Big Dripper v2

Makayu
utilizator incepator
utilizator incepator
Mesaje: 48
Membru din: Mar Mai 27, 2014 9:16 pm

Big Dripper v2

Mesaj de Makayu »

Salutare,

Am dat o comanda acum cateva zile pe FT si am adaugat si acest dripper in comanda. https://www.fasttech.com/p/1945700" onclick="window.open(this.href);return false;
Pe youtube apar cateva review-uri despre el, dar in general au legatura cu partea mecanica. Intr-o discutie cu un alt vaper, se spune ca ar inunda cupola indeajuns de mult incat sa tragi lichidul, daca nu esti atent cat picuri din tank. Este adevarat? Al doilea subiect, cum reda aroma? Ca si puncte de referinta am Trident si Plume Veil, clone amandoua. De asemenea la un setup de Dual Coil sa zicem 0.4/0.5 cu o baterie high drain ucide bateria repede sau duce destul de bine?
Avatar utilizator
Drumetul
utilizator experimentat
utilizator experimentat
Mesaje: 215
Membru din: Mie Apr 02, 2014 6:36 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Big Dripper v2

Mesaj de Drumetul »

Sper ca al tau sa nu curga. Cam asta-i problema lui. Daca vroiai ceva gen rda cu tank sa nu stai sa picuri mereu erau alternative: Atlantis, Subtank, Goblin, Zephyrus etc. Ala a fost sa-i zicem ''pionierul'' rta-urilor cu tank si foarte aerate.
Makayu
utilizator incepator
utilizator incepator
Mesaje: 48
Membru din: Mar Mai 27, 2014 9:16 pm

Re: Big Dripper v2

Mesaj de Makayu »

Drumetul scrie:Sper ca al tau sa nu curga. Cam asta-i problema lui. Daca vroiai ceva gen rda cu tank sa nu stai sa picuri mereu erau alternative: Atlantis, Subtank, Goblin, Zephyrus etc. Ala a fost sa-i zicem ''pionierul'' rta-urilor cu tank si foarte aerate.
Si eu sper sa nu fie probleme de genul asta. Ma gandesc ca daca sta mai mult inclinat la verticala sa nu fie probleme de acest gen.
Legat de Atlantis, Subtank si celelalte, nu sunt tocmai pe gustul meu. E o diferenta destul de mare intre un Aqua sa zicem si un trident (pe ambele le-am incercat). In primul rand atty-urile gen Atlantis, Aqua etc nu se alimenteaza indeajuns de repede, si am incercat cel putin 10 setup-uri, inclusiv cu vata abia atingand canalele care permit lichidului sa urce pana la rezistenta. O alta diferenta este aroma, e mai buna ca la un Protank (sa zicem), nimic de spus, dar nu la fel de clara ca la un PlumeVeil sau chiar Trident. Le face mai dulci. Binenteles, asta din punctul meu de vedere.
Avatar utilizator
Drumetul
utilizator experimentat
utilizator experimentat
Mesaje: 215
Membru din: Mie Apr 02, 2014 6:36 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Big Dripper v2

Mesaj de Drumetul »

Sigur ca da. Niciodata n-o sa ai aroma pe aeratele alea pe care o ai pe un rda. Mai ales pe cele pentru aroma si nu pentru cloud. Mie nu-mi plac oricum. La big drip e buba cand apesi sa lase lichid, atunci curge. Sper sa n-ai probleme. Vape on.
Makayu
utilizator incepator
utilizator incepator
Mesaje: 48
Membru din: Mar Mai 27, 2014 9:16 pm

Re: Big Dripper v2

Mesaj de Makayu »

Drumetul scrie: La big drip e buba cand apesi sa lase lichid, atunci curge. Sper sa n-ai probleme. Vape on.
Citisem comentariile de la un review de pe youtube si zicea un tip ca poti incerca sa indesi un pic de vata, sau ata de papiota, in gaura de alimentare. O impingi cu cantal de 0.25/0.28 si cumva sa o legi de arcul din tank, sau cumva, astfel incat sa nu iti cada in punte. Binenteles nu sa o infunzi cu totul dar doar cat sa o micsorezi un pic. Daca face figuri si inunda, o sa incerc si varianta asta.
cristian
veteran
veteran
Mesaje: 2374
Membru din: Sâm Iun 29, 2013 10:25 pm

Re: Big Dripper v2

Mesaj de cristian »

Pentru Aqua, incercati o rezistenta pe 2.5 mm diametru, intre 1 si 1.5 ohmi. Vata se baga fortat in rezistenta, nu trebuie sa stea lejer. De ce? Pentru ca daca sta lejer in bobina, spirele nu fac contact ferm cu toata suprafata vatei, si o sa aveti gust de ars de unde si concluzia ca nu se alimenteaza (dar nu e asa).
Cele doua "fitile" care cad pe canalele de alimentare (la single coil), trebuie sa fie foarte subtiri, iar sus sa ramana "umeri" de vata din plin care tin lichidul. Din atty astea aerate se trage cu sete. Daca tragi usor nu se alimenteaza, normal.
Eu cu setarea asta pot sa duc pana in 30 w lejer, dar e un gust prea aspru. Stau in 22 -25 w.
Si folosesc exclusiv VG.

Scuze de off, fiind fan Aqua am simtit ca trebuie sa va zic. Bine ca nu sunt "fan branza"... si bafta cu mister Big :)
Makayu
utilizator incepator
utilizator incepator
Mesaje: 48
Membru din: Mar Mai 27, 2014 9:16 pm

Re: Big Dripper v2

Mesaj de Makayu »

Ieri am intrat in posesia sus numitului si am avut timp sa ma joc cu el putin. Iata primele impresii:
Arcul de pe cilindrul central este prea mare si prea tare. Din pacate atunci cand il alimentezi, e aproape imposibil sa nu inunzi puntea, si sa nu te murdaresti pe maine din cauza ca arcul iti impinge mustiucul atat de tare in sus incat nu poti insuruba capul filetant cum trebuie si astfel mai pompezi niste lichid in punte. Din fericire cred ca stiu cum sa rezolv problema asta, dar ramane pe zilele urmatoare. Fie sa ii scot arcul si sa fiu atent ca atunci cand pompez lichidul sa ridic mustiucul inapoi ca sa nu picure ca la balamuc, fie ii caut un arc mai mic care sa nu mai opuna atat de multa rezistenta astfel incat sa pot sa tin de mustiuc cu o mana si cu cealalta sa infiletez capacul. Fie, prin practica, poate prind cum sa tin naibii mustiucul ala sa nu mai alunece atunci cand infeletez capacul. Deci asta ar fi problema cu alimentarea acestui atomizor.
Partea buna e ca o data rezolvata alimentarea, nu mai curge. Aseara l-am umplut inainte de culcare, l-am lasat in picioare si dimineata cantitatea de lichid din tank era aceeasi. E drept am infundat gaura de alimentare cu o bucatica de Kantal de 0.25 (cam 2 mm iesita in afara sarma) si am infasurat-o o data dupa piciorul central (de vape si nu din punte).

Setup-ul e destul de greoi la inceput. Cand prinzi rezistenta de punte trebuie sa o lasi un pic mai sus de punte, pui vata si abia la urma o indesi inapoi pana la gaura de aer, ceea ce momentan nu prea e pe gustul meu dar cred ca ma voi obisnui (de regula la astfel de setup-uri imi citeste initial un ohm-aj si dupa ce o imping inapoi in punte, altul :(( ).

O alta parte buna a acestu atomizor e ca poti sa pompezi lichid in surplus (o cantitate rezonabila) fara sa iti curga pe la gaura de aerisire. Puntea, cum e formata, tine cca 1ml de lichid. Nu am stat sa o masor dar atat cred ca tine. Ceea ce e avantajos, mai ales cand esti la volan sau pe bicicleta. Ai mai multe pufuri pana sa ramai fara lichid.

O problema pe care am vazut-o la altii ar fi aceea ca gaura de lichid nu sta deasupra rezistentei astfel incat sa picure direct pe ea. Atomizorul nu este facut pentru asta. Deci indiferent de cum pozitionezi gaura de lichid oricum nu o sa-ti picure fix pe rezistenta. Atomizorul e facut sa-ti duca lichidul pe marginile clopotului si de acolo sa fie preluat de vata si dus pana la rezistenta.

Despre rezistenta, am incercat doar single coil de 1.3. Initial pusesem o bucata de vata si in jumatatea goala din punte si jumatatea cu rezistenta nu se mai alimenta cum trebuie. Am scos bucata respectiva si acum alimenteaza perfect. Atat aer cat si lichid in exces ce nu a putut fi retinut de vata de la rezistenta. Deci pe single coil nu puneti vata in jumatatea goala a atomizorului. Lasati-l dezbracat.

In ceea ce priveste vaporii si aroma, personal cred ca se apropie destul de mult de Plume Veil. Tank-ul se misca foarte usor pe punte ceea ce permite sa schimbi foarte usor, intre aburi sau aroma sau oriunde intre. Personal prefer gaurile de aer inchise pe jumatate astfel incat sa am si o cantitate decenta de vapori dar si o aroma buna.

Personal cred ca se merita. Exista o curba de invatare la acesta dar odata trecut acest hop devine foarte usor de utilizat.
Voi reveni peste cateva zile cu detalii despre cum se poate rezolva si partea cu alimentarea cu lichid fara sa inunzi puntea sau sa te murdaresti pe maini.
Makayu
utilizator incepator
utilizator incepator
Mesaje: 48
Membru din: Mar Mai 27, 2014 9:16 pm

Re: Big Dripper v2

Mesaj de Makayu »

Mi-am dat seama de ce se inunda puntea. Din pacate nu prea vad cum se poate rezolva problema asta. Deci:
Am scos arcul de la pompita, am alimentat rezervorul, nu am mai avut problema sa nu pot tine mustiucul. Tot inunda. De ce?! In momentul in care insurubezi capacul se formeaza o punga de aer, ceea ce forteaza lichidul sa se scurga in cupola si ulterior in punte. Cred ca ar fi fost mai bine daca faceau o gaura de alimentare pe undeva pe sub cupola, cu surub astfel incat sa nu se mai forzeme punga de aer.
Avatar utilizator
Khaan
utilizator junior
utilizator junior
Mesaje: 111
Membru din: Vin Ian 24, 2014 9:11 pm

Re: Big Dripper v2

Mesaj de Khaan »

Bine ca am citit parerile si experientele voastre. Acum ceva vreme vroiam sa.mi comand si eu unul...am renuntat..citisem ceva de setup destul de greoi.

Sent from my SM-G850F using Tapatalk
Scrie răspuns