Smoktech RDA Dripping Atomizer

Scrie răspuns
Avatar utilizator
degady64
utilizator experimentat
utilizator experimentat
Mesaje: 305
Membru din: Sâm Dec 28, 2013 8:17 pm
Contact:

Re: Smoktech RDA Dripping Atomizer

Mesaj de degady64 »

cristian scrie:Asta parca e de pe FT sau am incurcat dripurile? :) Sigur l-am vazut pe undeva.
Stima!
E de pe V1, http://www.vapers-one.ro/atomizoare-ser ... -smok.html pt ca e din inox si da, e pana in 30, e 29,97. Mersi pt informatii
ImagineImagine
cristian
veteran
veteran
Mesaje: 2374
Membru din: Sâm Iun 29, 2013 10:25 pm

Re: Smoktech RDA Dripping Atomizer

Mesaj de cristian »

Ok, stiam eu ca l-am vazut si chiar mi-a atras atentia.
Nu arata rau, e chiar interesant. Si interiorul arata ok, suruburi randalinate.
Dar are 14 mm diametrul, e micut. Daca nu te deranjeaza e ok.
Smok rda octopus are 18 mm.

Uite cateva poze comparative intre un drip de 14 mm si smok rda octopus:

Imagine

Imagine

Imagine

Stima!
cristian
veteran
veteran
Mesaje: 2374
Membru din: Sâm Iun 29, 2013 10:25 pm

Re: Smoktech RDA Dripping Atomizer

Mesaj de cristian »

De cand cu ithaka si kayfun, am uitat de drip....
Astazi l-am scos de la naftalina, l-am spalat, microcoil 0.7 ohmi cu sarma de 0.3 nichrom, vata bella. Pe mecanic, caravela.

Iar zic: superb!

Mai jos o poza: caravela, smok octopus, mustiuc FT, arzator (ala de 8 lei de la Metro).

Imagine
cristian
veteran
veteran
Mesaje: 2374
Membru din: Sâm Iun 29, 2013 10:25 pm

Re: Smoktech RDA Dripping Atomizer

Mesaj de cristian »

Dupa cum se stie atty asta a avut un impact destul de mare, chiar daca are un - major, sistemul de airflow. Mai ales acum cand se poarta gauri de 1.5-3 mm in clopot, smok se comporta ca atunci cand tragi dintr-o tigara putin umeda. Adica tre sa-i dai falci.

Eu nu sunt adeptul aerajului exagerat, imi place putina rezistenta pe traseu, dar parca si pentru mine canalul de aer e prea stramt si in ultima vreme parca s-a infundat pe undeva (am dezvoltat subiectul in alta parte).

Asa ca am facut urmatorii pasi, in ideea de a-i pastra sistemul de aerare original.
Am intrat cu un burghiu de 1 mm pe orificiile de aer, si am curatat cat am putut de bine. Am spalat cu alcool izopropilic.
Apoi am revenit cu un burghiu de 1.5 mm si i-am largit gaura de admisie din clopot + gaura de admisie din baza. Spalat iar cu apa calda cu seringa pentru presiune, ca sa arunc afara eventualele urme de span.
Consider ca acum pentru mine este perfect, nici prea aerat, dar nici nu trebuie sa tragi pana obosesti din el.

Din considerentul ca imi place dripul la nebunie, il am mereu cu mine in tamdem cu caravela.

Seara buna!
insider
utilizator incepator
utilizator incepator
Mesaje: 32
Membru din: Mar Iul 02, 2013 8:25 pm

Re: Smoktech RDA Dripping Atomizer

Mesaj de insider »

Am avut si modelul fara tub de aer in baza si pe cel cu tub.
Desi a fost creat ca masura impotriva inundarii cu lichid a aerisirii parca e cumva inutil.
Fara tub era perfect, acum parca tirajul de aer e mai mic decat initial si culmea! acum reia picaturi de lichid de pe tub si le aspiri.
Explicatie: primul buton nu are nici un rol. Al doilea insa este util: anuleaza functia primului.
cristian
veteran
veteran
Mesaje: 2374
Membru din: Sâm Iun 29, 2013 10:25 pm

Re: Smoktech RDA Dripping Atomizer

Mesaj de cristian »

Exact senzatia asta am avut-o si eu, ca initial era mai aerat.

Nu pot sa zic ca am probleme cu inundatul, dar m-a enervat tare chestia cu micsorarea tirajului. Micsorare, adica pana aproape de 0, trageam din el de-mi ieseau ochii din cap.
Acum am rezolvat-o, sa vad cat tine. Cred totusi ca se acumuleaza depunderi in baza care sugruma traseul de aer, probabil de la putinul lichid care ajunge acolo si lasa depuneri care am vazut ca nu cedeaza la nici un solvent (am scris mai sus pe undeva, nici la ultrasunete, bagat in apa si pus la microunde pana mea tot ce mi-a dat prin cap).
Avatar utilizator
chrisanty
utilizator incepator
utilizator incepator
Mesaje: 28
Membru din: Dum Iun 01, 2014 10:06 am
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Smoktech RDA Dripping Atomizer

Mesaj de chrisanty »

cristian scrie:Am avut cateva discutii printre picaturi (ca tot vorbim de drip) cu colegii nostri care folosesc asa ceva, si am ramas placut surprins de faptul ca nu numai eu consider ca este un drip bun cu un pret bun.
Din punctul meu de vedere, si uitandu-ma in jur la diferite modele, cel putin in nisa lui de pret sta bine.

Avantajele pe care le vad eu:
Spatiu de servisare foarte generos
Nu necesita surubelnita
Sistemul de setare, cu n x fire de silica lungi de 4.5 cm (eu le fac din silica de 1mm, 8 bucati), permite sa inghita pana la 20 picaturi de lichid fara sa necesite cuva
Sistemul de air-flow este numai bun, si faptul ca teava de aer sta peste nivelul bazei face ca sa nu ai parte de inundatii :) chiar daca esti prea generos cu incarcarea
Se trage relativ usor usor, daca va place asa e ok, e bine sa nimeresti orificiul de aer la locul sau (baza-clopot), altfel face ca oala sub presiune cand tragi
Rezistente am facut cu ce am avut la indemana, adica 0.2 sau 0.18 mm si le-am dus intre 1.8 si 2.3 ohmi, se comporta foarte bine cu conditia sa ii dai cat ii trebuie (eu ii dau 7-8 w)
Servisarea, fara sa fii mare mester o faci in cateva minute, iti permite spatiul sa te intinzi cu 6-7 spire lejer, sau mai mult daca iti place HR.
Clopotul sta bine pe baza (intra fest pe oringuri), eu folosesc o baterie veche ego ca sa pot desface ansamblul. Dar e indicat sa il tii pe masa... sau in cotiera, nu in buzunar
Il incarc prin mustiuc, se aseaza bine lichidul pe bidinea
Clopotul e din aluminiu (anodizat?), nu stiu cat e de ok, dar avand in vedere ca nu are rol de tank, merge
Cu inel se poate folosi si cu un twist ego, dar numai prin casa sa nu te vada vecinii, ca arata ca o ciuperca de remaiat ciorapi :D

Aspecte negative sincer nu am identificat, decat cele clasice de drip - stai cu butelca dupa tine. Mie imi place, ca pot schimba butelcile mai des ;)

Note
Servisare 10/10
Aspect 8/10
Abur, TH, aroma - depind de mod, rezistenta, lichid si gustul fiecaruia. IMO ar fi:
Abur 8/10
TH 9/10
Aroma 10/10

Stima!
incearca fitil din mesh infasurat in vata, vezi youtube.
Scrie răspuns