Kayfun V4

Care nu se incadreaza in celelalte categorii
Scrie răspuns
cristian
veteran
veteran
Mesaje: 2374
Membru din: Sâm Iun 29, 2013 10:25 pm

Re: Kayfun V4

Mesaj de cristian »

Asa este, eu ti-am dat doar un exemplu.
Mergi cu mai multe spire, si va iesi ok.

Sincer, m-am lasat de dual coil. Am avut o perioada curiozitatea asta dar mi-a trecut )
Avatar utilizator
Valahul
veteran
veteran
Mesaje: 1120
Membru din: Lun Mai 13, 2013 5:05 pm
Localitate: Ardeal

Re: Kayfun V4

Mesaj de Valahul »

alexinos - felicitari pentru achizitie.
Eventual ne poti da mai multe detalii: de unde l-ai luat, cate componente are, cum se alimenteaza cu lichid, etc.
"Un om care se intelege bine cu toata lumea este lipsit de personalitate"
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, iubesc mai mult cainii."
"Am invatat de la animale lucruri mai multe si mai profunde decat de la oameni."
slavyk
veteran
veteran
Mesaje: 1592
Membru din: Mie Iul 03, 2013 11:42 am
Localitate: Sighetu Marmatiei
Contact:

Re: Kayfun V4

Mesaj de slavyk »

@alexinos:
Felicitări pentru achiziție! :)
Avatar utilizator
HORATUCU
veteran
veteran
Mesaje: 958
Membru din: Dum Iun 30, 2013 3:38 pm
Localitate: CLUJ-NAPOCA

Re: Kayfun V4

Mesaj de HORATUCU »

Bastane, sa ai noroc de el. M-ai lasat masca cat ai fost de rapid.
„Carpe diem, quam minimum credula postero” HORATIU
hitzuzu
utilizator junior
utilizator junior
Mesaje: 156
Membru din: Mar Iul 29, 2014 11:57 am

Re: Kayfun V4

Mesaj de hitzuzu »

Eu am încercat dual coil pe mod cu 20 w. Ideea e ca nici eu nu am putut sa fac rezistenta mai mica de 0.7 ohm iar dual coil l-am chinuit mult.


Am facur o rezistenta la 1.6 ohm in taifun. Posturile sunt înguste iar diametrul rezistentei trebuia facut la 1.5 mm iar numărul spirelor a cam crescut. Poti cu kanthal de 0.25 sau 0.30. Kanthal mai îngust nu sta la microcoil.


Rezistenta se inrosea greu, atomizorul si partea de sus al modului se cam incingea, simteam un iz usor de izolator incalzit iar bateria tinea foarte putin, 2 ore de vapat putin :|


Rezultatul a fost un abur cald si bogat după lungi asteptari ca rezistenta sa isi faca treaba. Deci p3 se va chinui iar kay 4 va deveni resou.
danny d
utilizator junior
utilizator junior
Mesaje: 121
Membru din: Lun Aug 05, 2013 1:32 pm
Localitate: Resita

Re: Kayfun V4

Mesaj de danny d »

Eu m-am tot invartit intre single si dual coil. Pana la urma am ramas la dual coil facut asa: burghiu de 1,5 mm, 12 spire NiCr de 0,25 rezulta o rezistenta dual coil de 0,9 Ohmi. Vapez la 18 W pe un Sigelei 20W. Daca fac rezistenta cu Kanthal e adevarat ca as avea o intarziere in incalzire. Singurul care-mi place pe modul pe care-l am este NiCr. Consumul nu s-a marit, Th am destul la 3-4 mg/ml dar aroma e grozava. La 16 W parca era prea dulce dar cand am trecut la 18 W a devenit mai clara si nu mai e asa dulce. Nu stiu cum ar trebui sa arate dual coil pe Kayfun 4 dar eu folosesc pe Kayfun 3.1 si Kayfun Lite Plus acel "double barrel" pe care-l gasesti explicat pe YT. Sunt multumit si de cat tin acumulatorii: un Efest Purple 3100 ma tine aprox. un plin de Kayfun (poate chiar un pic mai mult). Daca mai ai intrebari iti raspund cu placere.
L.E.: aburii nu sunt foarte calzi si nici hardware-ul nu se incalzeste aproape deloc. La chain vaping se simte doar un pic cald.
Avatar utilizator
AWE
utilizator experimentat
utilizator experimentat
Mesaje: 273
Membru din: Mar Dec 24, 2013 11:32 am
Localitate: TM

Re: Kayfun V4

Mesaj de AWE »

Pentru Provari as alege din start single coil. Chiar daca dual-coil-ul are aceeasi rezistenta in Ohmi ca si un single coil, inertia termica la dual-coil este mult mai mare, daca sarma e si groasa, devine un chin sa incalzesti rezistenta. In plus, respectiva rezistenta se va si raci mai greu din cauza masei mai mari...
Cel mult eventual, se poate face un dual-coil decent dar cu sarma de maxim 0.30mm, orice mai gros va prezenta problemele de mai sus.
Avatar utilizator
alexinos
utilizator experimentat
utilizator experimentat
Mesaje: 306
Membru din: Vin Oct 17, 2014 11:50 pm
Localitate: Baden/Ploiesti

Re: Kayfun V4

Mesaj de alexinos »

Salut la toata lumea.Aproppo de ce m-a rugat Valahul.Kay4 l-am achizionat din Austria,de unde exact nu va pot spune pentru ca oficial de pe 6.12.2014 va fi pus la vinzare.Voi stiti bine ca romanul se descurca,datorita sistemului unde am trait si cu o mica atentie(spaga) se pot rezolva unele probleme.(si aici este la fel numai ca dimensiunea este mult mai mica).Sa trecem la Kay4.De umplut se umple pe deasupra,fara surubelnita.Partea de sus unde este dripul bagat este cu filet,aceasta se desurubeaza si se poate face umplerea.Despre cite piese are o sa va documenzez cu poze si cum este asamblat,pentru ca este putin complicat.Ce sa va spun al meu P3 Beta la primul setup cu 1,88Ohm single - la puterea de 17,6W se ingenucheaza,daca merg pe Volti reusesc sa vapez cu 6V.Pot sa va spun ca la ce lichid folosesc da cel mai bine la 6V - un aer cald si un flash foarte bun.La voltaj mai mic este aroma prea puternica - ceea ce inseamna ma gindesc - pe parcurs va trebui sa amestec altefel lichidul cu un procent mult mai mic ca pina acum.Nu prea am de gind sa ramin la 6V - eu normal merg cu 4-4,2V.Am luat ieri fiind si expo de la Vapor Giant un Drip de Giant care este cu 2cm mai lung decit cel de la Kay4.Se potriveste de minune si datorita lungimii se schimba treaba.Un abur mai rece,o aroma mai placuta.
O sa incerc sa fac un dual coil cu toate ca nu prea este loc asa de mult,hornul sau acel capac de se insurubeaza este foarte ingust si s-ar putea sa am surprize,o sa va spun daca am reusit.P3 avind optiunea de Boost - adica pe o perioada scurta de cit apesi butonul da tensiunea maxima - poate sa ajute ca inrosirea rezistentei sa fie mai rapida.O sa testez,numai ca acest P3 Beta datorita softului cum am calculat eu la 3,07A este gata.Softul nu a fost setat la 5,5A ceea ce este realistic.
Avatar utilizator
Valahul
veteran
veteran
Mesaje: 1120
Membru din: Lun Mai 13, 2013 5:05 pm
Localitate: Ardeal

Re: Kayfun V4

Mesaj de Valahul »

alexinos scrie:Kay4 l-am achizionat din Austria,de unde exact nu va pot spune pentru ca oficial de pe 6.12.2014 va fi pus la vinzare.Voi stiti bine ca romanul se descurca,datorita sistemului unde am trait si cu o mica atentie(spaga) se pot rezolva unele probleme.(si aici este la fel numai ca dimensiunea este mult mai mica).
Provenienta ma interesa mai mult.
La faza cu romanul se descurca, +3.
Intr-o zi vom fi liderii Europei. :D
alexinos scrie:Ce sa va spun al meu P3 Beta la primul setup cu 1,88Ohm single - la puterea de 17,6W se ingenucheaza,daca merg pe Volti reusesc sa vapez cu 6V.
De banii pe P3 as fi luat un mod cu DNA40. Alta viata.
Macar schimba-l cu finalul.
alexinos scrie:La voltaj mai mic este aroma prea puternica -
Eu cred ca la voltajul la care se simte cel mai bine aroma este cel mai sanatos vapat. La mai mult (temperatura mai mare), aceasta probabil nu se simte pentru ca se degaja si alte substante, posibil nu tocmai sanatoase, care estompeaza aroma, dar ne place pentru ca sunt iritante pentru gat, adica TH.
"Un om care se intelege bine cu toata lumea este lipsit de personalitate"
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, iubesc mai mult cainii."
"Am invatat de la animale lucruri mai multe si mai profunde decat de la oameni."
Avatar utilizator
alexinos
utilizator experimentat
utilizator experimentat
Mesaje: 306
Membru din: Vin Oct 17, 2014 11:50 pm
Localitate: Baden/Ploiesti

Re: Kayfun V4

Mesaj de alexinos »

Am incercat sa fotografiez fiecare piesa in decursul demontarii.Aici pozele:


Imagine

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine

Am incercat sa fac dual coil,chiar mi-a reusit cu o rezistenta de 1,06 ,dar din pacate la 4,4V si un curent de 4,51A nu a mai mers.La setarea pe wat am putut vapa la 20W numai ca mi sa parut cumva ciudat,aburi putini si aroma multa.Rezistenta se incalzeste mai greu,chiar daca este activat Boost la P3.Deci ca atare am ramas la sigle coil.Poate o sa incerc un dual,dar cu modul potrivit cind or fi bani.Deoacamdata am cheltuit cam mult si trebuie sa iau o pauza cu achizitile.Va doresc o seara placuta.
slavyk
veteran
veteran
Mesaje: 1592
Membru din: Mie Iul 03, 2013 11:42 am
Localitate: Sighetu Marmatiei
Contact:

Re: Kayfun V4

Mesaj de slavyk »

Mulțumim.
M-am pierdut... Cum sărăcia se alimentează?! Pe unde vine aerul?! Din cîte văd, va fi cam greu pentru clonerii de rînd să realizeze ceva cît de cît funcțional...
Avatar utilizator
alexinos
utilizator experimentat
utilizator experimentat
Mesaje: 306
Membru din: Vin Oct 17, 2014 11:50 pm
Localitate: Baden/Ploiesti

Re: Kayfun V4

Mesaj de alexinos »

In poza a 6 a de sus in jos ai acel capac cu horn,daca te uiti in jurul lui are gauri 5 sau 6 nu le-am numarat,lichidul intra pe acolo si daca mergi la penultima poza nu se observa (nu m-am gindit sa fotografiez,o sa fac poze) are acolo 2 santuri pe parte la fel cum este si la Kayfunul clasic.Acum in ultima poza este de vazut acel lichid control si aer control,acesta functioneaza prin intoarcere si culiseaza in sus si in jos.Ce nu mai are este gravura laser si Luna/anul nu mai sunt.De clonat se va clona si asta,nu trebuie sa uitam de capacitatea chinezului mai ales ca am auzit ca unele piese sunt produse in China.(am auzit,nu am citit)
slavyk
veteran
veteran
Mesaje: 1592
Membru din: Mie Iul 03, 2013 11:42 am
Localitate: Sighetu Marmatiei
Contact:

Re: Kayfun V4

Mesaj de slavyk »

A, m-am luminat acum...
Sigur, din ce spunea unul din asociatii SMtech într-un interviu, toate piesele se fac in Germania. SMtech nu are unități de producție proprii, lucreaza cu vreo 5 firme dintre care unele sunt ocupate 100% cu comenzi SMtech. Nu cred că ar fi implicate firme din China.
Pentru cei care au habar de limba rusă, aici este prima parte din cele 4, a interviului de care pomeneam mai sus.
[youtube][/youtube]
Avatar utilizator
AWE
utilizator experimentat
utilizator experimentat
Mesaje: 273
Membru din: Mar Dec 24, 2013 11:32 am
Localitate: TM

Re: Kayfun V4

Mesaj de AWE »

Chiar as fi curios sa vad un film gen factory tour in cazul Svoemesto. Pana acum singurii care n-au avut nimic de ascuns au fost Provape si Evolv, in rest habar nu am unde sunt produse in realitate componentele, ca de zis, oricine poate zice orice.
Avatar utilizator
alexinos
utilizator experimentat
utilizator experimentat
Mesaje: 306
Membru din: Vin Oct 17, 2014 11:50 pm
Localitate: Baden/Ploiesti

Re: Kayfun V4

Mesaj de alexinos »

A mai aparut un filmulet scurt.

[youtube][/youtube]
Scrie răspuns