Magoo

Care nu se incadreaza in celelalte categorii
Scrie răspuns
Avatar utilizator
alexgogo-VA
veteran
veteran
Mesaje: 872
Membru din: Sâm Iun 29, 2013 7:55 pm
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Magoo

Mesaj de alexgogo-VA »

Daca in prima instanta merge si e ok, si toate-s frumoase... intr-o zi - doua se strica rezistenta, mie-mi ajungeau in 5 ohmi. Sarma NR nu stiu ce e, cred ca nichel..
slavyk
veteran
veteran
Mesaje: 1592
Membru din: Mie Iul 03, 2013 11:42 am
Localitate: Sighetu Marmatiei
Contact:

Re: Magoo

Mesaj de slavyk »

alexgogo scrie:Daca in prima instanta merge si e ok, si toate-s frumoase... intr-o zi - doua se strica rezistenta, mie-mi ajungeau in 5 ohmi. Sarma NR nu stiu ce e, cred ca nichel..
Chiar si la rezistente sudate apare cresterea valorii. Cauza? Sistemul de prindere al rezistentei. Orice asamblare filetata trebuie blocata mecanic sau prin restrangerea campului de tolerante al acesteia. Cu atat mai mult daca exista variatii de temperatura sau socuri mecanice. Magoo, ca sa nu fiu offtopic, Nautilus si alte clone, probabil nu respecta tolerantele filetelor originale iar de aici, automat, rezulta auto-desfiletarea piulitei care fixeaza polul minus si variatii ale valorii rezistentei. Plusul n-are nici o treaba, are acolo garnitura aia mica de cauciuc iar piulita este din plastic, cu filetul oleaca mai strans. O sa vad ce e de facut dupa ce imi ajunge si mie o clona de la Tobeco... :mrgreen:
Avatar utilizator
alexgogo-VA
veteran
veteran
Mesaje: 872
Membru din: Sâm Iun 29, 2013 7:55 pm
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Magoo

Mesaj de alexgogo-VA »

Nu, doar cand innodam firele r-nr. La lipire nu a mai aparut problema.
slavyk
veteran
veteran
Mesaje: 1592
Membru din: Mie Iul 03, 2013 11:42 am
Localitate: Sighetu Marmatiei
Contact:

Re: Magoo

Mesaj de slavyk »

Aha... Eu am un Oddy, rezistenta NRN sudata si de cate ori il pun pe evic, arata alta valoare. Evic-ul nu are nimic, cu alte atty afiseaza intotdeauna aceasi valoare a rezistentei. De asta am tras concluziile din postarea de mai sus.
bebea
utilizator incepator
utilizator incepator
Mesaje: 16
Membru din: Sâm Aug 03, 2013 8:39 am
Localitate: Pitesti

Re: Magoo

Mesaj de bebea »

Eu am un Magoo si 2 Nautilus si de cand sudez rezistenta nu variaza de loc valoarea.
Avatar utilizator
gonzales89
utilizator experimentat
utilizator experimentat
Mesaje: 341
Membru din: Joi Iul 25, 2013 9:23 pm
Localitate: Pitesti

Re: Magoo

Mesaj de gonzales89 »

slavyk scrie:Aha... Eu am un Oddy, rezistenta NRN sudata si de cate ori il pun pe evic, arata alta valoare. Evic-ul nu are nimic, cu alte atty afiseaza intotdeauna aceasi valoare a rezistentei. De asta am tras concluziile din postarea de mai sus.
La Oddy/Nautilus rezistenta poate varia din cauza contactului (-) imperfect. Incearca sa pliezi firul din canalul metalic de doua, trei ori, sau infasoara-l pe silica (2-3 spire), spre partea de jos a custii metalice.

Cheers,
gonzales89
Imagine
slavyk
veteran
veteran
Mesaje: 1592
Membru din: Mie Iul 03, 2013 11:42 am
Localitate: Sighetu Marmatiei
Contact:

Re: Magoo

Mesaj de slavyk »

Multumesc de sfat dar nu inteleg, la care canal metalic te referi? Bucsa filetata care cuprinde ceramica e decupata pe ambele parti, deci canal metalic nema... Doar canalul din ceramica iar sarma se strange intre piulita si baza atomizorului. Oddy-ul meu, constructiv, arata ca asta http://ggwiki.et.com.mx/index.php/File: ... -Parts.jpg cu cateva exceptii la pinul de plus (nu este reglabila lungimea acestuia iar unul dintre o-ring-urile mici este inlocuit cu o garnitura din silicon). Bineinteles, piulita rotunda cam "falfaie" dar cred ca dup-amiaza ii vin de hac... Imi fac "mana" pentru Ithaka-clone... :mrgreen:
Avatar utilizator
gonzales89
utilizator experimentat
utilizator experimentat
Mesaje: 341
Membru din: Joi Iul 25, 2013 9:23 pm
Localitate: Pitesti

Re: Magoo

Mesaj de gonzales89 »

slavyk scrie:Multumesc de sfat dar nu inteleg, la care canal metalic te referi?
Scuze, credeam ca este ca la Nautilus https://www.vapor-freak.de/zubehoer/Nau ... le-Part-V2" onclick="window.open(this.href);return false; dar al tau se pare ca este dupa Odysseus v1.
Oricum, variatiile semnificative ale rezistentei vin clar de la un contact imperfect si nu de la lipituri!

Cheers,
gonzales89
Imagine
slavyk
veteran
veteran
Mesaje: 1592
Membru din: Mie Iul 03, 2013 11:42 am
Localitate: Sighetu Marmatiei
Contact:

Re: Magoo

Mesaj de slavyk »

Bineinteles, dupa cum spuneam, contactele sunt problema. Si da, este dupa V1.
Avatar utilizator
Catalin
utilizator experimentat
utilizator experimentat
Mesaje: 214
Membru din: Mie Iul 17, 2013 8:47 am
Localitate: Buzau

Re: Magoo

Mesaj de Catalin »

Voi dupa ce a-ti scos Magoo-ul din cutie l-ati spalat, fiert sau alte chestii de genul asta? :?: Trebuie sau merge asa cum e?
"Intre ceea ce stim si ce nu stim, este doar ceea ce presupunem"
Nu mai fumez din 01.03.2013
Avatar utilizator
AlexIonica
utilizator junior
utilizator junior
Mesaje: 123
Membru din: Mar Iul 02, 2013 2:34 pm
Localitate: Bucuresti/Calarasi

Re: Magoo

Mesaj de AlexIonica »

Ar fi bine sa il speli, poate avea ulei sau alte grasimi pe el.

Sent from my GT-I8190 using Tapatalk 4
alexparazit

Re: Magoo

Mesaj de alexparazit »

...fiert bre /ceraramica arsa bine la aragaz sau torta :twisted:
Avatar utilizator
gonzales89
utilizator experimentat
utilizator experimentat
Mesaje: 341
Membru din: Joi Iul 25, 2013 9:23 pm
Localitate: Pitesti

Re: Magoo

Mesaj de gonzales89 »

alexparazit scrie:...fiert bre /ceraramica arsa bine la aragaz sau torta :twisted:
Uauu... da' esti tare crud, bre Alex :o De oleaca de otet ce zici ?!
Acum, fara gluma, fierbere cam 5-10 minute in otet si fara nici o "ardere"(mai ales pentru ceramica - asta mai si crapa daca nu o arzi cum trebuie) :mrgreen:

Cheers,
gonzales89
Imagine
alexparazit

Re: Magoo

Mesaj de alexparazit »

mai ales pentru ceramica - asta mai si crapa daca nu o arzi cum trebuie
ceramicile le ard mereu cand se innegresc . pana acum n-ar reusit sa crap niciuna ;)
c__b
utilizator experimentat
utilizator experimentat
Mesaje: 391
Membru din: Dum Aug 18, 2013 1:59 am
Localitate: Targu Mures

Re: Magoo

Mesaj de c__b »

Care ar fi avantajele unui Magoo fata de un Nautilus, inafara de posibilitatea de dual-coil?
Ca stau si ma uit la ele, si ma uit... Nu ma intereseaza foarte tare dual coil (bunul meu simt zice ca va consuma si mai mult acumulator).
De design nu ma zbat asa tare, ambele par suficient de "simpatice" la sedintele foto.

P.S. vapez 2, maxim 3 ml / zi, si alternez intre atomizoare.
Scrie răspuns