Magoo

Care nu se incadreaza in celelalte categorii
Scrie răspuns
Avatar utilizator
Mar1o
utilizator consacrat
utilizator consacrat
Mesaje: 431
Membru din: Sâm Iun 29, 2013 10:57 pm
Localitate: GL

Re: Magoo

Mesaj de Mar1o »

Imagine

Arata usor straniu. O fi ceva demn de incercat?

Si tot acolo, pe stoc, varianta haurie http://pink-mule.com/mods/REBUILDABLE-A ... EBUILDABLE
Imagine

Strasnic!
slavyk
veteran
veteran
Mesaje: 1592
Membru din: Mie Iul 03, 2013 11:42 am
Localitate: Sighetu Marmatiei
Contact:

Re: Magoo

Mesaj de slavyk »

Parcă cineva căuta adaptor pentru muştiuc... http://www.vaporbreak.com/en/home/296-a ... mizer.html

Sent from my S500 using Tapatalk 2
Avatar utilizator
Valahul
veteran
veteran
Mesaje: 1120
Membru din: Lun Mai 13, 2013 5:05 pm
Localitate: Ardeal

Re: Magoo

Mesaj de Valahul »

Azi am desfacut pinul central de la magoo sa scot ceramica.
La jumatea lui, era de culoare maronie, ca o alama coclita. In rest nu.
Deci se pare ca pinul central la magoo nu este inox.
Sunt curios daca a mai remarcat cineva asta si daca o avea ceva efecte nedorite acesasta asupra sanatatii.
"Un om care se intelege bine cu toata lumea este lipsit de personalitate"
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, iubesc mai mult cainii."
"Am invatat de la animale lucruri mai multe si mai profunde decat de la oameni."
Avatar utilizator
Midnight Caller
veteran
veteran
Mesaje: 860
Membru din: Dum Iun 30, 2013 6:09 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Magoo

Mesaj de Midnight Caller »

Si nu se poate curata chestia aia maronie ? Sa nu fie depunere sau lichid caramelizat...
slavyk
veteran
veteran
Mesaje: 1592
Membru din: Mie Iul 03, 2013 11:42 am
Localitate: Sighetu Marmatiei
Contact:

Re: Magoo

Mesaj de slavyk »

Valahul scrie:Azi am desfacut pinul central de la magoo sa scot ceramica.
La jumatea lui, era de culoare maronie, ca o alama coclita. In rest nu.
Deci se pare ca pinul central la magoo nu este inox.
Sunt curios daca a mai remarcat cineva asta si daca o avea ceva efecte nedorite acesasta asupra sanatatii.
Alama coclita este verde... Depuneri din lichid, arome, astea ar putea fi de culoare maronie.
Avatar utilizator
Valahul
veteran
veteran
Mesaje: 1120
Membru din: Lun Mai 13, 2013 5:05 pm
Localitate: Ardeal

Re: Magoo

Mesaj de Valahul »

De obicei cand fac setup-ul, ard silica pe aragaz pana se inroseste, la fel si kanthalul si nerezistivul.
Dar am senzatia cateodata ca daca procedez ca mai sus, productia de abur si fiabilitatea rezistentei este mai mica. Mi-au mai spus si alti vaperi ca au aceasi senzatie.
As fi curios si altii cum procedeaza, ard sau nu silica si firul si daca au observat diferente intre un procedeu si altul la functionare.
"Un om care se intelege bine cu toata lumea este lipsit de personalitate"
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, iubesc mai mult cainii."
"Am invatat de la animale lucruri mai multe si mai profunde decat de la oameni."
Avatar utilizator
gonzales89
utilizator experimentat
utilizator experimentat
Mesaje: 341
Membru din: Joi Iul 25, 2013 9:23 pm
Localitate: Pitesti

Re: Magoo

Mesaj de gonzales89 »

Valahul scrie:De obicei cand fac setup-ul, ard silica pe aragaz pana se inroseste, la fel si kanthalul si nerezistivul.
Dar am senzatia cateodata ca daca procedez ca mai sus, productia de abur si fiabilitatea rezistentei este mai mica. Mi-au mai spus si alti vaperi ca au aceasi senzatie.
Si eu am avut aceeasi impresie, asa ca, de asta primavara n-am mai ars silica inainte(firul, da, ca se lucreaza mai usor). Faceam doar cateva dry burn-uri si atat. Acum, folosesc microcoil cu vata si pe Euforia, si am scapat de problemele astea. Ceea ce ma enerveaza totusi, este faptul ca trebuie sa folosesc tank-ul transparent. Presemnalizarea de "gol" la vata este mult mai ... subtila si, de multe ori, patesti ca in bancul cu balbaitul - "n...nn...na, c-ai calcat in el !".

Cheers,
gonzales89
Imagine
cristian
veteran
veteran
Mesaje: 2374
Membru din: Sâm Iun 29, 2013 10:25 pm

Re: Magoo

Mesaj de cristian »

Valahul scrie:De obicei cand fac setup-ul, ard silica pe aragaz pana se inroseste, la fel si kanthalul si nerezistivul.
Dar am senzatia cateodata ca daca procedez ca mai sus, productia de abur si fiabilitatea rezistentei este mai mica. Mi-au mai spus si alti vaperi ca au aceasi senzatie.
As fi curios si altii cum procedeaza, ard sau nu silica si firul si daca au observat diferente intre un procedeu si altul la functionare.
S-o iau pe bucati:
1. nu ard silica si nici sarma. Dupa ce fac setarea, ii dau un foc pe mod in gol, scurt, pun lichid si ii mai dau odata dupa care montez si gata.
2. sincer, am procedat si cu arsul, rar, dar nu cred sa fi vazut vreo diferenta.

Toate aprecierile sunt la setari de drip. La nautilus fac totul la rece, nu ard nimic nicodata, decat la DB.

Stima!
Avatar utilizator
Mar1o
utilizator consacrat
utilizator consacrat
Mesaje: 431
Membru din: Sâm Iun 29, 2013 10:57 pm
Localitate: GL

Re: Magoo

Mesaj de Mar1o »

Eu ard tot. Silica pana la rosu. Am oroare de uleiuri si alte povesti, mai ales ca nu odata am remarcat asa ceva in silica... Faceti o proba cu un segment de 4-5 cm. Inrositi doar la un capat, scurt. Daca nu observati o urma neagra, aparent uleioasa, ce se formeaza la limita zonei pe care tocmai ati inrosit-o, cel mai probabil e OK (sau macar din punctul asta de vedere).
Scrie răspuns