Noile tipuri de sarme pentru atomizoare

Care nu se incadreaza in celelalte categorii
Marinica
utilizator junior
utilizator junior
Mesaje: 110
Membru din: Dum Feb 07, 2016 5:54 pm

Noile tipuri de sarme pentru atomizoare

Mesaj de Marinica »

Va salut! Sa deschidem o discutie despre noile tipuri de sarma pentru atomizoare reconstruibile. Care credeti ca sunt cele mai bune pentru aroma? Clapton, twisted, tiger wire sau alien wire? Vreau pareri si argumente de la cei care au incercat. Vreau sa stiu ce sa pun pe tornado rdta.
c__b
utilizator experimentat
utilizator experimentat
Mesaje: 391
Membru din: Dum Aug 18, 2013 1:59 am
Localitate: Targu Mures

Re: Noile tipuri de sarme pentru atomizoare

Mesaj de c__b »

Fused clapton pe sârme subțiri. 2*0,35 cu 0,09. Fara ramp-up, si necesita un 36-42W pe dual coil (0,17-0,25 ohmi, 7 spire, prima pe 2,5 mm, a doua pe 3 mm.). Producție proprie.
Testate pe Griffin 22, Griffin 25 plus, Gemini, billow v3, billow v2.5, Petri RTA, Serpent 22 (19-22W), respectiv pe Ere RDA (duse până în 120 W, cu pull de 2-3 secunde).

Am încercat și clapton mai "ciobănesc" (0,5 cu 0,3), si clapton mai finuț (0,4 cu 0,2), însă au și ramp-up si necesită si vreo 60 W pentru o funcționare decentă.

Sent from my Redmi Note 3 using Tapatalk
slavyk
veteran
veteran
Mesaje: 1592
Membru din: Mie Iul 03, 2013 11:42 am
Localitate: Sighetu Marmatiei
Contact:

Re: Noile tipuri de sarme pentru atomizoare

Mesaj de slavyk »

De cîteva zile, experimentez cu cablu SS316L.
https://www.fasttech.com/p/2126601
Imagine
Am desprins un toron dintre cele 7 care compun cablul, am tăiat vreo 10 cm, l-am întins în stare incandescentă. A rezultat un căbluț de 0.5mm pe care l-am bobinat pe 2.5mm, 7sp. 0.35Ohm. Montat în Tilemahos merge superb în TC, la 220C, 30W cu preheat 150% / 1 secundă. În Power mode, 30w, abur de mă îneacă, aroma redată foarte bine. L-am pus și în Nextiny, pe mesh. Rezultate surprinzător de bune.
Drept urmare, am căutat și găsit cablu 7x7, cu diametrul mai mic sau egal cu 0,5mm. Îl aștept să sosească peste vreo 2 săptămîni, de aici
http://www.ebay.com/itm/391472716970?_t ... EBIDX%3AIT
Imagine
Marinica
utilizator junior
utilizator junior
Mesaje: 110
Membru din: Dum Feb 07, 2016 5:54 pm

Re: Noile tipuri de sarme pentru atomizoare

Mesaj de Marinica »

Multumesc mult ptr feedback am pus alien clapton cu configuratia 0,3*0,8+32ga pe tornado rdta. Deocamdata sunt la 80 de watts si sunt tentat sa mai urc. Aroma e deosebita f fidela si aburi gigantici.
Marinica
utilizator junior
utilizator junior
Mesaje: 110
Membru din: Dum Feb 07, 2016 5:54 pm

Re: Noile tipuri de sarme pentru atomizoare

Mesaj de Marinica »

E normal sa sfaraie rezistenta cam 4-5 secunde dupa ce am eliberat butonul fire? Imi sfaraie rezistenta mult dupa ce eliberez butonul fire. Sunt la 80 de watts pe rx200
Avatar utilizator
alexinos
utilizator experimentat
utilizator experimentat
Mesaje: 306
Membru din: Vin Oct 17, 2014 11:50 pm
Localitate: Baden/Ploiesti

Re: Noile tipuri de sarme pentru atomizoare

Mesaj de alexinos »

Elibereaza butonul fire cu 1 secunda inainte sa il iei de la gura,atunci va avea timp rezistenta sa se raceasca(dar si atomizorul nu se va mai incalzi asa) si in caz daca nu iti place cobori cu puterea sau dai drumul la mai mult aer.Sunt convins ca o sa gasesti solutia potrivita.Mie nu imi place sa se supraincalzeasca lichidul in rezistenta - acesta duce in cele mai multe cazuri la modificarea aromei,dar fiecare face cum ii place.

Marinica te rog frumos nu posta acelasi lucru in mai multe topicuri.Pe cel din "Clapton coil" l-am sters.Multumesc.
Ardeyou
utilizator incepator
utilizator incepator
Mesaje: 21
Membru din: Dum Noi 30, 2014 1:31 am

Re: Noile tipuri de sarme pentru atomizoare

Mesaj de Ardeyou »

Marinica scrie:E normal sa sfaraie rezistenta cam 4-5 secunde dupa ce am eliberat butonul fire? Imi sfaraie rezistenta mult dupa ce eliberez butonul fire. Sunt la 80 de watts pe rx200
Da, e normal
Scrie răspuns