Clone de Kayfun v4

Care nu se incadreaza in celelalte categorii
Scrie răspuns
Avatar utilizator
bunescul
utilizator junior
utilizator junior
Mesaje: 175
Membru din: Lun Sep 01, 2014 1:22 pm
Localitate: Pe deal la Teleormănel

Re: Clone de Kayfun v4

Mesaj de bunescul »

Eram hotarat sa imi iau un k4, dar dupa ce am vazut ca toti se plang de consum m-am hotarat sa imi iau un kayfun lite plus.
Care este diferenta intre lite plus si lite plus v2 in afara de reglajul de aer. Unul are reglaj lateral celelalt reglaj sub baza.
https://www.fasttech.com/products/1992602" onclick="window.open(this.href);return false;

https://www.fasttech.com/products/3028/10006473/1989603" onclick="window.open(this.href);return false;
Eu am comandat lite plus
Inca mai pot sa anulez comanda
Multumesc anticipat.
Vapez cu 25 watti frumosi
Avatar utilizator
mariandex
utilizator experimentat
utilizator experimentat
Mesaje: 237
Membru din: Dum Iun 30, 2013 10:34 am
Localitate: Bucuresti

Re: Clone de Kayfun v4

Mesaj de mariandex »

Salut , daca te mai poti razgandi ia-ti varianta asta de kayfun : https://www.fasttech.com/products/0/100 ... atomizer-4" onclick="window.open(this.href);return false; , deoarece e copie 1:1 si e mult mai teapan decat ce ai comandat tu , la varianta ta de kayfun tancul de sticla se sprijina doar pe cele doua oringuri si ai sanse foarte mari sa-ti umpli buzunarele cu lichid . La cel pe care ti l-am aratat totul este pe filet deci mult mai sigur si durabil , eu varianta asta o am si sunt foarte multumit de ea , nu curge , nu bolboroseste deci intr-un cuvant isi merita banii .

HAPPY VAPING !
Imagine
Teorie este atunci cand stii totul, dar nu merge nimic.
Practica este cand toate merg, dar nu stii de ce.
Eu imbin teoria cu practica : nu merge nimic si nu stiu de ce . :D
Avatar utilizator
mariandex
utilizator experimentat
utilizator experimentat
Mesaje: 237
Membru din: Dum Iun 30, 2013 10:34 am
Localitate: Bucuresti

Re: Clone de Kayfun v4

Mesaj de mariandex »

sorry double post .
Imagine
Teorie este atunci cand stii totul, dar nu merge nimic.
Practica este cand toate merg, dar nu stii de ce.
Eu imbin teoria cu practica : nu merge nimic si nu stiu de ce . :D
Avatar utilizator
bunescul
utilizator junior
utilizator junior
Mesaje: 175
Membru din: Lun Sep 01, 2014 1:22 pm
Localitate: Pe deal la Teleormănel

Re: Clone de Kayfun v4

Mesaj de bunescul »

mariandex scrie:Salut , daca te mai poti razgandi ia-ti varianta asta de kayfun : https://www.fasttech.com/products/0/100 ... atomizer-4" onclick="window.open(this.href);return false; , deoarece e copie 1:1 si e mult mai teapan decat ce ai comandat tu , la varianta ta de kayfun tancul de sticla se sprijina doar pe cele doua oringuri si ai sanse foarte mari sa-ti umpli buzunarele cu lichid . La cel pe care ti l-am aratat totul este pe filet deci mult mai sigur si durabil , eu varianta asta o am si sunt foarte multumit de ea , nu curge , nu bolboroseste deci intr-un cuvant isi merita banii .

HAPPY VAPING !
Multumesc pentru raspunsul prompt, dar diferenta de pret este cam maricica! cu 85% mai mare.
Intradevar riscul este destul de mare sa te trezesti cu lichidul in buzunar.
Nu prea tin modul in buzunar. 99% din timp il tin pe birou.
Ignorand aceasta problema sunt ceva diferente de gust, TH, material sau altceva ?
Stima !
Vapez cu 25 watti frumosi
Avatar utilizator
Sanitarium
utilizator experimentat
utilizator experimentat
Mesaje: 269
Membru din: Joi Sep 19, 2013 11:21 pm

Re: Clone de Kayfun v4

Mesaj de Sanitarium »

daca vrei un kayfun care sa functioneze, ia-l pe cel indicat de marian. daca vrei unul care sa nu se alimenteze, sau sa se inunde, ia pe oricare din cele doua alese de tine.
Avatar utilizator
bunescul
utilizator junior
utilizator junior
Mesaje: 175
Membru din: Lun Sep 01, 2014 1:22 pm
Localitate: Pe deal la Teleormănel

Re: Clone de Kayfun v4

Mesaj de bunescul »

Sanitarium scrie:daca vrei un kayfun care sa functioneze, ia-l pe cel indicat de marian. daca vrei unul care sa nu se alimenteze, sau sa se inunde, ia pe oricare din cele doua alese de tine.
Ai dreptate. O sa il iau pe cel recomandat de @mariandex.
Daca doi oameni iti spun ca esti beat, mergi si te culci.
Multumesc !
Vapez cu 25 watti frumosi
Avatar utilizator
gonzales89
utilizator experimentat
utilizator experimentat
Mesaje: 341
Membru din: Joi Iul 25, 2013 9:23 pm
Localitate: Pitesti

Re: Clone de Kayfun v4

Mesaj de gonzales89 »

bunescul scrie:Eram hotarat sa imi iau un k4, dar dupa ce am vazut ca toti se plang de consum m-am hotarat sa imi iau un kayfun lite plus.
Corect, dar daca mai gasesti, chiar si second hand, ia un Russian 91% by UCT/Kebo! Cu minime investitii in plus o sa ai cel mai bun Kayfun :lol:
Sau, pur si simplu, ia un Aqua v2 OTM(!?) sau 1:1 de pe FT - amandoua sunt ... aproape originale(sau chiar originale) :OJ Este superb, usor de setat si ai in plus si un RDA bun.

Cheers,
gonzales89
Imagine
Avatar utilizator
bunescul
utilizator junior
utilizator junior
Mesaje: 175
Membru din: Lun Sep 01, 2014 1:22 pm
Localitate: Pe deal la Teleormănel

Re: Clone de Kayfun v4

Mesaj de bunescul »

Arată bine Aqua, dar nu prea ma încânta dual coil. Si la Magma merg deocamdată pe single coil. Asta a fost primul lucru care m-a atras la Kayfun.
Mulțumesc oricum pentru sugestie.

Send from my XIAOMI
Vapez cu 25 watti frumosi
Avatar utilizator
mariandex
utilizator experimentat
utilizator experimentat
Mesaje: 237
Membru din: Dum Iun 30, 2013 10:34 am
Localitate: Bucuresti

Re: Clone de Kayfun v4

Mesaj de mariandex »

Salut , au raspuns deja cativa dintre colegi mai repede , eu tocmai ce mi-am setat kayfunul dupa ce ti-am raspuns , avea cam 2 sapt. de cand nu l-am mai setat cu vata si rezistenta avea cam doua luni :D , in final am obtinut o frumoasa rezistenta cu sarma kantak A1 de 0,25mm pe un burghiu de 2,5mm si cu o valoare de 1,7 ohmi si pus pe un agregat marca evic cu soft 1.4 in varsta de 2 ani , e de vis pentru mine la 10W chinezesti :D , aaa ... si cu un lichid de 6mg/ml . De obicei cand vrei sa comanzi de pe fasttech uita-te si la rating -ul produsului ( cel cu stelute , si in paranteza iti arata ratting-ul cat si parerile celor care l-au comandat ) apoi faci diferenta intre produse daca se merita sau nu sa cumperi . Oricum si banii sunt un factor foarte important la noi dar parca mai repede dau 26 de dolari si sa am un produs care nu face diferenta de original decat doar numele si site-ul de unde il cumpar , vs un produs de 15 dolari care poate sa fie un produs care are probleme . Oricum la produsele care le-ai ales singura parte proasta pe care o vad ochiometric e ansamblul tancului sprijinit si intepenit pe 3 oringuri ( doua la tancul de sticla si unul la hornul de aer in rest nimic ) , si cum ai zis ca il tii doar pe birou o simpla miscare a biroului involuntara il poate tranti si cum tancul e pirex sau sticla ordinara se poate sparge foarte usor sau desface imediat avand ca rezultat pierderea lichidului si asta in scurt timp poate deveni foarte frustrant .

PS : Ma bucur ca ai ales produsul care ti l-am recomandat , si oricum diferenta cea mai mare intre ce ti-am recomandat si cele alese prima oara de tine nu e decat de 12 dolari adica aprox. 40 de lei fata de acelasi produs recomandat de mine si luat de la noi unde cel mai mic pret e de aprox. 220 de lei unde diferenta e ca iti mai iei inca unu de pe fasttech si vreo doua mustiuce :D .

HAPPY VAPING !
Imagine
Teorie este atunci cand stii totul, dar nu merge nimic.
Practica este cand toate merg, dar nu stii de ce.
Eu imbin teoria cu practica : nu merge nimic si nu stiu de ce . :D
Avatar utilizator
gonzales89
utilizator experimentat
utilizator experimentat
Mesaje: 341
Membru din: Joi Iul 25, 2013 9:23 pm
Localitate: Pitesti

Re: Clone de Kayfun v4

Mesaj de gonzales89 »

bunescul scrie:Arată bine Aqua, dar nu prea ma încânta dual coil.
Scuze pentru ot,
Eu il folosesc single coil si nu are nici o problema. Este un atomizor foarte versatil - in kit vin suruburi cu care poti obtura o gaura de aer, sau chiar amandoua daca-l vrei la picatura 8-) Calitatea este de ... 150$. Nu uita sa tii cont ca recomandarea vine de fapt de la un ... Kayfun-ist inrait :lol:

Cheers,
gonzales89
Imagine
Avatar utilizator
bunescul
utilizator junior
utilizator junior
Mesaje: 175
Membru din: Lun Sep 01, 2014 1:22 pm
Localitate: Pe deal la Teleormănel

Re: Clone de Kayfun v4

Mesaj de bunescul »

gonzales89 scrie:
Scuze pentru ot,
Eu il folosesc single coil si nu are nici o problema. Este un atomizor foarte versatil - in kit vin suruburi cu care poti obtura o gaura de aer, sau chiar amandoua daca-l vrei la picatura 8-) Calitatea este de ... 150$. Nu uita sa tii cont ca recomandarea vine de fapt de la un ... Kayfun-ist inrait :lol:

Cheers,
gonzales89
Scuze, m-am uitat rapid peste el si nu am vazut ca se poate seta si single coil.
Maybe next time.
Parca vad ca nici nu imi ajunge kayfun-ul si ma bag la alta comanda.
Traiasca SlowTech :fft
Daca nu existau clonele nu cred ca imi mai schimbam eu asa des device-urile.
Deja m-am plictisit de Hana, Istick-ul nu merge sub ohm asa ca in o luna iar bag comanda la FT.
Vapez cu 25 watti frumosi
slavyk
veteran
veteran
Mesaje: 1592
Membru din: Mie Iul 03, 2013 11:42 am
Localitate: Sighetu Marmatiei
Contact:

Re: Clone de Kayfun v4

Mesaj de slavyk »

Gonzales, trebuie să-ți dau dreptate! :ggt K4 este un mare fîs! Indiferent dacă e clonă sau original. Îl compar ca funcționalitate și performanțe cu clona KFL ("tunată") din dotare. Poate cu ceva aromă în plus iese în față dar este nejustificat de complicat, mare, greu și scump.
Avatar utilizator
HORATUCU
veteran
veteran
Mesaje: 958
Membru din: Dum Iun 30, 2013 3:38 pm
Localitate: CLUJ-NAPOCA

Re: Clone de Kayfun v4

Mesaj de HORATUCU »

Pentru cei la care le place look-ul lui K4 si nu vor sa renunte la folosire lui, pentru cei care au problema cu variatiile rezistentei in sarcina din cauza arcului, pentru cei cu DNA40, exista o solutie.
Am pus deoparte toata baza lui K4. Eu folosesc baza de la Kayfun Lite Plus V2 sau de la Russian. Am redus camera de vaporizare de la kitul de PMMA: https://www.fasttech.com/p/1570900" onclick="window.open(this.href);return false; la inaltimea de 15.4 mm. L-am luat pe smirghel. Cei care au prieteni cu strung au varianta de a o reduce pe cea metalica( probabil ca aici ne va ajuta RaduRek pe viitor).
Incarcare se poate face in 2 moduri:
1- Pe la top cap, cu gaura de aer astupata cu degetul, sau daca vreti suplimentar si cu hornul astupat cu ceva. Cu gaura de aer astupata mie nu mi s-a inundat absolut deloc.
2- Pe la gaura de alimentare clasica din baza, caz in care trebuie sa o luati incet, pana se prelinge lichidul prin gaurelele camerei originale
De mers, merge minunat, putin s-a redus pufosenia aburului, a crescut usor aroma. Despre consum inca nu ma pronunt, este cam la fel de mare, nu scade spectaculos. Peste cateva zile de teste revin cu acest aspect.

Imagine

Imagine
„Carpe diem, quam minimum credula postero” HORATIU
Avatar utilizator
gonzales89
utilizator experimentat
utilizator experimentat
Mesaje: 341
Membru din: Joi Iul 25, 2013 9:23 pm
Localitate: Pitesti

Re: Clone de Kayfun v4

Mesaj de gonzales89 »

slavyk scrie:Gonzales, trebuie să-ți dau dreptate! :ggt K4 este un mare fîs! Indiferent dacă e clonă sau original. Îl compar ca funcționalitate și performanțe cu clona KFL ("tunată") din dotare. Poate cu ceva aromă în plus iese în față dar este nejustificat de complicat, mare, greu și scump.
:lol: Eh, slavik, e o vorba ca "cine n-are batrani, sa-si cumpere" sau cum spunea I. Creanga intr-o poveste ... underground - pe unde dracu' a cules surcele, eu am taiat lemne :twisted:

HORATUCU, cine dracu' prefera forma asta de butoias!? E drept, are avantajul ca poate include usor o sectiune imuna la lichidele "atomice". Ok, dupa cum spui si tu, forma poate fi un simplu moft( fara de care nu se poate). De fapt, cred ca ai ajuns cumva la o parte din combinatia vazuta de slavik

Cheers,
gonzales89
Imagine
Avatar utilizator
HORATUCU
veteran
veteran
Mesaje: 958
Membru din: Dum Iun 30, 2013 3:38 pm
Localitate: CLUJ-NAPOCA

Re: Clone de Kayfun v4

Mesaj de HORATUCU »

Sa fiu sincer V4 nu-l folosesc decat acum cateva zile, sa vad ce consum are in varianta asta.
Eu sunt pe modelul lui Slavik. Hornul lung pe tank original Russian si cu topcap de V4. Hornul depaseste cam cu 10 mm topcap-ul si reglajul de lichid se poate face fara probleme cu degetele.Incarcare tot cu gaura de aer astupata, nu se inunda. Am schimbat si o-ringul din topcap, pentru ca originalul strangea prea tare hornul.
V4 nu-i ajunge nici la degetul mic.
„Carpe diem, quam minimum credula postero” HORATIU
Scrie răspuns