Kayfun v3.1

Care nu se incadreaza in celelalte categorii
Scrie răspuns
Avatar utilizator
cristi75
utilizator junior
utilizator junior
Mesaje: 52
Membru din: Joi Dec 05, 2013 3:48 pm
Localitate: Timisoara

Re: Kayfun v3.1

Mesaj de cristi75 »

Catalin scrie:Dintre cele doua voi pe care ati merge?

1. https://www.fasttech.com/products/1630300" onclick="window.open(this.href);return false;
2. https://www.fasttech.com/product/1559100" onclick="window.open(this.href);return false;
Desi cam intarziat raspunsul, sper sa-ti fie cu folos.
Cum spunea Gonzales, am intr-adevar o clona de pe FT, asta:
https://www.fasttech.com/products/1494700" onclick="window.open(this.href);return false;
Parerea mea despre al meu:
Capatul tubuletzului de la camera de vaporizare e drept, si intra putin mai greu in acea garnitura din capac.
Surubelul de la reglajul de aer la al meu era cu vreo 0.1-0.2 mm mai mic ca gaura, si reglajul facut destul de greu nu se pastra in timp. Daca il insurubai prea mult, ramanea blocat undeva in baza atomizorului.
Suruburile de la rezistenta erau rotunde pe partea de strangere a sarmei, si arunca afara sarma cand strangeai.
Filete bune, nu curge, lucrat frumos, 100% inox.

Le-am rezolvat pe toate: multumita lui Gonzales, am un surub OK la reglajul de aer. Apoi mi-am comandat suruburi originale care sunt OK (desi chiar unui original i-a cedat filetul chiar azi - mentionez ca NU strang in disperare suruburile!).
Deci al meu e imbunatatit si merge excelent. Mi-am comandat si un tubuletz lung la semineu si am reglaj pt lichid, desi nu prea-l folosesc ca n-am nevoie. Kayfunul imi pare ca orice i-ai face, merge tot bine :D

Dintre cele 2 mentionate de tine:
1) https://www.fasttech.com/product/1559100" onclick="window.open(this.href);return false;
Asta pare sa fie de la acelasi producator ca al meu. Nu ti l-as recomanda.

2) https://www.fasttech.com/products/1630300" onclick="window.open(this.href);return false;
Capatul tubului de la camera de vaporizare e tesit, si intra mai bine in acea garnitura din capac (rezistan mai mult garnitura). Surubelul de la reglajul de aer imi pare ca se potriveste pe gaura.
Chestie de gust: tankul meu e un pic matuit (din fabrica), dar la asta mi se pare ca e clar. Mi-ar fi placut mai mult clar.
Prezentarea e mult mai faina decat a originalului :)
Ai surubelnita (sper sa fie buna de ceva), garnituri de schimb si sticlutza de umplere - pare sa fie cea mai buna clona de Kayfun de pe FT.
E confirmat ca e 100% inox (citeste undeva mai jos in postul asta:
https://www.fasttech.com/forums/1630300 ... less-posts" onclick="window.open(this.href);return false;
Daca mi-as mai lua unul, asta al 2-lea ar fi.

Succese!
Cristi
Imagine
Avatar utilizator
cristi75
utilizator junior
utilizator junior
Mesaje: 52
Membru din: Joi Dec 05, 2013 3:48 pm
Localitate: Timisoara

Re: Kayfun v3.1

Mesaj de cristi75 »

gonzales89 scrie:
slavyk scrie:În demonstrația sa (lăudabilă, de altfel), cristi75 nu a luat în considerare o variabilă care definește scopul în sine al atomizorului adică "operația" de a vapa
Mai precis, a ignorat o proprietate importanta a gazelor: compresibilitatea si expandabilitatea lor.
Cat despre vesnica problema "care atomizor este mai bun", cred ca deja, de la acest nivel, totul este foarte subiectiv si direct legat de perceptiile fiecaruia :)

Cheers,
gonzales89
OK, hai sa vedem mai bine cum stam cu ignorarea ;) (glumesc, nu sunt rautacios)
Vor fi 2 parti ale expunerii, A si B.
A) In primul rand, cred ca se poate strecura o confuzie in ceea ce ati scris in mesajuele anterioare, legata de "compresibilitatea" gazelor.
Stim ca nu gaz ideal respecta ecuatia p x V = a, unde p este presiunea gazului, V - volumul ocupat, iar "a" este o constanta ce depinde de gaz.
In cazul gazelor reale, pe langa alte chestiuni nerelevante in cazul de fata (uitati-va aici http://en.wikipedia.org/wiki/Real_gas" onclick="window.open(this.href);return false;), mai trebuie luat in considerare compresibilitatea lor:
http://en.wikipedia.org/wiki/Compressibility_factor" onclick="window.open(this.href);return false;
In linii mari, putem vorbi de fenomenul de compresibilitate in aproprierea punctului unde gazul isi transforma starea de agregare, adica temperatura joasa sau presiune mare.
Pentru o mai mare concretetze, mai jos este graficul variatiei factorului de compresie in cazul aerului:
Imagine
Curba ce ne intereseaza este cea de 300° Kelvin (~27°C), cea cu negru ingrosat. Vedem ca, abia la o presiune de 50 bari (aprox de 50 de ori mai mare ca presiunea atmosferica), factorul de compresie (in conditii "normale" e 1) ia valoarea 0.99!
Daca prin extrapolare, vrem sa aflam cat este la 1 bar, rezulta cu aproximatie 0.9998.
Ecuatiile prezentate in postul meu initial sunt in general liniare, ceea ce inseamna ca daca nivelul lichidului in camera de vaporizare este 10 mm cand tankul este plin (cam atata e distanta de la baza platformei pana la rezistenta), nivelul lichidului cand tankul este gol, daca se considera doar actiunea factorului de compresie al aerului, este de 10 mm * 0.9998 = 9.998 mm.
Cred ca sunteti de acord cu mine ca nu prea se simte diferenta :mrgreen:

O chestiune importanta, tot ce e scris mai sus, e valabil pt o presiune MAI MARE sau egala decat cea atmosferica. Nu una mai mica.
Fenomenul de mai sus e valabil doar cand comprimam un gaz in conditiile de temperatura (joasa) si presiune (mare) de mai sus.
====================================================================================================================

Cea de-a doua parte, mai interesanta:
B) Este un cu totul alt fenomen cand vorbim de proprietatea gazelor de a fi elastice. Exemple sunt o droaie: pompa de la bicicleta, seringa etc.
Daca asemuim aerul captiv intr-un recipient (sa zicem un cilindru cu piston), cu un resort elastic, avem constanta de elasticitate a aerului cu formula:
K = [gama * <presiunea aerului> * S]/L, unde
gama"este constanta adiabatica a gazelor, pt aer are valoarea ~ 1.4
presiunea aerului o consideram P.A., pt simplitate: 10(exp5) Pascali
S = suprafata pistonului
L = lungimea coloanei de aer
Pt cazul nostru (Kayfun), am facut niste estimari si calcule:
S = 3.14 * (D*D - d*d)/4 - adica am substras suprafata semineului din suprafata interioara a tankului - aceasta e suprafata "pistonului". Imi rezulta aprox 300 mm patrati.

Avem 2 cazuri in care voi calcula/estima forta necesara aplicata "pistonului" (=suprafetei lichidului) pentru a produce o deplasare a pistonului (=lichidului) cu delta(x), sa zicem 1 mm.
Cazul 1) tankul aproape plin. Considerand lungimea totala a tankului de 30 mm, L = 5 mm (deci o portiune mica de aer deasupra lichidului, inalta de 5 mm)
F = 8.4 N. Sau altfel, considerand ca "forta" este de fapt "greutatea" lichidului, rezulta:
masa lichidului necesara pt a produce o deplasare cu 3 mm a suprafetei lichidului este ~0.85 Kg!

2) tankul aproape gol. L' = 25 mm.
F = 1.7 N. Masa lichidului pt a produce o deplasare cu 3 mm cand tankul este aproape gol, este deci 0.17 Kg!

Vedem ca, in ambele cazuri, masa lichidului necesara pentru a produce o deplasare cu 1 mm a suprafetei lichidului, este cu mult peste capacitatea tankului. Deci nu suntem in conditiile producerii fenomenului. Oricum, "elasticitatea" aerului e guvernata exact de legea gazelor, sau Boyle-Mariotte, de care am pomenit de atatea ori.
Concluzia mea este ca proprietatea aerului de a fi elastic, desi este un fenomen real, nu ea produce o "prezumtiva" alimentare mai buna a Kayfunului - asta in cazul in care chiar se intampla asta, si nu este doar o senzatie sau chestiune ce tine de "marketingul" producatorului.
Efectul presiunilor din tank si camera de vaporizare, zic eu, au cel mai mare efect. Demostrat, pana acum.

Gonzales, astept urmatorul tau banc, unde poate un pic de auto-ironie n-ar strica ;)
Si de ce nu, astept urmatoarea provocare :roll:

Cristi

P.S. Propun sa discutam pe un singur forum, ca mai e o discutie foarte similara pe "celalalt", iar cand ne "stabilizam" punem si concluzia aici, sau ce e mai important pana acolo.
Imagine
cristian
veteran
veteran
Mesaje: 2374
Membru din: Sâm Iun 29, 2013 10:25 pm

Re: Kayfun v3.1

Mesaj de cristian »

cristi75 scrie: P.S. Propun sa discutam pe un singur forum, ca mai e o discutie foarte similara pe "celalalt", iar cand ne "stabilizam" punem si concluzia aici, sau ce e mai important pana acolo.

Doamne ajuta!
Eu unul m-am acrit sa tot baleiez printre forumuri, nu inteleg cum aveti rabdare sa postati peste tot... :)
Spun asta aici deoarece am citit cu interes topicul, si il citesc in continuare.
Avatar utilizator
AWE
utilizator experimentat
utilizator experimentat
Mesaje: 273
Membru din: Mar Dec 24, 2013 11:32 am
Localitate: TM

Re: Kayfun v3.1

Mesaj de AWE »

Intrebare: a incercat cineva sa modeze un 3.1 in sensul la renuntat la valva aia stupida de umplere (gen dat o gaura de 1.5 - 2mm, inlocuit cu un surub eventual cu o garnitura micuta sub el)?
Nu imi dau seama exact ce e dupa bila aia si daca tot subansamblul bila - arc se pot scoate incat sa nu obtureze ulterior canalul de umplere.

Eu o sa incerc chestia asta, valva aia mi se pare stupid de fragila si ne-practica.
Avatar utilizator
cristi75
utilizator junior
utilizator junior
Mesaje: 52
Membru din: Joi Dec 05, 2013 3:48 pm
Localitate: Timisoara

Re: Kayfun v3.1

Mesaj de cristi75 »

AWE scrie:Intrebare: a incercat cineva sa modeze un 3.1 in sensul la renuntat la valva aia stupida de umplere (gen dat o gaura de 1.5 - 2mm, inlocuit cu un surub eventual cu o garnitura micuta sub el)?
Nu imi dau seama exact ce e dupa bila aia si daca tot subansamblul bila - arc se pot scoate incat sa nu obtureze ulterior canalul de umplere.

Eu o sa incerc chestia asta, valva aia mi se pare stupid de fragila si ne-practica.
Si eu ma tot gandesc cum e realizata chestia asia acolo, pe langa bila si arcul alea. Dar ar fi o idee buna cu un surubel.
Poate are cineva vreo baza de K de sacrificiu.
Imagine
Avatar utilizator
cristi75
utilizator junior
utilizator junior
Mesaje: 52
Membru din: Joi Dec 05, 2013 3:48 pm
Localitate: Timisoara

Re: Kayfun v3.1

Mesaj de cristi75 »

Pt AWE, si nu numai.
Pe celalalt forum, eu am deschis un topic pt umplerea Kayfunului pe la valva. Nu reuseam, desi unii spuneau ca reusesc cu stilcutze Vapez sau Liqua. La mine n-a mers niciuna, incat imi puneam problema ca valva mea ar putea fi stricata.
Pana cand un coleg de forum (trafficman - nu stiu daca e prezent si aici) a comandat pe un site niste varfuri un pic mai speciale. Dupa ce mi-a trimis si mie, am reusit fara nici cel mai mic efort.
Ma citez pe mine insumi - sorry :oops: , dar nu mai vreau sa compun de la zero.
"Ce sa vezi, am reusit sa-l umplu pe musiu Kayfun pe la valva inainte de a incepe sa pronunt cuvantul care incepe cu "p" si se termina in diverse feluri.

Am primit de la trafficman - caruia ii multumesc inca o data, e un domn - un varf special, exact asta:
http://myfree-cig.com/epages/box13653.s" onclick="window.open(this.href);return false; ... oducts/251
Au si o sticlutza la care se potriveste varful:
http://myfree-cig.com/epages/box13653.s" onclick="window.open(this.href);return false; ... oducts/253
In plus, varful se potriveste perfect pe o seringa. Ceea ce pt mine e minunat.
La varf, are dimensiunea unui ac de seringa 18G, deci varful intra *putin* in valva, cam 1 mm.

Am incarcat seringa cu varful pus, l-am bagat in valva si in 2 secunde Kayfunul era umplut. Fara nicio picatura scursa in timpul umplerii, fara vreuna dupa, fara vreun efort cat de mic.
Varfurile alea isi merita banii cu varf si indesat!

Concluziile mele:
1) MERITA investitia in varfurile astea, umplerea e cum nu se poate mai rapida, mai simpla si fara a uza garniturile sau filetele
2) Cei care spun ca il umplu (clona sau original) cu sticle Vapez sau Liqua, cred ca ori nu spun tot ;) , ori au valva cam "larga", ori trebuie o mica slujba inainte de umplere. N-are cum sa fie altfel. Si lor le recomand varfurile astea.

Iar daca cineva pune un filmuletz cu el insusi, in care umple din prima un Kayfun (clona sau original, nu ma intereseaza) cu o sticla Vapez ne-tunata (deci asa cum vine ea de la magazin), si nu curge ca dracu' din valva nici inainte si nici dup-aia, eu promit ca ii tirmit "cado" tot o sticlutza Vapez de 10 ml, plina cu lichid, sigilata. Dar sa fiti baieti de gasca si sa spuneti la a cata dubla v-a reusit filmul :lol:
"

Vapori gustosi!
Cristi
Imagine
Avatar utilizator
lukant
utilizator junior
utilizator junior
Mesaje: 86
Membru din: Mar Aug 06, 2013 6:51 pm
Localitate: Brasov

Re: Kayfun v3.1

Mesaj de lukant »

cristi75 Dupa ce imi iau clear tank pt. Kayfun mini pun inregistrare cu umplere din prima cu sticluta de Liqua ... pe moca ... :D
Avatar utilizator
AWE
utilizator experimentat
utilizator experimentat
Mesaje: 273
Membru din: Mar Dec 24, 2013 11:32 am
Localitate: TM

Re: Kayfun v3.1

Mesaj de AWE »

cristi75 scrie:Pt AWE, si nu numai.
...
Concluziile mele:
1) MERITA investitia in varfurile astea, umplerea e cum nu se poate mai rapida, mai simpla si fara a uza garniturile sau filetele
Imi pare rau, eu nu consider normal sa trebuiasca sa cumpar extra nush ce rahat de varf/adaptor/whatever ca sa umplu un atomizor.
In continuare o sa umplu Kayfunul pe sus sau o sa renunt la el in favoarea unui atomizor unde creatorul a binevoit sa conceapa un sistem de umplere potrivit cu ce am prin casa, sticlute normale, ac de seringa sau ce e pe acolo. Ce au conceput ei este overkill. Probabil de aia sistemul folosit la ce au scos dupa 3.1 foloseste clasicele gauri cu surub...
Avatar utilizator
cristi75
utilizator junior
utilizator junior
Mesaje: 52
Membru din: Joi Dec 05, 2013 3:48 pm
Localitate: Timisoara

Re: Kayfun v3.1

Mesaj de cristi75 »

Principial, de acord cu tine.
Da' acuma ce drac sa fac, ma bucur ca-l pot umple asa. Oricum, daca spui ca ti se pare relativ normal ca macar sa-l poti umple cu o seringa (si nu doar cu o simpla sticlutza), atunci eu mai adaug un varfuletz de-asta, si gata-i treaba. Eu zic ca-i mai elegant cu seringa+varf, decat: desurubeaza atomizorul, scoate surubul, baga seringa, insurubeaza la loc totul.
La sistemul KFL, am inteles ca sunt probleme in timp, probabil de la atata in- si de-surubare, se mai mananca filetele si incepe sa curga. La surubelul ala ii trebuie o garnitura ca sa fie treaba ca lumea si durabila.
Imagine
Avatar utilizator
cristi75
utilizator junior
utilizator junior
Mesaje: 52
Membru din: Joi Dec 05, 2013 3:48 pm
Localitate: Timisoara

Re: Kayfun v3.1

Mesaj de cristi75 »

lukant scrie:cristi75 Dupa ce imi iau clear tank pt. Kayfun mini pun inregistrare cu umplere din prima cu sticluta de Liqua ... pe moca ... :D
Astept :geek: :lol:
Da' n-o sa conectezi mustiucul Kayfunului la aspirator, faci depresiune in tank, si-ti suge lichidul direct din sticla, ok? Si filmul n-o sa aiba reclame, atunci cand stergi tu Kayfunul cu babetzica :D
Daca ma gandesc bine, am putea sa facem un concurs de umplut Kayfune... (cred ca AWE isi smulge paru' din cap cand ne aude) Cred ca lui i-ar place sa se duca singur Kayfunul sa-si ia lichid din sticlutza din sertar :lol:
Imagine
Avatar utilizator
lukant
utilizator junior
utilizator junior
Mesaje: 86
Membru din: Mar Aug 06, 2013 6:51 pm
Localitate: Brasov

Re: Kayfun v3.1

Mesaj de lukant »

:lol: :lol: :lol:

Supapa de umplere la Kayfun-urile originale este bine construita, biluta etanseaza f. bine, iar arcul din spatele ei nu este foarte rigid (cum probabil este la clone) = Toate acestea cumulate ofera un sistem rapid, elegant si foarte fiabil in timp pentru umplerea atomizorului.
Criteriile prezentate mai sus NU se respecta in totalitate la clone ... de aici si multe probleme si discutii ...

Metoda sugerata de mine cu sticluta care are un picurator mai gros, de SILICON (gen Liqua) ofera o umplere facila deoarece nimic in afara de aer si lichid nu intra in contact cu biluta supapei (deci uzura la supapa aproape inexistenta), etansarea cu picuratorul se face pe prima gaura de diametru mai mare a supapei. IN 3 luni de zile am umplut de peste 100 de ori Kayfun mini prin aceasta metoda (si nici nu am avut mare grija de supapa ...) si MERGE super OK ... nu scapa nici un NanoMililitru pe la supapa ... :D
Avatar utilizator
lukant
utilizator junior
utilizator junior
Mesaje: 86
Membru din: Mar Aug 06, 2013 6:51 pm
Localitate: Brasov

Re: Kayfun v3.1

Mesaj de lukant »

" onclick="window.open(this.href);return false;

Urmareste de la 18:10 ... Se vede cum umple Dimitri folosind aceasi metoda ca mine ... SI daca te uiti atent o sa vezi la 18:20 cat este de mica gaura mai mica de dinainte de supapa propriu-zisa ...deci nu are cum sa intre picuratorul in gaura aceea sa impinga in biluta ... doar tine presat bine sticluta pe peretele gaurii si aplica presiune ...fara pierderi de lichid si fara chin ... :D

PS: Lichidul ce s-a scurs pe servetel este lichidul din camera de ardere, ce la picurat el pe silica cand a facut setup-ul ... :mrgreen:
Avatar utilizator
cristi75
utilizator junior
utilizator junior
Mesaje: 52
Membru din: Joi Dec 05, 2013 3:48 pm
Localitate: Timisoara

Re: Kayfun v3.1

Mesaj de cristi75 »

Da, frumooos !
Atunci lasa dracu', nu te mai chinui cu filmul :lol:
De ce sa ma mai uit la inca unul care isi umple Kayfunul fara sa poarte pelerină ?! :D

AWE, o dăm intre noi? ca astia vad ca au scule :lol:
Imagine
Avatar utilizator
Don Giovani69
utilizator junior
utilizator junior
Mesaje: 107
Membru din: Dum Sep 15, 2013 12:47 pm
Localitate: Roman

Re: Kayfun v3.1

Mesaj de Don Giovani69 »

La modelele originale care au acest sistem de umplere,este de ajuns presiunea aplicata lichidului prin simpla strângere a sticlei din plastic pentru a deplasa bila care etanșează orificiul. Rezistenta arcului care se afla în spatele acestei bile a fost calculata corect pentru a facilita umplerea cu lichid,fără a fi nevoie ca vârful sticluței sa pătrundă efectiv în interiorul tancului.
Etanșarea acestei valve se face atât prin presiunea exercitata de arc pe bila,cât și cu ajutorul presiunii exercitate de lichidul din interior.
La clone,probabil nu s-a acordat mare atenție calculului rezistentei arcului,astfel încât ,acesta fiind mai dur,este necesara forțarea acestuia prin împingerea spre interior a bilei de etanșare cu ajutorul acului de seringa /vârfului din plastic al sticlei de umplere.
Din aceasta cauza sunt colegi care dețin modele originale și afirma ca se pot umple ușor,fără scurgeri și fără vârfuri din plastic introduse în orificiu de umplere.
Cel putin asta am înțeles eu din clipurile vizionate,atât cu modele originale cât și cu clone diferite ca proveniență.
Dumnezeu le-a dat oamenilor doar tutunul, ei au facut tigara cu mana lor!
Theo Mihai
Avatar utilizator
cristi75
utilizator junior
utilizator junior
Mesaje: 52
Membru din: Joi Dec 05, 2013 3:48 pm
Localitate: Timisoara

Re: Kayfun v3.1

Mesaj de cristi75 »

Da, lasand glumitzele mele deoparte, de chestia asta m-am prins din discutia cu Lukant.

Asadar, concluziile mele (varianta modificata).
Daca ai clona (sau vreun original mai nărăvaş):
1) Incearca mai intai sa umpli cu sticle Liqua sau Vapez. Daca nu merge din prima sau a 2-a, nu mai incerca... Cel mai probabil, valva nu e efectiv stricata, doar arcul chinezesc e mai tare. Atunci merita investitia in varfurile astea, umplerea e cum nu se poate mai rapida, mai simpla si fara a uza garniturile sau filetele
2) Cei care spun ca il umplu (clona sau original) cu sticle Vapez sau Liqua, cred ca ori nu spun tot ;) , ori au valva cam "larga", ori trebuie o mica slujba inainte de umplere, ori au original :mrgreen:

Vapori gustosi si umpleri usoare! :)
Cristi
Imagine
Scrie răspuns