Kayfun mini V2.1

Care nu se incadreaza in celelalte categorii
cristian
veteran
veteran
Mesaje: 2374
Membru din: Sâm Iun 29, 2013 10:25 pm

Re: Kayfun mini V2.1

Mesaj de cristian »

Eu am renuntat momentan sa il cumpar, sincer nici nu am pe ce mod/baterie sa il folosesc la diametrul lui.
Dar ia legatura cu Mirevaly, are exact ce ai tu.
Avatar utilizator
HORATUCU
veteran
veteran
Mesaje: 958
Membru din: Dum Iun 30, 2013 3:38 pm
Localitate: CLUJ-NAPOCA

Re: Kayfun mini V2.1

Mesaj de HORATUCU »

Este pacat ca ai renuntat.In afara de problema aratata sunt extraordinar de incantat de ce poate.Pt ca este atat de bun, nu ma indur sa-l mai desfac sa vad despre ce este vorba( probabil se umfla garnitura prea mult la strangere), il tot umplu si-i dau bataie. Imi tot propun ca la urmatoare golire intru in el, dar...inca un plin.
Nu-l mai bat la cap pe Mirevaly.Cand o sa aiba timp se va uita el pe aici.Ma asteptam sa-l posede multi altii.
„Carpe diem, quam minimum credula postero” HORATIU
cristian
veteran
veteran
Mesaje: 2374
Membru din: Sâm Iun 29, 2013 10:25 pm

Re: Kayfun mini V2.1

Mesaj de cristian »

Da, si eu mi l-am dorit, de aia l-am comandat initial, apoi am renuntat ca nu era pe stoc, dar uite ca tot iau si iau diverse si ma gandesc ca deja am prea multe, unele stau de mult pe dreapta si investitia tot creste si creste.
Am ajuns sa folosesc un singur mod mecanic cu KFL si rezerva tin la mine ithaka.
Acasa mai trag din drip, am si de astea o gramada, dar numai tridentul sta la indemana.
La astea mici m-am oprit la un piculisci, stiu ca nu e cazul de comparatie, fiecare face altceva, dar am zis stop. Acum mi-a mai venit un taifun, o versiune putin mai scumpa decat primul, sa vad ce poate.

Probabil ca nu rezist prea mult si voi face comanda de un mini din nou :)
Avatar utilizator
HORATUCU
veteran
veteran
Mesaje: 958
Membru din: Dum Iun 30, 2013 3:38 pm
Localitate: CLUJ-NAPOCA

Re: Kayfun mini V2.1

Mesaj de HORATUCU »

Cred ca la toti apare fenomenul.Cautam perfectiunea si de obicei ultima achizitie este si cea mai buna(dupa un timp inveti sa cerni produsele de pe piata) si le baga pe cele anterioare in sertar.Sunt convins insa ca nici tu nici eu nu ne oprim cu cheltuielile aici, doar urmarim piata si speram sa ne abtinem, doar doar sarim o generatie de noi aparitii.Sa am eu fire de par in cap de cate ori mi-am dat peste mana...Ne este inscris in codul genetic sa vrem progres, si nu suntem noi exceptiile.
Sa folosesti sanatos ce ai.
„Carpe diem, quam minimum credula postero” HORATIU
cristian
veteran
veteran
Mesaje: 2374
Membru din: Sâm Iun 29, 2013 10:25 pm

Re: Kayfun mini V2.1

Mesaj de cristian »

Foarte frumos spus, chiar asa este.

Dar ca sa fie treaba si mai treaba, acum am inceput sa am alta pasiune: chiar daca stiu ca nu o sa le folosesc, le iau pentru "colectie" (asa ii zic mai nou). Chiar am destule atty, le-am testat, mi-au placut sau nu, le-am spalat, bagat in pungi sigilate si stau. Si moduri, mai putine ce-i drept, dar au aceeasi soarta.
Asta ma enerveaza, ma ia pe nepregatite cate ceva si zic hai, dupa care, cand ma mai gandesc imi dau seama ca e o copilarie ce am facut.

De asta mi-am dorit din prima si acest kay mini, mai ales ca din discutiile cu detinatorii reiese ca e ok, si speram sa mai usurez la propriu situatia. Un atty subtire si o baterie eGo sau un mod < 17, am zis eu ca m-am scos. Acum merg pe un Chi You naval brass si KFL, ma cam doare bicepsul de cate ori le duc la gura :)

Intre timp, cum ziceam am luat picu' si am vazut ca pe eGo nu e mare branza, deci am cautat un mod de diametru mic. S-a anuntat nemesis, dar inca nu l-au clonat :). Am pus mana pe un slimzy, dar e prost lucrat si scump, se da numai cu atty si e 65 USD in conditiile de pe FT.
Deci pe moment am renuntat, dar nu definitiv. Astept un mod mini si il combin cu kay mini.
Avatar utilizator
HORATUCU
veteran
veteran
Mesaje: 958
Membru din: Dum Iun 30, 2013 3:38 pm
Localitate: CLUJ-NAPOCA

Re: Kayfun mini V2.1

Mesaj de HORATUCU »

Eu il folosesc pe Vision Spinner 1300mAh sau pe Vision Spinner II 1600mAh si astea ma tin peste 1 zi.Nu stiu cu cat peste pt. ca le pun la incarcat in fiecare zi pt. orice eventualitate.Nu m-au lasat niciodata in pana.Sunt usoare, comode si vanjesc perfect la dimensiune.( vezi cum apare dracul cu codita?....)
„Carpe diem, quam minimum credula postero” HORATIU
cristian
veteran
veteran
Mesaje: 2374
Membru din: Sâm Iun 29, 2013 10:25 pm

Re: Kayfun mini V2.1

Mesaj de cristian »

Am si eu un twist, da' ma tine 3-4 ore maxim cu picu'. Banuiesc ca e dus saracu, are vreun an si ceva...
De aia nu ma bazez pe ce am, trebuie sa cumpar (again, and again...)
Avatar utilizator
Mar1o
utilizator consacrat
utilizator consacrat
Mesaje: 431
Membru din: Sâm Iun 29, 2013 10:57 pm
Localitate: GL

Re: Kayfun mini V2.1

Mesaj de Mar1o »

@Cristian : este nemi 14500, doar ca nu pe toate drumurile, încă.
Ex: vapor freak & angelcigs. VF au doar 14500, pe AC e cu extensia 14650 inclusă.
Spor la meditat [WHITE SMILING FACE]

Sent from my SM-N7505 using Tapatalk
Avatar utilizator
HORATUCU
veteran
veteran
Mesaje: 958
Membru din: Dum Iun 30, 2013 3:38 pm
Localitate: CLUJ-NAPOCA

Re: Kayfun mini V2.1

Mesaj de HORATUCU »

Revin.
M-am indurat sa-l desfac.
Partea1.
Nu strange nici un oring cum banuiam, pt. ca garnitura este pe exterior.In schimb, spatiul intre partea de sus a hornului si tancul de plastic, spatiu prin care trece lichidul, mi se pare foarte stramt:0.3 mm. Acum termin cu expunere partii stiintifice si trec la dat cu presupusul: datorita presiunii din interior exercitata de golul de aer ( practic un inel de aer intre lichidul ajuns jos si cel din tancul superior) combinat cu tensiunea superficiala prea mare a lichidului intre partea superioara a hornului si tancul transparent, lichidul nu poate sa coboare.
Partea 2.
Am schimbat hornul si l-am pus pe cel mare. De data aceasta tancul s-a umplut. Sigura modificare este coloana de lichid cu inaltime dubla fata de montajul cu horn scurt.Probabil presiunea coloanei de lichid invinge tensiunea superficiala creata intre horn si tank.
Probabil rezolvarea pentru montajul scurt ar fi diminuarea inaltimii partii superioare a hornului pt. marirea spatiului si implicit scaderea tensiunii superficiale locale.
Tare mi-ar place sa intre si altii care-l au sau care-l vor primi sa-mi confirme sau nu banuielile.
Probabil bat campii daca tot sunt singur.
„Carpe diem, quam minimum credula postero” HORATIU
Avatar utilizator
lukant
utilizator junior
utilizator junior
Mesaje: 86
Membru din: Mar Aug 06, 2013 6:51 pm
Localitate: Brasov

Re: Kayfun mini V2.1

Mesaj de lukant »

Confirm toate cele expuse de HORATUCU ... Cu mentiunea ca functioneaza OK cu un lichid de 70%PG / 30%VG ... daca procentul de VG este mai mare atunci si al meu (Kaifun mini clone by Ivogo) se comporta exact ca al lui HORATUCU.
Aroma si vapori IDENTIC ca la cel ORIGINAL :D
Vapori densi si gustosi !
Avatar utilizator
Mar1o
utilizator consacrat
utilizator consacrat
Mesaje: 431
Membru din: Sâm Iun 29, 2013 10:57 pm
Localitate: GL

Re: Kayfun mini V2.1

Mesaj de Mar1o »

Am și eu unul pe drum, dacă voi întâmpina aceeași situație voi posta. Folosesc 60/40 pg/vg, posibil sa nu se manifeste.

Sent from my SM-N7505 using Tapatalk
Avatar utilizator
HORATUCU
veteran
veteran
Mesaje: 958
Membru din: Dum Iun 30, 2013 3:38 pm
Localitate: CLUJ-NAPOCA

Re: Kayfun mini V2.1

Mesaj de HORATUCU »

lukant, din cate inteleg posezi si unul original? Sunt foarte curios daca apare aceeasi problema ca la clona.
„Carpe diem, quam minimum credula postero” HORATIU
Avatar utilizator
lukant
utilizator junior
utilizator junior
Mesaje: 86
Membru din: Mar Aug 06, 2013 6:51 pm
Localitate: Brasov

Re: Kayfun mini V2.1

Mesaj de lukant »

HORATUCU scrie:lukant, din cate inteleg posezi si unul original? Sunt foarte curios daca apare aceeasi problema ca la clona.
Am avut ...l-am vandut acum cateva luni ... n-am avut varianta cu tank transparent ...dar din cate stiu ORIGINALUL nu avea problema asta ... era un pic mai bine lucrat/finisat la nivel de detalii (imbinari, distante intre horn/camera de ardere si peretele tankului, adancimea canalului, supapa etc). ORIGINALUL se alimenta corect chiar si cu lichid de 20%PG/80%VG de la prima pana la ultima picatura ... DAR in opinia mea STRICT PERSONALA ... nu se merita diferenta de bani in plus pentru ORIGINAL fata de CLONA Ivogo :D
Avatar utilizator
HORATUCU
veteran
veteran
Mesaje: 958
Membru din: Dum Iun 30, 2013 3:38 pm
Localitate: CLUJ-NAPOCA

Re: Kayfun mini V2.1

Mesaj de HORATUCU »

Ma gandeam ca daca-l ai sa faci ceva masuratori in paralel sa vedem diferentele. Oricum este un agregat pe cinste la toate celelalte capitolele si bineinteles la banii lui. Nu-mi fac probleme insa, pentru ca deja am vazut pe site-urile cu originalul ca a si aparut tancul transparent lung, dintr-o bucata si care elimina imbinarea. Asta va rezolva problema.Bineinteles ca este scump, dar cum ne-a obisnuit FT, sunt convins ca va aparea curand si la ei la pretul corect.Atunci sa vezi aburi pe cerul Romaniei.
„Carpe diem, quam minimum credula postero” HORATIU
mirevaly
utilizator experimentat
utilizator experimentat
Mesaje: 240
Membru din: Sâm Iun 29, 2013 8:49 pm
Localitate: TIMISOARA

Re: Kayfun mini V2.1

Mesaj de mirevaly »

HORATUCU scrie:Folosesc de vreo 2 saptamani varianta ivogo de la angelcigs. Am o mare problema cu lichidul(50/50): nu vrea sa coboare din tank in mod continuu. Se stranguleaza la imbinarea tank transparent cu cel metalic.Cand se termina lichidul din cel transparent, trebuie sa desurubez topcapul si asa se umple iarasi dar nu de tot. Tot ramane lichid in cel superior.
Cand umplerea o fac pe sus, deabia se umple jumatate din transparent. Cand o fac pe la supapa, se umple tot, dar dupa ce vapez lichidul de jos revine problema.
Aveti si voi aceeasi problema?
Scuze de intarziere. Confirm situatia. La Mix2-Liquid Dream 50/50 pateam la fel, dar acuma il iau 60/40 si e ok iar la baza Atmos Lab 50/50 merge ca uns. Baza ecig am terminat-o si n-am mai apucat sa testez. Cand am astfel de probleme, le rezolv punand o picatura de alcol (alimentar) la 10ml.
Il folosesc all day. E bestial.
Recent am testat rezistente luate de aici http://www.fasttech.com/products/1411/10004596/1573600" onclick="window.open(this.href);return false; si chiar merita. Am un Diver de care nu ma pot despartii si pentru el aveam nevoie. Astfel am inceput sa folosesc la toate.
Nu stiu exact cat intra hornul in capacul superior. Posibil sa mearga smirgluit un mm din tubul in care infiletezi hornul. Nu stiu in acest caz, daca filetele se mai infileteaza pana la capat. Eu nu m-am complicat. Am modificat vascozitatea lichidului si gata.
Imagine
Imagine
NU MAI FUMEZ DIN 25.03.2011
Scrie răspuns