Kayfun V4

Care nu se incadreaza in celelalte categorii
Scrie răspuns
Avatar utilizator
HORATUCU
veteran
veteran
Mesaje: 958
Membru din: Dum Iun 30, 2013 3:38 pm
Localitate: CLUJ-NAPOCA

Re: Kayfun V4

Mesaj de HORATUCU »

O spicuire de pe net:
Otelurile austenitice sunt acele aliaje utilizate frecvent pentru aplicatii inoxidabile. Clasele austenitice nu sunt magnetice. Aliajele cele mai frecvente sunt otelurile austenitice de fier-crom-nichel si sunt cunoscute ca seria 300. Din cauza continutului ridicat de Cr si Ni, sunt cele mai rezistente la coroziune din grupul otelurilor inoxidabile. Clasa "L" oferta rezistenta superioara la coroziune datorita continutului redus de carbon.
Tipul 304 are cea mai larga utilizare fiind cunoscut si ca „inox alimentar” utilizandu-se la confectionarea instalatiilor alimentare, echipamentelor din industria vinului, meselor de lucru, a hotelor, in industria berii, la carmangerii si in principiu in toate domeniile ce tin de industria alimentara.
Tipul 316 este utilizat in prelucrarea chimica, industria celulozei si a hartiei, in industria alimentara cu precadere in mediile corozive.
„Carpe diem, quam minimum credula postero” HORATIU
Avatar utilizator
Iceman
utilizator experimentat
utilizator experimentat
Mesaje: 271
Membru din: Sâm Iun 29, 2013 2:05 pm
Localitate: Constanta
Contact:

Re: Kayfun V4

Mesaj de Iceman »

Sa inteleg de aici ca e bun si inoxul de la chinezi nu ?
Pana la urma, mananc cu catela linguri chinezesti, sau ma rog au litere asiatice pe ele... :)
Imagine
Avatar utilizator
AWE
utilizator experimentat
utilizator experimentat
Mesaje: 273
Membru din: Mar Dec 24, 2013 11:32 am
Localitate: TM

Re: Kayfun V4

Mesaj de AWE »

China e cel mai mare producator mondial de otel, pe locul 2 vine EU (adica toate tarile din EU la un loc, lol). N-are nicio legatura calitatea, e aceeasi, in definitiv e fier aliat cu alte metale si carbon. China sta prost doar la cat de putin ecologic produce acel otel, nu la calitatea produsului final. Au invadat piata mondiala cu otel ieftin, il produc ieftin pentru ca nu au costuri cu protejarea mediului, la ei oricum e poluare ca intr-un SF post-apocaliptic, ce sa mai strice? :D Mai mult, la ce salarii au chinezii, fabricile isi permit cele mai mici costuri de pe piata.

Revenind la atomizoarele noastre, hai sa nu fim ipocriti, pretul real asta e, 20-30 de dolari bucata INCLUZAND costurile de research and development cu care incearca unii ca Imeo sau SM sa justifice preturile exagerate cu care isi vand produsele. Ei au intr-adevar costuri pana baga un prototip in productie, dupa care incepe profitul cu fiecare unitate vanduta. La 10 mii de Kayfun V4 vandute, SM incaseaza 1.5 milioane de euro, cat o fi proiectarea initiala, salariile si restul costurilor prin firma aia? Sunt o mana de oameni. In plus, continua sa faca bani post-vanzare, la preturi gen 10 euro pentru 3 oringuri, mda.

In definitiv pe mine ca si consumator, ma intereseaza sa am produse de calitate la cel mai mic pret posibil, nu vorbim aici de opere de arta unicat!
Avatar utilizator
Iceman
utilizator experimentat
utilizator experimentat
Mesaje: 271
Membru din: Sâm Iun 29, 2013 2:05 pm
Localitate: Constanta
Contact:

Re: Kayfun V4

Mesaj de Iceman »

Poi bun atunci... sa vina la mine un Kayfun 4 de la Tobeco ! :L)
Ce sa vina... sa fuga ! Maine dimineata sa fie in Constanta ! :lol:
Imagine
Amonastro
utilizator junior
utilizator junior
Mesaje: 153
Membru din: Sâm Oct 05, 2013 9:19 pm

Re: Kayfun V4

Mesaj de Amonastro »

Încă nu am văzut vreo clonă care să se apropie de randamentul originalului. Am văzut multe clone Kayfun. Unele păreau a fi identice cu originalul, dar ofereau un randament modest. Toate atomizoarele originale funcționează din prima. Clonele nu. Dacă te apuci de cumpărat clone devii expert în modificări, te apuci de testat o groază de setup-uri, îți aduni utilaje ca să-ti dotezi atelierul și îți faci un program cu target fix... să faci atomizorul să funcționeze. Uite că în seara asta, venind către casă, am trecut să-mi plătesc abonamentul Telekom și am dat peste un tip care trăgea dintr-un Kayfun 4 montat pe un mod mecanic (nu le am cu modurile mecanice așa că nu vă pot spune ce model era, dar părea a fi ceva cu 18650 înăuntru). M-am băgat în vorbă și am aflat ca e din București, că e venit la prietena lui și că s-a procopsit cu atomizorul dintr-un magazin bucureștean, la sfatul vânzătorului.
Părerea mea? Un fiasco. Am avut Kayfun 4 original și am vapat din el doar două ore. Era mult prea aerat pentru gustul meu, și am renunțat la obiceiul de a mai insista pe lângă un obiect încercând să scot din el ce nu poate duce. Originalul dă aburi groși... Clona nu. Vapând din clonă am avut senzația că trag dintr-un Vivi Nova cu o rezistență de peste 2 Ohmi la 3,5 V. Nu cred că lichidul subțire și negru cu aromă de cafea era de vină. Avea din original doar fluxul de aer. Aerisit și ăsta ca o țeavă.
Chiorându-mă la neonul din reprezentanța Telekom, finisajele mi s-au părut ok. Oțelul este ceva mai lucios, cu aspect ieftin, iar atomizorul nu mi-a dat senzația ca ar fi la fel de greu ca originalul. I-am cerut să-l dea jos de pe modul lui și l-am pus pe Provari. Bleah. Avea un oarecare volum de aburi dar fără consistență, pe un lichid de 12 mg nicotină (sigur ceva cu PG). Rezistența citită pe provari era de 1,5 Ohmi.
Concluzia:
Nu dați banii pe prostii...
Luati originalul, mai copii!
ionesh
utilizator incepator
utilizator incepator
Mesaje: 34
Membru din: Mar Dec 09, 2014 6:38 pm

Re: Kayfun V4

Mesaj de ionesh »

Era o vreme nu foarte indepartata in care a existat un foseu, o groapa, intre ce producea original China (Protank, Nautilus etc) si ce producea vestu (KF, Taifun etc, de care nu sa ocupat nimeni; produse originale dar ieftine. Iata ca acum cu Atlantis, Subtank, Lemo, Delta2 etc acea groapa sa astupat.

Poti avea un atty de calitate, original si ieftin daca nu-ti permiti unu de la nemti. As spune chiar ca clonele nu-si mai au rostu. Chiar e asa de imprtant sa ai logoul SM sau SQ pe atty?

Nu poti spune ca vapezi un kayfun daca tragi dintr-o clona. E ca si cum ai zice ca ai iphone6 cand de fapt tu ai o imitatie chinezeasca in mana.

Nu vreau sa fiu inteles gresit, sunt anticlone (de orice tip) dar le inteleg existenta. Insa cum am spus mai sus, exista alternative ieftine si originale.
...


Sent from my iPad using Tapatalk
Avatar utilizator
AWE
utilizator experimentat
utilizator experimentat
Mesaje: 273
Membru din: Mar Dec 24, 2013 11:32 am
Localitate: TM

Re: Kayfun V4

Mesaj de AWE »

Amonastro scrie:Încă nu am văzut vreo clonă care să se apropie de randamentul originalului.
Eu am o clona Infinite si un K4 original. Nu se pune problema de randament diferit, absolut toate piesele sunt identice si interschimbabile. Nu stiu ce clona ai vazut tu dar cel putin asta a mea e spot on. Controlul de aer permite inchiderea completa a tirajului deci practic cu el inchis de tot, nu mai ai aer deloc.

Scuze, dar nu poti emite pareri atat de irevocabile bazat doar pe cazul singular al nu stiu carui tip cu o clona care cel mai probabil a gresit setup-ul la modul grav daca mergea atat de prost atomizorul. Eu sunt probabil in topul clone-haterilor (se poate vedea din istoricul postarilor de pe forum) dar in cazul K4 trebuie sa recunosc ca situatia e cu totul alta fata de restul chinezariilor de pana acum. Sa nu ma intelegi gresit, iti respect parerile si trust me, am un adevarat cult pentru produsele originale dar asta nu inseamna ca nu apreciez un produs bine facut.

Cat despre chinezi, au calitatea de a se adapta foarte rapid la cerintele pietei, la inceput au scos clone de rahat dupa care au vazut ca lumea vrea calitate si s-au conformat. Parerea mea e ca la un moment dat chiar si modderii europeni se vor limita la a concepe designul dar vor produce in China, altfel costurile vor fi prea mari ca sa mai vanda la altcineva decat la un numar limitat de snobi cu bani. Desigur, nu vorbesc de produsele hand-made, gen box-mods din lemn nush de care, dar alea sunt dedicate unei nise foarte mici de colectionari.
Avatar utilizator
Iceman
utilizator experimentat
utilizator experimentat
Mesaje: 271
Membru din: Sâm Iun 29, 2013 2:05 pm
Localitate: Constanta
Contact:

Re: Kayfun V4

Mesaj de Iceman »

Am primit coletul ! :) Totul pare in regula.
Sper sa gasesc timp in cursul zilei sa il setez si revin cu pareri personale !

Si daca o sa fie ok, si apoi o sa intalnesc un tip pe strada cu o clona
K4 Tobeco si nu o sa dea la fel de bine, o sa zic ca e dintr-un lot mai naspa ! ;)

Sa fim seriosi, eu nu de cum da atomizorul imi faceam griji,
ci de calitatea materialelor chinezesti in ceea ce priveste sanatatea !

Daca in clona de K3.1 si in clona Taifun GT, nu am cum sa vad ce
se afla in supapa de umplere, respectiv baza taifunului, iata ca la K4,
se desface in bucati si poti vedea fiecare componenta daca a ruginit sau nu !
Despre asta era vorba in cazul meu... de setat il setez eu ;)
Imagine
Amonastro
utilizator junior
utilizator junior
Mesaje: 153
Membru din: Sâm Oct 05, 2013 9:19 pm

Re: Kayfun V4

Mesaj de Amonastro »

La ce venit lunar am eu, nu pot fi snob cu bani. Am constatat încă de la apariția primelor servisabile că investiția în clone definește moartea portofelului. Imediat ce am achiziționat un original, am scăpat de probleme și mi-am salvat pușculița. N-am de gând să arunc aici numele celor care m-au căutat, prin p.m sau pe tel.mobil, în încercarea de a mă determina să postez comentarii pozitive la produsele vândute de "X" reseller, respectiv să inventez recenzii pro valabile pentru o serie de clone vândute în România... asta după ce am dat cu parul spunând adevărul despre bazele Atmos și serviciile precare ale unui magazin online.
Vă mai lansez o bombă. Am găsit în Kaufland bile de vată care seamănă foarte bine cu se se găsește online prin tărișoara noastră. Am testat-o și se comportă exact la fel. Are aceeași textură, aceeași culoare, același gust... Vata înfășurată ca bilă are aceeași grosime, aceeași lățime, aceeași densitate... deci este același produs, cu o excepție foarte importantă. Bila vândută în Kaufland nu este nici ecologică și nici netratată chimic (lucruri specificate pe etichetă în cazul produselor serioase). Scrie că este 100% bumbac, made in China, și cam atât. Nu de bani vorbim aici, că nu e o tragedie diferența de preț... ci mă refer în mod special la strategia de marketing. Doar n-ai să plătești 180 de lei transportul pentru niște bile de 1 leu. Mai iei și tu ceva ca să-ți justifici transportul. Genială idee, dom'le! Genială!
Imagine
Pret: 3,49 lei (50 buc / 0,07 lei/buc).
Asta așa, ca fapt divers...

În calitatea mea de "snob", vă promit solemn că îmi voi cumpăra până și vata japoneză de pe site-uri europene serioase, fie ea și la triplu preț plus transport de 9 Euro.
Prefer o țeapă financiară la transport (gen InTaste/Avoria), decât să cumpăr produse îndoielnice din România sau China.

La finalul mesajului meu, îl rog la modul cel mai serios pe user-ul AWE - pe care îl respect ca om chiar dacă nu-i împărtășesc opiniile - sa urce în acest topic o fotografie cu cele două atomizoare Kayfun 4 (original și clonă) unul alături de celălalt. Ar trebui să fie o diferență de culoare ușor sesizabilă între cele două piese. Eu știu sigur că există și diferențe de randament. Cititorii acestui forum au libertatea de a alege, și trebuie să conștientizeze faptul că diferența dintre o clonă și un original nu ține de "a crede că...", ci e strâns legată de certitudini raționale.
Avatar utilizator
disLEXic
utilizator incepator
utilizator incepator
Mesaje: 44
Membru din: Sâm Oct 19, 2013 5:27 pm
Localitate: Estul Salbatic

Re: Kayfun V4

Mesaj de disLEXic »

Bilele ar trebui sa fie astea:
Imagine
Cel putin asta vindea Vapez-ul la un moment dat. Daca mi se permite o parere personala despre vata Leonex....spun ca e o mizerie, desi sunt persoane care o folosesc. Nici fiarta nu poate fi folosita pentru vapat.
O mare parte din vina o poarta vaperii pentru faptul ca ai fost abordat de reseller-i. Se vand pe o sticluta de lichid sau o clona de 20$. Culmea, multi dintre ei nici nu au probleme financiare. Doar caracter indoielnic.
Pneumonoultramicroscopicsilicovolcanoconioză
Avatar utilizator
AWE
utilizator experimentat
utilizator experimentat
Mesaje: 273
Membru din: Mar Dec 24, 2013 11:32 am
Localitate: TM

Re: Kayfun V4

Mesaj de AWE »

Amonastro scrie:Imediat ce am achiziționat un original, am scăpat de probleme și mi-am salvat pușculița.
Daca e vorba de K4, parca l-ai si vandut (probabil mai ieftin decat te-a costat) deci nu prea inteleg cum i-ai facut un bine pusculitei :)

Da, in majoritatea cazurilor iesi mai ieftin pe termen lung cu originalele, pe ideea cumperi unul si bun, fata de 5 clone potential proaste. Totusi te rog sa remarci ca am facut referire strict la clona de K4, nu la altceva, deci nu extrapolez la ideea ca ar fi mai bune clonele decat originalul, in general nu sunt.
Partea cu resellerii nu inteleg de ce ai bagat-o, cel putin nu cred ca e vorba de persoana mea legata de aspectul asta, nu am facut niciodata endorsing pentru nici un retailer. Dimpotriva, am specificat in mai multe randuri faptul ca exista (printre altele) adaosuri mai mari decat ar fi cazul la majoritatea produselor sau garantii penibile de gen ''functioneaza la livrare''.

Nu cred ca ai inteles esenta a ceea ce am vrut sa exprim: eu sunt fan calitate, indiferent de natura produsului. In general calitatea vine cu pretul, de asta prefer produsele originale, insa daca aceeasi calitate o pot avea la pret mai bun, merg pe varianta mai ieftina. Daca nu, platesc pretul pentru produsul original.
La atomizoare se poate intampla chestia asta. La altele nu, de exemplu prefer sa dau 100 de euro pe o sticla de Macallan fata de 10 euro pe un Teacher's sau un Johnnie Walker, dar asta numai pentru ca whisky-ul ieftin nu imi ofera satisfactia pe care mi-o ofera celalalt (snob, stiu). Exemplele pot continua la nesfarsit...
Avatar utilizator
Iceman
utilizator experimentat
utilizator experimentat
Mesaje: 271
Membru din: Sâm Iun 29, 2013 2:05 pm
Localitate: Constanta
Contact:

Re: Kayfun V4

Mesaj de Iceman »

Amonastro scrie:Cititorii acestui forum au libertatea de a alege, și trebuie să conștientizeze faptul că diferența dintre o clonă și un original nu ține de "a crede că...", ci e strâns legată de certitudini raționale.
Eu respect certitudinile rationale ale tuturor oamenilor, chiar si ale celor irationali !

Ca fapt divers ca tot veni vorba, certitudinea mea rationala spune ca
nu pot face diferenta intre un K4 original si K4 clona decat atunci cand:
- le am pe ambele in mana
- folosesc acelas lichid la ambele
- le-am setat eu personal pe ambele in mod identic
Apoi facem un blind test si vedem care e mai bun sau daca e vreo diferenta !
Nu ma intalnesc cu habar nu am cine pe strada, ii cer sa trag un abur, si zic:
"Da, asta e clona, se cunoaste de la o posta, uite se vede in lumina vitrinii ;) e clar sub original !"
Poate omului nu ii iese un setup mai bun !
Poate asa ii place sa vapeze si punct !

Parerea mea, care este !
Toate cele bune !
Imagine
ionesh
utilizator incepator
utilizator incepator
Mesaje: 34
Membru din: Mar Dec 09, 2014 6:38 pm

Re: Kayfun V4

Mesaj de ionesh »

AWE scrie: dar in cazul K4 trebuie sa recunosc ca situatia e cu totul alta fata de restul chinezariilor de pana acum. Sa nu ma intelegi gresit, iti respect parerile si trust me, am un adevarat cult pentru produsele originale dar asta nu inseamna ca nu apreciez un produs bine facut.

Cat despre chinezi, au calitatea de a se adapta foarte rapid la cerintele pietei, la inceput au scos clone de rahat dupa care au vazut ca lumea vrea calitate si s-au conformat.
Flo Toller dela SvoeMesto si administrator de pe Kayfun Addicts pe FB a postat urmatoarele:

As a manufacturer you have costs and income, right?
Income is exclusively produced by the products you sell - obviously. Now look at what you spent money on as a manufacturer:
What most of you already stated correctly: There are certain costs directly linked to materials and machining. Let's include further processes as polishing, engraving, quality control, packaging and commission and call it "production". That's what most of your calculations are based on, right? "What does it cost to make a product?" Well, if you're based in a European Country, Japan, Australia or USA (to name just a few), that point alone already costs more, than you think.
Now, how do we pay following things:
-product development, a long lasting a big process with a lot of cost and people involved
-staff
-taxes/ insurances, pretty much everything that goes to your government
-lawyers and other external services
-rent and other costs involved with your facility
-investments like machines, infra structure and so on
-marketing
-customer support/ warranty
-profit margin for you and your vendors (products without profit margin for resellers are unattractive and will not be carried by them)
The list goes on and on... Keep in mind, most of the innovators on the market are small start up companies, who are in the middle/ at the beginning of a growing process. They don't own machine parks and huge production facilities. What they have, they bought or rented and they paid for it. With what money do they pay it? Well, if you remember, a manufacturer only has one source for income!
And that's also why "modders" don't get rich. There is not much money to make for you and most of it, gets directly reinvested into the growth of your company.


Habar n-am cat din pretu kfului merge la cele spuse de el. Multe din cele punctate sunt omise de cloneri chinezi. Si sunt sigur ca o mare parte din pretu kfului merge catre respectivele puncte.

AWE scrie: la un moment dat chiar si modderii europeni se vor limita la a concepe designul dar vor produce in China, altfel costurile vor fi prea mari ca sa mai vanda la altcineva decat la un numar limitat de snobi cu bani. Desigur, nu vorbesc de produsele hand-made, gen box-mods din lemn nush de care, dar alea sunt dedicate unei nise foarte mici de colectionari.
M-am gandit si eu la asta acum cateva luni in urma si eram de aceasi parere insa un caz practic ma facut sa-mi schimb parerea; driperu Indulgence Mutation X. Conceptu un State, fabricat in China. Pret de vanzare, sub 30$. Ghici ce sa intamplat, boom apare si clona. Si pe Fasteak si pe la reselleri in Ro si mai peste tot pe la vreo 15$.

Era pretu KF4 50$? Se vindeau mai multe originale? Cert. Scoteau chinezii clona la scurt timp dupa la pretu de 20$. Cert. S-ar fi vandut in draci clona? .....

Hai sa-l intrebam si pe Mark Bugs de ce nu-si produce mod-u in China si de ce isi vinde modurile chiar mai scump decat cele fabricate in State de exemplu.

Cum am spus in alt post, alternative originale sunt. De ce reseleri din Ro, si din alte parti de fapt, nu promoveaza mai mult aceste produse? Ma uitam zilele trecute pe grupu Academia de Vapat pe FB. Cata frenezie la reselleri cand le-a intrat in stock clona de kf4. Care-i mai buna, infinte, ehpro, tobecco etc.... Parca-l primisera pe dumnezeu.

De ce nu promoveaza Erlprinzu? Produs original (fabricat in china sub licenta i2r) dar accesibil ca pret. Si ar mai fi exemple.

Din nou, nu toti suntem bogati, nici eu care locuiesc in strainatate nu-mi permit orice, dar asta nu-i o scuza. Na, m-ar interesa Vaporflask-u dar nu-mi vine sa dau 300Euro pe el. Moment de snobism :lol: : Imi permit de fapt dar n-am chef sa dau atata. Dar nici nu dau buzna pe Fastec sa-mi iau clona. De ce? Fiindca cam alternative mai ieftine, si originale. Cu toate astea mi-ar placea un vaporflask 8-)
silvius
utilizator junior
utilizator junior
Mesaje: 157
Membru din: Vin Mai 23, 2014 6:13 pm

Re: Kayfun V4

Mesaj de silvius »

Povestea cu clona e marketing si pe langa asta cine o aduce primul. E de inteles "frenezia" revanzatorilor.
Pe de alta parte un magazin ca cele ale noastre nu promoveaza un produs. Asta e treaba importatorului sau a producatorului sa ajute magazinul sa vanda produsul sau promovat(cu pret redus).
Ca idee de final cei care vand stiu cel mai bine ce merge si ce nu. E o piata oarecum mica ca sa risti cu produse scumpe. Kayfun se vinde din inertie, Elspritz :) nu prea cred.
Avatar utilizator
AWE
utilizator experimentat
utilizator experimentat
Mesaje: 273
Membru din: Mar Dec 24, 2013 11:32 am
Localitate: TM

Re: Kayfun V4

Mesaj de AWE »

Da @ionesh, multe puncte sunt valide, dar asta ca ''modders don't make money'' e cam bullshit cand vorbim, atentie, de productie de serie cum e K4, Provari etc. Cred si eu ca daca vinzi un atomizor la 2 zile nu faci bani, dar sa fim seriosi, SM vinde cu zecile de mii sau mai mult daca includem modelele precedente care inca se fabrica/vand. Pe de alta parte, doar n-o sa zica ''da frate, m-am umplut de bani'' ca doar e chestie de psihologie sa sustii ca abia pui si tu cativa euro acolo, restul fiind desigur costuri & shit, ca sa nu sara oamenii in sus. In fine, ma opresc ca sa nu creada careva ca sustin clonele sau pe cei ce le produc...
Scrie răspuns