Smoktech RDA Dripping Atomizer

Scrie răspuns
Avatar utilizator
s7ar
veteran
veteran
Mesaje: 581
Membru din: Sâm Iun 29, 2013 10:05 am
Localitate: Bucuresti - Colentina
Contact:

Re: Smoktech RDA Dripping Atomizer

Mesaj de s7ar »

Setare noua pentru Smok RDA, pe silica :

Doua rezistente ( dual coil ) una peste alta.

Prima rezistenta, cea de jos prinsa in gaurile pinilor si rasucita pe suruburi.
A doua rezistenta, cea de sus rasucita si prinsa pe suruburi.

Am folosit silica de 2mm pusa in doua si kanthal de 0.20 - 4 spire.

Aroma si TH-ul sunt la fel, dar am aburi cat sa ma inec ! :)

Spor la treaba !
[url="http://www.ecigalternative.com/quit-counter/quit-smoking-banner.php"]
[img]http://www.ecigalternative.com/quit-counter/quit-smoking-banner.php?key=22393[/img]
[/url]
cristian
veteran
veteran
Mesaje: 2374
Membru din: Sâm Iun 29, 2013 10:25 pm

Re: Smoktech RDA Dripping Atomizer

Mesaj de cristian »

Nu merge codul de inserare clip youtube, dar iti dau un link cu setarea care o sa o fac peste cateva ore (cand plec de la job).
Te-am taiat :)))
Dual microcoil.
E cam lung clipul, peste 20 minute, dar se poate privi pe secvente acolo unde intereseaza pe fiecare.
E exact pe stilul meu de setare, deci imi place!
Numai ca baiatul are PV si un caine superb de talie mare. Eu am Vamo si un caine rasa de tomberon de talie mica :lol:

http://www.youtube.com/watch?v=_YqAc8W8 ... e=youtu.be
cristian
veteran
veteran
Mesaje: 2374
Membru din: Sâm Iun 29, 2013 10:25 pm

Re: Smoktech RDA Dripping Atomizer

Mesaj de cristian »

Si daca tot am zis sa mai iau un drip, am mai vazut unul care poate imi lasa mai mult loc pentru dual:

Imagine

De fapt cred ca le iau pe amandoua de pe fasttech, sunt ieftine.
Asta e cu gaura de aer in clopot.

Din pacate saptamana asta au fost in sarbatori, asa ca de luni dau drumul la comanda.
Sa vedem daca fac fata la batranul smok rda :)

Stima!
Avatar utilizator
s7ar
veteran
veteran
Mesaje: 581
Membru din: Sâm Iun 29, 2013 10:05 am
Localitate: Bucuresti - Colentina
Contact:

Re: Smoktech RDA Dripping Atomizer

Mesaj de s7ar »

Arata bine, sper sa dea la fel de bine precum arata ! Mustiucul din imagine este misto rau !

Cat despre micro dual coil, ei bine...baiatu' are unde sa-l faca. Noi pe smok avem doar un canal de aer, iar daca rezistentele nu sunt pozitionate deasupra canalului, doar TH-ul o sa creasca !
[url="http://www.ecigalternative.com/quit-counter/quit-smoking-banner.php"]
[img]http://www.ecigalternative.com/quit-counter/quit-smoking-banner.php?key=22393[/img]
[/url]
cristian
veteran
veteran
Mesaje: 2374
Membru din: Sâm Iun 29, 2013 10:25 pm

Re: Smoktech RDA Dripping Atomizer

Mesaj de cristian »

Exact! Asta era si tema mea de astazi, sincer nu m-am aucat pt ca inca, caut solutia. Pana acum m-am gandit la o asezare una deasupra alteia - ma refer la rezistente, cu vata independent pe fiecare sau trecuta prin amandoua.

Una peste alta cu o mica deviatie in plan orizontal, astfel incat curentul de aer sa nu se opreasca in prima astfel incat sa nu ajunga la cea de sus.
Ma mai gandesc....

Dar trebuie sa recunosti ca e meticulos omu si stie ce face. Cel putin asa vad eu :)

Si apropos de dripurile de pe fasttech, o sa spun pe larg despre amandoua cat merita sau nu. Nu ma refer la pret, ca e mic, ma refer la satisfactia luccrului nou si functional.
Avatar utilizator
s7ar
veteran
veteran
Mesaje: 581
Membru din: Sâm Iun 29, 2013 10:05 am
Localitate: Bucuresti - Colentina
Contact:

Re: Smoktech RDA Dripping Atomizer

Mesaj de s7ar »

Eu nu m-am gandit la deviatia in plan orizontal, le-am asezat una peste alta si cam asta a fost. Se simte enorm diferenta de aburi, dar seaca si bateria.. :) la dual-micro-coil cred ca rupe consumul de lichid si baterie !
Oricum, setarea asta mi-a trecut prin cap asa, pe moment - n-am stat s-o gandesc.. Am facut doua rezistente la fel si le-am pus pe atty una peste alta. Distanta intre ele este foarte mica, iar aburii sunt mai calzi - ca la carto*.

Dar trebuie sa recunosti ca e meticulos omu si stie ce face. Cel putin asa vad eu :)
Intr-adevar, este stie ce face si e si meticulos..tocmai de aia el are clipuri pe youtube si eu nu am ! :)
Si apropos de dripurile de pe fasttech, o sa spun pe larg despre amandoua cat merita sau nu. Nu ma refer la pret, ca e mic, ma refer la satisfactia luccrului nou si functional.
Eu unul astept cuminte pareri si detalii despre acele atty...
[url="http://www.ecigalternative.com/quit-counter/quit-smoking-banner.php"]
[img]http://www.ecigalternative.com/quit-counter/quit-smoking-banner.php?key=22393[/img]
[/url]
cristian
veteran
veteran
Mesaje: 2374
Membru din: Sâm Iun 29, 2013 10:25 pm

Re: Smoktech RDA Dripping Atomizer

Mesaj de cristian »

Promit sa scriu ce impresii imi lasa fiecare, e normal sa ne informam reciproc :)
Seara buna!
Avatar utilizator
Screciu george
utilizator experimentat
utilizator experimentat
Mesaje: 258
Membru din: Sâm Iun 29, 2013 7:42 pm
Localitate: BUCURESTI
Contact:

Re: Smoktech RDA Dripping Atomizer

Mesaj de Screciu george »

Deci cum am mai spus miercuri voi primi de la un prieten care vine din anglia acest smok rda : http://www.realvapes.co.uk/shop/smok-sc ... -atomizer/" onclick="window.open(this.href);return false; ( din cate am observat are admisie de aer sub ambele rezistente :) REVIN CU IMPRESI
Invata din greselile altora, viata e prea scurta pentru a le face tu insuti pe toate.
cristian
veteran
veteran
Mesaje: 2374
Membru din: Sâm Iun 29, 2013 10:25 pm

Re: Smoktech RDA Dripping Atomizer

Mesaj de cristian »

Pare excelent gandit. Asteptam umpresii.
Numai bine!
cristian
veteran
veteran
Mesaje: 2374
Membru din: Sâm Iun 29, 2013 10:25 pm

Re: Smoktech RDA Dripping Atomizer

Mesaj de cristian »

Azi am refacut pentru prima data (de cand am pus primul micro) setupul, adica am produs un microcoil nou. Tot din sarma de 0.2, pe un spiral de 2 (nu scrie nimic pe el, n-am nici subler poate sa fie si de 2.5) vreo 11 spire + cate jumatate la capete = 12, a iesit de 2.5 ohmi. I-am dat foc de cateva ori pe vamo si am pus vata marca Narcis 100% cotton.
Am incercat o chestie noua, pentru o alimentare mai bogata pe bobina. Am bagat vata cu capatul scurt prin bobina. Am intors capatul lung de la vata si l-am trecut peste rezistenta (partea de sus) apoi l-am fixat intre stalpii de contact. Astfel se alimenteaza odata prin centru, plus vata de deasupra - fiind imbibata cu lichid ii da abur la greu.
Merge brici, dar trebuie sa recunosc ca aroma pe nautilus bate dripul. La vapori si th sta mai bine in schimb. Am testat cu aceeasi aroma, cuban, si este diferenta in favoarea lui nautilus. Ambele testate la 12 w, cu setari diferite: nautilus setare clasica in 4 spire R si silica de 2.5 cu puffer, smok cum am zis mai sus. Interesant este ca pe nautilus am 1.7 ohmi iar pe smok 2.5, ceea ce dupa teoria (chibritului, nu stiu a cui, dar asa se zice) vehiculata ar duce la aroma si abur mai bun pe rezistenta mare, deci pe drip. De mult voiam sa ma duc spre HR, am sa incerc data viitoare cu 3 sau 4 ohmi. Vad ca astia pe afara, veterani, trag din 5 ohmi. Ori s-au dilit ori o fi ceva bun, vreau sa testez si eu :)
Asta e, probabil ca trebuie sa schimb setarea, ma gandesc la ceva nou :)

Numai bine!
cristian
veteran
veteran
Mesaje: 2374
Membru din: Sâm Iun 29, 2013 10:25 pm

Re: Smoktech RDA Dripping Atomizer

Mesaj de cristian »

Si am facut setarea.
M-am intors la vechea setare, am renuntat la micro si vata, aveam impresia ca nu dadea aroma pe care o stiam eu. Micro arde lichidul prea tare, se aude in drip cum sfaraie si pocneste. Cam sinistru. Poate mi se pare. Dar am revenit la cele 8 fire de silica de 1 mm cu rezistenta HR de 4.2 ohmi din sarma de 0.18.
Am bagat 14 watti si testat cuban si un home made de alune. Bun, foarte bun :)
Am aroma care imi place, aburi si th mic. Exact ce imi trebuie.

Stima!

Imagine
Avatar utilizator
s7ar
veteran
veteran
Mesaje: 581
Membru din: Sâm Iun 29, 2013 10:05 am
Localitate: Bucuresti - Colentina
Contact:

Re: Smoktech RDA Dripping Atomizer

Mesaj de s7ar »

Mie nu prea imi mai ies rezistentele pe silica... Ma chinui cu Nautilusul pe silica de ma apuca toti nervii, acum am ramas fara fir NR si nu mai refac setupul diseara, da' daca mai aveam fir...

Smok-ul l-am folosit tot cu micro-coil, 1.5 ohmi, pe mecanic - rupe norma !

Aroma buna sigur este de la rezistenta mare ! TH-ul la fel...
Dar nu-mi spuneti ca aburii sunt la fel ca pe micro-coil...?!
[url="http://www.ecigalternative.com/quit-counter/quit-smoking-banner.php"]
[img]http://www.ecigalternative.com/quit-counter/quit-smoking-banner.php?key=22393[/img]
[/url]
cristian
veteran
veteran
Mesaje: 2374
Membru din: Sâm Iun 29, 2013 10:25 pm

Re: Smoktech RDA Dripping Atomizer

Mesaj de cristian »

Sincer cu aburii chiar nu am facut comparatie, deoarece m-au multumit ambele setari din acest punct de vedere. Probabil ca pe micro scotea mai mult, dar dupa tot acest timp cu setarea pe micro am inceput sa simt diferenta mare de aroma intre drip si nautilus - setat clasic.
Am dat-o pe ideea ca nu se compara oddy cu drip, etc. Dar de fapt dripul ar trebui sa fie campion la aroma ca de aia a supravietuit atata timp si toata omenirea are unul prin sertar.
Atunci am zis sa fac o comparatie dar cu aceleasi setari, in sensul rezistenta clasica cu 4-5 spire, silica si acelasi lichid.
Crede-ma ca s-a schimbat substantial totul, iar aroma s-a imbunatatit. Eu am dat-o pe faptul ca micro arde lichidul foarte repede si la temperatura mare -> pe o suprafata mare, fata de 5 spire cracanate. Poate e o tampenie, dar atata pot eu :oops:

Asta nu inseamna ca micro nu e ok, sau ca vata e mai nashpa decat altceva etc. Din contra, se vede din ce am scris anterior ca setarea cu micro cu vata e superok, dar nici astalalta clasica nu e de lepadat :)

Cu th-ul nu ma prea impac, deja folosesc lichid de 12 dat in doua cu 0%.


Si mai tre' sa schimbam macazul din cand in cand ca sa nu ne plictisim :)

Numai bine!
Avatar utilizator
s7ar
veteran
veteran
Mesaje: 581
Membru din: Sâm Iun 29, 2013 10:05 am
Localitate: Bucuresti - Colentina
Contact:

Re: Smoktech RDA Dripping Atomizer

Mesaj de s7ar »

cristian scrie: Si mai tre' sa schimbam macazul din cand in cand ca sa nu ne plictisim :)

Numai bine!
Mare dreptate aveti aici !


Sincer, eu nu simt absolut nici o diferenta de aroma intre 5 spire cracanate pe silica, sau micro-coil pe vata, cu acelasi tip de kanthal.
Vorbim de Nautilus si Smok sau Phoenix...

Ei, mie mi se pare ca diferenta de alimentare si retinerea lichidului este in favoarea vatei ! Cred eu, cum am mai zis - poate mi se pare, si nu-i chiar asa..

Eu cand mi-am luat primul atty de drip, am zis ca are cea mai buna aroma, cel mai usor de setat, cei mai multi aburi si cel mai bun TH.
Cand mi-am luat primul atty genesis, am zis la fel...
Cand am revenit la drip, cu setari micro-coil pe vata, am zis ca asta e cel mai bun setup..
Cand mi-am luat Nautilus, am revenit la silica, si de ce sa fiu ipocrit sa zic ca nu-mi place aroma sau aburii si th-ul de pe silica, ca-mi plac ! Dar vata mi se pare mai buna din toate punctele de vedere.
Dar deh, pe nautilus n-am reusit inca sa fac un micro-coil pe vata care sa dea randament ! Poate o sa mai incerc, daca nu - asta e, raman pe silica in nautilus si vata in restul.

Bine, cred ca fiecare avem, sau am avut "chestii" d-astea !


Cui ii place vata, sa foloseasca vata - cui nu, sa foloseasca silica sau altceva ! Corect ?
Nu trebuie s-avem neaparat aceleasi gusturi, ca sa fim prieteni !

Stima, si s-auzim numai de bine !



P.S : NU postez ca sa incep o discutie in contradictoriu, sau sa arat ca eu am dreptate si altii nu, ca vata e mai buna decat silica, sau ca Natalie Portman e mai frumoasa decat Angelina Jolie... ( cu toate ca e ) :)
Imi postez doar parerea personala, la fel cum si dvs. sau ceilalti useri posteaza..
Deh, suntem cetateni europeni si avem drepturi !!! :)
[url="http://www.ecigalternative.com/quit-counter/quit-smoking-banner.php"]
[img]http://www.ecigalternative.com/quit-counter/quit-smoking-banner.php?key=22393[/img]
[/url]
cristian
veteran
veteran
Mesaje: 2374
Membru din: Sâm Iun 29, 2013 10:25 pm

Re: Smoktech RDA Dripping Atomizer

Mesaj de cristian »

Corect si adevarat.

Si ai dreptate cu Angelina Jolie. Nu mai e. :D
Scrie răspuns