Abos S.S

Care nu se incadreaza in celelalte categorii
Avatar utilizator
aisman
utilizator experimentat
utilizator experimentat
Mesaje: 397
Membru din: Vin Aug 02, 2013 10:53 am
Localitate: Salonta

Abos S.S

Mesaj de aisman »

Mi-am cumparat si eu de pe Ecig.eu acest atomizor. L-am primit am pus pe el o rezistenta de vreo 2 ohmi si l-am folosit 2 zile. Gust perfect, aburi th tot ce am vrut. Azi am zis ca incerc sa pun silica ekowool de 1 mm. Zis si facut am facut rezistenta noua infasurat pe 2 fire de ekowool. Am cracit cele 2 fire si le-am pus pe ceramica,cu rezistenta deasupra tirajului de aer, fiecare fir pus pe un canal. Imi da un gust oribil de plastic sau nici nu stiu cu ce sa il descriu. De atunci am incercat vreo 7 setupuri noi, fiecare face la fel. Fac un dryburn se inroseste firul frumos, dupa ce pun lichid gust oribil si silica se face neagra. Am incercat si silica pusa direct asa, si arsa. Ca fir nerezistiv am folosit pur-nichel, rezistiv kanthal 0.20, lichid (baza ecig si aroma ecig cumparata tot de afara, nu din tara). Firele nu le fac cu aparat ci le imbin manual. A mai avut cineva probleme asemanatoare cu Magoo sau daca mai are cineva acest Abos, sau dati-va cu parerea ca imi vine sa dau cu el pana in Grecia :lol:
Avatar utilizator
aisman
utilizator experimentat
utilizator experimentat
Mesaje: 397
Membru din: Vin Aug 02, 2013 10:53 am
Localitate: Salonta

Re: Abos S.S

Mesaj de aisman »

I-am facut o baie in apa fierbinte, am refacut setup-ul cu nr-kanthal 0.25-nr, silica 0.20 in doua, am arso de a luat-o naiba, rezistenta a iesit undeva la 1.4 1.5 ohmi. Nu mai da gustul acela penibil, dar tot nu am aroma deloc. Abur mult, TH ok, aroma 0 parca are o usoara aroma de silica umeda dar foarte vag. Precizez ca folosesc acelasi lichid ca si pe prima rezistenta care a fost superba. Nu mai am absolut nici o idee care poate fi problema. Ma dispera :cry: :cry: :cry:
Avatar utilizator
aisman
utilizator experimentat
utilizator experimentat
Mesaje: 397
Membru din: Vin Aug 02, 2013 10:53 am
Localitate: Salonta

Re: Abos S.S

Mesaj de aisman »

I-am dat de cap, impreuna cu Valahul de 2 zile la telefon, Am acuma aroma abur si TH. Am demontat tot din nou. Bagat tot la spalat, am ars ceramica pana s-a inrosit toata, am spalat-o si pe ea dupa aceea, am refacut setup`up NR-kanthal 0.20-NR cu ekowool de 1mm. Se pare ca prietenii nostri chinezoii baga la vazelina sau uleiuri de le ia dracu. Intre ceramica si chestia aceea din fier erau niste rezisduri de ulei sau vazelina. La dryburn cum era temperatura mai mare decat doar prin vaporizare se ridica niste vazelina si dadea gustul acela imputit, si silica ramanea toata neagra. Acuma m-am invatat minte, orice o sa imi cumpar inainte de folosire o sa le spal bine bine, silica si kanthalul la fel le voi arde cu arzatorul sa fiu sigur ca nu mai ramane nici un fel de rezid de fabricatie pe ele.
Numai bine si aburi densi va doresc :D
Avatar utilizator
s7ar
veteran
veteran
Mesaje: 581
Membru din: Sâm Iun 29, 2013 10:05 am
Localitate: Bucuresti - Colentina
Contact:

Re: Abos S.S

Mesaj de s7ar »

Ha... si pe mine tot Valahul m-a ajutat cu o clona cobra genesis, pe care nu reuseam sa o setez.
A stat cu mine la telefon cate o ora, doua, pana am reusit setarea....
Mare om, mare caracter !!!

Cat despre atomizor, arata.foarte bine! E clona dupa ceva?!
[url="http://www.ecigalternative.com/quit-counter/quit-smoking-banner.php"]
[img]http://www.ecigalternative.com/quit-counter/quit-smoking-banner.php?key=22393[/img]
[/url]
Avatar utilizator
aisman
utilizator experimentat
utilizator experimentat
Mesaje: 397
Membru din: Vin Aug 02, 2013 10:53 am
Localitate: Salonta

Re: Abos S.S

Mesaj de aisman »

Da asa e. De fiecare data m-a ajutat, tot el m-a indrumat spre baza ecig si spre aromele ecig care sunt dementiale. Nu se compara cu nimic cu ce am vapat pana acuma. Atomizorul este copie 1:1 Ithaka. Greu m-am decis intre el si Magoo :D
Avatar utilizator
s7ar
veteran
veteran
Mesaje: 581
Membru din: Sâm Iun 29, 2013 10:05 am
Localitate: Bucuresti - Colentina
Contact:

Re: Abos S.S

Mesaj de s7ar »

Aisman, am vazut ca te plangeai pe chat ca iar ai gust urat pe Abos S.S.

Abos SS-ul asta este foarte asemanator cu Magoo, dar si cu Nautilus ( pe care-l detin ). Deci, setarile sunt aceleasi.

Aceeasi problema am avut-o si eu in primele zile de utilizare a Nautilusului.
Intr-un final s-a dovedit ca eu eram de vina pentru gustul de ars si aroma urata pe care mi-o dadea.
Pana la urma am rezolvat incercand diferite setari...

Acum setarea pe care o fac este :

Tai o bucata de silica de 3mm, si inca una de 2mm, dar mai mica, pe care o folosesc ca "puffer".
Le ard bine pe amandoua, apoi tai un fir de kanthal 0.20. Ard si kanthalul.

Fac legaturile dintre firele nerezistive si rezistive ( NR-R-NR ). Legaturile le fac manual.
Apoi bobinez 4/5 spire pe silica de 3+2mm. NU strang deloc, las kanthalul sa se aseze pe silica exact asa cum vrea el. Nici prea slab, nici foarte strans.
Asez spirele ca intre ele sa fie o distanta egala, apoi montez ansamblul silica + kanthal ( rezistenta ) pe suportul Nautilusului.


Mai departe, stii ce sa faci ! Bineinteles, stiai ce sa faci si inainte sa-ti spun eu cum fac setarea Nautilusului !
Eu am vrut doar sa-ti reamintesc ca kanthalul NU trebuie strans prea tare pe silica !!!
Kanthalul si silica arse !


P.S : Cred ca maestrul Gonzalez ne-ar putea lamuri pe toti ce-i cu setarile astea pentru aceste atomizoare !
Propun un topic in care sa fie prezentate doar setarile atomizoarelor de genul Oddyseus, Ithaka, GG Penelope, sau clonele lor !
Bineinteles, in topic sa fie explicate setarile atat prin cuvinte, cat si prin poze !!
[url="http://www.ecigalternative.com/quit-counter/quit-smoking-banner.php"]
[img]http://www.ecigalternative.com/quit-counter/quit-smoking-banner.php?key=22393[/img]
[/url]
Avatar utilizator
aisman
utilizator experimentat
utilizator experimentat
Mesaje: 397
Membru din: Vin Aug 02, 2013 10:53 am
Localitate: Salonta

Re: Abos S.S

Mesaj de aisman »

Nu strang kanthalul pe silica :(
Legaturile le fac si eu manual, Eu bobinez pe 2 fire de silica pe care la cracesc printre "dintii" ceramicii si a cupei aceea de fier, exact cu este pe topicul magoo setarea Valahului. Prima setare pe care am facut-o, la bascalie si rupt de oboseala dupa 3 zile nedormite ca abia mai tineam kanthalul si NR sa fac nodurile si mi-a iesit o setare de vis cu aroma de nui adevarat. Tot ce am facut dupa esec total. Penultima setare care a fost pe ekowool de 1mm avea aroma dar era cam aspru aburul, nu stiu cum sa explic. Azi am zis ca o refac si iar pauza aroma. Cred ca o sa incaruntesc mai repede de la acest atty.
La un topic doar cu setari ma gandeam si eu de mult sa deschid ca am vazut pe un forum de afara ca e tare la moda :lol:
c__b
utilizator experimentat
utilizator experimentat
Mesaje: 391
Membru din: Dum Aug 18, 2013 1:59 am
Localitate: Targu Mures

Re: Abos S.S

Mesaj de c__b »

Eu strang bine silica pe al meu Nautilus. Folosesc banda de kanthal, sudura intre fire (e mai comod asa). Silica de 3 mm, cu puffer de 3 mm. Pe silica bobinez strans partea cu banda de kanthal. Nu are absolut nimic daca bobinati strans, fiind vorba de un total de 6 mm, nu prea are ce sa se stranguleze / sa nu se alimenteze corect. Cel putin asa zice Scott Bonner, referitor la Odysseus. Pentru Ithaka are un review in care seteaza un dual coil. Eu iti recomand sa te uiti la ambele, sa asculti ce explica acolo.
Avatar utilizator
aisman
utilizator experimentat
utilizator experimentat
Mesaje: 397
Membru din: Vin Aug 02, 2013 10:53 am
Localitate: Salonta

Re: Abos S.S

Mesaj de aisman »

Da, pana la urma am reusit sa imi dea aroma. Am strans bine bine kanthalul pe silica si acuma am aroma. Din pacate acuma am aroma prea tare si imi e greata de ea :lol:. Trebuie sa mai diluez lichidele putin. Am pus 7 picaturi de aroma ecig la 10 ml de baza ecig 12 mg vpg. La review`uri sunt abonat la Scot, la PBusardo, Todd, GrimGreen, VapinGreek, si VP Team Live, si le urmaresc pe toate cat sunt "calde si proaspete" :D
Scrie răspuns