Magoo

Care nu se incadreaza in celelalte categorii
Scrie răspuns
Avatar utilizator
Catalin
utilizator experimentat
utilizator experimentat
Mesaje: 214
Membru din: Mie Iul 17, 2013 8:47 am
Localitate: Buzau

Re: Magoo

Mesaj de Catalin »

Pe Ekowool de 2 am incercat si eu cu rezistente de 2.5 ohmi, merge ok dar nu mai mult de 3-4 zile cate 6, 7 ml/zi. Acum am revenit la silica de 2 si chiar astazi am pus 6 fire de silica de 1 si merge perfect cu o rezistenta de 2,4 ohmi.
Parerea mea :) :)


Sent from my iPhone 4s
"Intre ceea ce stim si ce nu stim, este doar ceea ce presupunem"
Nu mai fumez din 01.03.2013
Avatar utilizator
Mar1o
utilizator consacrat
utilizator consacrat
Mesaje: 431
Membru din: Sâm Iun 29, 2013 10:57 pm
Localitate: GL

Re: Magoo

Mesaj de Mar1o »

Eu il am setat cu ekowool de 2mm, rezistenta de 1.9 ohm cu banda de 0.4. Merge bine, dar trebuie refacuta setarea dupa cca 10 ml de lichid.
Ce am remarcat - trebuie deschis mai mult lichidul, ca sa se alimenteze corespunzator, si pare-mi-se cere si "curent" mai mult pentru a reda mai corect aroma.
Unde pe silica merg cu mustiucul deschis 1 - 2 ture, si undeva la 8.5 watt, pe ekowool de 2 stau cu BF deschis, mustiucul deschis jumate, 10 watt. In schimb asa mi se pare ca da tot ce stie. Astept niste ekowool de 1,5 sa ajunga marti-miercuri si revin cu impresii.
Avatar utilizator
Stefan
utilizator junior
utilizator junior
Mesaje: 71
Membru din: Vin Iul 19, 2013 11:56 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Magoo

Mesaj de Stefan »

Ekowool de 2mm sau de 1,5mm .In ambele cazuri mustiucul(controlul de lichid) deschis la maxim, 4/5 spire de Nicrom 0,15mm, lichid 80%VG/20%PG, 9W .Aroma si aburi peste toate tipurile de silica pe care le detin.Am incercat si cu vata(+microcoil), de functionat....functioneaza insa ori nu am eu vata potrivita ori nu ma impac cu aroma oferita.Am incercat cu vata si in alte atomizoare si la fel nu suport cum schimba aroma fata de ekowool.Si cu ekowool imi reusea o setare, urmatoarea gust de ars la greu,pana intr-un final cand am realizat ca saream peste etapa in care ard ekowool-ul la bricheta(torta).Nu o mai fierb in apa .Am mai incercat o setare.In interiorul firului de Ekowool am introdus un alt fir din vata, insa imediat ce am montat rezistenta i-am facut un dry-burn iar vata din interior s-a ars rezultand un gust infect.Ma plictisisem de experimente si am lasat-o balta, poate o sa mai incerc pe viitor .Poate cu fir de bambus....la cat de rapid de alimenteaza firul de bambus/vata se prea poate sa iasa o setare mai buna.
Cu Magoo am alte probleme.Prima data a cedat si s-a rupt garnitura ce prinde firul de +, apoi la 2-3 zile s-a crapat si in final rupt si garnitura din interior, cea care separa +(plusul) de -(minus).Am improvizat cu alte garnituri de la diverse atomizoare si pe moment functioneaza.
Imagine
Avatar utilizator
VapeMe
utilizator experimentat
utilizator experimentat
Mesaje: 362
Membru din: Mie Iul 03, 2013 7:14 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Magoo

Mesaj de VapeMe »

Cu Magoo am alte probleme.Prima data a cedat si s-a rupt garnitura ce prinde firul de +, apoi la 2-3 zile s-a crapat si in final rupt si garnitura din interior, cea care separa +(plusul) de -(minus).Am improvizat cu alte garnituri de la diverse atomizoare si pe moment functioneaza.

Poti folosi cu succes ( din propria experienta vorbesc ) un picurator din silicon de la una din sticlutele cu lichide asa am facut eu la fel am patit sa rupt saiba aia neagra care se desuruba sa pot prinde firul de - si am taiat dintr-un dop de la un picurator din silicon si merge mai bine ca cel din fabrica iar riscul sa se rupa nu prea mai exista.. sper ca am putut ajuta..
Numai bine !
Stima Maxima . . .

Imagine
Avatar utilizator
Stefan
utilizator junior
utilizator junior
Mesaje: 71
Membru din: Vin Iul 19, 2013 11:56 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Magoo

Mesaj de Stefan »

VapeMe scrie:..... eu la fel am patit sa rupt saiba aia neagra care se desuruba sa pot prinde firul de - si am taiat dintr-un dop de la un picurator din silicon si merge mai bine ca cel din fabrica iar riscul sa se rupa nu prea mai exista.. sper ca am putut ajuta..
Numai bine !
Multam de idee ,dar nu despre piulita era vorba.(in opinia mea nu are foarte mare importanta,firul de minus sta foarte bine sub silica si face contact bine si fara a fi prins de piulita din plastic).Eu vorbesc de o garnitura care este pe pinul plus ,cea care izoleaza pinul plus sa nu atinga de camasa metalica a ceramicii.Aceea s-a rupt si atomizorul era in scurt,permanent.Pana sa-mi dau seama de problema am facut 13-14 pe langa el o jumatate de zi.
Imagine
Avatar utilizator
VapeMe
utilizator experimentat
utilizator experimentat
Mesaje: 362
Membru din: Mie Iul 03, 2013 7:14 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Magoo

Mesaj de VapeMe »

Multam de idee ,dar nu despre piulita era vorba.(in opinia mea nu are foarte mare importanta,firul de minus sta foarte bine sub silica si face contact bine si fara a fi prins de piulita din plastic).Eu vorbesc de o garnitura care este pe pinul plus ,cea care izoleaza pinul plus sa nu atinga de camasa metalica a ceramicii.Aceea s-a rupt si atomizorul era in scurt,permanent.Pana sa-mi dau seama de problema am facut 13-14 pe langa el o jumatate de zi.
Am inteles .. cred ca acolo merge cu o mina de pix .. merita incercat eu inca nu am probleme cu garnitura aia ..
Stima !
Stima Maxima . . .

Imagine
Avatar utilizator
aisman
utilizator experimentat
utilizator experimentat
Mesaje: 397
Membru din: Vin Aug 02, 2013 10:53 am
Localitate: Salonta

Re: Magoo

Mesaj de aisman »

Are vreo importanta daca din ceramica s-a rupt un "dinte", acela care vine pe parte cu "dintele" de fier in care vine fixata ceramica? Am vorbit cu Valahul, acum nu are acces la calculator, e nervos, si vrea sa stie daca influenteaza in rau daca i s-a rupt bucatica aceea din ceramica. Atty merge, dar nu i se pare ca da asa bine cum ar trebui.
Avatar utilizator
VapeMe
utilizator experimentat
utilizator experimentat
Mesaje: 362
Membru din: Mie Iul 03, 2013 7:14 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Magoo

Mesaj de VapeMe »

aisman scrie:Are vreo importanta daca din ceramica s-a rupt un "dinte", acela care vine pe parte cu "dintele" de fier in care vine fixata ceramica? Am vorbit cu Valahul, acum nu are acces la calculator, e nervos, si vrea sa stie daca influenteaza in rau daca i s-a rupt bucatica aceea din ceramica. Atty merge, dar nu i se pare ca da asa bine cum ar trebui.
Daca sa rupt ce am inteles eu nu cred ca are nici o importanta .. mai degraba sa deranjat setup-ul cred ca trebuie refacut setup-ul ..
Stima !
Stima Maxima . . .

Imagine
Avatar utilizator
aisman
utilizator experimentat
utilizator experimentat
Mesaje: 397
Membru din: Vin Aug 02, 2013 10:53 am
Localitate: Salonta

Re: Magoo

Mesaj de aisman »

Oke mersi. Cand a bagat surubelnita sa stranga surubul acela din ceramica a agatat bucatica aceea mica si i s-a rupt. Si eu ma gandeam ca nu are cu ce influenta, dar am intrebat pentru orice eventualitate. :D
Avatar utilizator
Valahul
veteran
veteran
Mesaje: 1120
Membru din: Lun Mai 13, 2013 5:05 pm
Localitate: Ardeal

Re: Magoo

Mesaj de Valahul »

Caut si nu gasesc niciunde Ithaka Mouthpiece for drip tip, care iti permite sa pui ce mustiuc vrei pe Ithaka.
De preferabil in Europa, evident. Unde il au este out of stock.
O idee pe unde l-as gasi?

Imagine
"Un om care se intelege bine cu toata lumea este lipsit de personalitate"
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, iubesc mai mult cainii."
"Am invatat de la animale lucruri mai multe si mai profunde decat de la oameni."
Avatar utilizator
danmcsd
utilizator junior
utilizator junior
Mesaje: 101
Membru din: Dum Iun 30, 2013 5:37 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Magoo

Mesaj de danmcsd »

Salutare,

Incearca la italieni...inca il aveau pe stoc. Cam scump.....:)
http://www.bitfumo.it/accessori-gg/gg-tb" onclick="window.open(this.href);return false;

Stima,
Dan
Cel ce se transforma în vierme nu se poate plânge dupa aceea ca e calcat în picioare.
Avatar utilizator
Valahul
veteran
veteran
Mesaje: 1120
Membru din: Lun Mai 13, 2013 5:05 pm
Localitate: Ardeal

Re: Magoo

Mesaj de Valahul »

Asa arata italienii ca e in stoc, dupa ce mi-am facut user si am vrut sa-l iau, imi zice o bucati.
"Un om care se intelege bine cu toata lumea este lipsit de personalitate"
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, iubesc mai mult cainii."
"Am invatat de la animale lucruri mai multe si mai profunde decat de la oameni."
Avatar utilizator
Mar1o
utilizator consacrat
utilizator consacrat
Mesaje: 431
Membru din: Sâm Iun 29, 2013 10:57 pm
Localitate: GL

Re: Magoo

Mesaj de Mar1o »

https://www.vapor-freak.de/zubehoer/Her ... Mouthpiece" onclick="window.open(this.href);return false;

apare in stoc.
Avatar utilizator
danmcsd
utilizator junior
utilizator junior
Mesaje: 101
Membru din: Dum Iun 30, 2013 5:37 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Magoo

Mesaj de danmcsd »

Exact acelasi link ti-l dadeam si eu. Scrie ca-i de Hercules dar se potriveste si pe Ithaka. Si este si mai ieftin :). Bafta la cumparat.

Stima,
Dan
Cel ce se transforma în vierme nu se poate plânge dupa aceea ca e calcat în picioare.
Avatar utilizator
Valahul
veteran
veteran
Mesaje: 1120
Membru din: Lun Mai 13, 2013 5:05 pm
Localitate: Ardeal

Re: Magoo

Mesaj de Valahul »

Da, se pare ca in toata Europa numai http://www.vapor-freak.de" onclick="window.open(this.href);return false; au Ithaka Mouthpiece for drip tip.
Transportul e 10 euro.
As vrea sa-l iau. Daca cineva mai doreste piesa sau altceva de pe http://www.vapor-freak.de" onclick="window.open(this.href);return false; astept PM. Impartim transportul.
"Un om care se intelege bine cu toata lumea este lipsit de personalitate"
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, iubesc mai mult cainii."
"Am invatat de la animale lucruri mai multe si mai profunde decat de la oameni."
Scrie răspuns