Clona Ithaka

Care nu se incadreaza in celelalte categorii
cristian
veteran
veteran
Mesaje: 2374
Membru din: Sâm Iun 29, 2013 10:25 pm

Re: Clona Ithaka

Mesaj de cristian »

Nu cred, setarile la nautilus n-au probleme. Am presupus ca e de la dual. Dar o sa mai testez. La single, chiar hr de peste 3 se inroseste imediat.

Trimis de pe al meu S500 folosind Tapatalk
cristian
veteran
veteran
Mesaje: 2374
Membru din: Sâm Iun 29, 2013 10:25 pm

Re: Clona Ithaka

Mesaj de cristian »

Am mai testat vreo jde mii de setari. Rezultatul?
Stau in fata laptopului, cu un visichi langa mine si trag din CIthaka. Abur la greu, bate nautilusul intradevar, aroma super si th normal la 12% cat am eu.
Deci: setare Busardo, in cruce, rezultat 1.2 ohmi. In loc de bumbac, silica de 2.5.
Trag cu vamo v5, ca asta duce si la 1.1. Mecanicosul zis astro e la ala mic cu tayfunache pe 0.6 cu mesh. Superb, ma bate oleaca la aburi dar la th e distrugator ala a lui.
Stam amandoi si umplem casa de arome, de la ciorapi vechi pana la fructe. :D
Acum trag un pure tobacco cu baza ecig.

Stima!!!!

Si multumesc inca odata pentru sfaturi, ca fara voi luam nautilusu' si lasam Cithaka in rezerva.

Tare is bune clonele astea.... Dar promit sa imi iau un russian adevarat. La anul.

Revenind la clona ithaka de la vapez:
Am studiat cat am putut, e copiata 99% dupa original, nu am nimic sa reprosez la China. Nu spun 100% ca o fi macar tankul din alt material, eu stiu? oricum e brici, pacat ca descrierea de la vapez este atat de seaca si descurajatoarea. Sincer, nu merita clona asta asa ceva pe langa atatea tampenii care se vand cu tam tam peste tot. Nu mai zic ca la descriere apare ca se livreaza:
atomizor
mustiuc
surubelnita
garnituri si suruburi de schimb,

care nu au nici o legatura cu obiectul. Ce drak sa faci cu surubelnita si suruburile? Mustiuc? Pai e in componenta atomizorului, ca fara mustiuc nu foloseste la nimic. Iar oringuri de rezerva nu are in cutie. Oricum e stoc epuizat, asa ca se pare ca am avut noroc. Deci, MULTUMESC VAPEZ! o bucurie de Craciun si pentru mine :)

Numai bine tuturor!!!
cristian
veteran
veteran
Mesaje: 2374
Membru din: Sâm Iun 29, 2013 10:25 pm

Re: Clona Ithaka

Mesaj de cristian »

Nu m-a lasat piticul neuronic in liniste nici de sarbatori astfel incat am schimbat setarea :)
Single coil din 0,2 cu silica in cruce de 3 taiata sub oring la cativa mm. Rez de 2 si lichid model blue wood.
No comment ca n-am cuvinte :)!!!!
Pana azi e cea mai reusita setare.
La 15 w deja esti in orgasm vaperonic...

Stima si ganduri bune!

Ps - despre jocul cu fantele de alimentare si vapatul cu mustiucul pe inchis alta data.

Trimis de pe al meu S500 folosind Tapatalk
slavyk
veteran
veteran
Mesaje: 1592
Membru din: Mie Iul 03, 2013 11:42 am
Localitate: Sighetu Marmatiei
Contact:

Re: Clona Ithaka

Mesaj de slavyk »

Pentru ca Ithaka nu are topic propriu, postez aici...
După cum scriam cu cîteva posturi în urma, atomizor foarte complicat! Dar noul upgrade, cel fara NRN și ceramica, mi-a depășit toate așteptările!
Acum am înteles dece Imeo cere 60 de euro pentru bucățelele alea de oțel și alamă! Trebuie să recunosc, Imeo este INGINER!
Detalii, aici: http://truevaping.ru/new-ithaka-update-ot-golden-greek/
Chiar dacă aveti probleme cu limba rusă, fotografiile vorbesc singure.
Avatar utilizator
Midnight Caller
veteran
veteran
Mesaje: 860
Membru din: Dum Iun 30, 2013 6:09 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Clona Ithaka

Mesaj de Midnight Caller »

Vad ca a renuntat la ceramica, ceea ce pt mine face diferenta intre un clearomizor clasic bottom coil si (in cazul meu) Magoo (clona Ithaka)
Avatar utilizator
daahak
utilizator junior
utilizator junior
Mesaje: 158
Membru din: Dum Sep 15, 2013 6:37 pm
Localitate: Constanta
Contact:

Re: Clona Ithaka

Mesaj de daahak »

Arata bine in poze. Totusi mi se pare f mica distanta dintre + si -, cel putin asa lasa impresia. Ar fi interesant de vazut cum lucreaza....

Sent from my HTC Sensation 4G with Beats Audio using Xparent Cyan Tapatalk 2
cristian
veteran
veteran
Mesaje: 2374
Membru din: Sâm Iun 29, 2013 10:25 pm

Re: Clona Ithaka

Mesaj de cristian »

slavyk scrie: După cum scriam cu cîteva posturi în urma, atomizor foarte complicat! Dar noul upgrade, cel fara NRN și ceramica, mi-a depășit toate așteptările!
Sincer, fara ceramica si juma de ora de setare nu mai e ithaka. Asta e toata smekeria si satisfactia totodata :thumbup:

Ia uite marfa aci:
Imagine

Sursa: http://ggwiki.et.com.mx/index.php/Ithaka


Asta cu upgrade e ca un fel de taifun. No offense, e doar parerea mea.
Avatar utilizator
gaby
utilizator junior
utilizator junior
Mesaje: 62
Membru din: Sâm Iun 29, 2013 7:37 pm
Localitate: Constanta

Re: Clona Ithaka

Mesaj de gaby »

Intrebare : tankul de pe Ithaka (Magoo) e compatibil cu Odysseus (Nautilus) ? Adica se potrivesc filetele si diametrul bazei ?
Avatar utilizator
Mar1o
utilizator consacrat
utilizator consacrat
Mesaje: 431
Membru din: Sâm Iun 29, 2013 10:57 pm
Localitate: GL

Re: Clona Ithaka

Mesaj de Mar1o »

DA.
Dar vezi ca pentru a folosi tankul de Odysseus pe Magoo inlocuiesti atat inelul transparent cat si pe cel de sub el.
Avatar utilizator
gaby
utilizator junior
utilizator junior
Mesaje: 62
Membru din: Sâm Iun 29, 2013 7:37 pm
Localitate: Constanta

Re: Clona Ithaka

Mesaj de gaby »

Suuuper. Multam' fain !
Avatar utilizator
Radu_Bogdan
utilizator junior
utilizator junior
Mesaje: 67
Membru din: Mie Dec 25, 2013 8:12 pm
Contact:

Re: Clona Ithaka

Mesaj de Radu_Bogdan »

deci imeo la copiat pe taifun si pe kayfun iar pe ecf imeo spune ca taifun si kayfun sunt sisteme prost gandite si nu se compara cu ithaka ....Lol

Sent from my GT-N7100 using Tapatalk
Using Tapatalk
Avatar utilizator
gonzales89
utilizator experimentat
utilizator experimentat
Mesaje: 341
Membru din: Joi Iul 25, 2013 9:23 pm
Localitate: Pitesti

Re: Clona Ithaka

Mesaj de gonzales89 »

Radu_Bogdan scrie:deci imeo la copiat pe taifun si pe kayfun iar pe ecf imeo spune ca taifun si kayfun sunt sisteme prost gandite si nu se compara cu ithaka
Da, cu adapatorul ala a reusit sa dea nastere ... Taifuthakai. Ideea nu este atat de originala pe cat ar dori el sa para, desi trebuie sa recunosc, realizarea este exceptionala(ca si pretul). Probabil ca a facut acest "viraj", vazand ascensiunea rapida a sistemelor Taifun/Kayfun/Aqua. Cei care sunteti un pic nelamuriti de ceea ce am spus, aruncati o privire la MisterSilica sau la adaptorul lui Vochu si luati in considerare si momentele cand au aparut. Este opinia mea si sper ca nu va declansa si aici o furtuna de ... rahat, din partea admiratorilor.
Oricum, toti au copiat de la toti, dar asta nu este ceva care ar trebui sa ne deranjeze pe noi, utilizatorii.

Cheers,
gonzales89
Imagine
cristian
veteran
veteran
Mesaje: 2374
Membru din: Sâm Iun 29, 2013 10:25 pm

Re: Clona Ithaka

Mesaj de cristian »

Perfect. Ai atiins punctul nevralgic. +3 de la mine. Chiar daca sunt fan ithaka.
Numai bine!

Trimis de pe al meu S500 folosind Tapatalk
cristian
veteran
veteran
Mesaje: 2374
Membru din: Sâm Iun 29, 2013 10:25 pm

Re: Clona Ithaka

Mesaj de cristian »

Pentru cei care nu doresc sa mai piarda vremea cu nr r nr, si si-au gasit o setare ok pana in 1.5 ohmi - eu sunt multumit asa, am luat de pe FT 100 buc sarma nr r nr la 2.40 USD. Cred ca mi-ajunge v'o 2 ani :)
Pre-made Welded Wires - NR-R-NR (100-Pack)
0.2mm (32 AWG) / 1.5ohm

https://www.fasttech.com/products/1573600

Inca ceva: lungimea firelor nr ajunge la fix ca sa faci legatura la + si -. Ansamblul are 10 cm, si fix 1.5 ohmi.

Imagine
Avatar utilizator
aisman
utilizator experimentat
utilizator experimentat
Mesaje: 397
Membru din: Vin Aug 02, 2013 10:53 am
Localitate: Salonta

Re: Clona Ithaka

Mesaj de aisman »

cristian scrie:Pentru cei care nu doresc sa mai piarda vremea cu nr r nr, si si-au gasit o setare ok pana in 1.5 ohmi - eu sunt multumit asa, am luat de pe FT 100 buc sarma nr r nr la 2.40 USD. Cred ca mi-ajunge v'o 2 ani :)
Pre-made Welded Wires - NR-R-NR (100-Pack)
0.2mm (32 AWG) / 1.5ohm

https://www.fasttech.com/products/1573600

Inca ceva: lungimea firelor nr ajunge la fix ca sa faci legatura la + si -. Ansamblul are 10 cm, si fix 1.5 ohmi.

Imagine
Cum sunt sudurile firelor NR-R-NR? Rezista bine la infasurat dupa silica, sau se mai desfac/rup? Si eu eram tentat intr-o vreme :D
Stima
Scrie răspuns