Kayfun V4

Care nu se incadreaza in celelalte categorii
Scrie răspuns
Avatar utilizator
gabyg
utilizator junior
utilizator junior
Mesaje: 177
Membru din: Vin Feb 07, 2014 3:38 pm
Localitate: Braila

Re: Kayfun V4

Mesaj de gabyg »

L-am comandat impreuna cu un conector hibrid pentru P3. Il astept acasa! :)
cristian
veteran
veteran
Mesaje: 2374
Membru din: Sâm Iun 29, 2013 10:25 pm

Re: Kayfun V4

Mesaj de cristian »

Felicitari, ai reusit pana la urma! Cand iti soseste?
Avatar utilizator
gabyg
utilizator junior
utilizator junior
Mesaje: 177
Membru din: Vin Feb 07, 2014 3:38 pm
Localitate: Braila

Re: Kayfun V4

Mesaj de gabyg »

Mi-a luat 8 minute sa dau comanda pe site:))) mergea foarte greu site-ul.
Ei imi trimit coletu prin Royal Mail ceea ce inseamna ca GLS-ul o sa mi-l aduca la usa si astia sunt o firma de curierat foarte prafff!!! Sper sa-mi ajunga saptamana asta.
Avatar utilizator
Sanitarium
utilizator experimentat
utilizator experimentat
Mesaje: 269
Membru din: Joi Sep 19, 2013 11:21 pm

Re: Kayfun V4

Mesaj de Sanitarium »

iti doresc mult succes cu gls! sa verifici tot timpul tracking number si cand ajunge in romania sa ii suni, sau sa le trimiti mail, sa ii intrebi cand iti vor livra pachetul. altfel ai sanse mari sa iti rupa adresa de pe el si sa zaca cu saptamanile in depozitul din sibiu, pe motiv ca a venit cu datele incomplete. asa am patit eu prima oara, iar a doua oara, cum am vazut ca a intrat pachetul in romania, m-am tinut de capul lor si a doua zi mi l-au livrat. nu stiu de ce fac asta, din cauza lenei sau lipsei de personal.
Avatar utilizator
gabyg
utilizator junior
utilizator junior
Mesaje: 177
Membru din: Vin Feb 07, 2014 3:38 pm
Localitate: Braila

Re: Kayfun V4

Mesaj de gabyg »

Cand am mai avut o comanda din UK si tot prin astia mi-au trimis coletu, cand am cautat tracking number imi aparea ca era intr-un depozit din Germania si exact in ziua aia mi-a venit curieru cu el la mine... si numaru de telefon nu era trecut. Pe astia i-am rugat sa-mi treaca si numaru de telefon sa ma poata suna. Sper sa nu imi faca vreo problema tocmai acum de sarbatori:).
Multumesc pentru sfaturi!
ionesh
utilizator incepator
utilizator incepator
Mesaje: 34
Membru din: Mar Dec 09, 2014 6:38 pm

Re: Kayfun V4

Mesaj de ionesh »

Salut,

am cumparat ieri kaefu4. Fac o mica recenzie.

Banuiesc ca cea ce ne intereseaza in primu rand e cum reda aroma. Ca un kayfun.

Insa.

Comparand vapatu kf4 cu russian 91% original (daca putem sai spunem asa) la aceasi rezistenta, fiber freaks nr1 si cu acelasi lichid (Boosted la 6mg) la acelasi wattage pe un vaporshark dna30 si un hana modz clona cu un evolv dna30 instalat in el, ies urmatoarele:

-redarea aromei e acelasi
-pe russian pare putin mai aspra (th), pe kf4 mai rotunda, mai putin agresiva)
-in privinta volumului de vapori, daca airflow e mai strans -> comparabil cu russian 91. Daca il deschizi la maxim (stock, n-am luat kit-ul subohm), putin cam greu sa faci lung inhale insa volumu vaporilor creste substantial (nu la fel de mult ca pe squape r la airflow max) insa nu mi se pare ca e o pierdere a aromei, cea ce e un lucru bun.

altfel spus, vapatu e mai placut pe kf4 dar repet gustul e acelasi pe amandoua. Cei care sperau la un upgrade in privinta redarii aromelor fata de restul kayfunelor, n-o sa-l gaseasca la kf4 (kfl+/russian sunt deja bune la capitolu asta).

Ce-mi place:

-calitatea generala a produsului. SS-ul utilizat si finisajele sunt possibil cele mai bune pe un atty care l-am utilizat pana acum (comparat cu squape reloaded original (deja super bine finisat), erlprinz si russian 91%).
-sistemu de refill. la multi li se pare complicat cu "liquid control" dar per ansamblu e mai versatil; poti utiliza orice tip de dropper, siringa, capac din plastic rotunjit, ascutit etc. In privinta asta Erlkonigin/Erlprinz sunt mai dificile la refill, de ex. nu pot utiliza o fiola cu dropperu de plastic rotunjid, mai mult iese pe langa decat ajunge in tank :D
-3 tankuri diferite (cel din makrolon pare a fi fabricat in china, nu germania. Poate chiar e cazu :lol: )
-Muuult mai silentios decat russian 91 si kfl+ V2 de pe FT. Insa nu la fel de silentios ca Taifun GT. Nu fluiera.
-Un manual destul de complet si un fel de poster care detaliaza cum se imbina piesele. La inceput e chiar nevoie de ele sa-ti dai seama cum functioneaza animalu.
-irigarea deck-ului. mi se pare mai eficienta; 2 gauri pentru fiecare parte a deck-ului. Am facut chainvaping (cu tiragu de aer destul de deschis) en gros vreo 2 minute sa vad daca scade gustu sau mai rau, dry burn: nimic.
-accesarea deck-ului fara a goli tanku. Ok, e deja old news pe alte tankuri, dar pe kf e o premiera. Ca atare face parte din lista de plusuri :D
-Setare airflow 8-)

Ce nu-mi place

-Setarea airflow :evil: Multi considera ca nu e neaparat un minus. O data ce l-ai reglat, nu-l mai atingi. Mie imi place sa ating si sa schimb airflow pe acelasi atty in functie de mood-u momentului. Pe partea asta Squapeu imi da perfecta satisfactie, si mouth to lung si lung inhale la un switch distanta) :).
-E greu, sa-l ia dracu! L-am tinut intro mana si in cealalta erlprinzu. Cre ca e de 3 ori mai greu. Insa cred ca daca cade erlprinz pe gresie pot sa-i zic byebye, la kf4... cre ca tre sa schimb gresia :D
-Complexitatea sistemului (are 41 de piese in total daca punem in calcul si o-ringurile). Mare atentie daca se desface complet pentru curatare, sunt unele piese chiar mici si se pot pierde.
-Pretu (pentru multi). SV considera si marketeaza produsu ca fiind unu premium. Se simte clar R&D-ul in pret la fel ca si calitatea materialelor utilizate precum si prelucrarea lor. DPDV, pare justificat. Si cand ne gandim ca multe drippere originale compuse din 4-5 piese coste in jur de 100 euro, parca cei 150 ai kfului, imo, sunt perfect justificati.

Per ansamblu, cred ca kf4 este, la ora actuala (insa stim cum evolueaza lucrurile in vaping :) ) cel mai bun atty tank pe fibra. Le urez bafta chinezilor la clonare, au ceva de muncit :), probabil la un moment dat o sa scoata o versiune decenta.

Just my 2 cents.

Imagine
Avatar utilizator
Valahul
veteran
veteran
Mesaje: 1120
Membru din: Lun Mai 13, 2013 5:05 pm
Localitate: Ardeal

Re: Kayfun V4

Mesaj de Valahul »

Hi my friend,

Our kayfun v4 will be ready for shipping on 20th, and
we improve it by making the beryllium copper spring
thicker than original to support much low ohm build.

Don't heside to contact me for an order. Thank you.

Ce sa zici? Sa razi......
"Un om care se intelege bine cu toata lumea este lipsit de personalitate"
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, iubesc mai mult cainii."
"Am invatat de la animale lucruri mai multe si mai profunde decat de la oameni."
ionesh
utilizator incepator
utilizator incepator
Mesaje: 34
Membru din: Mar Dec 09, 2014 6:38 pm

Re: Kayfun V4

Mesaj de ionesh »

Valahul scrie:Hi my friend,

Our kayfun v4 will be ready for shipping on 20th, and
we improve it by making the beryllium copper spring
thicker than original to support much low ohm build.

Don't heside to contact me for an order. Thank you.

Ce sa zici? Sa razi......
Un arc mai rezistent? Inseamna ca au rezolvat tot restu, din moment ce lucreaza deja la upgrade-uri? Imagine



Sent from my iPad using Tapatalk
Avatar utilizator
AWE
utilizator experimentat
utilizator experimentat
Mesaje: 273
Membru din: Mar Dec 24, 2013 11:32 am
Localitate: TM

Re: Kayfun V4

Mesaj de AWE »

ionesh scrie: Per ansamblu, cred ca kf4 este, la ora actuala (insa stim cum evolueaza lucrurile in vaping :) ) cel mai bun atty tank pe fibra.
Ce inseamna fibra? Sa inteleg ca il folosesti cu silica?
SamGold

Re: Kayfun V4

Mesaj de SamGold »

Bine ca am stat linistit...pe langa faptul ca nu-mi place cum arata dadeam banii pe aceeasi marie cu alta palarie (am R91%)...
Sa te bucuri de el :)
ionesh
utilizator incepator
utilizator incepator
Mesaje: 34
Membru din: Mar Dec 09, 2014 6:38 pm

Re: Kayfun V4

Mesaj de ionesh »

AWE scrie:
ionesh scrie: Per ansamblu, cred ca kf4 este, la ora actuala (insa stim cum evolueaza lucrurile in vaping :) ) cel mai bun atty tank pe fibra.
Ce inseamna fibra? Sa inteleg ca il folosesti cu silica?
Atty tank pe fibra ma refeream la RBA-uri cu vata/silica/fiber freaks/cotton bacon/rayon/etc. Bottom coil pe sisteme de depresurizare.

Am vrut sa fac distincta de genesisurile care sunt tot tank dar nu neaparat cu fibra (oricare ar fi ea)

Folosesc Fiber freaks.


Sent from my iPad using Tapatalk
Avatar utilizator
Mar1o
utilizator consacrat
utilizator consacrat
Mesaje: 431
Membru din: Sâm Iun 29, 2013 10:57 pm
Localitate: GL

Re: Kayfun V4

Mesaj de Mar1o »

@ionesh: in opinia ta, plusurile fata de kfl+ v2 justifica diferenta destul de importanta de pret intre cele doua?
ionesh
utilizator incepator
utilizator incepator
Mesaje: 34
Membru din: Mar Dec 09, 2014 6:38 pm

Re: Kayfun V4

Mesaj de ionesh »

Mar1o scrie:@ionesh: in opinia ta, plusurile fata de kfl+ v2 justifica diferenta destul de importanta de pret intre cele doua?
Da si nu Imagine

Daca e sa o luam matematic kf4 e de 2 ori mai scump decat kfl+. E de doua ori mai bun la redarea aromei? Cum am spus mai sus, nu. Cu toate ca e o mica diferenta fata de russian 91 (care are aceasi camera de vaporizare ca kfl) am impresia ca kf4 e mai putin agresiv cand loveste-n gat. Eu prefer.

Daca e sa iau "experienta de vapat, globala, sub toate aspectele iei" sunt tentat sa spun ca da, e justificata. Din punctu meu de vedere.

Am vazut ca mai sunt cativa pe forum care l-au comandat. Sa vedem ce au de spus si ei. Sunt curios ce eperiente au si ei cu kf4.

Apropo, ca zvon, am auzit ca kf lite 4 e prevazut pentru la vara... Dezmintit of course de catre SM Imagine


Sent from my iPad using Tapatalk
Avatar utilizator
gonzales89
utilizator experimentat
utilizator experimentat
Mesaje: 341
Membru din: Joi Iul 25, 2013 9:23 pm
Localitate: Pitesti

Re: Kayfun V4

Mesaj de gonzales89 »

SamGold scrie:Bine ca am stat linistit...pe langa faptul ca nu-mi place cum arata dadeam banii pe aceeasi marie cu alta palarie (am R91%)...
Si eu am fost linistit din capu' locului. Din start, m-a atins senzatia "Ithaka si complicatiile ei ulterioare". Sa nu ma intelegeti gresit - nu-mi place Kayfunul, il iubesc(probabil sunt cativa care stiu ca sunt printre primii utilzatori de K , aici, la noi). Oricum, cred ca dupa ceva timp ajungi sa te intrebi ce drac' vrei si de la vapatul asta ;) Uite, de pilda, am folosit o vreme dual coil pe R91, un double barrel, dar in stilul meu, cu bobinele paralele cu axa posturilor, 0.5 -0.6Ω: alimentare buna,aburi multi, th foarte bun, aroma parca un pic mai buna decat la single ... Totusi am renuntat dupa o vreme - in locul unei baterii de rezerva aveam nevoie de doua, consumul de lichid parca s-a dublat si el, asa ca am zis ... single nene :mrgreen: Ce sa mai spun, deocamdata nu simt nevoia de K4(eh, nu pot baga mana-n foc ca nu ma va lovi curiozitatea :lol: )

Cheers,
gonzales89
Imagine
ionesh
utilizator incepator
utilizator incepator
Mesaje: 34
Membru din: Mar Dec 09, 2014 6:38 pm

Re: Kayfun V4

Mesaj de ionesh »

@gonzales89 asta e un mod de a gandi foarte bun. Mi-am zis si eu acelasi lucru asta vara dupa ce am luat squape r....numai ca ieri m-am dus la magazin sa iau un p3 si nenorocitu ala de vanzator, sa-l manace caîinii, tragea deja dintr-un kf4. L-am intrebat daca pot sa ma uit la el si sa trag cateva pufaituri... Ce-a urmat? Am plecat acasa cu p3 si kf4... Mi-am dat seama cat de slab sunt dar sincer, nu regret.


Sent from my iPad using Tapatalk
Scrie răspuns