Clona Ithaka

Care nu se incadreaza in celelalte categorii
cristian
veteran
veteran
Mesaje: 2374
Membru din: Sâm Iun 29, 2013 10:25 pm

Clona Ithaka

Mesaj de cristian »

Am o clona ithaka, cea de la vapez. Cadou de la baiatul meu :)

Cateva impresii, fara pretentia de recenzie.
La o prima vedere, pare identica cu cea de pe FT de 35 usd. Probabil ca este aceeasi. Din acest motiv a fost luata de la vapez, in acelasi pret.
Tot la prima impresie, ochiometric, e otel in toate cele cu exceptia tankului transparent.

Interesant ca piesele sunt interschimbabile cu cele de la nautilus, am facut proba la tank si dupa ce golesc unul dintre ele o sa fac si la mustiuc.

Setarea cu care a venit dadea in jur de 1 ohm, dar foarte putin abur. Am tras concluzia ca silica era taiata prea sus, si am schimbat setarea cu una peste 1 ohm ca sa pot sa o forjez pe vamo la 15 w. Mi-a iesit 1.4, am lasat silica pana sub rozeta de minus, dar cred ca trebuia si mai mult. Sarma de 0.2 si silica de 2.5. Trag concluzia ca silica ar trebui sa fie de 2, deoarece canalele sunt cam finute pentru 2.5 nu mai zic de 3.
Filetele merg perfect, nu curge pe nicaieri, dar nu reusesc sa fac o setare ca sa dea abur ca nautilus. Ma asteptam la mult mai mult, am reglat aerul in toate pozitiile, aceeasi problema.
In schimb, am un th maricel si o aroma extraordinara, in defavoarea cantitatii de abur.
Mai are o problema care la nautilus am eliminat-o, se infierbanta mustiucul la un chain modest. Cred ca stiu de unde vine problema, nodurile de la r-nr cad cam jos si cand se inroseste rezistenta transmite si in corpul atomizorului caldura. La nautilus nodurile raman pe silica, si in jos pleaca numai firul nr.
Daca are cineva o setare buna, il rog sa posteze.

In rest, arata foarte bine, piesele din interior sunt bine asezate, e finisat ok.
Consider ca merita banii, e un pas inainte pentru cine vrea sa se joace cu setarile dual de tip ithaka.

Concluzie: sincer, nautilus rulz - prin comparatie cu ithaka clona si taifun clona. Am sa incerc si o clona de kayfun sa vad cum e, la viitoarea comanda pe FT.

Numai bine si va astept cu setari!

Cu astro short mode
Imagine

Long mode
Imagine

Stima!
Avatar utilizator
gonzales89
utilizator experimentat
utilizator experimentat
Mesaje: 341
Membru din: Joi Iul 25, 2013 9:23 pm
Localitate: Pitesti

Re: Clona Ithaka

Mesaj de gonzales89 »

cristian scrie:Am sa incerc si o clona de kayfun sa vad cum e
cristian, daca vrei sa vezi cum este Kayfun cu adevarat, atunci trebuie sa incerci K3.1, R91(ori ala 100% ;) ) sau K2.1!

Cheers,
gonzales89
Imagine
Avatar utilizator
Mar1o
utilizator consacrat
utilizator consacrat
Mesaje: 431
Membru din: Sâm Iun 29, 2013 10:57 pm
Localitate: GL

Re: Clona Ithaka

Mesaj de Mar1o »

Mai incearca odata cu silica de 2.5, arsa in prealabil. Recomand banda Kanthal (asta foloseam eu pe silica), single coil, 1.5-1.7 ohm. Si da-i lichid fara frica, doua-trei ture la mouthpiece. NU au cum sa fie sub Nautilus, nici Ithaka, nici Taifun. Pe probate.

Dual coil nici mie nu mi-a produs vreo revelatie, in varianta cu rezistentele puse paralel. TH criminal, vapori 0. In schimb, a mers bine dual coil in X, cu un fir de silica de 1mm intre rezistente.
Avatar utilizator
alexgogo-VA
veteran
veteran
Mesaje: 872
Membru din: Sâm Iun 29, 2013 7:55 pm
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Clona Ithaka

Mesaj de alexgogo-VA »

single coil cu silica muuulta fara puffer, pe la 1.5 ohmi e numa bun la mine :D
Avatar utilizator
Iceman
utilizator experimentat
utilizator experimentat
Mesaje: 271
Membru din: Sâm Iun 29, 2013 2:05 pm
Localitate: Constanta
Contact:

Re: Clona Ithaka

Mesaj de Iceman »

Si eu tot single coil merg la vreo 1,5-1,6 ohmi, silica de 2 cu khantal de 0,25 si e foarte ok !
Imagine
cristian
veteran
veteran
Mesaje: 2374
Membru din: Sâm Iun 29, 2013 10:25 pm

Re: Clona Ithaka

Mesaj de cristian »

Fratilor, multumesc mult.
Deci single. Ziceam si eu ca am un double si mama ce tare sunt, dar mare branza nu e.

Mario, nu stiu schema cu rezistentele in x, dar sper sa mi-o impartasesti. Taifunul intradevar, da de rupe cu orice setare (silica, vata, micro etc).

Adevarul e ca n-am puffer la setarea asta, probabil ca era bine daca era. La nautilus am intotdeauna.

Mai am o chestie, nu e mereu, dar ieri am vazut ca daca ii fac plinul, cu mustiucul inchis, cand trag galgaie.

gonzales89 scrie:
cristian scrie:Am sa incerc si o clona de kayfun sa vad cum e
cristian, daca vrei sa vezi cum este Kayfun cu adevarat, atunci trebuie sa incerci K3.1, R91(ori ala 100% ;) ) sau K2.1!

Cheers,
gonzales89

Sunt convins, si asa voi face.

Multam de sfaturi!
andrastm
utilizator incepator
utilizator incepator
Mesaje: 2
Membru din: Vin Aug 30, 2013 7:07 pm

Re: Clona Ithaka

Mesaj de andrastm »

Dupa umplere infiileteaza numai o tura so jumatate inelul si intoarcel cu capul in jos, infileteaza pins LA capat

Sent from my AllviewCityLife using Tapatalk
cristian
veteran
veteran
Mesaje: 2374
Membru din: Sâm Iun 29, 2013 10:25 pm

Re: Clona Ithaka

Mesaj de cristian »

Ok, am sa incerc. Banuiesc ca te referi la inelul superior care blocheaza curgerea.
Nu raman cu lichidul pe masa? :)
Multam.
slavyk
veteran
veteran
Mesaje: 1592
Membru din: Mie Iul 03, 2013 11:42 am
Localitate: Sighetu Marmatiei
Contact:

Re: Clona Ithaka

Mesaj de slavyk »

„Geniala“ creație de inginerie grecească (clonată de chinezi) aflată în posesia mea, funcționează cu NiCr 0,2mm/10 sp/1,8mm => 2,1Ohm, + cîte 2sp de NR la fiecare capăt al rezistenței, totul pe un şnur de vată şi montat în diagonală. Peste ansamblul acesta este montat, pe diagonala rămasă liberă, un alt şnur de vată. Capetele şnururilor le—am tăiat la nivelul pinului central iar ce a rămas peste oring, le—am înghesuit regulatorul de lichid. Cu acest setup, calitatea aburilor generaţi la 9W se apropie de cea generată de clona aproximativă de Kayfun, BT804 (cu aceaşi parametri ai rezistenței). Originale sau clone, Ithaka şi familia, sunt nişte ABERAȚII din punct al conceptului ingineresc. Mult prea complicate, necesitînd clase de precizie foarte mari de prelucrare, nejustificate de scopul final. De aici, costurile ridicate. Este foarte greu, de exemplu, de obținut concentricitatea asamblărilor filetate fără a avea suprafeţe de centrare cilindrice sau conice.
Noa, cam atît, că prea o iau pe analiză profesională.
Sărbători fericite!


Trimis de pe al meu S500 folosind Tapatalk
Avatar utilizator
alexgogo-VA
veteran
veteran
Mesaje: 872
Membru din: Sâm Iun 29, 2013 7:55 pm
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Clona Ithaka

Mesaj de alexgogo-VA »

cristian scrie: Mai am o chestie, nu e mereu, dar ieri am vazut ca daca ii fac plinul, cu mustiucul inchis, cand trag galgaie.
Pai e o chestie acolo, il umpli si cand strangi capacul cu garnitura se creeaza o presiune ceva acolo, care impinge lichidul. Eu m-am obisnuit cu asta deja, doar galgaie pret de 5-6-8 fumuri, niciodata nu a curs din el.
cristian
veteran
veteran
Mesaje: 2374
Membru din: Sâm Iun 29, 2013 10:25 pm

Re: Clona Ithaka

Mesaj de cristian »

Asa e, nu acurs, doar galgaie si ma enerveaza.

Slavyk, ai mare dreptate. Este un alambic sinistru, dar asta m-a si atras :)) - si mai ai si S500 ca mine :thumbup:
andrastm
utilizator incepator
utilizator incepator
Mesaje: 2
Membru din: Vin Aug 30, 2013 7:07 pm

Re: Clona Ithaka

Mesaj de andrastm »

Nu trebuie umplut de tot si daca il intorci cu capul in jos presiunea impinge aer in loc de lichid in ceramica deci nu galgaie O:-)

Sent from my AllviewCityLife using Tapatalk
cristian
veteran
veteran
Mesaje: 2374
Membru din: Sâm Iun 29, 2013 10:25 pm

Re: Clona Ithaka

Mesaj de cristian »

M-am prins acum, merci mult!

Trimis de pe al meu S500 folosind Tapatalk
cristian
veteran
veteran
Mesaje: 2374
Membru din: Sâm Iun 29, 2013 10:25 pm

Re: Clona Ithaka

Mesaj de cristian »

I-am refacut setarea: dual coil, silica 2,5, kanthal de 0,2 cu puffer pe ambele cai. Am oservat ca daca ii dau fire in gol, nu se inroseste rezistenta. Acum am 1,2 ohmi. Probabil ca daca ma duceam la 0,6 ardeau altfel.
Cred ca de asta nu ak abur, multa energie necesara pt 2 rez si se pare ca nu e.
Trimis de pe al meu S500 folosind Tapatalk
Avatar utilizator
gaby
utilizator junior
utilizator junior
Mesaje: 62
Membru din: Sâm Iun 29, 2013 7:37 pm
Localitate: Constanta

Re: Clona Ithaka

Mesaj de gaby »

Chiar si la 2 ohmi (per total) se inroseste rezi in gol. Sigur nu ai probleme la r-nr, sau in alta parte ?!
Scrie răspuns