Smoktech RDA Dripping Atomizer

Scrie răspuns
cristian
veteran
veteran
Mesaje: 2374
Membru din: Sâm Iun 29, 2013 10:25 pm

Re: Smoktech RDA Dripping Atomizer

Mesaj de cristian »

Revin din doua motive:
1. am mai tras un fir de silica de 1 si acum sunt 4, e si mai tare ca pot picura mai mult lichid
2. cu ocazia asta am vazut rezistenta dupa 2-3 zile de vapat. E ca noua. I-am dat foc in aer si n-a scos fir de fum.
Nu stiu daca e de la faptul ca e microcoil sau de la liqua. Inainte aveam zgura pe rezistenta... si silica neagra. Dar nu vapam liqua :)

Si da, am ramas la drip. E super.

Oricum ar fi, eu consider ca microcoil este o evolutie. O solutie simpla si eficienta.

Stima!
Avatar utilizator
s7ar
veteran
veteran
Mesaje: 581
Membru din: Sâm Iun 29, 2013 10:05 am
Localitate: Bucuresti - Colentina
Contact:

Re: Smoktech RDA Dripping Atomizer

Mesaj de s7ar »

cristian scrie:Revin din doua motive:
1. am mai tras un fir de silica de 1 si acum sunt 4, e si mai tare ca pot picura mai mult lichid
2. cu ocazia asta am vazut rezistenta dupa 2-3 zile de vapat. E ca noua. I-am dat foc in aer si n-a scos fir de fum.
Nu stiu daca e de la faptul ca e microcoil sau de la liqua. Inainte aveam zgura pe rezistenta... si silica neagra. Dar nu vapam liqua :)

Si da, am ramas la drip. E super.

Oricum ar fi, eu consider ca microcoil este o evolutie. O solutie simpla si eficienta.

Stima!
Poti face o poza la rezistenta, te rog ?
Sunt chiar curios cum arata pe langa ce am facut eu.


Tot aud ca "ai mai tras un fir de silica"..
De fapt, intrebarea e : nu tragi cate doua odata ?
Eu fac un "carlig" dintr-o bucatica de kanthal, pe care il pun in doua si il trec prin rezistenta, in bucla "carligului" pun silica, pe care o fac in doua si apoi trag de kanthal.
Fac asta de 2 ori, adica 4 fire de silica de 2mm.. Nu-i mai simplu asa, decat sa tragi cate un fir ?

Ce diametru are suportul pe care bobinezi rezistenta ?


P.S : La setupul asta cu microcoil, pun cam 5-6 picaturi in atomizor.. Nu tine foarte mult lichid, dar satisfactia e garantata !
Pana la urma, d-asta ii zice "drip"...sau "atomizor la picatura", sa picuri :))
[url="http://www.ecigalternative.com/quit-counter/quit-smoking-banner.php"]
[img]http://www.ecigalternative.com/quit-counter/quit-smoking-banner.php?key=22393[/img]
[/url]
cristian
veteran
veteran
Mesaje: 2374
Membru din: Sâm Iun 29, 2013 10:25 pm

Re: Smoktech RDA Dripping Atomizer

Mesaj de cristian »

Pai sa-ti zic cum e cu firul de silica. Am bagat initial unul simplu apoi al doilea in doua, ca in clip. Deci 3.
Apoi am vazut ca ar mai intra unul, si le-am scos pe toate si am bagat 4. Cum? le-am legat la un capat strans cu sarma de 0.15 si le-am tras prin bobina. De ce? ca erau deja taiate si mi-a fost mila sa le arunc, ca sa fac bucla din silica noua. La Galati nu am de unde cumpara nimic, si sunt zgarcit :))
Diametrul nu-l stiu ca e o surubelnita :D dar e aprox 1.5 - 2 mm.

Am sa fac o poza, dar acum e full de lichid si nu pot scoate clopotul. Dupa ce termin repriza, facem. La mine intra 10 picaturi fara probleme.

O seara buna!
cristian
veteran
veteran
Mesaje: 2374
Membru din: Sâm Iun 29, 2013 10:25 pm

Re: Smoktech RDA Dripping Atomizer

Mesaj de cristian »

Azi am schimbat setupul, ma saturasem de silica. Am pus vata, exact ca in tutorialele de pe youtube pentru microcoil.
Superb, de 2 ori mai multi vapori, aroma etc.
Nu imi dau seama inca cat tine si cand va trebui sa o schimb, dar in cateva zile aflu.
Prima concluzie e ca inghite lichid la greu ca doar e "fitil" clasic.
Stima!
Avatar utilizator
bodobaza
utilizator junior
utilizator junior
Mesaje: 162
Membru din: Sâm Aug 03, 2013 12:49 am
Localitate: Reghin/Cluj

Re: Smoktech RDA Dripping Atomizer

Mesaj de bodobaza »

Eu nu inteleg cum de nu imi iese un micro coil,m`am uitat pe youtube,am strans tare si tot nu is asa unite spirele,m`am chinuit vreo 3ore si nimic...
cristian
veteran
veteran
Mesaje: 2374
Membru din: Sâm Iun 29, 2013 10:25 pm

Re: Smoktech RDA Dripping Atomizer

Mesaj de cristian »

Ai pus rezistenta asa cum e in baza si sa-i faci proba? Cum se vede? Trebuie sa apara ca un tot rosu incandescent.
cristian
veteran
veteran
Mesaje: 2374
Membru din: Sâm Iun 29, 2013 10:25 pm

Re: Smoktech RDA Dripping Atomizer

Mesaj de cristian »

Revin deoarece am promis ca pun o poza, dar astept sa vina vremea sa fac o servisare ca sa-l desfac. Vad ca pana acum nu cere nimic dripul, merge brici.
Cea mai tare chestie e ca am scapat de silica. Vata e peste tot slava Domnului. :)))
cristian
veteran
veteran
Mesaje: 2374
Membru din: Sâm Iun 29, 2013 10:25 pm

Re: Smoktech RDA Dripping Atomizer

Mesaj de cristian »

In sfarsit pozele, azi am desfacut octopusu, sincer nu simteam nevoia dar am zis sa schimb vata ca are deja 6 zile, plus ca eram curios sa vad ce mai era inauntru :)

Pozele:

Imagine
Dupa 6 zile de folosire.

Imagine
Rezistenta dupa un dryburn de 3-4 sec la 8w. Cred ca acum pot numara spirele :) Sunt 9.

Imagine
Inca odata foc, se vede ca e micro.

Imagine
Foc cu lumina stinsa, sa se vada ca e glow - mi-a cam tremurat creanga, dar asta e :)

Imagine
Vata (cotton) proaspat.

Imagine
Dupa ce am incarcat cu turkish de la liqua, foc din nou.

Montat clopotul si da-i falci. Bun tare. :shock:
Extraordinar acest smok rda. Nu l-as da niciodata.

Stima!
c__b
utilizator experimentat
utilizator experimentat
Mesaje: 391
Membru din: Dum Aug 18, 2013 1:59 am
Localitate: Targu Mures

Re: Smoktech RDA Dripping Atomizer

Mesaj de c__b »

Trebuie sa incerc si eu din nou cu vata! Acum am 2x2mm silica, pe un microcoil de 1,8 ohmi, si nu e asa cum "am visat".
cristian
veteran
veteran
Mesaje: 2374
Membru din: Sâm Iun 29, 2013 10:25 pm

Re: Smoktech RDA Dripping Atomizer

Mesaj de cristian »

Te rog sa ma crezi ca e diferenta enorma in favoarea vatei. Si eu m-am ferit de ea ca de altceva, ma gandeam ca o sa am numai cenusa in gura. Pe naiba, nu se arde deloc.
Uite cum arata vata veche dupa 6 zile. Putina negreala exact sub rezistenta, dar nu arsura vatei, e depunere de pe rezistenta. Niciodata nu mi-a dat gust de ars, chiar daca se termina lichidul. Din asta inca trageam, si nici macar nu m-am murdarit pe maini de la ea - era aproape uscata, si tot nu avea gust nasol. Doar ca simti ca nu mai da abur.
Nu am mai umblat la silica demult, si nici nu mai umblu - decat cu nautilusu' pana gasesc si acolo altceva.

Imagine
Avatar utilizator
VapeMe
utilizator experimentat
utilizator experimentat
Mesaje: 362
Membru din: Mie Iul 03, 2013 7:14 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Smoktech RDA Dripping Atomizer

Mesaj de VapeMe »

Vata are culoarea asa din cauza oxidarii a lichidului este perfect normal sa fie asa..
Stima !
Stima Maxima . . .

Imagine
c__b
utilizator experimentat
utilizator experimentat
Mesaje: 391
Membru din: Dum Aug 18, 2013 1:59 am
Localitate: Targu Mures

Re: Smoktech RDA Dripping Atomizer

Mesaj de c__b »

Da... Eu am d-aia cu 50% celuloza 50% bumbac. Am luat pana la urma din doua betigase de urechi, care cica au 100% pamut.

Am bagat in RDA, am tras, WTF? Ce gust e asta? Intr-adevar, e altceva. Question: cu sa fac sa bag vata si in killa'? :D
c__b
utilizator experimentat
utilizator experimentat
Mesaje: 391
Membru din: Dum Aug 18, 2013 1:59 am
Localitate: Targu Mures

Re: Smoktech RDA Dripping Atomizer

Mesaj de c__b »

Au trecut aproape 24 ore, bumbacul se comporta mai presus de orice repros! Cu proxima ocazie ma apuk sa studiez killa', am vreo cateva idei referitoare la inlocuirea silicai cu bumbac. Daca nu reusesc, voi incerca cu fir de bamboo.
Avatar utilizator
daniel1984
utilizator consacrat
utilizator consacrat
Mesaje: 431
Membru din: Joi Iul 18, 2013 8:10 pm
Localitate: Ilfov, Jilava
Contact:

Re: Smoktech RDA Dripping Atomizer

Mesaj de daniel1984 »

bai.... cu vata chiar nu am incercat si e la indemana tot timpul (asta daca e vorba de vata normala ci nu una speciala) , dar o sa incerc de curiozitate sa vedem ce iese
STIMA si aburi densi.....
cristian
veteran
veteran
Mesaje: 2374
Membru din: Sâm Iun 29, 2013 10:25 pm

Re: Smoktech RDA Dripping Atomizer

Mesaj de cristian »

Vata dar 100% bumbac.

O sa vezi ca e tare. Aburul e putin mai "uscat' dar aroma si th foarte bun, abur la greu. Zicea cineva ca ii usuca gatul mai tare decat pe silica. Eu nu pot face comparatia, toate te deshidrateaza am observat.
Scrie răspuns