Nautilus V2

Care nu se incadreaza in celelalte categorii
Scrie răspuns
Avatar utilizator
Mar1o
utilizator consacrat
utilizator consacrat
Mesaje: 431
Membru din: Sâm Iun 29, 2013 10:57 pm
Localitate: GL

Re: Nautilus V2

Mesaj de Mar1o »

Unii - printre care ma numar - ar putea prefera sa "riste" garnitura din capac decat sa frece de 2-3 ori pe zi filetele de plastic ale tancului transparent :) Multumesc pentru solutie, @c_baias
cristian
veteran
veteran
Mesaje: 2374
Membru din: Sâm Iun 29, 2013 10:25 pm

Re: Nautilus V2

Mesaj de cristian »

Daca ai tanc transparent, asa e. Eu am versiunea scurta, fara.
Avatar utilizator
gaby
utilizator junior
utilizator junior
Mesaje: 62
Membru din: Sâm Iun 29, 2013 7:37 pm
Localitate: Constanta

Re: Nautilus V2

Mesaj de gaby »

Pentru ca oricum trebuie dat capacul superior jos ( acum nu, multumesc @c_baias !) eu aplic metoda urmatoare( priviti si cat loc gol ramane ) :

http://youtu.be/wI4xNC0JPfM?t=40m40s
Avatar utilizator
Valahul
veteran
veteran
Mesaje: 1120
Membru din: Lun Mai 13, 2013 5:05 pm
Localitate: Ardeal

Re: Nautilus V2

Mesaj de Valahul »

Mi-am pierdut garnitura de sus de la capacelel de umplere. Ca de obicei, tot timpul pierd garnituri.
Mi-am luat de la vapez garnituri de schimb, dar spre mirarea mea cea de sus nu se potriveste, este prea groasa.
Ce as putea pune in loc?
"Un om care se intelege bine cu toata lumea este lipsit de personalitate"
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, iubesc mai mult cainii."
"Am invatat de la animale lucruri mai multe si mai profunde decat de la oameni."
cristian
veteran
veteran
Mesaje: 2374
Membru din: Sâm Iun 29, 2013 10:25 pm

Re: Nautilus V2

Mesaj de cristian »

Uite de asta spuneam ca prefer sa am 0.5 ml mai putin in tank decat sa stric garnitura.
Sincer, imi pare rau ca ti s-a intamplat. Si eu am o mare problema cu asta, si mi-am luat un set de rezerva dar nu stiam ca nu se potriveste aia de sus, si in schimb stiu ca lipseste aia mica de pe + din set. Ma refer la cea de jos, ultima.

Acum cred ca sfatul meu nu te mai ajuta, dar avand in vedere ca fac plinul oriunde, pe strada, in masina etc, m-am obisnuit astfel:
Scot partea superioara care iese cu tot cu garnitura.
Cand infiletez la loc, tin degetul mare pe orificiul prin care iese mustiucul si astfel garnitura intra fortat pe mustiuc si ramane sus. Termin de infiletat si o imping la locul ei, dupa care piulita.

Nu stiu ce ar merge, dar cred ca orice tip de cauciuc care nu pute sau silicon, acolo nu e temperatura inalta.

Stima!
c__b
utilizator experimentat
utilizator experimentat
Mesaje: 391
Membru din: Dum Aug 18, 2013 1:59 am
Localitate: Targu Mures

Re: Nautilus V2

Mesaj de c__b »

Valahule, acum zici... E un oring de 9x2 mm, si chiar aveam cateva pe acasa.
Eu am cumparat
9x2 mm - pentru capacul de umplere Nautilus
8x3 mm -pentru capacul superior clona Euforia Vapez (originalul cu care vine e doar de decor, si e exact punctul slab al clonei; nu etanseaza tank-ul, si din cauza asta curge atomizorul in draci...)
3x2 mm - pentru pinul pozitiv, se potriveste si la Nautilus, si la Euforia

Toate de la un magazin local de oringuri, toate la 50 bani bucata. Nu am gasit la ei oringurile necesare etansarii tankurilor, nici pentru Euforia, nici pentru Nautilus.

Pentru cei care aveti acest gen de atomizoare: e recomandat sa gresati toate filetele cu VG dupa spalare, ajuta la etansare. Nu aveti VG (baza chioara)? Picurati niste e-lichid!
c__b
utilizator experimentat
utilizator experimentat
Mesaje: 391
Membru din: Dum Aug 18, 2013 1:59 am
Localitate: Targu Mures

Re: Nautilus V2

Mesaj de c__b »

cristian scrie:Uite de asta spuneam ca prefer sa am 0.5 ml mai putin in tank decat sa stric garnitura.
Sincer, imi pare rau ca ti s-a intamplat. Si eu am o mare problema cu asta, si mi-am luat un set de rezerva dar nu stiam ca nu se potriveste aia de sus, si in schimb stiu ca lipseste aia mica de pe + din set. Ma refer la cea de jos, ultima.

Acum cred ca sfatul meu nu te mai ajuta, dar avand in vedere ca fac plinul oriunde, pe strada, in masina etc, m-am obisnuit astfel:
Scot partea superioara care iese cu tot cu garnitura.
Cand infiletez la loc, tin degetul mare pe orificiul prin care iese mustiucul si astfel garnitura intra fortat pe mustiuc si ramane sus. Termin de infiletat si o imping la locul ei, dupa care piulita.

Nu stiu ce ar merge, dar cred ca orice tip de cauciuc care nu pute sau silicon, acolo nu e temperatura inalta.

Stima!
Minutul 39:30
" onclick="window.open(this.href);return false;

Un oring tot vei uza, orice metoda ai utiliza. Eu am mai multe rezerve pentru cel de la capacelul superior.
cristian
veteran
veteran
Mesaje: 2374
Membru din: Sâm Iun 29, 2013 10:25 pm

Re: Nautilus V2

Mesaj de cristian »

c_baias scrie: Un oring tot vei uza, orice metoda ai utiliza. Eu am mai multe rezerve pentru cel de la capacelul superior.
Simt o urma de satisfactie?! :lol: (joke)

Sunt convins ca se va uza. Orice se uzeaza pe lumea asta, dar diferenta o face timpul in care se uzeaza.
Eu nu strang niciodata piulita de etansare pana "iese apa", o strang simplu la mana, astfel incat mustiucul sa se miste relativ usor. De curs al meu nu a curs niciodata, indiferent de pozitia din buzunar sau masina.
Gresarea filetelor cred ca e in atentia oricui, macar ca sa nu mai auda scartaitul ala de otel pe otel daca nu e sigur ca foloseste la altceva.
Iar dupa parerea mea, primele se vor uza origurile de pe corp, sunt cele mai fine si suporta temperaturi mari fata de cel de la mustiuc. Cel de sus sta in lichid (vg si etc) tot timpul, deci se va pastra mai bine.

Ca idee, eu fiind acvarist folosesc printre altele si un filtru extern FLUVAL, care are corp si capac etansate de o garnitura de cauciuc. Filtrul e din 2005. Garnitura e aceeasi ca din prima zi si credeti-ma ca acea garnitura e mult mai importanta decat cea de la nautilus. Daca cedeaza aia, o sa gasesc 200 l de apa pe parchet. La intretinere o controlez, dupa care o ung cu glicerina farmaceutica si o asez la loc. Nu are nici o ciupitura si este elastica - ca aia noua. Probabil ca are importanta si faptul ca e marca germana.

Deci folositi vg cu incredere :)

Stima!
Avatar utilizator
disLEXic
utilizator incepator
utilizator incepator
Mesaje: 44
Membru din: Sâm Oct 19, 2013 5:27 pm
Localitate: Estul Salbatic

Re: Nautilus V2

Mesaj de disLEXic »

Dupa ceva modificari marca Pralea(mare om!) si setup-uri mai mult sau mai putin reusite m-am oprit la asta: eko 2.5mm+puffer eko2mm, banda kanthal 0.5x0.1-4spire,nr 0.2, mod mecanic. Parfum! Mai bine decat ma asteptam.
Pneumonoultramicroscopicsilicovolcanoconioză
Scrie răspuns