Recomandare drip

Sacrificiu
utilizator junior
utilizator junior
Mesaje: 60
Membru din: Vin Mar 21, 2014 11:29 pm
Localitate: Iasi

Recomandare drip

Mesaj de Sacrificiu »

Salut. Voi fi concis: Ce dripper imi recomandati pentru aroma si aburi, axat mai mult pe aroma, dar sa scoata aburi din plin?
Multumesc.
Makayu
utilizator incepator
utilizator incepator
Mesaje: 48
Membru din: Mar Mai 27, 2014 9:16 pm

Re: Recomandare drip

Mesaj de Makayu »

Sacrificiu scrie:Salut. Voi fi concis: Ce dripper imi recomandati pentru aroma si aburi, axat mai mult pe aroma, dar sa scoata aburi din plin?
Multumesc.
Din ce am incercat pana acum PlumeVeil mi s-a parut cel mai bun. Pe acesta il folosesc si eu in mod curent si sunt mai mult decat multumit de el.
Magma am auzit ca ar fi iarasi foarte bun, personal nu l-am incercat dar am auzit doar de bine despre el.
Cred ca gasesti si pe-aici in sectiunea bazar.
Avatar utilizator
Midnight Caller
veteran
veteran
Mesaje: 860
Membru din: Dum Iun 30, 2013 6:09 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Recomandare drip

Mesaj de Midnight Caller »

Eu merg cu Veritas. Nu e foarte simplu de facut setup-ul dar oricum tin un coil o luna si, asa ca nu ma deranjeaza. De schimbat vata e piece of cake.
ahau.seli
utilizator incepator
utilizator incepator
Mesaje: 13
Membru din: Mie Mar 25, 2015 11:09 am

Re: Recomandare drip

Mesaj de ahau.seli »

Eu as recomanda Derringer, super aroma, aburi din plin, destul de usor de setat, e mic, design minimalist, se potriveste de minune si pe tevi si pe cutii.

Dintre Derringer, Plume Veil, Hobo, Helios, Nimbus, topul meu e in ordinea asta:

Derringer, Hobo, Plume Veil, *Nimbus si Helios - pe care nu il recomand, nu exceleaza in nimic, e mediocru.

*Cu mentiunea ca Nimbus e MtL inhale.

Doar atat am incercat in materie de RDA-uri.

Derringer si Hobo sunt destul de asemanatoare la cap. redare aroma, insa primul are mai mult potential pe zona de aburi.

Plume Veil nu e rau, dar desi e mai mare decat cele doua mentionate mai sus, retine cam putin lichid si e cumva ingust/limitat ca spatiu/posibilitati de setup.

Sent from my GT-I9300 using Tapatalk
Sacrificiu
utilizator junior
utilizator junior
Mesaje: 60
Membru din: Vin Mar 21, 2014 11:29 pm
Localitate: Iasi

Re: Recomandare drip

Mesaj de Sacrificiu »

ahau.seli scrie:Eu as recomanda Derringer, super aroma, aburi din plin, destul de usor de setat, e mic, design minimalist, se potriveste de minune si pe tevi si pe cutii.

Dintre Derringer, Plume Veil, Hobo, Helios, Nimbus, topul meu e in ordinea asta:

Derringer, Hobo, Plume Veil, *Nimbus si Helios - pe care nu il recomand, nu exceleaza in nimic, e mediocru.

*Cu mentiunea ca Nimbus e MtL inhale.

Doar atat am incercat in materie de RDA-uri.

Derringer si Hobo sunt destul de asemanatoare la cap. redare aroma, insa primul are mai mult potential pe zona de aburi.

Plume Veil nu e rau, dar desi e mai mare decat cele doua mentionate mai sus, retine cam putin lichid si e cumva ingust/limitat ca spatiu/posibilitati de setup.

Sent from my GT-I9300 using Tapatalk
Mersi mult pentru raspuns. Am uitat sa precizez ca Derringer am si eu, voiam sa vad daca exista alt drip peste el.
Singurul dezavantaj la Derringer pe care l-am gasit e ca se incalzeste al naibii de tare, si daca nu setezi bine rezistenta si vata, are ceva spitback.
Am incercat de la cineva si Magma, dar nu ma atrage.
Din ce ati testat, sa ma indrept spre ceva cu bottom sautop airflow, sau sa raman la piticul Derringer?
slavyk
veteran
veteran
Mesaje: 1592
Membru din: Mie Iul 03, 2013 11:42 am
Localitate: Sighetu Marmatiei
Contact:

Re: Recomandare drip

Mesaj de slavyk »

Origen V2 (V3), Veritas, Hobo. În ordinea preferințelor mele.

S500 tap-tap
ahau.seli
utilizator incepator
utilizator incepator
Mesaje: 13
Membru din: Mie Mar 25, 2015 11:09 am

Re: Recomandare drip

Mesaj de ahau.seli »

Eu am o varianta de Derringer cu ropcap negru din POM(nu stiu cum e pe metal), il tin numai pe dual 0.5 ohm, din kanthal 0.4 pe 2mm. si vapez in mod uzual pe el la 30w, dar pot sa urc si la 70-80 pentru aburi si nu am probleme cu supraincalzirea, chiar daca fac chainvape pe 30w, iar de 'scuipat', nu se pune problema.

Poate tine de modul in care e setat.

Sent from my GT-I9300 using Tapatalk
Sacrificiu
utilizator junior
utilizator junior
Mesaje: 60
Membru din: Vin Mar 21, 2014 11:29 pm
Localitate: Iasi

Re: Recomandare drip

Mesaj de Sacrificiu »

Probabil asta e. Ce am incercat mai jos de 0.9, a fost o rezistenta paralela de 0.5, si se incalzeste dripperul, fara sa dea vapori prea fierbinti.
Voi incerca si dual coil sa vad cum e. Multumesc pentru raspuns.
wiseguy0106
utilizator incepator
utilizator incepator
Mesaje: 5
Membru din: Mie Iul 01, 2015 10:26 pm

Re: Recomandare drip

Mesaj de wiseguy0106 »

Eu sunt foarte multumit de Marquis. Setup super usor si aroma din plin.
Sacrificiu
utilizator junior
utilizator junior
Mesaje: 60
Membru din: Vin Mar 21, 2014 11:29 pm
Localitate: Iasi

Re: Recomandare drip

Mesaj de Sacrificiu »

A incercat careva Velocity?
Am cochetat cu ideea de a achizitiona un Marquis, dar am renuntat. Mi s-a parut prea mare si prea greu.
c__b
utilizator experimentat
utilizator experimentat
Mesaje: 391
Membru din: Dum Aug 18, 2013 1:59 am
Localitate: Targu Mures

Re: Recomandare drip

Mesaj de c__b »

Veritas FTW!

E ca c#ru când îl setezi (single, vertiqual).
Vată se schimba ușor.
Airflow-ul permite lung inhale mai restricționat.

Însă:
Aromă e divină.
E singurul dripper pe care îl pot căra după mine fără spaimă de lichid scurs peste tot. Atâta timp cât nu îl pui "în cap"
Orice altă poziție e premisă.
Avatar utilizator
claw
utilizator junior
utilizator junior
Mesaje: 191
Membru din: Mie Sep 25, 2013 11:15 am

Re: Recomandare drip

Mesaj de claw »

De Velocity RDA era foarte multumit busardo, nu il am dar pare foarte ok, in schimb din ce am avut iti pot recomanda si Magma, este foarte ok si acesta.
Sacrificiu scrie:A incercat careva Velocity?
Am cochetat cu ideea de a achizitiona un Marquis, dar am renuntat. Mi s-a parut prea mare si prea greu.
Fair Play
utilizator incepator
utilizator incepator
Mesaje: 10
Membru din: Joi Iul 09, 2015 10:47 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Recomandare drip

Mesaj de Fair Play »

Folosesc Marquis, mai ales afara. Retine pana la 20 de picaturi de lichid fara a curge datorita spatiului adanc asemanator cu Magma, unde incape mai mult bumbac decat media (cam 1,5 cm pana la suprafata de ardere).
Aroma redata este usor dulce iar aburii foarte pufosi. In minus, ar fi o usoara senzatie de abur uscat daca se incinge prea tare (dupa 5-6 vapari consecutive).
Claudiu.D
utilizator incepator
utilizator incepator
Mesaje: 4
Membru din: Sâm Sep 17, 2016 10:37 pm

Re: Recomandare drip

Mesaj de Claudiu.D »

Salut. Vin cu o întrebare simplă.. Pentru un novice, ce driper recomandati? Adică unul care este ușor de întreținut.. Pentru ca am avut o experienta îngrozitoare cu țigările electronice... Am una care curge în orice poziție as ține-o... Iar dacă nu o folosesc 2 zile începe sa capete gust de șosete purtate 2 zile.. Am sa revin cu poze după ce le uploadez.. Ajutor va rog... Mulțumesc anticipat
Scrie răspuns