Clone de Kayfun v4

Care nu se incadreaza in celelalte categorii
Scrie răspuns
Avatar utilizator
zeoos
utilizator junior
utilizator junior
Mesaje: 58
Membru din: Mar Apr 14, 2015 10:14 am

Re: Clone de Kayfun v4

Mesaj de zeoos »

Eu folosesc mult mai putin bumbac. Mi se pare ca pui cam mult.
Si incarcarea sigur o faci corect?
Cu mod-ul la 180 grade, inchizi juice flow deschizand piesa 3 de piesa 5. Apoi aduci modul in pozitie normala si scoti piesa 33.
Umplii pe lateral sa nu pui in horn, si dupa ce s.a umplut, faci operatiunea invers. Piesa 33 inchisa cu modul in pozitie normala, si eu just in case, rasucesc din nou modul la 180 grade si deschid juice flow.ul.
Ramane putin lichid intre piesa 3 si 5, il sterg si am terminat.

Slavyk: piesa 10 ce funcție are? Eu intre piesa 9 si 11 nu am nimic.
slavyk
veteran
veteran
Mesaje: 1592
Membru din: Mie Iul 03, 2013 11:42 am
Localitate: Sighetu Marmatiei
Contact:

Re: Clone de Kayfun v4

Mesaj de slavyk »

Este izolator între + și - . Fară 10 nu poate funcționa! Ai pune în scurt ferm acumulatorul. Probabil îți ramîne în piesa 8.
Avatar utilizator
zeoos
utilizator junior
utilizator junior
Mesaje: 58
Membru din: Mar Apr 14, 2015 10:14 am

Re: Clone de Kayfun v4

Mesaj de zeoos »

Ai dreptate, este izolatorul alb, il am. Din poza de la svoemesto aveam impresia ca este din metal si nu il gaseam nicaieri.
@Un_lud:
Sigur nu ai in cutie surubul nr 9?
Uite o poza cu el in realitate:
Imagine

Ti se misca cumva atomizorul cand sta pe mod? Are vreun joc?
Avatar utilizator
iter8tor
utilizator junior
utilizator junior
Mesaje: 158
Membru din: Vin Aug 09, 2013 6:43 am
Localitate: Bucuresti

Re: Clone de Kayfun v4

Mesaj de iter8tor »

Teoretic, K4 ar trebui sa functioneze si fara piesa nr. 9.
E adevarat, nu mai poti regla airflow-ul fara sa se desfaca toata baza in bucati, dar daca strangi bine piesa nr. 1, ar trebui sa functioneze cu controlul lichidului deschis la maxim.

Oricum, problema cu scurgerile nu e de la piesa asta. Din cate am vazut, K4 curge pentru ca:
- oringurile de la tank nu etanseaza bine (principala problema la clone)
- piesa nr. 33 perfect rotunda (ar trebui sa fie tesita pe 2 laturi pentru a nu se crea presiune la montarea piese nr. 38, dupa refill) - din cate am vazut in poze nu e cazul
- piesa nr. 38 cu filetele perfect rotunde sau cu oringul prea gros (la fel, se creaza presiune in tank la montare)
- oringul nr. 18 subdimensionat (si nu mentine presiunea in tank)

Piesa nr. 9 o gasesti pe gearbest la vreo 5 USD (de fapt toata partea de jos a bazei).
Un_lud
utilizator incepator
utilizator incepator
Mesaje: 7
Membru din: Sâm Iul 04, 2015 8:32 pm

Re: Clone de Kayfun v4

Mesaj de Un_lud »

Nu aveam unde sa il ratacesc, el a fost ansamblat, si eu l-am desfacut cu mare grija si am constatat din prima ca lipseste, in prima faza am luat de la ei un tayfun gt2 eram tare incatat de el din review-urile de pe net, dar a fost ultima bucata din magazin si curgea eroic pe la oring-ul de jos... acum asta, banuiesc ca asa e cand te incurci cu clone... sau poate asta imi e mie norocul, am sa pun o intrebare la ei pe site, dar slabe sanse, si daca nu ma insel, nu cred ca am nici pe ce sa infiletez piesa 9, nu am vazut sa aibe filet pe interior...
Un_lud
utilizator incepator
utilizator incepator
Mesaje: 7
Membru din: Sâm Iul 04, 2015 8:32 pm

Re: Clone de Kayfun v4

Mesaj de Un_lud »

Nu mai curge,am strans sanatos surubul de la nr 1 si deocamdata nu mai zamuie , si nu stiu cum am nimerit airflow-ul ca aproape imi da impresia ca sunt o locomotiva pe abur :)) , va multumesc frumos ca m-ati lamurit, am cautat prin tot ce am primit de la magazin, nu am nicaieri aceea piulita de la nr 9 si la cat e sigur trebuia sa ma "impiedic" in ea.
cristian
veteran
veteran
Mesaje: 2374
Membru din: Sâm Iun 29, 2013 10:25 pm

Re: Clone de Kayfun v4

Mesaj de cristian »

Zici ca l-ai luat de la tine din oras, din magazin. Chiar n-ai dat o fuga pana acolo sa vezi ce si cum? Doar ai dat bani pe el.
slavyk
veteran
veteran
Mesaje: 1592
Membru din: Mie Iul 03, 2013 11:42 am
Localitate: Sighetu Marmatiei
Contact:

Re: Clone de Kayfun v4

Mesaj de slavyk »

Nu reglajul air flow-ului (oricum, majoritatea renunță la șurubelul ăla) este problema în lipsa p9 ci faptul că nu funcționează mecanismul de închidere a lichidului.
Un_lud
utilizator incepator
utilizator incepator
Mesaje: 7
Membru din: Sâm Iul 04, 2015 8:32 pm

Re: Clone de Kayfun v4

Mesaj de Un_lud »

Cristian, e doar un magazin, doar se vinde, odata la nu stiu cata vreme mai trece pe aici directorul de vanzari asa mi-i s-a spus, care se pricepe la vaping, insa aici sunt doar doua domnisoare care vand atata tot, nu se pricep deloc la ce inseamna vaping, Slavik, imi functioneaza sistemul de inchidere al lichidului, il pot alimenta fara sa curga si vad ca momentan functioneaza, cat... nu stiu.
cristian
veteran
veteran
Mesaje: 2374
Membru din: Sâm Iun 29, 2013 10:25 pm

Re: Clone de Kayfun v4

Mesaj de cristian »

Am inteles... credeam ca e cineva care stie pe acolo.
Asta e.

Numai bine.
slavyk
veteran
veteran
Mesaje: 1592
Membru din: Mie Iul 03, 2013 11:42 am
Localitate: Sighetu Marmatiei
Contact:

Re: Clone de Kayfun v4

Mesaj de slavyk »

Un_Lud, ai PM.
c__b
utilizator experimentat
utilizator experimentat
Mesaje: 391
Membru din: Dum Aug 18, 2013 1:59 am
Localitate: Targu Mures

Re: Clone de Kayfun v4

Mesaj de c__b »

Nu știu cum de ți-a curs Taifunul, ca eu din cauza de Taifun GT2 am vândut mult-pretuita clona tobeco de K4.
Modul în care reda Taifunul aburul nu poate fi comparat cu nici un alt atomizor avut pana în prezent. E mult mai pufos, fin. Plus ca are reglaj de aer pe exterior: bag fructe, deschid la maxim, bag un burley, închid la 2-3 gauri.
slavyk
veteran
veteran
Mesaje: 1592
Membru din: Mie Iul 03, 2013 11:42 am
Localitate: Sighetu Marmatiei
Contact:

Re: Clone de Kayfun v4

Mesaj de slavyk »

sur1 Cui?!
Un_lud
utilizator incepator
utilizator incepator
Mesaje: 7
Membru din: Sâm Iul 04, 2015 8:32 pm

Re: Clone de Kayfun v4

Mesaj de Un_lud »

mie... a fost singurul din magazin, si a avut defect de fabrica, acela vroiam sa il cumpar si am ajuns la acest k4 clona, dar totusi cred ca in viitorul apropiat am sa ma indrept spre un gt2 original, ca foarte mult imi place ce vad din review-uri si pareri.... :) in fine e o vorba mare, "lenesul mai mult alearga, cel zgarcit mai mult plateste", oricum va multumesc tuturor pentru ajutor si ma bucur ca v-ati facut timp sa imi explicati si mie cate ceva.
Scrie răspuns