Aqua v2

Care nu se incadreaza in celelalte categorii
Avatar utilizator
HORATUCU
veteran
veteran
Mesaje: 958
Membru din: Dum Iun 30, 2013 3:38 pm
Localitate: CLUJ-NAPOCA

Re: Aqua v2

Mesaj de HORATUCU »

Sunt convins ca ce spui este adevarat. Problema cu lipsa pisei pentru modul hibrid o au mai multi de pe forumul FT.In sensul ca nu au primit-o. Totu-i la noroc , tu ai. Nici nu cred ca voi folosi-o, dar nu neaparat de ea ma-am legat, cat ca este produs OEM, trecut prin control de calitate. Vad ca ei fac diferenta intre acestea si cele cazute la inspectie, care pleaca sub alte coduri si preturi.Acuma sunt convins ca mai trec printre cele verificate si unele cu neconformitati si prin cele respinse unele OK. Mai exista si problema ca sunt piesele facute la firma mama din inox de calitate( daca exista in China asa ceva). In reviews-urile la acesta, toti sunt cu falca cazuta in fata calitatii lui. Ce sa zic? Decat sa risc sa prind unul cu defecte si sa-l tot bibilesc, am scos mai mult din punga.
„Carpe diem, quam minimum credula postero” HORATIU
bebea
utilizator incepator
utilizator incepator
Mesaje: 16
Membru din: Sâm Aug 03, 2013 8:39 am
Localitate: Pitesti

Re: Aqua v2

Mesaj de bebea »

slavyk scrie:Pe ăsta https://www.fasttech.com/p/1980900" onclick="window.open(this.href);return false; îl are cineva de pe forum...

S500 tap-tap
Il am eu. Este impecabil. Probabil si celelalte sunt, dar nu am de unde sa stiu.
cristian
veteran
veteran
Mesaje: 2374
Membru din: Sâm Iun 29, 2013 10:25 pm

Re: Aqua v2

Mesaj de cristian »

@Horatucu> Nu ma intelege gresit, nu vreau sa te conving de nimic. Nici ca-i bun nici ca-i ieftin. Singurul lucru pe care il afirm este strict legat de ceea ce am achizitionat eu. Am vazut si eu pe FT, in comentarii, pe diverse modele de atty probleme legate de lipsa unei piese sau neconformitatea acesteia. De exemplu, pe YT, un baiat a primit kitul complet, dar piesa de + pentru hibrid... nu avea filet. Deci nula.
Ce sa faci, se intampla... asta e riscul pe care EU mi-l asum cand comand produse de acest gen. Chiar daca costa 10 sau 40 USD. Prin comparatie un original e peste 100 euro....
Si totusi, de cand fac eu comenzi in China, nu numai pe FT, nu am avut niciodata probleme. Daca a fost ceva in neregula, mi-a fost trimisa piesa/produsul din nou, free charge, sau mi s-au returnat banii in cont. Asta cred ca s-a intamplat pana azi de vreo 2 ori, si nu pe FT. Culmea e ca in una dintre dati omul mi-a trimis si produsul si banii in cont. Am incecat sa-l conving ca nu e nevoie, dar singurul raspuns a fost ca ma roaga sa ii dau calificativ bun (eBay).

Deci e normal sa cumperi (si nu numai tu) ceea ce iti inspira incredere, si sa dai atatia bani cati crezi ca iti asigura confortul.
In concluzie, bafta la cumparare si sper sa fii si mai multumit decat mine de acest atty. :HL

Eu am avut o surpriza foarte placuta despre cum "da", si nu cred ca sunt chiar noob in vapat :HL

Numai bine! Si sa ne anunti cand vine cum e.
Avatar utilizator
HORATUCU
veteran
veteran
Mesaje: 958
Membru din: Dum Iun 30, 2013 3:38 pm
Localitate: CLUJ-NAPOCA

Re: Aqua v2

Mesaj de HORATUCU »

OK. Revin cand apare. A inceput numaratoarea inversa.
„Carpe diem, quam minimum credula postero” HORATIU
cristian
veteran
veteran
Mesaje: 2374
Membru din: Sâm Iun 29, 2013 10:25 pm

Re: Aqua v2

Mesaj de cristian »

Am promis ca vin cu ceva poze. O poza face cat 1000 de cuvinte.
In poza 3 se vede adaptorul de + pentru modul hibrid si un al doilea surub de obturare canal de aer (celalalt e montat pe baza, se poate vedea).
In restul se poate vedea setarea mea.

Imagine
Imagine
Imagine
Imagine
Imagine
Imagine
Imagine
Imagine
Imagine
Imagine
cristian
veteran
veteran
Mesaje: 2374
Membru din: Sâm Iun 29, 2013 10:25 pm

Re: Aqua v2

Mesaj de cristian »

Revin din doua motive:
1. Nu numai ca nu mi-am schimbat parerea despre aqua, ci imi place din ce in ce mai mult si ma felicit ca am fost atat de inspirat. Totodata imi pare rau ca nu m-am hotarat mai de mult sa il iau :)
2. Vreau sa multumesc aici tuturor celor care au citit si care mi-au transmis mesaje (sau "sa-l folosesti cu placere"), si sa-i asigur ca am incercat sa fiu cat se poate de obiectiv, fara sa exagerez cu nimic.

Acum am la schimb all day 3 atty: erlkonigin, kfl si aqua.
Toate imi plac, dar Aqua e altceva.

Sarbatori cu bine!
cristian
veteran
veteran
Mesaje: 2374
Membru din: Sâm Iun 29, 2013 10:25 pm

Next level

Mesaj de cristian »

Am trecut la nivelul 2. Adica dual coil, cate 9 spire (cel putin asa am numarat eu) de 0.3 pe Kuro de 3 mm. Rezistenta afisata:1.2 ohmi.
Rezistentele merg sincron, se inrosesc amandoua odata. Am urcat la 18 w, ca pe 14 w nu mai tine. Boost la 3.
Diferenta fata de single coil: ceva mai mult abur si th mai mare. Abur mai fierbinte, atty se incalzeste mai repede.
Sincer, diferenta nu merita chinul pentru o setare dual. Probabil ca subohm ar fi mai interesant, dar nu sunt pasionat.

Imagine
Imagine
Avatar utilizator
Drumetul
utilizator experimentat
utilizator experimentat
Mesaje: 215
Membru din: Mie Apr 02, 2014 6:36 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Aqua v2

Mesaj de Drumetul »

Si pentru ca te stiu un iubitor de Aqua n-am cum sa nu-ti semnalez asta. Scuze daca stiai, dar poate vor si altii.
http://www.footoon.com/#!aquaspecial/c1m4w" onclick="window.open(this.href);return false;
cristian
veteran
veteran
Mesaje: 2374
Membru din: Sâm Iun 29, 2013 10:25 pm

Re: Aqua v2

Mesaj de cristian »

De ce scuze? :) Din contra, multumiri.

L-am gasit si eu, deja este la vanzare, trebuie cautat.
Fair Play
utilizator incepator
utilizator incepator
Mesaje: 10
Membru din: Joi Iul 09, 2015 10:47 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Aqua v2

Mesaj de Fair Play »

Putin ajutor va rog.
Am achizitionat si eu Aqua v2 de curand si oricum as seta coil-ul, tot mi se pare TH-ul prea puternic. Ce sfaturi puteti sa-mi dati in privinta scaderii lui?
Din experienta am observat ca TH-ul mare se datoreaza in mare masura, foartei bune (sau excesive) alimentari cu lichid , astfel am ridicat coil-ul cat mai sus fata de baza cu rezultate slabe. Am incercat si cu silica de cateva ori, dar la al treilea puff da gust de ars, chiar daca am reglat la maxim alimentarea cu lichid nu am reusit decat sa inund canalul de aer.
Mentionez ca folosesc single coil la 1,5 Ω (nu sunt fan subohm) si pufai des, mouth to lung.
Multumesc anticipat.
george19755
utilizator incepator
utilizator incepator
Mesaje: 49
Membru din: Mar Mai 20, 2014 6:48 pm

Re: Aqua v2

Mesaj de george19755 »

Scade TH

Trimis de pe al meu GT-I9060I folosind Tapatalk
george19755
utilizator incepator
utilizator incepator
Mesaje: 49
Membru din: Mar Mai 20, 2014 6:48 pm

Re: Aqua v2

Mesaj de george19755 »

george19755 scrie:Scade TH din lichid


Trimis de pe al meu GT-I9060I folosind Tapatalk


Trimis de pe al meu GT-I9060I folosind Tapatalk
ahau.seli
utilizator incepator
utilizator incepator
Mesaje: 13
Membru din: Mie Mar 25, 2015 11:09 am

Re: Aqua v2

Mesaj de ahau.seli »

'Scade TH din lichid' - cum? Ca asta intreaba si el...

Poate prin scaderea dozei de nicotina sau prin cresterea proportiei de VG din lichid, asta daca il face singur...

Sent from my GT-I9300 using Tapatalk
george19755
utilizator incepator
utilizator incepator
Mesaje: 49
Membru din: Mar Mai 20, 2014 6:48 pm

Re: Aqua v2

Mesaj de george19755 »

Amestecând cu baza 0


Trimis de pe al meu GT-I9060I folosind Tapatalk
george19755
utilizator incepator
utilizator incepator
Mesaje: 49
Membru din: Mar Mai 20, 2014 6:48 pm

Re: Aqua v2

Mesaj de george19755 »

Sau ori ce foloseste dar 0 TH

Trimis de pe al meu GT-I9060I folosind Tapatalk
Scrie răspuns