Versatilul subtank (mini)

Care nu se incadreaza in celelalte categorii
Avatar utilizator
Khaan
utilizator junior
utilizator junior
Mesaje: 111
Membru din: Vin Ian 24, 2014 9:11 pm

Versatilul subtank (mini)

Mesaj de Khaan »

Salut tuturor. Dupa 2 saptamani de asteptare, am reusit sa pun mana pe celebrul subtank mini de la Kangertech. Authentic-ul de pe fasttech. Marturisesc ca l-am comandat fara sa-l testez, doar dintr-un impuls dat de review-urile excente de pe youtube. Trebuie sa va spun sant genul care vapeaza MTL..old habbits die hard..dupa 17 ani de tras din tigara, ca un vesnic si fara de leac flamand dupa tutun...asta este rezultatul. Sant multumit insa ca am scapat de ele acum 2 ani si jumatate. Sa revin, merg si ridic coletul de la oficiul postal-vamal nr.6. Ajung fericit acasa si pregatesc totul pentru primul puff. ..scot coilul..spal tankul..etc. L-am umplut cu butterfly bait (cu baza vapour king VG 100% 12mg). Montez head-ul de 1.2, setez modul la 15w si da-i !!! Oameni buni..asa criza de tuse n-am avut nici cand am m-am apucat de fumat intr-a saptea de generala. Pfuaa...ceva nu e ok. In fine.."ma joc" cu wattajul..cu airflow-ul...nimic. Killer TH !! Si aici revin, spuneam ca sant mouth to lung-er, asadar am incercat lung hit, dupa cum spuneau mai marii intr-ale vapatului, este mult mai ok si nu vei mai simti TH-ul ala criminal. Intr-adevar..adevar au grait, insa eu, incapatanat, vroiam sa pot sa MTL pe dracia asta. Precizez ca pe drip nu am nicio problema..pe aspire nautilus nici atat(fiind perfect pt MTL)..si nici pe kayfun. Asa ca ma apuc de ceafa si trec la birou. Scot RBA-ul si dau afara 0.5-ul, apoi ii construiesc o rezistenta de 1 ohm. O cottonez si setez modul pe 12w. MOAAMA !! Ce surpriza !! Ce flavor...ce TH mic..ce de abur si ce lipsa de tuse !! Acum pot sa vapez atat MTL cat si lung hit fara niciun fel de problema. Este extraordinar cum o rezistenta si un deck pot schimba un super tank !! Nu sant neaparat fan sub ohm, de aceea folosesc rezistente fara 0 in fata iar watt-ajul nu depaseste 20. Probabil s-a mai scris despre experiente cu subtank si fiecare percepe diferit..este vorba de lichid, nivelul de nicotina, setup si...gustul fiecaruia, dar sper ca va ajuta pe cineva, candva, acest post. Nu sant expert intr-ale vaping-ului si cred cu tarie ca experientele personale sheruite, compun comunitatea. Zi buna tuturor.
Motanel05
utilizator consacrat
utilizator consacrat
Mesaje: 462
Membru din: Lun Sep 23, 2013 2:13 pm
Localitate: Comanesti Jud. Bacau
Contact:

Re: Versatilul subtank (mini)

Mesaj de Motanel05 »

Bravo man! Daca ar face si ar gandi toti ca tine, comunitatetea asta ar avea mai multe de castigat.
cristian
veteran
veteran
Mesaje: 2374
Membru din: Sâm Iun 29, 2013 10:25 pm

Re: Versatilul subtank (mini)

Mesaj de cristian »

Cam tarziu, dar asta e.... acum am setat si eu un subtank mini. Si este super. Nu credeam sa ma intorc la kanger, dar supriza a fost de proportii.
Asta o zice unul care are cutiile pline de atty de toate neamurile, si care este pasionat de Aqua, Tilemahos, EK si probabil si de kay.
Cel putin sistemul de prindere al sarmei este ideal, si macar pentru asta merita atentie. Aer la greu, nu curge, tank generos, spatiu de servisare suficient si asa mai departe.
L-am testat si cu vg/pg, nicotina 0.6 pentru MTL, si cu vg 0.3 pentru chasing, se alimenteaza foarte bine, nu dryhit, nici nu "galgaie". Abur la greu, TH mic, aroma buna.
Reglajul de aer bine gandit, in trepte cu "click", nu stai mereu sa verifici daca nu s-a miscat inelul.
Setat cu 0.4, 5 spire, vata, clasic.
Setarea este cea de aici:
[youtube][/youtube]

Si merge ca-n filme :)

Imagine

O seara buna va doresc.
Avatar utilizator
Sanitarium
utilizator experimentat
utilizator experimentat
Mesaje: 269
Membru din: Joi Sep 19, 2013 11:21 pm

Re: Versatilul subtank (mini)

Mesaj de Sanitarium »

pentru LI e ideal, dar la MTL nu se preteaza. cine spune ca poate obtine din subtank un MTL decent, atunci nu cred ca stie ce inseamna o experienta perfecta de MTL.
cristian
veteran
veteran
Mesaje: 2374
Membru din: Sâm Iun 29, 2013 10:25 pm

Re: Versatilul subtank (mini)

Mesaj de cristian »

Da, practic asa este cum zici. Eu il folosesc pe LI.
Dar pentru cine nu prefera LI, are si orificiile de aer pe langa fereastra dubla, si il "sugruma" destul cat sa poti sa mergi pe MTL. Cel putin versiunea care e la mine, cu aer pe orificiul cel mai mic da exact ca un KFL.
Experienta perfecta chiar nu cred ca am atins-o :) Inca mai caut....

LE

Probabil ca nu as fi scris nimic, pana la urma e o scula banala, dar cel putin IMO mi-a intrecut asteptarile si am zis ca merita putina cerneala.

O seara buna.
krait
utilizator incepator
utilizator incepator
Mesaje: 13
Membru din: Dum Oct 11, 2015 7:29 pm

Re: Versatilul subtank (mini)

Mesaj de krait »

Care e cel mai bun atomizor pt mtl? Sa scoată si aburi destui de mulți.


Sent from my iPhone using Tapatalk
cristian
veteran
veteran
Mesaje: 2374
Membru din: Sâm Iun 29, 2013 10:25 pm

Re: Versatilul subtank (mini)

Mesaj de cristian »

Nu exista cel mai bun, exista "cel care imi place mie cel mai mult". Te referi la un model de tank banuiesc.
Pentru mine este EK de exemplu.
Avatar utilizator
Sanitarium
utilizator experimentat
utilizator experimentat
Mesaje: 269
Membru din: Joi Sep 19, 2013 11:21 pm

Re: Versatilul subtank (mini)

Mesaj de Sanitarium »

cristian scrie: Dar pentru cine nu prefera LI, are si orificiile de aer pe langa fereastra dubla, si il "sugruma" destul cat sa poti sa mergi pe MTL. Cel putin versiunea care e la mine, cu aer pe orificiul cel mai mic da exact ca un KFL.
degeaba ii sugrumi aerul din inel. ca sa mearga optim MTL, trebuie ca si gaura de sub rezistenta sa fie destul de mica.
daca tie ti se pare ca subtankul sugrumat da la fel ca un kayfun, sfatul meu e sa te mai joci cu niste setari, sau sa-ti procuri un alt kayfun, pt ca cel pe care-l ai merge la doar 50% din capacitatea lui.
cristian
veteran
veteran
Mesaje: 2374
Membru din: Sâm Iun 29, 2013 10:25 pm

Re: Versatilul subtank (mini)

Mesaj de cristian »

Multumesc de sfaturi.
Dar raman la ale mele.
muaddib
utilizator incepator
utilizator incepator
Mesaje: 6
Membru din: Joi Oct 15, 2015 4:03 pm

Re: Versatilul subtank (mini)

Mesaj de muaddib »

mi-a sosit si mie intr-un final istick-ul cu un subtank mini pe el. pana acum nu sunt convins de el. sper ca asta e din cauza mea.
l-am incarcat cu lichid liqua de 12mg si am rezistenta de 1.2 pe el. l-am tot incercat intre 14-27W si toate gurile alea de ventilatie. TH mult prea mare pana acum, si aroma nu se apropie deloc cu ce primeam de la rahatul de evod pe care l-am avut inainte. de precizat ca nu fac MTL.
TH-ul pe care il primesc, sa zicem ca as intelege, e trecere mare de la evod la subtank, dar aroma? de ce nu e cel putin la fel? sfaturile sunt bine venite :)
slavyk
veteran
veteran
Mesaje: 1592
Membru din: Mie Iul 03, 2013 11:42 am
Localitate: Sighetu Marmatiei
Contact:

Re: Versatilul subtank (mini)

Mesaj de slavyk »

Th e de la ăia 12mg! Mai mult de 6 este insuportabil. La rezistența de 1,2, nu ai nevoie de mai mult de 15W. Aroma ţi-o maschează TH-ul.

tap-tap S500
muaddib
utilizator incepator
utilizator incepator
Mesaje: 6
Membru din: Joi Oct 15, 2015 4:03 pm

Re: Versatilul subtank (mini)

Mesaj de muaddib »

cum ti-am citit postul am si dat o fuga dupa niste zeama. cel mai mic am gasit de 5mg, de la Vips, berrymint si parisian tabbaco. am pus berrymintu in el si parca e un pic mai bine. th mai mic, aroma bunicica. l-am trecut iar prin diferite setari de wattaj, acum il tin undeva pe la 24w. prin zona aia de 13-15w paraie cam tare, aroma e un pic neclara, cel putin asa mi se pare mie.
in concluzie, nu sunt inca deplin multumit de el, banuiesc ca nu il folosesc cum trebuie, sau poate mi se pare brusca trecerea de la evod la subtank. ramane sa ma mai joc cu el, sper sa ma convinga. :D

edit: era sa uit, multumesc slavyk. m-ai salvat de la niste crize de tuse de am crezut ca imi scuip plamanii :)
slavyk
veteran
veteran
Mesaje: 1592
Membru din: Mie Iul 03, 2013 11:42 am
Localitate: Sighetu Marmatiei
Contact:

Re: Versatilul subtank (mini)

Mesaj de slavyk »

Ai grijă la Vips! Sunt niște lichide infecte, ambalate la noi de nanoline, cu muultă apă. De aia și pîrîie în atomizor. La Subtank, folosește baza RBA sau reconstruieșete rezistența de fabrică. Reconstruitele, merg mult mai bine chiar decît cele "originale".
cristian
veteran
veteran
Mesaje: 2374
Membru din: Sâm Iun 29, 2013 10:25 pm

Re: Versatilul subtank (mini)

Mesaj de cristian »

@slavyk>Ai dreptate cu vips, am luat si eu o butelca fiind in deplasare prin tara si ramas fara lichid, dar este infect.
@muaddib> Vrei sa ai rezultate, fa-ti rezistenta altfel nu cred ca merita. Spor!
muaddib
utilizator incepator
utilizator incepator
Mesaje: 6
Membru din: Joi Oct 15, 2015 4:03 pm

Re: Versatilul subtank (mini)

Mesaj de muaddib »

aveti dreptate cu vipsu. mare teapa am luat, am dat banii degeaba pe el, dar altceva n-am gasit. la inceput a fost aproximativ acceptabil, dar acum dupa cateva "fumuri" e jale mare, gretos cum n-am crezut ca poa` sa existe. bine ca am luat la 10ml.
cat despre rezistente, inca nu am baza RBA, trebuie sa o comand, plus consumabilele. sper sa fie cat mai curand.
Scrie răspuns