Clone de Kayfun v4

Care nu se incadreaza in celelalte categorii
Scrie răspuns
Avatar utilizator
Iceman
utilizator experimentat
utilizator experimentat
Mesaje: 271
Membru din: Sâm Iun 29, 2013 2:05 pm
Localitate: Constanta
Contact:

Clone de Kayfun v4

Mesaj de Iceman »

Pt a nu supara pe originali, pt ca am vazut egouri iritate, am zis sa fac un subiect nou pt clone !
Eu am clona facuta de Tobeco ! Cea mai ieftina care am gasit-o in tara, deci cea mai naspa ! :L)

Sincer din imagini, ma asteptam sa fie mai butucanos, mai mare, mai urat :lol:
Dar nu, e un simpatic, mai mic ca Taifunu GT si elegant... te face sa te simti un domn !
(Intre noi fie vorba, ordinarii, tot ordinari raman, oricat de domni ii fac accesoriile !)

Dupa aproape un plin, in comparatie cu taifunul clona care il folosesc de aprox 1 an,
aburul este intr-adevar mult mai pufos si am inceput sa sesizez arome subtile in lichid care erau
descrise de producatori sau alti colegi de forum, care nu le sesizam inainte !

Daca este mai bun sau nu ca alte clone sau originalul, nu stiu si nu ma intereseaza !
E mai bun decat ce am eu in materie de RTA !
Am platit de 5,6 ori mai putin decat originalul fara sa iau in calcul un eventual cost de transport al originalului !
Imi vine greu sa cred ca originalul este cel putin de doua ori mai bun decat aceasta clona... asa ca ma declar multumit !
Ca unii muncesc mai mult sau mai putin, ca merita mai mult sau mai putin... nu stiu !
Eu sunt un om care a cumparat un produs dintr-un magazin !
Toate cele bune ! sur2

Imagine

Imagine
Imagine
Avatar utilizator
AWE
utilizator experimentat
utilizator experimentat
Mesaje: 273
Membru din: Mar Dec 24, 2013 11:32 am
Localitate: TM

Re: Clone de Kayfun v4

Mesaj de AWE »

Foarte bine zis. Totusi nu inteleg de ce e nevoie de un thread nou, atata vreme cat cel vechi se numea Kayfun 4, nu se specifica daca e vorba de clone sau original.

Cred ca unii nu inteleg inca ideea asta cu vapingul, nu per ansamblu, oricum. Nici o scula de vapat nu e un status symbol, indiferent ce atomizor sau mod ai in mana nu e ca si cum cei care trec pe langa tine vor zice ''uite frate, ala are K4 original'', lol. Singura chestie are conteaza e cum te simti cand vapezi. Daca e ce trebuie, ai ajuns la punctul dorit. Restul e rahat si nu merita pomenit.

Eu am ajuns la concluzia ca la ora actuala, oricati bani bagi in scule de vaping, exista o limita de satisfactie pe care ti-o da vapatul in sine si la care e destul de usor de ajuns fara sa cheltui o avere pe atomizoare si mod-uri de fite. Sigur, sunt unii pe care-i vad pe FB (pe vaping auctions) care dau cate 2-3000 de dolari pe un mod Gepetto, sincer nu inteleg de ce. Nu ''da'' mai bine, nu te poti lauda la vecini si nu ai intrare gratuita la evenimente fitoase doar pentru ca ai cheltuit o suma exorbitanta pe ceva de care nu-i pasa nimanui. Ah da, exclusivitatea, aia era... Imi amintesc de vremurile cand fumam si nimeni nu isi punea problema cat fum scoti sau cat ai cheltuit pe pachetul de tigari. Era o chestie cumva naturala, fumam si atat. Mai mult, aveam timp sa ma concentrez pe orice altceva si era mai bine.
Avatar utilizator
Iceman
utilizator experimentat
utilizator experimentat
Mesaje: 271
Membru din: Sâm Iun 29, 2013 2:05 pm
Localitate: Constanta
Contact:

Re: Clone de Kayfun v4

Mesaj de Iceman »

Am uitat sa mentionez ca a mers din prima, exact ca originalul !
Eu cred ca Tobeco face si originalele, altfel nu imi explic !
Am inteles ca la clone trebuie sa iti bati capu sa faci setupul de cateva ori
altfel nu merge, cica doar daca e original merge din prima !
Concluzia logica e ca Tobeco face si originalele... :lol:

Neataaaa !
Imagine
slavyk
veteran
veteran
Mesaje: 1592
Membru din: Mie Iul 03, 2013 11:42 am
Localitate: Sighetu Marmatiei
Contact:

Re: Clone de Kayfun v4

Mesaj de slavyk »

AWE scrie:Foarte bine zis. Totusi nu inteleg de ce e nevoie de un thread nou, atata vreme cat cel vechi se numea Kayfun 4, nu se specifica daca e vorba de clone sau original.
Noa, de ce... Se poluează topicul cu clone murdare, din "inox impur", etc.
Avatar utilizator
danmcsd
utilizator junior
utilizator junior
Mesaje: 101
Membru din: Dum Iun 30, 2013 5:37 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Clone de Kayfun v4

Mesaj de danmcsd »

Ideea in sine este cat se poate de simpla. Daca se hotareste cineva sa-si cumpere un produs, ar trebui sa aiba posibilitatea sa citeasca parerea celor care detin un original, dar si pe cea a celor ce detin o clona. Dar nu ambele la un loc.
Sunt convins ca exista pro si contra la ambele categori, dar nu cred, si nu voi crede niciodata ca o clona va egala originalul. Este ca si cu celebrele genti de dama, unde un original costa 2000 € si o copie 100 lei. Cu siguranta poti pune aceasi cantitate de produse in ea, o poti purta ca si pe una originala
si totusi nu va fii niciodata un original. Stiti ca eu nu ma prea amestec, dar polemicile astea cu "clona mai buna..." sau "clona da la fel ca...." nu-si prea au rostul. Fiecare dintre noi are dreptul sa-si aleaga produsul pe care doreste sa-l achizitioneze! Prea s-a inceput impartirea pe tabere. Cei care-si cumpara un original sunt aratati de ceilalti cu degetul....."al dracu a dat 750 de lei pe un original, dar lasa ca si clona mea este lafel de buna si m-a costat doar un sfert din pretul dat de prostu` ala". Eu regret ca pe acest forum nu se vorbeste mai deloc de originale. Sunt sigur ca exista cativa dintre noi care au posibilitati sa-si cumpere originale. Oare de ce nu fac mici recenzii aici pe forum? Daca te intereseaza o "scula" tot pe forumurile de afara trebuie sa umbli sa aflii detalii, desi sunt sigur ca acea scula este detinuta deja de unul sau altul de pe forumul nostru. Oare asa ar trebui sa fie? Cand o inceta pizma si ura in tara asta? Cand om auzi pe cineva spunand "uite ma...x si-a luat scula aia si a spus ca-i mai buna decat orice a avut el pana acum, hai sa-mi iau si eu o clona sa vad daca-i mai buna decat orice clona avuta de mine pana acum"?
Cat despre materialele folosite este clar ca atata timp cat folosim clone facute la gramada (sau kilogram) nu vom stii niciodata ce inhalam cu adevarat in afara lichidului. Ce ma uimeste cu adevarat este ca atata timp cat fumam analoage, nu conta ca eu fumez tigari ieftine de peste Prut (ca atat imi permiteam), iar tu sau altul fuma Pall Mal sau Rothmans...cu totii eram doar fumatori! Ce o fii altfel la vapat?

Cam atat am avut de spus si-mi cer scuze de offtopic!

Va salut cu stima,
Dan
Cel ce se transforma în vierme nu se poate plânge dupa aceea ca e calcat în picioare.
Avatar utilizator
AWE
utilizator experimentat
utilizator experimentat
Mesaje: 273
Membru din: Mar Dec 24, 2013 11:32 am
Localitate: TM

Re: Clone de Kayfun v4

Mesaj de AWE »

danmcsd scrie:Dar nu ambele la un loc.
Lol, cred ca tocmai dimpotriva, o opinie mai buna poate veni de la cineva care detine ambele produse, pentru ca le poate compara.

Problema reala a celor 2 tabere (fan clone - anti-clone) e ca se generalizeaza la modul ''toate originalele sunt beton, toate clonele sunt de rahat'' ceea ce nu e nici pe departe adevarat. E drept ca mult mai multe clone sunt cu probleme, fata de produsul original dar exista o mica parte care sunt chiar impecabile.
Nici comparatia cu produse fashion nu prea merge, alea nu doar pentru calitate sunt atat de scumpe, pretul trebuie sa fie prohibitiv ca sa mentina interesul celor cu bani in a le achizitiona. Aici vorbim de produse fabricate in serie mare care nu constituie un simbol social, deci motivul principal pentru care oamenii arunca mii de euro pe o geanta Vuitton nu exista in cazul sculelor de vapat.

Eu personal nu sunt adeptul clonelor in general dar daca nu ar exista si clone, numarul vaperilor ar fi mai mic, cu mult, iar aia chiar nu ar fi de dorit. E de preferat sa vezi pe cineva care vapeaza dintr-o clona, decat sa-l vezi aprinzandu-si o tigara, nu?
Amonastro
utilizator junior
utilizator junior
Mesaje: 153
Membru din: Sâm Oct 05, 2013 9:19 pm

Re: Clone de Kayfun v4

Mesaj de Amonastro »

AWE scrie:Eu personal nu sunt adeptul clonelor in general dar daca nu ar exista si clone, numarul vaperilor ar fi mai mic, cu mult, iar aia chiar nu ar fi de dorit. E de preferat sa vezi pe cineva care vapeaza dintr-o clona, decat sa-l vezi aprinzandu-si o tigara, nu?
Deocamdata e o problema aflata in studiu. Mai multe universitati de prestigiu au afirmat clar si raspicat ca diferenta dintre mai multe substante cancerigene (tigara normala) si mai putine substante cancerigene (cel putin una in cazul ET) este NULĂ din puncte de vedere medical. Sunt abia 6 sau 7 ani de cand acest produs a ajuns sa fie disponibil pentru marele public. Se mai stie un lucru... Dependenta creata de tigarile electronice o depaseste pe cea creata de analoage. Oricat de rau ne-ar pica aceasta afirmatie, trebuie sa o recunoastem deschis. O caut in fiecare dimineata si vapez cu mult inainte sa-mi termin de pregatit cafeaua.
Ca si concluzie, ca sa nu fiu off-topic, cu cat un atomizor consuma mai mult, cu atat adictia de nicotina va fi mai mare (chiar si sub 0,6 mg) iar substantele periculoase inhalate vor fi mai bine reprezentate cantitativ. Kayfun-ul 4, clonă sau original, face parte din categoria atomizoarelor cu un consum ridicat de lichid.

P.S. Astept de la un prieten niste studii in format PDF, publicate in reviste de specialitate cu circuit inchis de catre laboratoarele universitatilor de prestigiu ale lumii, cu referire directa la aceasta problema. Stiu pe cineva care are acces prin abonament platit la astfel de materiale, dar eu nu-mi permit sa-l vizitez ca sa i le cer pentru ca este foarte bolnav (o forma atipica de Parkinson). Am insa un intermediar care-l viziteaza aproape saptamanal. De la aceasta persoana am aflat ca producatorii bazelor Atmos folosesc niste asa-zisi "detergenti chimici" pentru ca lichidul sa nu se caramelizeze inestetic pe rezistenta si sa nu schimbe gustul lichidului dupa mai multe saptamani de utilizare intensiva (fapt real, testat de mine - nu am schimbat rezistenta pe Mark aproape 3 luni, si credeam ca totul se datoreaza "bazei curate"). În vreo 4 sau 5 luni mi-am facut gatul praf. Acum aproape ca nu mai tolerez PG-ul nici in amestecuri.
Nu stiu cat va dura, dar pana la urma sper sa capat aceste studii. Este vorba de abonamente cu circuit inchis care nu se publica online (studii universitare de laborator, studii/colaborari intre laboratoare universitare, comunicate stiintifice intre universitati, etc). Sper ca intr-un final sa le pot prelua si eu... Nu promit nimic... Cum prind ceva, promit sa le urc pe net si sa va furnizez tuturor link-urile pentru download.
Eventual, ma veti putea contacta si prin mesagerie privata ca sa-mi dati o adresa de e-mail unde sa vi le pot trimite.
Un lucru va pot spune cu certitudine... Vestile nu sunt deloc bune!
Acum puteti sa ma criticati cu spor!
Pe locuri, fiti gata, START! :L)
Avatar utilizator
AWE
utilizator experimentat
utilizator experimentat
Mesaje: 273
Membru din: Mar Dec 24, 2013 11:32 am
Localitate: TM

Re: Clone de Kayfun v4

Mesaj de AWE »

Nici nu stiu cu ce sa incep.

Ok, sa vedem:

1. In afara de sintagma ''mai multe universitati de prestigiu'' - afirmatie care nu are nicio valoare fara trimitere la un studiu sau macar articol concret si purtand numele unor cercetatori reali si verificabili - cum poti sa afirmi ca nu e nicio diferenta daca bagi in tine 1 sau 100 de substante cancerigene sau macar cu potential cancerigen? C'mon, afirmatia asta e complet irationala.
2. Dependenta nu e neaparat mai mare in cazul vapingului dar exista ceva aici: de fumat nu puteai fuma oriunde si te mai abtineai pana sa aprinzi tigara, pe cand dintr-un PV poti sa tragi de cate ori ai chef, chiar si doar un fum (chestie care la tigari nu era rentabila, nu arunci tigara dupa un fum sau doua, chiar si numai pentru ca nu sunt deloc ieftine).
3. Nu cred ca ai vrut sa zici ''adictie'' ci probabil absorbtie de nicotina, desigur ca e mai mare cu cat cantitatea de vapori e mai mare dar totusi nu nicotina e elementul cancerigen nici in tigarile clasice, ci substantele rezultate in urma combustiei tutunului, foarte multe la numar si o gramada din ele avand potential cancerigen dovedit.
Nu cred ca glicerina sau propilen-glicolul prezinta aici o problema ci compusii din arome, mult mai multi decat s-ar zice la prima vedere. Practic in e-lichide nu avem 3 componente cum gresit considera multa lume (adica PG, VG si aroma) ci PG, VG si o gramada de substante chimice din componenta aromei. Inca nu am vazut descrise aceste ingrediente pe nicio sticla de aroma sau e-lichid. Ba mai mult, producatorii specifica doar ''aroma alimentara'' ceea ce ar trebui sa fie de natura sa abata orice indoiala asupra lichidelor, dar faptul ca ceva e considerat ok pentru a fi inclus in alimente nu are nicio legatura cu efectele acelorasi substante in momentul in care sunt inhalate. Da, K4 consuma foarte mult lichid comparat cu versiunile anterioare, asta ca aviz celor care tin cont de aspectul asta. Eu am sarit de la 6ml/zi cu Kay Lite+ la vreo 10 cu K4, enorma diferenta.
4. Personal sunt 100% pro reglementare in cazul e-lichidelor si nu pentru a da prilej cuiva sa mai bage niste accize & shit, ci pentru ca cei ce le consuma (adica noi) sa stie exact ce baga in plamani si sa poata decide in mod informat daca vor sa faca asta sau nu.
Sunt de asemenea curios de studiul pe care urmeaza sa il publice Dr. Farsalinos in privinta vapingului si efectelor pe care le produce.
cristian
veteran
veteran
Mesaje: 2374
Membru din: Sâm Iun 29, 2013 10:25 pm

Re: Clone de Kayfun v4

Mesaj de cristian »

Awe, un coleg de forum mi-a spus la un moment dat ca el nu poate vapa din Vamo, precum subsemnatul, deoarece acel gear pe care il poarta peste tot il considera un accesoriu. La fel ca un ceas de marca, telefon scump etc. Mi-a placut replica si l-am inteles foarte bine, mai ales ca nu face parte dintre cei care arata cu degetul la altii.
Am prieteni cu bani, masini de firma si se comporta perfect normal. Cunosc si oameni care se vor reprezentati prin obiectele pe care le etaleaza. Pana la urma e dreptul fiecaruia sa aleaga ceea ce face cu banii lui si mai mult, ceea ce doreste cu adevarat. Sunt convins ca unii dintre noi au dat sume grele pe originale ca sa intre in "club" si apoi sa arate cu degetul la cei pe care i-au lasat in urma. Probabil ca pentru unii... chiar a fost greu sa dea atatia bani.

Pentru ca daca ne intoarcem putin la primul paragraf, pentru mine (de ex) un combo de 1500 lei nu este un accesoriu, ci o scula de vapat in care pot avea incredere ca nu curge, nu se defecteaza, nu te lasa cand ti-e lumea mai draga. Din acest motiv discutia clone/original mi se pare nelalocul ei. Macar din prisma bunei intelegeri fata de cei dintre noi care nu-si permit sa cumpere scule de 200 - 300 euro.

Nu mai zic, ca nu cred, de fapt sunt convins ca oricate originale detine cineva n-are si cateva clone prin sertar. O fi unul, adica exceptia care intareste regula, dar in rest... ma uit ce scot oamenii pe bazar, si ma uit mai ales dupa originale. Oameni care fac morala "clonei" vand clone. Poate or fi ale unor prieteni, cine stie....

Pe de alta parte am clone impecabile, indiferent daca cineva e circumspect sau nu, asta e faptul. Am si clone proaste, asta e al doilea fapt.
Mai am obiceiul sa discut face to face sau la telefon cu cei de pe forum apropiati mie. Si mi-au confirmat, dupa caz, ca o clona pe care eu o vad buna, e foarte buna. Dau exemplu aici numai Taifun GT, clona. Si Sat22. Comparate cu originalul - nu de catre mine, eu m-am oprit la clone.

Ce am original, e original, deci nu merita discutat aici.

Revenind la V4, am avut intentia sa il iau cand a aparut si am preferat sa mai astept sa vad pareri. L-am testat, l-am vazut, m-am jucat cu el, si am hotarat ca nu am nevoie de el. Mi-ajunge KFL si Taifun. Din acest motiv nu l-am cumparat (originalul) si nu voi lua nici clona.

Bineinteles, asta nu inseamna ca nu este si ramane un atty de top, pentru cine il prefera.
Si bineinteles, cei care nu il prefera nu insemana ca sunt niste fraieri cocliti, cum se va scrie in curand pe aici.

O zi excelenta si fara contre!
Avatar utilizator
AWE
utilizator experimentat
utilizator experimentat
Mesaje: 273
Membru din: Mar Dec 24, 2013 11:32 am
Localitate: TM

Re: Clone de Kayfun v4

Mesaj de AWE »

Inteleg partea cu accesoriul, de fapt e acelasi efect psihologic ca si la a detine orice alt obiect scump gen ceas de calitate sau ochelari de firma etc.

M-am tot gandit, eu am fost destul de inversunat impotriva clonelor, dar asta intr-o perioada in care trebuia sa dai cu tunul sa prinzi una cat de cat ok. Acum vad ca apar tot mai multe bune si calitatea a crescut indiscutabil. In schimb pot sa spun ca niciodata nu am aratat cu degetul spre cineva care vapa din e-go sau vreun clearo de 10 lei, mi se pare aiurea sa faci asta.

Problema de fapt nu e ca originalele costa mult, intr-un an de fumat cheltui mult peste orice combo mod-atomizor originale de pe piata (la un pachet pe zi ar fi 1335 de euro pe an, eu fumam 1.5-2 pachete). Adevarata problema e ca oamenii nu sunt multumiti niciodata, la fel si eu, e tentatia de a incerca ceva nou sau care pare interesant si declanseaza impulsul de a-l cumpara. In felul asta poti sa cheltui o mica avere fara nicio problema, in foarte scurt timp.

Cat despre K4 (clona sau nu) e un atomizor corect, face exact ce trebuie dar nu e the new Kayfun Lite killer. E mai curand ceva care ori iti place, ori il urasti (ori nu iti pasa si atunci nu il cumperi deloc). Intr-un fel le pot compara pe astea doua cu niste brichete: Lite e un fel de Zippo, trainic, simplu si pur si simplu functioneaza, iar K4 ar fi un fel de Colibri, complicat, cu 3 flacari in forma de jeturi convergente etc. Care e mai bun?
Avatar utilizator
Iceman
utilizator experimentat
utilizator experimentat
Mesaje: 271
Membru din: Sâm Iun 29, 2013 2:05 pm
Localitate: Constanta
Contact:

Re: Clone de Kayfun v4

Mesaj de Iceman »

Wow... lichidul meu de fructe de padure, chiar are gust de fructe de padure pe K4 :L)
AWE scrie: 1. In afara de sintagma ''mai multe universitati de prestigiu'' - afirmatie care nu are nicio valoare fara trimitere la un studiu sau macar articol concret si purtand numele unor cercetatori reali si verificabili - cum poti sa afirmi ca nu e nicio diferenta daca bagi in tine 1 sau 100 de substante cancerigene sau macar cu potential cancerigen? C'mon, afirmatia asta e complet irationala.
Si eu cred acelas lucru..
Daca nu ar conta, apoi ar fi cazul sa nu mai conteze pt nimeni ca oricum bagam ceva substante din mancare si bauturi.
Ori alea ori alte cateva din vapat... medical e tot aia nu ? Ce ne mai batem capul cu cat de safe e vapatul ?
Imagine
cristian
veteran
veteran
Mesaje: 2374
Membru din: Sâm Iun 29, 2013 10:25 pm

Re: Clone de Kayfun v4

Mesaj de cristian »

Nu e chiar asa... E ca si cum ai zice ca ce rost are sa ma spal pe maini ca tot ma murdaresc iar.
Daca tot mancam otrava, trebuie sa si inhalam otrava? Nu a zis nimeni sa nu vapam, ca doar ne place, de aia stam de vorba, dar probabil ca ar trebui sa avem mai multe informatii - care sigur exista pe undeva.
Probabil ca se pot gasi alternative la chimicalele din arome. Dar asta e o problema care nu se rezolva pe un forum.

PS Revenind la K4, m-am razgandit. O sa imi iau si daca nu imi place il pun la sertar. M-a convins Iceman, e prea entuziasmat, deci facem o comanda :) De tobbecco.

Numai bine.
ionesh
utilizator incepator
utilizator incepator
Mesaje: 34
Membru din: Mar Dec 09, 2014 6:38 pm

Re: Clone de Kayfun v4

Mesaj de ionesh »

Iceman scrie:Wow... lichidul meu de fructe de padure, chiar are gust de fructe de padure pe K4 :L)
AWE scrie: 1. In afara de sintagma ''mai multe universitati de prestigiu'' - afirmatie care nu are nicio valoare fara trimitere la un studiu sau macar articol concret si purtand numele unor cercetatori reali si verificabili - cum poti sa afirmi ca nu e nicio diferenta daca bagi in tine 1 sau 100 de substante cancerigene sau macar cu potential cancerigen? C'mon, afirmatia asta e complet irationala.
Si eu cred acelas lucru..
Daca nu ar conta, apoi ar fi cazul sa nu mai conteze pt nimeni ca oricum bagam ceva substante din mancare si bauturi.
Ori alea ori alte cateva din vapat... medical e tot aia nu ? Ce ne mai batem capul cu cat de safe e vapatul ?
Pentru noi e stiut ca e mult mai safe sa vapezi decat fumatu. Cercetarile si rezultatele lor sunt necesare ca "arme" contra politicienilor, big tobaco si big farma. Si in perioada urmatoare o sa avem nevoie de astfel de argumente.

Ca nota anexa, am vazut ca in Italia, si nu stiu cat de adevarat este, statu taxeaza deja cu 3.3 euro pe 10ml de lichid. Momentan DIY scapa dar pana cand...
cristian
veteran
veteran
Mesaje: 2374
Membru din: Sâm Iun 29, 2013 10:25 pm

Re: Clone de Kayfun v4

Mesaj de cristian »

@AWE> esti de belea, m-ai facut sa rad :)

@ionesh> 3.3 taxa peste pret, sau cu totul?
Avatar utilizator
Iceman
utilizator experimentat
utilizator experimentat
Mesaje: 271
Membru din: Sâm Iun 29, 2013 2:05 pm
Localitate: Constanta
Contact:

Re: Clone de Kayfun v4

Mesaj de Iceman »

Pai tocmai aia spuneam si eu, ca nu mi se pare ok afirmatia
ca fie 5-6 fie 5-6 mii e tot aia medical sau orice fel vorbind...

Cat despre K4, e decizia ta ! Mie imi place, poate altora nu le place !
Aromam si aburii sunt pe placul meu dar, nu imi place tocmai cum se alimenteaza
prin acest nou sistem fata de al meu 3.1 (comparatie intre clone da ?)...
De TH eu chiar nu va pot spune nimic pt ca vapez fara nicotina !
Merg pe mod mecanic si treaba variaza de cand e bateria plina pana se goleste...
SVD-ul nu merge la 1 ohm... totul e relativ, posibil sa iti placa mai mult ! :)
De aceea mor cand vad atatea discutii gen "eu am dreptate, ba eu, ba eu..."
Fiecare simte in felul sau si nici chiar fiecare in parte nu e in masura sa zica diferenta
decat cum am mai spus, acelas setup facut de aceeasi persoana si la clona si la original,
acelasi lichid, acelasi mod setat identic, pus fularul la ochi dat sa vapeze cand din unu
cand din altul si notat in dreprul fiecarui puf ce a primit si ce crede ca e...

Ce o iesi la treaba asta, nu stiu si nici nu am un pronostic, zic doar ca altfel vorbeste aiurea, oricine ar vorbii... punct !

Asa ca sa fie clonele aicishea sa nu se supere nimenea !

Pam pam ! O seara buna ! :)
Imagine
Scrie răspuns