Kayfun v3.1

Care nu se incadreaza in celelalte categorii
Scrie răspuns
Avatar utilizator
AWE
utilizator experimentat
utilizator experimentat
Mesaje: 273
Membru din: Mar Dec 24, 2013 11:32 am
Localitate: TM

Re: Kayfun v3.1

Mesaj de AWE »

cristi75 scrie: Al meu cred ca este o clona Hcigar. Dar nu ma pot pronunta, findca nu am avut in mana un original. Ramane sa vedem daca exista vreunul in TM. Eu mi-l pot pune la mezat (vizionat adica) ;)
Si poate ne-om vedea si noi, vaperii din Tm, la vreo bere. Ca tot da primavara. Presupun ca intalniri oarecum restranse sunt, dar una mai extinsa oare cand?
Pai trebuie vazut, chiar ar fi interesant sa mai schimbam niste impresii live, ca eu pe unde ma invart cei mai multi inca sunt la stadiul clearo :)
Anyway, am dat comanda pt o clona Hcigar de pe V1, originalul mi se pare prea scump la vreo 130 EUR plus transport, iar daca e chiar 1:1 cum se sustine pe forumurile de pe afara, e chiar perfect!
Avatar utilizator
gonzales89
utilizator experimentat
utilizator experimentat
Mesaje: 341
Membru din: Joi Iul 25, 2013 9:23 pm
Localitate: Pitesti

Re: Kayfun v3.1

Mesaj de gonzales89 »

AWE scrie:Intreb pentru ca am vazut una din clonele astea si nu vad ce ar putea originalul sa aiba in plus ca si materiale/executie (nu ma refer la partea cu aspecte etice etc). Asta pe care am pus mana era efectiv lucrata perfect, filete, finish, tot...
Uite, eu pot compara K2.1 si R91, pe care le detin - nici o diferenta la calitate. Bineinteles, nu ma pot pronunta asupra marcilor de inox folosite, aspect care pe mine nu ma framanta prea mult ;)
Sunt sigur ca exista colegi care isi pot spune parerea referitor si la alte clone. Oricum, Hcigar si Ehpro sunt recunoscuti ca fiind peste ceilati producatori ca si calitate. Despre UCT(producator Russian) nu stiu ce sa zic, rezultatul s-a vazut, dar nu prea iese in fata. Si inclin sa-l cred pe micul chinezoi Timmy Chin, care a comentat la un moment dat pe FT ca de fapt producatori sunt numai doi-trei, iar restul isi proceseaza doar produsele la acestia.

Cheers,
gonzales89
Imagine
Avatar utilizator
AWE
utilizator experimentat
utilizator experimentat
Mesaje: 273
Membru din: Mar Dec 24, 2013 11:32 am
Localitate: TM

Re: Kayfun v3.1

Mesaj de AWE »

Asa, a ajuns la mine clona de 3.1 de la Hcigar.
Prima data am crezut ca s-a incurcat cineva si mi-a trimis originalul :)
Eu personal am fost intotdeauna impotriva clonelor, sincer mai putin din motive etice si morale, mai mult pentru ca deobicei calitatea era slaba fata de original, sau oricum ceva lipsea - finisaje care lasau de dorit etc. In cazul asta, pot sa spun ca e executata impecabil. Finisajul e perfect, filetele la fel de bune ca la orice atomizor original pe care l-am avut iar prezentarea comerciala mult peste ce ofera Svoemesto. La original primesti o cutiuta obosita de carton (iar asta pentru 130 de euro, lol), iar clona Hcigar vine intr-o gentuta cu fermoar, impreuna cu tankul metalic, adaptorul de drip-tip 510 si o surubelnita breloc, dealtfel foarte practica.

Cat despre functionare, eu am urmat pasii urmatori:

- baitza pentru a elimina eventualele uleiuri de prelucrare
- 4 spire de kanthal de 0.25 pe un fir de silica de 2mm dublat
- umplut cu lichid (pe sus, nu am ceva care sa mearga cu valva de umplere, decat seringi metalice)
- pus pe mod si dat falci

Sunt la al 2-lea tank acum, nici o problema de innundare sau dry hits, aroma din plin, vapori din plin si consuma ca un Hummer :). Sunt cconvins ca lucrurile se pot imbunatati in functie de setup dar e singurul atomizor tank incercat de mine, comparabil cu Ithaka in privinta aromei si TH-ului.

Recomand cu cea mai mare incredere! Se pare ca totusi chinezii stiu ce fac, cand vor.
Avatar utilizator
Rica
veteran
veteran
Mesaje: 574
Membru din: Sâm Iun 29, 2013 9:33 am

Re: Kayfun v3.1

Mesaj de Rica »

Se poate umple pe la surubel fara probleme.
Eu ii bag numai pe la surubel fara seringi sau alte chestii ascutite, direct din butelcuta cu un dop de silicon.
Secretul este sa strangi butelca inainte de a o pune pe gaura si sa tragi aerul din rezervor cand il pui pe gaura si dupa sa apesi sa vina lichidul.
Va merge fara probleme.
Incearca/ti.
Se alimenteaza si fara sa ii dai aer cum zic alti.
Sa se alimenteze fara sa ii dai aer nu trebe impinsa silica, vata in pahar ca nu mai mere.
Eu tai silica vata la nivelul paharului si o iping jos si asa atinge fundul si trage pana la ultima picatura fara sa ii dau aer.
Setarea de acum care cred ca va ramana mult timp: kantal de 0.2 in 7-8 spire (nu le-am numarat,dar o voi face) => 2.4 ohmi pe un imbus de 3 mm si vata.
Pe setarea asta am consum de un plin pe zi si abur si aroma din belsug.
Revin cu cate spire am cand schimb vata... maine... oi vedea.
Toti isi fac probleme de kilogramele in plus, dar nimeni nu isi face probleme de creierul care este in minus...
Ce ciudat!
Avatar utilizator
alexgogo-VA
veteran
veteran
Mesaje: 872
Membru din: Sâm Iun 29, 2013 7:55 pm
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Kayfun v3.1

Mesaj de alexgogo-VA »

[quote="Rica"]Setarea de acum care cred ca va ramana mult timp: kantal de 0.2 in 7-8 spire (nu le-am numarat,dar o voi face) => 2.4 ohmi pe un imbus de 3 mm si vata.

cu cati volti dai in rezistenta? stiu ca aveai sigelei.
Avatar utilizator
Rica
veteran
veteran
Mesaje: 574
Membru din: Sâm Iun 29, 2013 9:33 am

Re: Kayfun v3.1

Mesaj de Rica »

3.8 pe eVic..
Toti isi fac probleme de kilogramele in plus, dar nimeni nu isi face probleme de creierul care este in minus...
Ce ciudat!
Avatar utilizator
gaby
utilizator junior
utilizator junior
Mesaje: 62
Membru din: Sâm Iun 29, 2013 7:37 pm
Localitate: Constanta

Re: Kayfun v3.1

Mesaj de gaby »

Sincer, eu cred ca esti genul de vaper care se multumeste cu foarte putin (abur, th). Cu setupul ala vapezi la 6-7 wati. Echivalent clearo pe un ego limitat. Cred si eu ca te tine un tank o zi. Eu unul n-as putea. Exemplul clasic : masini, nu se poate performanta fara consum ridicat (se poate invers consum mare fara performanta :D ). Ma bucur ca pe unii ii satisface doar atat.
Avatar utilizator
Rica
veteran
veteran
Mesaje: 574
Membru din: Sâm Iun 29, 2013 9:33 am

Re: Kayfun v3.1

Mesaj de Rica »

gaby scrie:Sincer, eu cred ca esti genul de vaper care se multumeste cu foarte putin (abur, th). Cu setupul ala vapezi la 6-7 wati. Echivalent clearo pe un ego limitat. Cred si eu ca te tine un tank o zi. Eu unul n-as putea. Exemplul clasic : masini, nu se poate performanta fara consum ridicat (se poate invers consum mare fara performanta :D ). Ma bucur ca pe unii ii satisface doar atat.
Te astept sa il incerci si mai vorbim.
Toti isi fac probleme de kilogramele in plus, dar nimeni nu isi face probleme de creierul care este in minus...
Ce ciudat!
Avatar utilizator
gaby
utilizator junior
utilizator junior
Mesaje: 62
Membru din: Sâm Iun 29, 2013 7:37 pm
Localitate: Constanta

Re: Kayfun v3.1

Mesaj de gaby »

He he, as vrea sa pot veni doar asa in vizita in Bucuresti :) . Gusturile nu se discuta. Iubesc Kayfunul (sau orice altceva) de la 11 wati in sus.

Numai bine !
Avatar utilizator
AWE
utilizator experimentat
utilizator experimentat
Mesaje: 273
Membru din: Mar Dec 24, 2013 11:32 am
Localitate: TM

Re: Kayfun v3.1

Mesaj de AWE »

gaby scrie:Sincer, eu cred ca esti genul de vaper care se multumeste cu foarte putin (abur, th). Cu setupul ala vapezi la 6-7 wati. Echivalent clearo pe un ego limitat. Cred si eu ca te tine un tank o zi. Eu unul n-as putea. Exemplul clasic : masini, nu se poate performanta fara consum ridicat (se poate invers consum mare fara performanta :D ). Ma bucur ca pe unii ii satisface doar atat.
Vapatul nu inseamna doar cifre. E ca si cum ai zice ca o mancare nu e destul de buna pentru ca are in compozitie doar 3.5 grame de sare in loc de 4.2, ca exemplu aleator.
Unele lichide sunt mai bune/gustoase la wattaj mic, am facut un experiment in perioada sub-ohm si am constatat ca majoritatea lichidelor mele preferate isi pierdeau din aroma pentru ca erau incalzite prea brusc si prea mult. Anumite ingrediente aromatice isi pierd ''buchetul'' la temperaturi mari. De asemenea, nu cantitatea de vapori este esentiala, ci aroma si TH-ul. Degeaba scoti vapori ca o locomotiva daca n-au gust si nu te satisfac, e doar circ fara bani pentru spectatori.

Apropo de vapori si spectacol: n-am vazut niciun fumator caruia sa-i pese cat fum scoate din tigara, de ce la vaperi ar fi diferit? :?
Avatar utilizator
gaby
utilizator junior
utilizator junior
Mesaje: 62
Membru din: Sâm Iun 29, 2013 7:37 pm
Localitate: Constanta

Re: Kayfun v3.1

Mesaj de gaby »

Nu am zis ca-mi place aburul mult (chiar nu-mi pasa). La 11W nu ai abur extrem nici la full vg (si folosesc 50-50). Mi-am expus doar parerea si senzatiile mele, valabile pentru toate lichidele incercate de mine, si pe care le sustin. De aceea am zis ca ma bucur pentru cei ce se multumesc cu mai putin.
Si (IMHO) cam totul in universul asta tine de cifre, ca simtim sau constientizam noi, asta-i alta poveste.
Avatar utilizator
AWE
utilizator experimentat
utilizator experimentat
Mesaje: 273
Membru din: Mar Dec 24, 2013 11:32 am
Localitate: TM

Re: Kayfun v3.1

Mesaj de AWE »

Mda, pai ideea e ca ''se multumesc cu mai putin'' e o exprimare cam ciudata iar o persoana mai paranoica in legatura cu semantica poate sa o ia ca pe o aroganta... Eu de exemplu, ma multumesc cu mult.
Dar, acest ''mult'' inseamna echilibrul perfect de aroma si TH, fara legatura directa cu wattajul, in cazul de fata. Daca cineva vapeaza la 8W si i se pare experienta perfecta, e un om care a ajuns exact unde a vrut.
Daca alta persoana considera ca 0.3 Ohm e rezistenta perfecta in combinatie cu o baterie proaspat incarcata pe un mecanic, iarasi e ok.
Oamenii sunt diferiti, perceptiile sunt diferite iar asta e super! Pentru ca in loc sa ne faca buni sau rai, ne face interesanti datorita diversitatii.

On-topic: eu mi-am gasit punctul perfect undeva intre 10 si 12W dar cum ziceam depinde foarte mult de setup, lichidul folosit, ora din zi si multe altele...
Avatar utilizator
Don Giovani69
utilizator junior
utilizator junior
Mesaje: 107
Membru din: Dum Sep 15, 2013 12:47 pm
Localitate: Roman

Re: Kayfun v3.1

Mesaj de Don Giovani69 »

Salutare!
Vreau sa-mi iau o clona de Kayfun/Rusian 91% ,am gasit mai multe la diverse magazine si nu ma pot hotara unde sa plasez comanda.
Ma puteti ajuta cu un sfat,pe care sa o aleg?

http://www.vaporbreak.com/en/home/297-r ... izer-.html" onclick="window.open(this.href);return false;

http://www.vaporbreak.com/en/home/302-k ... erial.html" onclick="window.open(this.href);return false;

http://www.desire-ecig.com/MOD-electron ... e-Atomizer" onclick="window.open(this.href);return false;

http://www.desire-ecig.com/MOD-electron ... less-Steel" onclick="window.open(this.href);return false;

https://www.fasttech.com/products/1494700" onclick="window.open(this.href);return false;

https://www.fasttech.com/products/1552300" onclick="window.open(this.href);return false;

https://www.fasttech.com/products/1559100" onclick="window.open(this.href);return false;

Multumesc anticipat!
Dumnezeu le-a dat oamenilor doar tutunul, ei au facut tigara cu mana lor!
Theo Mihai
Avatar utilizator
Valahul
veteran
veteran
Mesaje: 1120
Membru din: Lun Mai 13, 2013 5:05 pm
Localitate: Ardeal

Re: Kayfun v3.1

Mesaj de Valahul »

Le am pe cele de pe desire, fasttech, vaporbreak.
Cel de pe desire. E cel mai bine lucrat. Aproape perfect. Si slavyk il are.
Parerea mea.
Ajunge intr-o saptamana.
"Un om care se intelege bine cu toata lumea este lipsit de personalitate"
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, iubesc mai mult cainii."
"Am invatat de la animale lucruri mai multe si mai profunde decat de la oameni."
Avatar utilizator
Don Giovani69
utilizator junior
utilizator junior
Mesaje: 107
Membru din: Dum Sep 15, 2013 12:47 pm
Localitate: Roman

Re: Kayfun v3.1

Mesaj de Don Giovani69 »

Sunt 2 acolo,care din ele?

Bănuiesc ca asta,nu?

http://www.desire-ecig.com/MOD-electron" onclick="window.open(this.href);return false; ... e-Atomizer
Dumnezeu le-a dat oamenilor doar tutunul, ei au facut tigara cu mana lor!
Theo Mihai
Scrie răspuns