Kayfun v3.1

Care nu se incadreaza in celelalte categorii
Scrie răspuns
Avatar utilizator
cristi75
utilizator junior
utilizator junior
Mesaje: 52
Membru din: Joi Dec 05, 2013 3:48 pm
Localitate: Timisoara

Re: Kayfun v3.1

Mesaj de cristi75 »

lukant scrie:cristi75 Dupa ce imi iau clear tank pt. Kayfun mini pun inregistrare cu umplere din prima cu sticluta de Liqua ... pe moca ... :D
Și atunci sticluța de 10 ml premiu de transforma într-o bere (nu tot aceeași cantitate ;-) ) și când oi ajunge eu prin Brașov sau tu prin Timișoara, ne-om umple și pe noi, și kayfunele aferente :-)
Imagine
Avatar utilizator
AWE
utilizator experimentat
utilizator experimentat
Mesaje: 273
Membru din: Mar Dec 24, 2013 11:32 am
Localitate: TM

Re: Kayfun v3.1

Mesaj de AWE »

Am incercat cu o bucatica de plastic sa imping bila aia, se impinge foarte usor, problema nu e de aici, pur si simplu trebuie ori un varf care sa etanseze perfect pe gaura mai mare, ori unul care sa treaca prin gaura mica si sa impinga bila in proces, eu raman la concluzia ca o simpla gaura cu surub e mai fiabila decat un sistem cu bile - arcuri - etc.

Anyway, eu il umplu pe sus, am devenit expert in asta :D si imi ia 10 secunde cu totul. Nu imi bat capul mai mult.
Avatar utilizator
Midnight Caller
veteran
veteran
Mesaje: 860
Membru din: Dum Iun 30, 2013 6:09 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Kayfun v3.1

Mesaj de Midnight Caller »

Ati incercat sa taiati un pic la unghi varful cu care faceti umplerea ? S-ar putea ca bila sa acopere varful si actioneaza ca un dop la sticla.
cristian
veteran
veteran
Mesaje: 2374
Membru din: Sâm Iun 29, 2013 10:25 pm

Re: Kayfun v3.1

Mesaj de cristian »

AWE scrie: Anyway, eu il umplu pe sus, am devenit expert in asta :D si imi ia 10 secunde cu totul. Nu imi bat capul mai mult.
Idem.
Simplu si fara emotii.
Avatar utilizator
Sanitarium
utilizator experimentat
utilizator experimentat
Mesaje: 269
Membru din: Joi Sep 19, 2013 11:21 pm

Re: Kayfun v3.1

Mesaj de Sanitarium »

domnilor, iata o intrebare ce ma framanta de ceva timp:
rezistenta kayfunului este sus, mustatile cad pe baza, deci se alimenteaza cu lichid de pe deck, se aseamana oarecum cu un atty de drip, totusi, de ce kayfunul nu da aceeasi aroma ca si dripul?
slavyk
veteran
veteran
Mesaje: 1592
Membru din: Mie Iul 03, 2013 11:42 am
Localitate: Sighetu Marmatiei
Contact:

Re: Kayfun v3.1

Mesaj de slavyk »

Unii zic că geometriei camerei de vaporizare, mai bine zis lungimea hornului, ar fi cauza. Din cîte am citit pe la ruși, cei care folosesc kitul nano spun că aroma se apropie foarte mult de un drip. http://www.fasttech.com/products/1/1000 ... o-body-kit
Imagine
Imagine
Avatar utilizator
gonzales89
utilizator experimentat
utilizator experimentat
Mesaje: 341
Membru din: Joi Iul 25, 2013 9:23 pm
Localitate: Pitesti

Re: Kayfun v3.1

Mesaj de gonzales89 »

slavyk scrie:Unii zic că geometriei camerei de vaporizare, mai bine zis lungimea hornului, ar fi cauza. Din cîte am citit pe la ruși, cei care folosesc kitul nano spun că aroma se apropie foarte mult de un drip.
Ce-i drept, n-am prea mai urmarit forumurile rusesti dar, dupa mintea mea, lungimea hornului ar putea fi simtita doar la temperatura vaporilor. Atata timp cat camera de ardere ramane aceeasi, amestecul este deja facut, iar aroma si th-ul ar trebui sa fie la fel. Daca vreti aroma mai tare, singura solutie, cel putin la forma actuala a Kayfunului, este ceea ce am propus eu inca din vara trecuta - un horn mai lung cu ajutorul caruia(prin desfiletarea camerei de ardere) sa puteti micsora lungimea canalelor de alimentare. In acest sens, de vazut Russia sau eXpromiser. Clar, se produce un fel de suprasaturare, pe care insa nu am comparat-o side by side cu un drip. Poate am s-o fac, ca-s foarte curios din fire :twisted:
Oricum, stiu clar ca K2.1 se poate folosi la drip, deci la fel si rudele, in sus sau in jos, la stanga sau la dreapta, de sange sau nu, ar trebui sa fie capabile de asa ceva :mrgreen:
Cel mai bine ar fi sa-l intrebam totusi pe Serghei(Svoemesto), dar cu mare atentie, ca s-ar putea sa aiba un interes ascuns de ... marketing :lol: :lol:

Cheers,
gonzales89
Imagine
Avatar utilizator
Sanitarium
utilizator experimentat
utilizator experimentat
Mesaje: 269
Membru din: Joi Sep 19, 2013 11:21 pm

Re: Kayfun v3.1

Mesaj de Sanitarium »

l-am folosit de proba si fara tank, adica pus picaturi direct pe rezistenta si tras direct din horn, asa are o aroma mult mai clara, dar cum montez tankul si umplu cu lichid, aroma devine fadă.
Avatar utilizator
cristi75
utilizator junior
utilizator junior
Mesaje: 52
Membru din: Joi Dec 05, 2013 3:48 pm
Localitate: Timisoara

Re: Kayfun v3.1

Mesaj de cristi75 »

Raspunsul e chiar sub ochii tai:
gonzales89 scrie: ... dupa mintea mea, lungimea hornului ar putea fi simtita doar la temperatura vaporilor
Vapori mai reci nu inseamna nimic altceva decat ca aroma se simte mai putin. In plus, un tub lung inseamna depuneri mai mari pana la mustiuc. Adica aroma, printre altele.
De data asta, se pare ca e adevarat ;)
Ce-i si marketingu' asta... te tulbura uneori :lol: Ia intreaba-l pe sefu' :roll:
Imagine
slavyk
veteran
veteran
Mesaje: 1592
Membru din: Mie Iul 03, 2013 11:42 am
Localitate: Sighetu Marmatiei
Contact:

Re: Kayfun v3.1

Mesaj de slavyk »

Hmm... Conector hibrid ziceai? Voila!
Imagine
Degajarea dinspre acumulator e doar pentru reducerea masei (sau nu?!)
Cotele sunt pentru Nemesis-ul http://www.desire-ecig.com/MOD-electron ... -Gold-Ring
și respectiv KFL http://www.desire-ecig.com/kayfun-Lite- ... rch=kayfun meu.
căruia îi reduce dimensiunile cu 10 mm. Din păcate, de două săptamîni, e la strungar, în chinurile facerii.
Aș proiecta unul și pentru 3.1ES dar nu îl am... încă. La ăsta, lungimea hibridului rezultat, se reduce cu încă 5 mm!
Avatar utilizator
alexgogo-VA
veteran
veteran
Mesaje: 872
Membru din: Sâm Iun 29, 2013 7:55 pm
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Kayfun v3.1

Mesaj de alexgogo-VA »

slavyk, ce ai pus tu se potriveste si pe un kayfun lite varianta de la fasttech? Oricum merita incercat, o sa vorbesc si eu cu radu rek despre asta.
slavyk
veteran
veteran
Mesaje: 1592
Membru din: Mie Iul 03, 2013 11:42 am
Localitate: Sighetu Marmatiei
Contact:

Re: Kayfun v3.1

Mesaj de slavyk »

Se potriveste pe orice atomizor cu conector 510 fara priza de aer în conector. Dilema este la mod. Din cate am observat, fiecare producator face filetul ala M20x0.5 cum îl taie capul... De aceea am trecut cota M20.5x0.5, atît este la Nemesis-ul din dotare. Daca aș fi fost sigur pe cota asta, nu-mi mai pierdeam vremea să-l fac prin forțe proprii, îl luam de aici http://udanezakupy.com.pl/konektor-hybr ... -4549.html cu vreo 40-50 de lei.

Imagine

Update la postarea anterioară: pînă sîmbătă e gata!
keo75
utilizator incepator
utilizator incepator
Mesaje: 14
Membru din: Dum Feb 16, 2014 10:38 am

Re: Kayfun v3.1

Mesaj de keo75 »

Sau asa ceva: http://www.atmorama.gr/index.php?route= ... uct_id=463" onclick="window.open(this.href);return false;
" onclick="window.open(this.href);return false;
Imagine
slavyk
veteran
veteran
Mesaje: 1592
Membru din: Mie Iul 03, 2013 11:42 am
Localitate: Sighetu Marmatiei
Contact:

Re: Kayfun v3.1

Mesaj de slavyk »

scuze, dublu post... eroare de tapatalk
slavyk
veteran
veteran
Mesaje: 1592
Membru din: Mie Iul 03, 2013 11:42 am
Localitate: Sighetu Marmatiei
Contact:

Re: Kayfun v3.1

Mesaj de slavyk »

Gata! Mai scurt cu 10.5mm, 3 asamblări cu filet și un contact pe plus — eliminate.
Scuze pentru calitatea pozelor da' am avut la-ndemînă doar telefonul și ăla, probabil, cu lentila mînjită...
Imagine
Imagine
Imagine
Imagine
Scrie răspuns