Clone de Kayfun v4

Care nu se incadreaza in celelalte categorii
Scrie răspuns
cristian
veteran
veteran
Mesaje: 2374
Membru din: Sâm Iun 29, 2013 10:25 pm

Re: Clone de Kayfun v4

Mesaj de cristian »

Ok, am receptionat.
cristian
veteran
veteran
Mesaje: 2374
Membru din: Sâm Iun 29, 2013 10:25 pm

Re: Clone de Kayfun v4

Mesaj de cristian »

E mai greu de facut microcoil cu sarma <0,3, dar merge.
Avatar utilizator
AWE
utilizator experimentat
utilizator experimentat
Mesaje: 273
Membru din: Mar Dec 24, 2013 11:32 am
Localitate: TM

Re: Clone de Kayfun v4

Mesaj de AWE »

E mai greu pe diametru mai mare, gen peste 2mm, pentru ca se deformeaza usor, dar cu putina grija merge perfect :)
Apropo, m-am intors o tura la Kay Lite, de azi dimineata am reusit sa topesc vreo 5ml cu greu, in conditiile in care cu K4 as fi avut deja vreo 10 consumati...
Avatar utilizator
Stefan77
utilizator junior
utilizator junior
Mesaje: 90
Membru din: Mar Oct 15, 2013 8:35 pm
Localitate: Constanta

Re: Clone de Kayfun v4

Mesaj de Stefan77 »

Dap! Cam asa este si la mine. Consum dublu fata de lite+. Nu inteleg totusi unde se duce lichidul, pentru ca abur, nu scot mai mult. De curs nu curge.... Voi incerca si setup-ul meu de baza de pe lite+ , adica microcoil pe diametru 2 mm, undeva la 1.6 ohm. Ciudat este faptul ca daca schimbi mustucul, parca se simte altfel, nu neaparat mai nasol. Trebuie investigat. Oricum, cu consumul actual, ma dispera. Pacat de aroma, pe care o simt parca mai pronuntata, de la zi la zi. Uite-al draq....iar s-a golit...
Imagine
" Just because you can't dance,
doesn't mean you shouldn't dance"
-Alcohol
Avatar utilizator
AWE
utilizator experimentat
utilizator experimentat
Mesaje: 273
Membru din: Mar Dec 24, 2013 11:32 am
Localitate: TM

Re: Clone de Kayfun v4

Mesaj de AWE »

EU chiar ma gandesc serios sa raman pe Kay Lite, nu stiu dar la consum dublu la K4 as avea pretentia si la performanta dubla sau indiscutabil mai buna :( Nu e cazul din pacate, aroma e tot pe acolo iar aburii, desi mai densi si parca mai pufosi (dar nu cu mult) nu prea justifica situatia.
Ah, iar mustiucul ala de K4 chiar nu imi place. Arata mai curand a mustiuc de dripper, il prefer pe cel de la Lite, de fapt pe ala il si folosesc inclusiv pe K4...

Edit: am incercat o gramada de setup-uri pe K4, microcoil si spaced coils, de la 1.5 pana la 3mm diametru, difera doar aroma si putin cantitatea de vapori intre setup-uri dar consumul nu pare ca se modifica (cel putin nu vizibil), tot dublu e! :(
Motanel05
utilizator consacrat
utilizator consacrat
Mesaje: 462
Membru din: Lun Sep 23, 2013 2:13 pm
Localitate: Comanesti Jud. Bacau
Contact:

Re: Clone de Kayfun v4

Mesaj de Motanel05 »

Pe forumurile lor nemtii reclama de zor consumul nejustificat de mare la k4, cer lamuriri. Iata ca si aici la noi a aparut exact aceisi problema...
cristian
veteran
veteran
Mesaje: 2374
Membru din: Sâm Iun 29, 2013 10:25 pm

Re: Clone de Kayfun v4

Mesaj de cristian »

AWE scrie:Apropo, m-am intors o tura la Kay Lite, de azi dimineata am reusit sa topesc vreo 5ml cu greu, in conditiile in care cu K4 as fi avut deja vreo 10 consumati...
Adevaru' e ca cu cat trag mai mult din K4, imi indragesc mai tare KFL-ul. Dupa mine, KFL este in top si acum.
silvius
utilizator junior
utilizator junior
Mesaje: 157
Membru din: Vin Mai 23, 2014 6:13 pm

Re: Clone de Kayfun v4

Mesaj de silvius »

A mai patit cineva ca dupa umplere, rezistenta sa varieze in draci chiar daca am strans destul de bine controlul de lichid ? Ca sa fiu ma explicit dupa o umplere pe un vw daca nu sunt atent ma trezesc cu un dry hit de mor si se duce pe pustiu si vata. Din rezistenta de 1.8 sare la un 4 ohm si na modul ajusteaza si el dupa ce vede acolo. Stiu ca arcul ala e de vina dar e atat de deranjant incat ma bate gandul sa renunt la k4.
ionesh
utilizator incepator
utilizator incepator
Mesaje: 34
Membru din: Mar Dec 09, 2014 6:38 pm

Re: Clone de Kayfun v4

Mesaj de ionesh »

silvius scrie:A mai patit cineva ca dupa umplere, rezistenta sa varieze in draci chiar daca am strans destul de bine controlul de lichid ? Ca sa fiu ma explicit dupa o umplere pe un vw daca nu sunt atent ma trezesc cu un dry hit de mor si se duce pe pustiu si vata. Din rezistenta de 1.8 sare la un 4 ohm si na modul ajusteaza si el dupa ce vede acolo. Stiu ca arcul ala e de vina dar e atat de deranjant incat ma bate gandul sa renunt la k4.

Singuru VW care imi face acest gen de problema e IPV2. Pe VS DNA si rDNA n-am problema asta. Nici pe P3.

Pe IPV cred ca e de la mufa 510, nu de la arc, fiindca toate atty-urile mele au acelasi "simptome".
silvius
utilizator junior
utilizator junior
Mesaje: 157
Membru din: Vin Mai 23, 2014 6:13 pm

Re: Clone de Kayfun v4

Mesaj de silvius »

E drept ca eu am problema la cele cu cip yihi dar altele nu am . Toate au mufa 510 pe arc ..poate de asta. Ideea e ca la orice alt atomizor nu apare problema.
Avatar utilizator
Iceman
utilizator experimentat
utilizator experimentat
Mesaje: 271
Membru din: Sâm Iun 29, 2013 2:05 pm
Localitate: Constanta
Contact:

Re: Clone de Kayfun v4

Mesaj de Iceman »

Eu il prefer mai aerat si am deschis surubul de aer atat de mult incat,
surubul din mufa 510 cand e infiletat face atingere cu surubul de aer.
Astfel am contact direct si arcul e cam degeaba acolo (dpdv electric) !
Probabil astfel ar merge utilizat si cu senzorul de temperatura pe DNA40 pt cine are !
Imagine
Avatar utilizator
alexinos
utilizator experimentat
utilizator experimentat
Mesaje: 306
Membru din: Vin Oct 17, 2014 11:50 pm
Localitate: Baden/Ploiesti

Re: Clone de Kayfun v4

Mesaj de alexinos »

Iceman scrie:Eu il prefer mai aerat si am deschis surubul de aer atat de mult incat,
surubul din mufa 510 cand e infiletat face atingere cu surubul de aer.
Astfel am contact direct si arcul e cam degeaba acolo (dpdv electric) !
Probabil astfel ar merge utilizat si cu senzorul de temperatura pe DNA40 pt cine are !
Pentru cei ce vapeaza mai aerat ar fi chiar cea mai buna solutie,pentru restul ramine inca un semn de intrebare.
Avatar utilizator
nakir
utilizator incepator
utilizator incepator
Mesaje: 45
Membru din: Mie Mai 14, 2014 10:18 am

Re: Clone de Kayfun v4

Mesaj de nakir »

Salut,
Pentru cei care vor sa scoata arcul si sa foloseasca surubelul pentru contact, am gasit un filmulet daca sunt interesati.

[youtube][/youtube]

Stima.
Avatar utilizator
AWE
utilizator experimentat
utilizator experimentat
Mesaje: 273
Membru din: Mar Dec 24, 2013 11:32 am
Localitate: TM

Re: Clone de Kayfun v4

Mesaj de AWE »

Da. Desfa atomizorul de 150 de euro si pune bucati din el in menghina sa poti sa-i dai ciocane.
Mie asta mi se pare o tampenie pe care inca nu am fost nevoit sa o fac: sa modez un atomizor original (si scump ca dracu') ca sa functioneze consistent. Inteleg ca la o clona poti avea dezavantajul de a trebui sa intervii si sa bibilesti, e pretul platit pentru faptul ca dai nimica toata pe ea, dar aici? Daca nici pentru 150 de euro nu ai satisfactia de a putea folosi un produs fara probleme, e cam nasol. Mai ales ca vad in ultima vreme multi vaperi care raporteaza probleme nu doar cu DNA40 ci si cu orice alt mod cu wattaj variabil. In momentul in care rezistenta sare de la 1 Ohm cat ai facut-o, la 2.5 Ohm, voltii aia in plus asigura vata noua la primul puff!
silvius
utilizator junior
utilizator junior
Mesaje: 157
Membru din: Vin Mai 23, 2014 6:13 pm

Re: Clone de Kayfun v4

Mesaj de silvius »

Sa vezi ce placut e cand schimbi vata de mai multe ori consecutiv.
Scrie răspuns