Aqua v2

Care nu se incadreaza in celelalte categorii
cristian
veteran
veteran
Mesaje: 2374
Membru din: Sâm Iun 29, 2013 10:25 pm

Aqua v2

Mesaj de cristian »

Am intrat in sfarsit in posesia Aqua v2, clona (tobecco zic baietii pe FT), varianta aleasa de mine dupa multe cautari si vizionat/citit reviewuri..
5 zile din SG pana in Ro, stat in BSI de pe 16.03 pana pe 30.03 (!).
Dar intr-un final, e la mine.
Setup: 10 spire 0.3 mm pe Kuro de 2.5. Single coil, vata poloneza. Vata din plin, taiata la 45 grade, asezata pe canale. Pe toate 4, doua alimenteaza rezistenta, 2 in blind antiflood.

Un tutorial bun pentru single coil:

[youtube][/youtube]

Lichid: SOHO.
Ambalaj profi, atty arata fara cusur, foarte bine finisat, dar vine fara mustiuc.
Piesele componente: baza, 2 tankuri - unul SS si unul acryl, oringuri, suruburi, piesa de plus pentru hibrid si un tank de drip cu reglaj aer in baza si 2 laterale.
Reglajul de aer e in sfarsit, chiar reglaj de aer, foarte bine gandit, pe o gaura de 3 mm.
Posibilitate single/double coil asa cum se poate vedea.
Refill easy, se scoate baza si se umple tankul.
Se alimenteaza foarte bine, nu curge, nu galagaie, nu da gust de ars in chain vaping.
Th mai mare decat la k4 sau KFL, aroma buna, abur din plin.

ImagineImagine
ImagineImagine

In varianta hibrid pe Caravela:

ImagineImagine

Concluzii, note:
Prezentare 10
Finisaje 10
Easy to rewick 9
Easy setup single coil 10
Easy setup double coil 7 - tre' sa n-ai draci pe tine cand te apuci.
RDA/RTA adica 2 in 1 (la oferta :)) 10 +
Reglaj de aer RTA/RDA 10 +
TH 10
Abur (single coil) 9
Aroma 9
Consum 8 (adica mai e putin si il ajunge pe k4)
Nu are liquid flow control.

Aroma e ceva mai "aspra" dar totodata mai accentuata decat pe KFL, asemanatoare cu ce da k4.
Abur mai mult decat KFL, se duce catre k4. In varianta single. In intervalul 1.7-2.0 ohmi pe 14-16 W, valori preferate de mine pe orice atty single coil.

Nu degeaba zice Todd ca e fan Aqua.

Daca ar fi sa fac un top la atomizoarele preferate, RTA:

1. Aqua v2 si KFL la egalitate
2. K4
3. Taifun GT

Daca vreti putina distractie, cu 14 USD aveti din plin.

Numai bine!
cristian
veteran
veteran
Mesaje: 2374
Membru din: Sâm Iun 29, 2013 10:25 pm

Re: Aqua v2

Mesaj de cristian »

Mai am ceva de adaugat:
Multumesc Drumetul :)
Si multumiri Kiralina, intr-adevar e un atty de exceptie!
Din motive de Kiralina am sat22 si acum Aqua :) :cit
cristian
veteran
veteran
Mesaje: 2374
Membru din: Sâm Iun 29, 2013 10:25 pm

Re: Aqua v2

Mesaj de cristian »

Nu mai pot edita postul anterior.

Un tutorial excelent pentru dual coil si pentru varianta drip:

[youtube][/youtube]
bebea
utilizator incepator
utilizator incepator
Mesaje: 16
Membru din: Sâm Aug 03, 2013 8:39 am
Localitate: Pitesti

Re: Aqua v2

Mesaj de bebea »

E un atty foarte foarte bun!
cristian
veteran
veteran
Mesaje: 2374
Membru din: Sâm Iun 29, 2013 10:25 pm

Re: Aqua v2

Mesaj de cristian »

Ma bucur man ca esti de acord cu mine.
Si probabil ca nu numai noua ne place... :)
Avatar utilizator
HORATUCU
veteran
veteran
Mesaje: 958
Membru din: Dum Iun 30, 2013 3:38 pm
Localitate: CLUJ-NAPOCA

Re: Aqua v2

Mesaj de HORATUCU »

Mai baieti voi nu sunteti cu toti boii acasa.
De abia se odihneste omu' si zice ca are de toate... si ce frumoasa-i viata....si tihnita......ca va apucati voi cate unu' sa laudati fel de fel de bazaconii.
Si eu va cred...ca sunt plin de simtire si cu mai putina ratiune.....si ochii mei vad...si inima cere...si uite asa ma trezesc ca nu pot opri degetul sa dea enter pe comanda. Lasati-o mai moale si voi, ca eu nu ma pot abtine. Zau asa.... :HL
„Carpe diem, quam minimum credula postero” HORATIU
cristian
veteran
veteran
Mesaje: 2374
Membru din: Sâm Iun 29, 2013 10:25 pm

Re: Aqua v2

Mesaj de cristian »

Man, un vaper batran ca noi nu se opreste niciodata, asta e... Tentatiile "e mari".
Acuma, sincer, am cumparat destule, dar pe asta l-am postat pentru ca chiar merita. Pentru mine cel putin, care nu am avut Aqua, a fost o surpriza extrem de placuta.
Poate nu place tuturor, e normal, dar oricum e un atty extrem de bine gandit. Eu l-as pune direct langa k4 ca si conceptie. Dar l-am pus inaintea lui k4 mai ales pentru "easy setup".
Se poate supara oricine pe mine pentru afirmatia asta, accept, ce sa facem, nu suntem toti la fel :)

Singura critica pe care i-o aduc este sistemul de umplere prin orificiile de alimentare care nu permit decat recipiente cu picurator ingust sau ac cu seringa. Dar nici asta nu reuseste sa ii umbreasca performantele.
Tyrex
utilizator junior
utilizator junior
Mesaje: 164
Membru din: Sâm Apr 04, 2015 5:09 pm
Localitate: Suceava

Re: Aqua v2

Mesaj de Tyrex »

Felicitari pentru noua achizitie. Ma faci sa-mi para rau ca am comandat K4. Abia dupa ce l-am comandat am vazut si eu ca are tot atatea garnituri cate are motorul la camionul pe care lucrez. Probabil o sa-mi comand si eu unul. Spun probabil deoarece inca ma mai documentez care ar fi mai usor de setat si umplut cu lichid in timp ce conduc :)
Avatar utilizator
HORATUCU
veteran
veteran
Mesaje: 958
Membru din: Dum Iun 30, 2013 3:38 pm
Localitate: CLUJ-NAPOCA

Re: Aqua v2

Mesaj de HORATUCU »

Nu are cine sa se supere pe tine cristian. Oricum am vazut numai feedback-uri bune pe FTsi toti zic ca-i total. Pana acum nu le-am bagat in seama. Singura mea dilema este daca sa-l iau pe asta de 14 $ sau pe cel de 22.68 $.
„Carpe diem, quam minimum credula postero” HORATIU
cristian
veteran
veteran
Mesaje: 2374
Membru din: Sâm Iun 29, 2013 10:25 pm

Re: Aqua v2

Mesaj de cristian »

@Tyrex> man, k4 e foarte bun si Aqua v2 e la fel de bun. Cu toate ca k4 se incarca mai facil, pe sus, tot e nashpa daca vrei sa faci refill in timp ce conduci. Singurul clearo cu care faceam asta candva era evod :)
@Horatucu> ia-l pe care vrei tu si care iti place, eu am tot citit si baietii m-au convins ca asta de 14 e ok. Si chiar asa a fost.

Trimis de pe al meu GT-I9300I
slavyk
veteran
veteran
Mesaje: 1592
Membru din: Mie Iul 03, 2013 11:42 am
Localitate: Sighetu Marmatiei
Contact:

Re: Aqua v2

Mesaj de slavyk »

Pe ăsta https://www.fasttech.com/p/1980900" onclick="window.open(this.href);return false; îl are cineva de pe forum...

S500 tap-tap
Avatar utilizator
HORATUCU
veteran
veteran
Mesaje: 958
Membru din: Dum Iun 30, 2013 3:38 pm
Localitate: CLUJ-NAPOCA

Re: Aqua v2

Mesaj de HORATUCU »

Peste 25 zile i-l voi avea eu. Ieri l-am comandat dupa ce am citit toate discutiile de pe FT.(Ai rabdare?)
„Carpe diem, quam minimum credula postero” HORATIU
cristian
veteran
veteran
Mesaje: 2374
Membru din: Sâm Iun 29, 2013 10:25 pm

Re: Aqua v2

Mesaj de cristian »

Aha, am receptionat.
Apropos de discutiile de FT, e un mod facil de a culege informatii despre un produs. Eu asa procedez mereu si macar stiu ce cumpar, si cu bune si cu rele.

Apropos de informatii, am citit ca si la versiunea de 35 si la asta a mea de 14 exista aceeasi problema, la postul - gaurile sunt foarte putin mai mari decat la +, si mai mult, exista spatiu intre surub si peretii interiori ai postului, si daca nu ai rabdare sa prinzi sarma exact sub surub, surubul trece pe langa. Nu e o problema majora, cel putin pe mine nu m-a deranjat de loc, trebuie putina atentie. In schimb trebuie sa ai grija cand strangi suruburile, sa strangi cu mila ca altfel se foarfeca sarma (asta e valabil si la alte atty cu sistem de prindere asemanator). Unii leaga rezistenta direct sub capul surubului, fara a o mai trece prin orificiile postului.
Exact acceasi conceptie am vazut-o si la originalul Footoon, se poate vedea in clipul de mai jos (atentie la orificii din pinii de prindere), de la 5m 15 s:
[youtube][/youtube]
Avatar utilizator
HORATUCU
veteran
veteran
Mesaje: 958
Membru din: Dum Iun 30, 2013 3:38 pm
Localitate: CLUJ-NAPOCA

Re: Aqua v2

Mesaj de HORATUCU »

Bine de stiut.
Ce m-a determinat sa bag mana mai adanc in buzunar, printre altele, a fost un raspuns la o intrebarea de pe FT:

Intrebare
"yolngu wrote:

'yet the two other versions of Aqua v2, do not have the logos on the box, so identical to the original ...
I confess I do not quite understand this explanation and the price difference between these 3 models that are quite similar'

Raspunsul:
It's quite simple. These ones (the most expensive option) are actual units from the same factory/manufacturer that's making them for Footoon. These aren't just 1:1, they are literally the same product produced on the same line.

Whether these are grade-A units just produced extra by the factory, or grade-B units with minor cosmetic defects or some such that didn't pass Footoon QC, we won't know until we actually get them.

The other two are clones made by the regular clone companies.

A closer comparison between them all reveals a few key differences:

- Both clones have clearly inferior thredding. Obvious burrs and such around spots like the juice channels.

- Both clones do not include the adjustable positive contact for use in hybrid mode, meaning while the regular post may be adjustable, it's going to be far too long for use in hybrid mode with most mods.

- One the OEM version has the correctly threaded deck airflow holes, so the included spare screws can be used to close off one of them for single coil mode. "

Raspuns al reprezentant FT:
Hi everyone. We confirm this item SKU 1980900 is OEM version, not QC rejected or others. About the small difference with the spare parts, we will check on it and update shortly.
Update: It is the batch difference. The new batch is with spare parts same as the item SKU 1980900.
Thank you.

Daca este asa cum se zice, vom trai si vom vedea.
„Carpe diem, quam minimum credula postero” HORATIU
cristian
veteran
veteran
Mesaje: 2374
Membru din: Sâm Iun 29, 2013 10:25 pm

Re: Aqua v2

Mesaj de cristian »

HORATUCU scrie:Bine de stiut.
Ce m-a determinat sa bag mana mai adanc in buzunar, printre altele, a fost un raspuns la o intrebarea de pe FT:



A closer comparison between them all reveals a few key differences:

- Both clones do not include the adjustable positive contact for use in hybrid mode, meaning while the regular post may be adjustable, it's going to be far too long for use in hybrid mode with most mods.

- One the OEM version has the correctly threaded deck airflow holes, so the included spare screws can be used to close off one of them for single coil mode. "
Eroare la ambele raspunsuri.
Varianta mea de 14 usd include ajustable pozitive contact for use in hibrid mode, daca te uiti mai sus am pus poze in modul hibrid cu caravela. Este o piesa care vine separat, in kit.
Orificiile de aer sunt perfect pozitionate si finisate, kitul include suruburi pentru obturarea unei gauri in varianta single coil.
Am scris mai sus ca am setat single.
Are doua suruburi, in caz ca pierzi unul.
De fapt, in clipul pus de mine e clona de tobecco, aia de 14 usd si se vad toate astea.
Am avut tot felul de clone de "firma".
Cele mai bune pana acum au fost tobecco - vezi de ex k4. Si culmea, cele mai ieftine. Cele mai prost lucrate au fost.... - ma abtin sa zic pe post.

In rest, sa fie cu noroc alegerea ta.
Daca nu ma crezi, deseara pun poze cu ce am afirmat mai sus :HL
Scrie răspuns