Clone de Kayfun v4

Care nu se incadreaza in celelalte categorii
Scrie răspuns
Avatar utilizator
bodobaza
utilizator junior
utilizator junior
Mesaje: 162
Membru din: Sâm Aug 03, 2013 12:49 am
Localitate: Reghin/Cluj

Re: Clone de Kayfun v4

Mesaj de bodobaza »

@Motanel, eu pe asta vroiam sa sar http://www.fasttech.com/products/0/1000 ... dable-tank inainte sa vad pareri bune despre cel de la tobeco
Avatar utilizator
Iceman
utilizator experimentat
utilizator experimentat
Mesaje: 271
Membru din: Sâm Iun 29, 2013 2:05 pm
Localitate: Constanta
Contact:

Re: Clone de Kayfun v4

Mesaj de Iceman »

Toata lumea lauda clona aia tobeco de la Ivape care iti ajunge in 24 de ore acasa si inca mai cauti pe fasttech ?
Serios, am preferat sa dau 30 de lei in plus decat sa astept o luna si sa nu stiu ce primesc ! (review pt tobeco vazusem deja)
Imagine
Motanel05
utilizator consacrat
utilizator consacrat
Mesaje: 462
Membru din: Lun Sep 23, 2013 2:13 pm
Localitate: Comanesti Jud. Bacau
Contact:

Re: Clone de Kayfun v4

Mesaj de Motanel05 »

NU am spus nimic de pret, de asteptare....Am intrebat doar CARE varianta din atat de multe este mai buna. Pana acum, sa inteleg ca Tobeco este cea mai cea ?!? Sau, asta doar pentru ca se poate comanda si la noi ?!?
Avatar utilizator
Stefan77
utilizator junior
utilizator junior
Mesaje: 90
Membru din: Mar Oct 15, 2013 8:35 pm
Localitate: Constanta

Re: Clone de Kayfun v4

Mesaj de Stefan77 »

As vrea sa încep acest post cu o atenționare. Spălați-l foarte bine! Eu folosesc un vas de sticla in care las fiarele la înmuiat, cu apa fierbinte si detergent de vase. Am observat o grămadă de șpan fin pe fundul castronului, după ce în prealabil am demontat aproape tot, și am "amețit" piesele aproximativ 20 de minute.
După un plin de lichid, sunt oarecum reținut în a trage o concluzie definitiva. In primul rand, nu mi-a reușit microcoilul pe diametru de 3 mm. Poate de la oboseala, poate din cauza faptului ca am o sarma mai elastica. Am făcut în schimb pe diametru de 2.5 mm, bumbac japonez, toate bune și frumoase. In prima faza, nu m-a dat pe spate aroma. In schimb Th-ul era mai pronunțat. După primul tanc, a început sa apară aroma. In schimb, a început sa bolborosească. Cu siguranță e vina setup-ului, deoarece nu am folosit mai mult bumbac decît de obicei. In schimb, "bea" de rupe. Am avut senzația aia, ca la drip, ca trebuie sa mai pun lichid.
Ca și concluzie, se merita, în special datorita prețului. Sunt convins ca, după ce voi găsi setup-ul perfect pentru mine, vom fi nedespărțiți. Așadar, voi reveni cu alte păreri în scurt timp.
Ștefan
Imagine
" Just because you can't dance,
doesn't mean you shouldn't dance"
-Alcohol
cristian
veteran
veteran
Mesaje: 2374
Membru din: Sâm Iun 29, 2013 10:25 pm

Re: Clone de Kayfun v4

Mesaj de cristian »

Motanel05 scrie:NU am spus nimic de pret, de asteptare....Am intrebat doar CARE varianta din atat de multe este mai buna. Pana acum, sa inteleg ca Tobeco este cea mai cea ?!? Sau, asta doar pentru ca se poate comanda si la noi ?!?

Pai e greu de raspuns. Cred ca fiecare are o varianta care i se pare cea mai buna. Daca e cineva care le are pe toate, atunci poate raspunde, dar ma indoiesc.

Problema nu e ca se poate comanda la noi ci ca are pretul aproximativ egal cu cele de pe FT.
Adica daca luam varianta cea mai scumpa FT (presupunand ca e scumpa pentru ca e buna, si o iau pe asta) este 27 USD care pe PP = 110 lei.
Motanel05
utilizator consacrat
utilizator consacrat
Mesaje: 462
Membru din: Lun Sep 23, 2013 2:13 pm
Localitate: Comanesti Jud. Bacau
Contact:

Re: Clone de Kayfun v4

Mesaj de Motanel05 »

Multumesc Cristian!
Concluzia ar fi ca toate "variantele" sunt cam la fel, cu mici diferente de pret, caracteristica principala fiind consumul mult mai mare de lichid comparativ cu alte atomizoare. Calitati recunoscute unanim : aroma pronuntata, th puternic, cantitate mare de abur.
Multumesc pentru lamuriri!
cristian
veteran
veteran
Mesaje: 2374
Membru din: Sâm Iun 29, 2013 10:25 pm

Re: Clone de Kayfun v4

Mesaj de cristian »

- Cu placere, dar sa stii ca diferentele de pret sunt destul de mari de la clona la clona.
- Am o cunostinta cu infinite si are problema care a sesizat-o Radu. Poate nu e la toate... Persoana a scos oringul de la baza de tot.
- Cu tobecco nu am avut nimic de facut decat sa-i dau viteza.
- Consum nu mare, foarte mare comparativ cu alte atty. In rest toate ok. Si aburul mult mai cald vad eu.
Avatar utilizator
AWE
utilizator experimentat
utilizator experimentat
Mesaje: 273
Membru din: Mar Dec 24, 2013 11:32 am
Localitate: TM

Re: Clone de Kayfun v4

Mesaj de AWE »

Oringul ala e cel putin prea gros, daca nu chiar e degeaba acolo. Aceeasi problema si la clona si la original. Cu el sau fara el, etanseaza perfect.
Sunt locuri unde nu se poate fara si altele unde sunt prevazute doar ca o siguranta in plus. De exemplu la Lite+ eu am scos oring-urile dintre segmentele care compun tankul, nicio problema fara ele in schimb demontarea e mult mai facila.

PS: si pe mine ma dispera consumul, nu sunt aburi de dripper sa il justifice.
cristian
veteran
veteran
Mesaje: 2374
Membru din: Sâm Iun 29, 2013 10:25 pm

Re: Clone de Kayfun v4

Mesaj de cristian »

AWE scrie:
PS: si pe mine ma dispera consumul, nu sunt aburi de dripper sa il justifice.
Exact. Si parca pe KFL nu mai consuma deloc in comparatie cu asta. Am tank plin la kfl de aseara si abia a scazut cu vreo 3 mm. K4 reusesc sa il golesc de 3 ori pe zi.
Avatar utilizator
HORATUCU
veteran
veteran
Mesaje: 958
Membru din: Dum Iun 30, 2013 3:38 pm
Localitate: CLUJ-NAPOCA

Re: Clone de Kayfun v4

Mesaj de HORATUCU »

Tot la poezia mea o sa ajungeti.
Cum zicea Lavoisier: În natură nimic nu se pierde, nimic nu se câştigă, totul se transformă. Clar ca il putem considera energofag.
„Carpe diem, quam minimum credula postero” HORATIU
Avatar utilizator
Stefan77
utilizator junior
utilizator junior
Mesaje: 90
Membru din: Mar Oct 15, 2013 8:35 pm
Localitate: Constanta

Re: Clone de Kayfun v4

Mesaj de Stefan77 »

Pai si atunci ce facem? Trecem la setup clasic pe silica? Chiar, a incercat cineva?
Imagine
" Just because you can't dance,
doesn't mean you shouldn't dance"
-Alcohol
Avatar utilizator
AWE
utilizator experimentat
utilizator experimentat
Mesaje: 273
Membru din: Mar Dec 24, 2013 11:32 am
Localitate: TM

Re: Clone de Kayfun v4

Mesaj de AWE »

Da, a incercat un prieten, este foarte placut impresionat. Eu inca nu m-am decis sa incerc. Nu l-am intrebat de consum dar presupun ca foarte mic nu are cum sa devina brusc daca schimbi vata cu silica, conteaza cat reuseste rezistenta sa vaporizeze, nu ansamblul care livreaza lichid catre ea.
Avatar utilizator
Iceman
utilizator experimentat
utilizator experimentat
Mesaje: 271
Membru din: Sâm Iun 29, 2013 2:05 pm
Localitate: Constanta
Contact:

Re: Clone de Kayfun v4

Mesaj de Iceman »

Eu ca sa scad consumul merg cu rezistenta de 2,2 ohmi cu banda 0,1x0,4 la 7,5W...
Trag un tank si al doilea nu il golesc pana seara.

Probabil o sa incerc si pe silica mai devreme sau mai trarziu.
Imagine
cristian
veteran
veteran
Mesaje: 2374
Membru din: Sâm Iun 29, 2013 10:25 pm

Re: Clone de Kayfun v4

Mesaj de cristian »

Eu am consumul ala urias la 1.5 ohmi, cu 14w.
I-am bagat si boost o perioada, dar am renuntat ca fierbea prea tare de sareau mini-picaturi fierbinti prin mustiuc. Mi-era si frica sa trag din el :)
Avatar utilizator
RaduRek
utilizator consacrat
utilizator consacrat
Mesaje: 479
Membru din: Sâm Iun 29, 2013 9:50 am
Localitate: Bucuresti

Re: Clone de Kayfun v4

Mesaj de RaduRek »

Pentru reducerea consumului încercati cu bobina cat mai mica in diametru, 1.5...1.3. Deasemenea si sarma sa nu depaseasca 0.3mm...0.25. O sa incerc si eu cand expira actualul set-up.
Vape From Rek @ Vapers Plus
Facebook-Vapers Plus ЯR
ЯR New Improvement of ET device
RENUNTĂ LA FUMAT... VAPÂND !
Last Conventional Cigar - 25.11.2009
Scrie răspuns