UD Goblin Mini 3

Care nu se incadreaza in celelalte categorii
Avatar utilizator
AdrianBV
veteran
veteran
Mesaje: 505
Membru din: Dum Ian 10, 2016 6:29 pm
Localitate: Brasov

UD Goblin Mini 3

Mesaj de AdrianBV »

L-am primit azi, i-am scos baza de dual coil deoarece eu nu ma inteleg cu dual coil ... i-am pus single-ul ... spalat bine, pus o rezistenta simpla din SS de 24ga ... iesita la 0.4 ohmi, bumbac ... schimbat mustiucul care vine cu goblin cu cel de pe serpent ... alimentat ... vapat ... de vis :)

O sa compar cu serpent mini ...

1. mustiucul de pe goblin nu e ce trebuie ... l-am pus pe cel de pe serpent
2. top fill-u de pe goblin trebuie invartit de mai multe ori decat cel de serpent, dar cap-ul are acele striatii, si poti sa il desurebezi mult mult mult mai usor decat pe serpent ( sunt convins ca multi aveti aceasta problema cu serpent-ul la refill prin partea de sus, nu i-ar fi stricat serpent-ului niste striatii la top cap ).
3. baza pentru single coil pe goblin e mult mai generoasa pentru build-uri ... e acelasi design ca la obs ace ... un design care mi-a placut foarte mult si care permite build-uri mai mari/vuluminoase
4. desi nu folosesc, are juice control ... daca folosesti PG foarte mult, atunci poti restrictiona alimentarea cu lichid


mare atentie: tamburusul de la controlul aerului impedica infiletarea pe pico, va trebui sa scoateti capacul de la baterie, sa infiletati goblin-u si dupa aceea sa puneti capacul la baterie.

Per total:
minus pentru mustiuc, clar nu e ce trebuie
plus pentru aroma si cantitatea de vapori ... similar cu serpent
plus pentru striatiile de pe topcap, care ajuta foarte mult sa realimentezi pe sus ( aici serpentu are un minus, deoarece cateodata e greu de desurubat )
plus pentru baza single coil ... mult mai generoasa decat serpent.
plus si pentru modul in care se pune bumbacul ... un pic mai ok decat pe serpent ... nu lasa loc de erori ...
Ultima tigara: 3 Februarie 2016 13:00
Avatar utilizator
AdrianBV
veteran
veteran
Mesaje: 505
Membru din: Dum Ian 10, 2016 6:29 pm
Localitate: Brasov

Re: UD Goblin Mini 3

Mesaj de AdrianBV »

Ce am mai observat la 24 de ore de folosire INTENSA:

1. si subtank-ul, si serpent-ul imi faceau fitze ... atat pe cuboid, cat si pe vtc mini cat si pe pico ... fluctua valoarea rezistentei pana cand modu ma intreba daca e rezistenta noua sau aceeasi ...
in 24 de ore de cand folosesc goblin-ul nu am mai vazut intrebarea aia ... ceea ce cu serpisoru sau subtank-ul o intampin la cateva ore de folosire intensa ... probabil contactele si/sau sistemul de prindere pe goblin sunt mai bune

2. cand desfaci topcapul, mustiucul joaca un pic ... ca el sa fie prins, topcap-ul trebuie sa fie infiletat ... nu e chiar un minus ... dar e

3. daca nu inchizi alimentarea cu lichid de jos ... atunci cand umpli ... varsa "o lacrima" ... nu curge, nu e nimic grav ... dar e un pic
Ultima tigara: 3 Februarie 2016 13:00
Avatar utilizator
AdrianBV
veteran
veteran
Mesaje: 505
Membru din: Dum Ian 10, 2016 6:29 pm
Localitate: Brasov

Re: UD Goblin Mini 3

Mesaj de AdrianBV »

Dupa ce am descoperit la inceputul vapatului subtank-ul am tot cumparat alte si alte atomizoare single coil ... primu dupa subtank care mi-a placut si a fost o experienta ok a fost serpentul iar al doilea este goblin mini-ul v3
Din acest motiv nu ma pot abtine sa mai scriu cate ceva despre el ...

Din cauza ca are gaurile atat de mari de alimentare cu lichid, va trebui sa faceti rezistenta pe MINIM 3 diametru astfel incat sa puteti pune suficient bumbac pentru a acoperi acele gauri altfel atomizorul va curge.

Prima rezistenta o facusem pe 3 ... a doua am facut-o pe 2.5 ... si bumbacul nu a fost suficient ca sa acopere complet gaurile. Evident: a curs !
Ultima tigara: 3 Februarie 2016 13:00
slavyk
veteran
veteran
Mesaje: 1592
Membru din: Mie Iul 03, 2013 11:42 am
Localitate: Sighetu Marmatiei
Contact:

Re: UD Goblin Mini 3

Mesaj de slavyk »

Să-l foloseşti cu plăcere, Adrian :-)

Trimis de pe al meu S500 folosind Tapatalk
Avatar utilizator
AdrianBV
veteran
veteran
Mesaje: 505
Membru din: Dum Ian 10, 2016 6:29 pm
Localitate: Brasov

Re: UD Goblin Mini 3

Mesaj de AdrianBV »

Chiar il folosesc cu cea mai mare placere. Aroma la fel de buna daca nu un pic mai buna decat serpent. Am rezolvat si problema mustiucului ... mustiucu de pe serpent nu e chiar ce trebuie, am mai avut un obs ace care nu il mai folosesc, am luat mustiucu de la el si e de vis ... nu mai joaca nici cand scot topcapu ...

Servisare extrem de usoara ... spatiu mai mult decat generos pentru builduri ...

Am pus in el Cereal Killer de la Cloud Vape, 50/50 VPG, 6 nicotina ... off doamne ... sa tot tragi.
Ultima tigara: 3 Februarie 2016 13:00
slavyk
veteran
veteran
Mesaje: 1592
Membru din: Mie Iul 03, 2013 11:42 am
Localitate: Sighetu Marmatiei
Contact:

Re: UD Goblin Mini 3

Mesaj de slavyk »

Eu am vrut să mi-l comand dar m-a oprit titlul unui topic pe ecigtalk: "UD Goblin Mini v3: review și repararea erorilor de proiectare și de execuție". După experiența avută cu puiul de șarpe, am zis pas.
Avatar utilizator
AdrianBV
veteran
veteran
Mesaje: 505
Membru din: Dum Ian 10, 2016 6:29 pm
Localitate: Brasov

Re: UD Goblin Mini 3

Mesaj de AdrianBV »

Ce nu ti-a placut la sarpe ?
Eu am 2 serpisori ... ce ma streseaza la sarpe e spatiul mai mic de build, lipsa striatiilor la topcap si faptu ca ma intreaba modu odata la cateva ore daca e aceeasi rezistenta sau una noua ( contactele la atomizor probabil au ceva probleme ).

Minusurile sarpelui nu se regasesc la goblin ...
Ultima tigara: 3 Februarie 2016 13:00
slavyk
veteran
veteran
Mesaje: 1592
Membru din: Mie Iul 03, 2013 11:42 am
Localitate: Sighetu Marmatiei
Contact:

Re: UD Goblin Mini 3

Mesaj de slavyk »

Sistemul de prindere a rezistenței este de-a dreptul făcut pentru sîrme groase doar, acesta este motivul principal. Cum eu nu aveam la îndemînă decît 0,3 a fost un chin pînă nu am făcut ceva sîrme răsucite. Dar și așa, cînd strîngeam șuruburile, rezistența o lua după sensul de rotație a șuruburilor deci rezultă contacte proaste. De aici, întrebările modului.
A, un amic avea un Serpent mini cumpărat din țară... Cică autentic... Dar diferențele de calitate față de al meu, erau mai mult decît vizibile. La cel de la Voore, o ușoară atingere a inelului ducea la închiderea aerului, pierdea lichid, și valoarea rezistenței juca exact ca la al tău. Al meu era foarte bine lucrat. Pe urmă, am văzut pe Focalecig, Serpent Mini Styled la 10USD! A stat doar vreo săptămînă după care au scos-o de la vînzare. Motivele doar le bănuiesc.
Goblinuțul v3 este o evoluție, într-adevăr dar cum nu-l am avut în mînă, m-am bazat doar pe păreri. O să-l văd la un amic căruia urmează să-i sosească în curînd. Oricum, eu cred că o să renunț la atomizoare cu vată. Am redescoperit genesis-urile :D
Avatar utilizator
HORATUCU
veteran
veteran
Mesaje: 958
Membru din: Dum Iun 30, 2013 3:38 pm
Localitate: CLUJ-NAPOCA

Re: UD Goblin Mini 3

Mesaj de HORATUCU »

Tot alea cu mesh oxidat?
„Carpe diem, quam minimum credula postero” HORATIU
slavyk
veteran
veteran
Mesaje: 1592
Membru din: Mie Iul 03, 2013 11:42 am
Localitate: Sighetu Marmatiei
Contact:

Re: UD Goblin Mini 3

Mesaj de slavyk »

Da. Principiul e același dar contrucție diferită. Scuze, Adrian pentru offtopic dar promit să revin cu amănunte într-un topic nou. Poate mai interesează pe cineva, acum că avem TC...
Imagine
Avatar utilizator
AdrianBV
veteran
veteran
Mesaje: 505
Membru din: Dum Ian 10, 2016 6:29 pm
Localitate: Brasov

Re: UD Goblin Mini 3

Mesaj de AdrianBV »

Stai linistit, nu`i problema cu offtopicul.

Da, intradevar sistemul de prindere la serpent nu e gandit pentru sarme subtiri ...

La un moment dat aveam prin rotatie vreo 3 subtank-uri
A aparut serpent, mi-am luat 2 bucati pentru ca pur si simplu ma dispera sa mai fac coil-uri pentru rba-ul de pe subtank cand pe serpent era mai usor ... impreuna cu cele 2 serpent-uri mai foloseam un subtank ... restu colecteaza praf ...
Acuma ca m-am jucat cu goblin-ul de ceva vreme ... pur si simplu ma dispera sa mai fac coil-uri pe serpent ... probabil ca o sa urmeze sa mai iau cel putin inca un goblin, subtank-ul care il mai aveam prin rotatie sa il pun la vanzare impreuna cu celelalte 2 sau eventual sa le pun la colectie ... iar serpisorii ... eventual sa pastrez unu in rotatie ...
Ultima tigara: 3 Februarie 2016 13:00
Scrie răspuns