OBS Crius RTA

Care nu se incadreaza in celelalte categorii
slavyk
veteran
veteran
Mesaje: 1592
Membru din: Mie Iul 03, 2013 11:42 am
Localitate: Sighetu Marmatiei
Contact:

Re: OBS Crius RTA

Mesaj de slavyk »

Am văzut un review, e chiar bun atty-ul, execeptînd reglajul ăla de aer pe muștiuc, care ucide aroma...
Avatar utilizator
HORATUCU
veteran
veteran
Mesaje: 958
Membru din: Dum Iun 30, 2013 3:38 pm
Localitate: CLUJ-NAPOCA

Re: OBS Crius RTA

Mesaj de HORATUCU »

Pe ala nu-l folosește nimeni.Deocamdata.La un moment dat, cine știe ce reglaj minune mai apare.
„Carpe diem, quam minimum credula postero” HORATIU
Avatar utilizator
HORATUCU
veteran
veteran
Mesaje: 958
Membru din: Dum Iun 30, 2013 3:38 pm
Localitate: CLUJ-NAPOCA

Re: OBS Crius RTA

Mesaj de HORATUCU »

slavyk scrie:Offtopic...
Partea rea este că după de a plecat în Bruxelles, nu mai știi nimic de el. Iar dacă poștașul e nenea rău și care dă cu jula...
Eu am putut sa-l urmaresc, bineinteles cu mici inadvertente. In afara de 17TRACK il puteti folosi si pe asta: http://www.trackitonline.ru/" onclick="window.open(this.href);return false;
„Carpe diem, quam minimum credula postero” HORATIU
slavyk
veteran
veteran
Mesaje: 1592
Membru din: Mie Iul 03, 2013 11:42 am
Localitate: Sighetu Marmatiei
Contact:

Re: OBS Crius RTA

Mesaj de slavyk »

Cu poşta belgiană?! Pico al meu dispăruse complet dar, după cîteva zile, mă trezisem cu poştaşul la uşă.

Trimis de pe al meu S500 folosind Tapatalk
Avatar utilizator
HORATUCU
veteran
veteran
Mesaje: 958
Membru din: Dum Iun 30, 2013 3:38 pm
Localitate: CLUJ-NAPOCA

Re: OBS Crius RTA

Mesaj de HORATUCU »

Cu posta olandeza NL. Uite istoricul la ACE:
Imagine
Nu a intrat tot dar pt. exemplificare e bun. Trebuie sa-ti faci cont, adaugi cate track-uri vrei, alegi limba de comunicare si-ti trimit mail de cate ori se schimba ceva in istoric.
„Carpe diem, quam minimum credula postero” HORATIU
Avatar utilizator
HORATUCU
veteran
veteran
Mesaje: 958
Membru din: Dum Iun 30, 2013 3:38 pm
Localitate: CLUJ-NAPOCA

Re: OBS Crius RTA

Mesaj de HORATUCU »

Il folosesc de cateva zile si nu ma pot desparti de el.
OBS Crius RTA m-a facut sa folosesc cu bucurie dual coilul. Am incercat si alte atomizoare cu dual, dar le-am lasat repede deoparte.
Pe OBS ACE l-am asteptat cu infrigurare, fiind adeptul incontestabil al single coilului si a acestui sistem de reglare a aerului, a lichidului si nu in ultimul rand a alimentarii facile a tankului. Am sperat sa redea aroma ca si cel cu 2 “perechi”, sa fie tot atat de usor de folosit, tot atat de bine construit. Acum dupa cateva zile de forjat, nu pot sa zic decat ca nu m-a dezamagit. Dinpotriva, sunt fascinat de acest atomizor.
Aspect , material, constructie- impecabile. Servisarea cea mai usoara pe care am intalni-o. Capacitate 4.5 ml exact ce-mi trebuia.
Prima data l-am folosit cu pastila cu rezistenta ceramica de 0.85 ohm. Exceptional la toate capitolele. Pentru cei care nu-si fac ezistente singuri, mai bun nu se poate. Eu mi le fac.
A doua oara- rezistenta SS 28 AWG, microcoil pe 3 mm,12 spire,1.2 ohm, Muji. Nebunie curata, aroma- curcubeu pe cerul gurii, nori de aburi si toate cele la care ma astept de la un atomizor bun.
A treia oara, rezistenta Alien care vine din dotare-0.5 ohm.Mentionez ca pana acum nu am mai folosit alien-uri.Ma asteptam sa intru in Nirvana, dar nu m-a convins deloc. Aroma net mai slaba decat microcoilul meu pe SS. Probabil Kanthalul, probabil nefiind microcoil,probabil nu-mi place mie subohmul, cert este ca am renuntat repede.
Am incercat si reglajul de aer pe mustiuc. Intradevar reduce aroma, este normal intrucat fluxul de aer de pe rezistenta scade.
Inutil sa spun ca nici macar nu lacrimeaza daca-l servisezi corect, cu vata trecuta destul de flais prin rezistenta si cu umplutul gaurilor de alimentare in intregime. Multi spun ca vata nu trebuie trecuta de mijlocul acestor gauri pt.o alimentare buna. Posibil pt. vapatul subohm in forta, insa pt. vapatul cuminte peste ohm nu am avut nici macar un dry hit cu ele astupate complet.
Daca ar fi sa-i dau nota, cu simt de raspundere i-as da 9,50.
Calitatea vapatului fiind totusi ceva foarte personal si difera in functie de fiecare persoana, astept pareri de la altii care-l vor folosi, in special de la maestrul slavyk.
„Carpe diem, quam minimum credula postero” HORATIU
Avatar utilizator
Martin
utilizator experimentat
utilizator experimentat
Mesaje: 234
Membru din: Vin Aug 02, 2013 8:23 pm
Localitate: Brasov-Maierus

Re: OBS Crius RTA

Mesaj de Martin »

La noi se gaseste undeva OBS ACE?
Avatar utilizator
AdrianBV
veteran
veteran
Mesaje: 505
Membru din: Dum Ian 10, 2016 6:29 pm
Localitate: Brasov

Re: OBS Crius RTA

Mesaj de AdrianBV »

Nu l-am vazut pe niciunde ...

In alta ordine de idei, azi mi-a ajuns in belgia, saptamana viitoare pe vineri/sambata/duminica ajunge in romania, si in alte 2/3 zile maxim o sa il am si eu !
Ultima tigara: 3 Februarie 2016 13:00
Avatar utilizator
HORATUCU
veteran
veteran
Mesaje: 958
Membru din: Dum Iun 30, 2013 3:38 pm
Localitate: CLUJ-NAPOCA

Re: OBS Crius RTA

Mesaj de HORATUCU »

Țin pumnii. Aștept păreri cat mai obiective.
„Carpe diem, quam minimum credula postero” HORATIU
slavyk
veteran
veteran
Mesaje: 1592
Membru din: Mie Iul 03, 2013 11:42 am
Localitate: Sighetu Marmatiei
Contact:

Re: OBS Crius RTA

Mesaj de slavyk »

So... A sosit azi după-amiază. Din păcate, nenea poștasul nu a avut ocazia să mai bea o bere de la mine pentru că cu toată NL Post, asigurarea trimiterii, a ajuns în vamă! Așa că, data viitoare, voi alege Belgian Post cu tot cu stresul lipsei de informații în timpul transportului.
Să revin la OBS Ace. Nu voi deschide un thread nou, pentru că frumosul As, nu va rămîne la mine. E un atomizor bun, aroma o redă decent, vălătuci de abur, servisarea bazei RBA foarte ușoară, nu curge. Deci, cam tot ce și-ar putea dori un amator de tras direct la foale! L-am încercat cu full VG (dar și cu 70VG/30PG), cu o rezistență Clapton SS (0,32mm suportul, 0,2mm înfășurarea exterioară) și cu una clasică, microcoil SS 0,4mm/10sp/2.5mm, bineînțeles, la ambele am folosit fitil din Cellucotton, atît pe Power cît și cu TC. Se alimentează impecabil! Reglajul de aer este foarte eficient dar cel de la mușiuc, este doar o complicație în plus. Din păcate, nu este pentru mine, mie-mi plac atomizoarele silențioase (să nu mă-trebe soția de zgomot și să pot auzi televizorul la volum 7 :)) care se pretează și la MTL iar la ACE, nu este cazul. Ca urmare, va ajunge în Bazar...
Avatar utilizator
AdrianBV
veteran
veteran
Mesaje: 505
Membru din: Dum Ian 10, 2016 6:29 pm
Localitate: Brasov

Re: OBS Crius RTA

Mesaj de AdrianBV »

Asa cum ziceam, azi mi-a ajuns si mie Ace-ul la posta de cartier, de l-am si ridicat.

Intrebare: @slavyk, Horatucu: ati incercat sa il demontati complet? Cu tot cu geam ? Intreb de curiozitate deoarece la mine nu a vrut sa se deschida de nici o culoare. M-am uitat si pe youtube si mai gasisem unu care avea aceeasi problema ...

Revenind: SS 24ga de la UD, a iesit vreo 0.5 ohmi ... aroma si aburi peste subtank/toptank in conditiile in care tii inchis reglajul de aer de sus de la mustiuc.
Cu el deschis pierzi ceva aroma

Servisare extrem de usoara ... mult mai facila decat la subtank ... spatiu mai mare ...

Singurul minus care il pot vedea sunt acei 7 milimetri in plus care i-au adaugat cu aerisirea de la mustiuc ... inutil din punctul meu de vedere ... dar e o problema mai mult de design decat functionalitate/performanta ...

Trag deja de vreo 3 ore doar din ace si consumul de lichid e in graficul celui de la subtank/toptank ...

Intradevar, citisem acum vreo 2-3 zile un titlu de articol: OBS Ace, the Subtank killer ... si luand in calcul aroma un pic mai buna, productia de aburi mai bunicica, umplerea mai facila ( chiar si fata de TopTank ) iar servisarea extrem de usoara in comparatie cu subtank ... le dau dreptate.

PS: pastila de ceramica gata facuta nu am incercat-o deoarece sunt adeptul rezistentelor facute de mine
Ultima tigara: 3 Februarie 2016 13:00
slavyk
veteran
veteran
Mesaje: 1592
Membru din: Mie Iul 03, 2013 11:42 am
Localitate: Sighetu Marmatiei
Contact:

Re: OBS Crius RTA

Mesaj de slavyk »

Tank-ul din sticlă se desface doar după ce scoţi mufa muştiucului. Bagi fălcile unei pensete drepte în locul muştiucului şi o foloseşti pe post de cheie, agăţînd bara de anti-spit. Pasul următor este demontarea inelului de reglaj al aerului de la muştiuc urmat de demontarea inelului, (dopului) de alimentare cu lichid. Cu o bandă de cauciuc sau mănuşă, ţii tank-ul şi desfiletezi top-capul. Bineînțeles, toate manevrele astea, le faci cu mare grijă şi atenţie.

Trimis de pe al meu S500 folosind Tapatalk
Avatar utilizator
HORATUCU
veteran
veteran
Mesaje: 958
Membru din: Dum Iun 30, 2013 3:38 pm
Localitate: CLUJ-NAPOCA

Re: OBS Crius RTA

Mesaj de HORATUCU »

Se deschide ansamblul dar mai greu la prima încercare. Baga-l în congelator vreo 15 minute, după cu ceva cauciucuri, mănuși sau alte cele vei putea ușor. Nu încerca să-l forțezi cu șurubelnițe băgate prin găuri ca-l nenorocesti.
„Carpe diem, quam minimum credula postero” HORATIU
Avatar utilizator
AdrianBV
veteran
veteran
Mesaje: 505
Membru din: Dum Ian 10, 2016 6:29 pm
Localitate: Brasov

Re: OBS Crius RTA

Mesaj de AdrianBV »

Vroiam sa il desfac sa il spal bine inainte de prima utilizare ( cam pe toate le bag la jet cu apa clocotita si frec cu periuta de dinti ) :))
Dar asta e, pe asta doar l-am bagat sub jet mai mult timp si nu am simtit la utilizare vreun gust ciudat deci e ok ...

O sa incerc poate data viitoare ...

Voi ce culoare aveti ? Silver-u sau blacku ? M-ar fi interesat cum se mentine culoarea neagra ... ca am un toptank negru care la ... 2 luni jumate de folosire zici ca e venit dupa al doilea razboi mondial ... ( din pacate ). La fel si mod-ul cuboid care l-am avut si tocmai l-am vandut, dupa exact 4 luni era zgariat tot de ziceai ca il folosec de 4 ani ...


LE: eu am silver-u ... dar tinand cont ca presimt ca voi fi multumit de el si voi mai vrea macar 2 ... m-ar tenta celelalte 2 sa mi le iau black.
Ultima tigara: 3 Februarie 2016 13:00
Avatar utilizator
HORATUCU
veteran
veteran
Mesaje: 958
Membru din: Dum Iun 30, 2013 3:38 pm
Localitate: CLUJ-NAPOCA

Re: OBS Crius RTA

Mesaj de HORATUCU »

Eu am si,si. Atât ca sunt relativ noi, încă nu au cum să apară uzurile. Mai vedem.
„Carpe diem, quam minimum credula postero” HORATIU
Scrie răspuns