred ca la-u intrecut.
eu sant detinator de kfl dar i-mi doresc un aromamizer asa ca sant subiectiv in abordare dar cred ca aromamizer este un atomizor bun.
Avatar utilizator
HORATUCU
veteran
veteran
Mesaje: 958
Membru din: Dum Iun 30, 2013 3:38 pm
Localitate: CLUJ-NAPOCA

Re: Velocity RDA

Mesaj de HORATUCU »

Aromamizerul nu este un atomizor bun, este excelent. Aroma este mult peste kay. Foarte aerat,insa poate fi reglat pt. cine nu suporta si nu neaparat din inelul de cauciuc, cat folosind combinatia dintre inelul cu 2 gauri si un drip typ cu gaura mai mica.
Eu personal am trecut printr-o perioada de astenie sora cu depresia si nu am avut nervii si curiozitatea sa-l tot incerc cu diferite setari. Asa ca l-am pus la vanzare. Noroc ca nu l-a vrut nimeni si mi-a revenit cheful de viata.
Setat cu dual coil consuma normal pt aceasta setare, adica mult( atat lichid cat si acumulatori). Da tot ce trebuie si chiar mai mult.
Setat cu single coil, tot consumul revine aproape de normal si pastreaza si aroma superba.
La setarile initiale s-a intamplat sa mai curga. La faza asta trebuie atentie mare ca gaurile de alimentare din deck sa fie asupate in totalitate de vata sau ce mai folositi. In acest fel poti sa-l scuturi sau sa-l uiti in orice pozitie pe birou cat vrei ca nu mai curge deloc.
Velocity? Nu ati vazut sistem mai versantil de setare. Te joci pe el cum vrei, ai spatiu cat un teren de fotbal. Coiluri verticale, orizontale, single, dual , quatro si alte bolunzenii. Momentan folosesc un single coil de 1.2 ohm, SS. Old school, ce mai, multumit pana la cer.
Aici, cu categoriile diferite intre atomizoare, eu zic ca-i ca si la rasele umane: ce daca-i alb, negru, galben? In momentul in care nu mai pot folosi un atomizor pt. ca altul ma satisface cu mult mai mult, eu zic ca asta nou l-a kill-arit pe vechiul. Parerea mea.
„Carpe diem, quam minimum credula postero” HORATIU
maxcad
utilizator junior
utilizator junior
Mesaje: 134
Membru din: Lun Iul 22, 2013 3:30 pm
Localitate: bukowina

Re: Velocity RDA

Mesaj de maxcad »

am vazut ca ai scos aromamizerul la vanzare si m-am mirat, toti spun ca este printre primele 3 atomizoare, daca am inteles vor incerca sa faca un v2 cu alimentare pe sus in rest servisarea, alimentarea si aerul este peste kayfun.
am vazut o setare single coil transversala care nu consuma lichid asa de mult si care spun ei ca nu se pierde aroma si este adevarat ca pot face 12 sau 14 spire de ni200 de 04 pe care la alte atomizoare nu le pot folosi ca nu incap.
aromamizerul este o categorie aparte : RDTA adica un driper cu tanc, asa am inteles eu ca spun cei care l-au inventat si care au fabricat pana acum dripere si au dat lovitura cu RDTA-ul.
daca fac v2 cu alimentare pe sus si un inel pentru control aer asemanator cu bellus au dat lovitura cu cel mai bun atomizor.
apropo bellus e facut aproape pe acelasi principiu.
slavyk
veteran
veteran
Mesaje: 1592
Membru din: Mie Iul 03, 2013 11:42 am
Localitate: Sighetu Marmatiei
Contact:

Re: Velocity RDA

Mesaj de slavyk »

Cum scria colegul Sanitarium, Kayfun face parte din altă categorie deci nu suferă comparație. Că Aromamizerul (si aproape toate atomizoarele moderne cu chimney) este inspirat ca principiu de Kayfun, este altă poveste. A, dacă tot veni vorba de Aromamizer... Dați năvală, reducere pe FT cu 50% (coupon code MAP)!
Avatar utilizator
HORATUCU
veteran
veteran
Mesaje: 958
Membru din: Dum Iun 30, 2013 3:38 pm
Localitate: CLUJ-NAPOCA

Re: Velocity RDA

Mesaj de HORATUCU »

@maxcad V2-ul este deocamdata la nivelul de zvon si nici nu stiu daca nu l-au inventat cei care-l doresc asa. Oricum nimic nu sta pe loc si va aparea si asta cu urmatoarele variante. Daca vrei acum un fel de V2, uitate la Crius, care are si alimentare pe sus si velocity( este drept ca pe diametru mai mic ca la Aromamizer) si reglare aer. Mie-mi vine cam intr-o saptamana. Multi utilizatori l-au pus pe locul 1 la preferinte.
@slavyk- nu este o reducere actuala. Cu pretul asta si cu codul de discount MAP l-au bagat de la inceput.
„Carpe diem, quam minimum credula postero” HORATIU
slavyk
veteran
veteran
Mesaje: 1592
Membru din: Mie Iul 03, 2013 11:42 am
Localitate: Sighetu Marmatiei
Contact:

Re: Velocity RDA

Mesaj de slavyk »

Horațiu, acum două ore l-am comandat. MAP funcționează. Scuze... doar 36.32% reducerea deci prețul este de $28.01. :oops:
Avatar utilizator
HORATUCU
veteran
veteran
Mesaje: 958
Membru din: Dum Iun 30, 2013 3:38 pm
Localitate: CLUJ-NAPOCA

Re: Velocity RDA

Mesaj de HORATUCU »

Nu m-ai inteles. Sigur ca functioneaza,dar functioneaza de cand il vand ei. Pretul de 44.99$ este paravan.
Nu o sa-ti para rau sigur.
Atentie la prima setare, asa cum spuneam mai devreme, indesi in deck mai multa vata. In toate postarile de pe tub ei indeasa vata unii mai putin, altii mai mult si gata. Ca sa fii sigur ca este in regula,la sfarsit desfiletezi prastia :OO (n-am avut alta rima...) din baza si verifici sa fie asupate gaurile de alimentare cu vata.
„Carpe diem, quam minimum credula postero” HORATIU
maxcad
utilizator junior
utilizator junior
Mesaje: 134
Membru din: Lun Iul 22, 2013 3:30 pm
Localitate: bukowina

Re: Velocity RDA

Mesaj de maxcad »

ai dreptate cu zvonul sau cu dorinta clientilor la aromamizer v2 .
am vazut Crius v2 cu deck velocity dar are aerul pe jos nu are aerul direct ca aromamizer sau ca bellus este mai degraba asemanator cu cele fabricate de UD sau mai nou cu griffin.
aromamizer si chiar bellus intr-o masura mai mica au scurgeri de lichid mai mici pe la aer din cauza ca au aerul mai sus decat celelalte atomizoare, iar sistemul de alimentare de la aromamizer este o inventie noua a lor facuta prin incercari de a copia sistemul de alimentare de la kayfun v4 adica alimentare pe jos cu reglare si cu posibilitate de inchidere a alimentarii.
sant curios ce vor mai scoate nou, ce spuneti de Tilemahos "Springomizer" RTA
Avatar utilizator
HORATUCU
veteran
veteran
Mesaje: 958
Membru din: Dum Iun 30, 2013 3:38 pm
Localitate: CLUJ-NAPOCA

Re: Velocity RDA

Mesaj de HORATUCU »

maxcad scrie: ce spuneti de Tilemahos "Springomizer" RTA
Simplu: nu are Velocity :ggt
„Carpe diem, quam minimum credula postero” HORATIU
maxcad
utilizator junior
utilizator junior
Mesaje: 134
Membru din: Lun Iul 22, 2013 3:30 pm
Localitate: bukowina

Re: Velocity RDA

Mesaj de maxcad »

corect
crystal
utilizator junior
utilizator junior
Mesaje: 54
Membru din: Sâm Apr 04, 2015 10:56 am

Re: Velocity RDA

Mesaj de crystal »

Ce diferente sunt intre aromamizer si velocity ? daca stie cineva ...
Personal as prefera varianta drip ...vapez mai putin asa. Daca aromamizerul m-a dat pe spate o sa faca la fel si velocity ? Pacat ca nu prea se gaseste pe la noi velocity . Sunt tentat de varianta mini
maxcad
utilizator junior
utilizator junior
Mesaje: 134
Membru din: Lun Iul 22, 2013 3:30 pm
Localitate: bukowina

Re: Velocity RDA

Mesaj de maxcad »

alimentarea face diferenta aromamizerul are un tanc (sant doua modele unul de 3ml si unul de 6) si driperul il alimentezi tu singur.
cei care au aromamizerul spun ca daca pui bumbacul pe gaurile de alimentare nu ai probleme cu scurgerile de lichid fiind una dintre cele mai simple setari, se pare ca au gasit alimenarea cea mai eficienta.
sant sigur ca vor mai inventa si anul acesta ceva nou in domeniu.
Scrie răspuns