Tilemahos v2

Care nu se incadreaza in celelalte categorii
Gigi43
utilizator junior
utilizator junior
Mesaje: 101
Membru din: Vin Mai 23, 2014 12:12 pm
Localitate: Baia Mare

Re: Tilemahos v2

Mesaj de Gigi43 »

Mi-am adus aminte :)
Se poate lucra la rezistenta daca ai mai putin de jumatate de lichid fara a extrage lichidul din tank.
Cu grija si atentie chiar se poate.
Il intoarceti frumos cu capul in jos, desurubati la maxim hornul, tinand fix ansamblul horn/tank desurubati tankul.
Trebuie pus pe un suport care sa aiba spatiu pentru mustiuc.
Dupa refacerea sau aranjarea rezistentei(ce doriti...)se purcede in sens invers operatiunii de deschidere.
cheloo12
utilizator incepator
utilizator incepator
Mesaje: 2
Membru din: Mie Apr 15, 2015 9:38 am

Re: Tilemahos v2

Mesaj de cheloo12 »

Gigi43 scrie:Voi posta propria mea parere despe acest RTA.
Aici este facut bucatele, nu chiar de tot.
Imagine
Dupa cum spuneam mai sus, pinul este si nu este reglabil, adica daca il desurubezi pierzi contactul cu pinul de plus de la deck.
E bine sa stabilesti cat de mult vrei sa fie in afara inainte de a seta coilul samd, deoarece prin insurubare acesta face ca deck-ul rotativ sa ramana fix in pozitia pe care o doresti.
Imagine
Gigi sper ca stii ca acel surub e format din 2 bucati, nu prea inteleg de ce nu poti regla pinul de plus ulterior, la mine merge fara probleme.
Imagine Imagine
Gigi43
utilizator junior
utilizator junior
Mesaje: 101
Membru din: Vin Mai 23, 2014 12:12 pm
Localitate: Baia Mare

Re: Tilemahos v2

Mesaj de Gigi43 »

Asa este, am observat si eu mai tarziu...
Mea culpa.
c__b
utilizator experimentat
utilizator experimentat
Mesaje: 391
Membru din: Dum Aug 18, 2013 1:59 am
Localitate: Targu Mures

Re: Tilemahos v2

Mesaj de c__b »

Cum așezați bumbacul în el? Eu încă mai caut soluția ideeala.
cristian
veteran
veteran
Mesaje: 2374
Membru din: Sâm Iun 29, 2013 10:25 pm

Re: Tilemahos v2

Mesaj de cristian »

Adevaru' e ca imi place tare, inclusiv cum arata.

Imagine
c__b
utilizator experimentat
utilizator experimentat
Mesaje: 391
Membru din: Dum Aug 18, 2013 1:59 am
Localitate: Targu Mures

Re: Tilemahos v2

Mesaj de c__b »

Al meu a plecat de ceva vreme, am pus mâna pe un kay lite plus original. Mamă, cum merge! Am un amic, când apuca la el, pus pe VaporShark DNA30 (cutoff la 30sec), îi da chain, ca în 20 minute rade 3 ml, fără un dry!

Plus ca m-a mâncat în c#r de un EK v2 de pe fasttech (@Horatucu, dacă nu mă mulțumește, ti-l arunc până în gardul Clujului :) )
Avatar utilizator
HORATUCU
veteran
veteran
Mesaje: 958
Membru din: Dum Iun 30, 2013 3:38 pm
Localitate: CLUJ-NAPOCA

Re: Tilemahos v2

Mesaj de HORATUCU »

M-as bucura de unul în plus, dar nu am nici o șansă. O sa-ti placă sigur.
Sper ca ai comandat si garniturile aferente.
„Carpe diem, quam minimum credula postero” HORATIU
c__b
utilizator experimentat
utilizator experimentat
Mesaje: 391
Membru din: Dum Aug 18, 2013 1:59 am
Localitate: Targu Mures

Re: Tilemahos v2

Mesaj de c__b »

Nu am comandat, le am pe plan local.
cristian
veteran
veteran
Mesaje: 2374
Membru din: Sâm Iun 29, 2013 10:25 pm

Re: Tilemahos v2

Mesaj de cristian »

La mine a crapat tankul de plastic, s-a fisurat la baza in vreo 3 locuri, probabil de la temperatura. Am comandat altul la euvapez, dar cred ca va avea aceeasi soarta, avand in vedere ca la un chain vape serios, pe mecanic, poti praji oua pe el. Merg cu 0.5 - 0.6 ohmi, sarma de 0.4.
Stau in asteptare, ca saptamana viitoare imi vine un tc 40 si nichel, si abia astept sa vad ce poate.
In rest, nu se inunda, nu curge, nu da dryhit daca e setat corect - eu vapez VG 100%, deci e foarte ok. Mi se pare tankul mult mai mic ca la EK si Aqua, dar si consumul este mult mai mare. I-am bagat fiber freaks dar sincer nu vad diferente fata de vata mea de zi cu zi.
Cu un plin de 5 o'clock sau umami, si un ceai negru langa, e de vis.
slavyk
veteran
veteran
Mesaje: 1592
Membru din: Mie Iul 03, 2013 11:42 am
Localitate: Sighetu Marmatiei
Contact:

Re: Tilemahos v2

Mesaj de slavyk »

Salutări!
Sunt convins că știți deja dar noa, scriu și eu p-aci... Chiar dacă oleacă sunt off-topic. :HL
Tank-urile din plastic crapă, în general, în zona asamblării filetate cu baza atomizorului. Motivul este, indirect, temperatura atomizorului iar direct, tendința de a strînge mai tare tank-ul, să nu curgă... :ggt În timpul funcționării atomizorului dar și din cauza variațiilor temperaturii mediului, apar deformații ale pieselor metalice care se transmit plasticului. Fiind fixat fest, nu are loc de a se deforma, la rîndul lui. Deci, crapă. Bineînțeles, mai sunt și lichidele "agresive" care acționează asupra structurii macromoleculare a materialului tank-ului dar în acest caz, fisurile sunt multe și arată altfel. Sunt observațiile mele la tank-urile de K4, la Tilemahos n-am avut "plăcerea" de a vedea tank-ul fisurat, încă.
Mie mi se pare că Tilemahos are consumul mai mic decît K4, cu aproximativ același set-up ambele, bineînțeles, pe TC care rezolvă multe dintre aspectele negative ale funcționării atomizoarelor.
Nu-mi plac, la clonă, muchiile ascuțite ale tuturor pieselor iar o simplă teșire, cu burghiul ținut și rotit între degete, a găurilor de aer de pe "center post extension", duce la schimbarea în bine a sunetului generat la aspirație.
În rest, e foarte bine. Se poate regla de la regim dripper, la tank sau clearo (!) Dacă vrei aromă, reduci aerul, cobori rezistența cît mai aproape de ajutaj și folosești un muștiuc cu gaură mică (gen KFL) dacă vrei abur și TH (dar nici aroma nu se pierde semnificativ), aduci rezistența pîna la nivelul capurilor șuruburilor, deschizi aerul la maxim, folosești muștiuc cu gaură largă.
Am intenția de a cumpăra unul original însă pe ecigtalk.ru, am citit că unele atomizoare cumpărate cu 90€, au exact aceleași probleme cu finisajul. Și atunci, mai are sens să cumpăr un original?!
cristian
veteran
veteran
Mesaje: 2374
Membru din: Sâm Iun 29, 2013 10:25 pm

Re: Tilemahos v2

Mesaj de cristian »

Da, finisajul e ok, dar muchiile ascutite exista intr-adevar. Filetele merg brici, in general e bine lucrat.
Fisurile, da, si eu am pus-o pe diferentele de temperatura. Nu e vorba de lichid, nu am folosit lichide agresive. Ele au aparut exect la baza, unde se face infiletarea, si cu toate ca eu nu strang piesele pana iese apa, uite ca au aparut.
Nu am mai patit asta la nici un atty, probabil pentru ca si plasticul este mult mai gros - vezi aqua. Dar nu e bai, arata mult mai bine cu tankul de metal, numai ca din pacate nu vezi nivelul lichidului.
Sunt curios tankul nou cat o sa tina, trebuie sa soseasca.
mirevaly
utilizator experimentat
utilizator experimentat
Mesaje: 240
Membru din: Sâm Iun 29, 2013 8:49 pm
Localitate: TIMISOARA

Re: Tilemahos v2

Mesaj de mirevaly »

Eu din fericire nu am inca probleme cu tankul de plastic. Sper sa nici nu am. Mi-ar parea rau sa dau 20 lei transport pentru un tank de 10 lei.
Imagine
Imagine
NU MAI FUMEZ DIN 25.03.2011
calvio
utilizator incepator
utilizator incepator
Mesaje: 12
Membru din: Sâm Mar 28, 2015 12:08 pm
Localitate: rm.valcea

Re: Tilemahos v2

Mesaj de calvio »

au inceput sa apara clonele
http://www.gearbest.com/rebuildable-ato ... 39017.html" onclick="window.open(this.href);return false; :OO
slavyk
veteran
veteran
Mesaje: 1592
Membru din: Mie Iul 03, 2013 11:42 am
Localitate: Sighetu Marmatiei
Contact:

Re: Tilemahos v2

Mesaj de slavyk »

Da, finisajul pare mai bun. Aştept să apară pe FT. Nu prea am încredere în GB.

tap-tap S500
cristian
veteran
veteran
Mesaje: 2374
Membru din: Sâm Iun 29, 2013 10:25 pm

Re: Tilemahos v2

Mesaj de cristian »

Azi mi-a crapat si tankul de la aqua. Deci nu e de la ce credeam eu, e de la lichid. Lichid procesat de mine cu aroma revolute Umami. N-am mai patit asta.

Trimis de pe al meu GT-I9300I
Scrie răspuns