Kayfun V4

Care nu se incadreaza in celelalte categorii
Scrie răspuns
Amonastro
utilizator junior
utilizator junior
Mesaje: 153
Membru din: Sâm Oct 05, 2013 9:19 pm

Re: Kayfun V4

Mesaj de Amonastro »

AWE scrie:Daca e vorba de K4, parca l-ai si vandut (probabil mai ieftin decat te-a costat) deci nu prea inteleg cum i-ai facut un bine pusculitei :)
Partea cu resellerii nu inteleg de ce ai bagat-o, cel putin nu cred ca e vorba de persoana mea legata de aspectul asta...
Investiția în curiozitatea de a avea un Kayfun 4 original m-a costat 132 de lei, și consider că a meritat. M-am liniștit. Nu voi mai achiziționa niciodată un atomizor de tipul ăsta pentru că îl consider mult prea aerat și are un consum de lichid ușor exagerat. Eu am 6 ani de vapat și sunt mai prudent din fire.
În momentul de față pot spune că publicitatea făcută clonelor de Kayfun 4 este neloială față de cititorii nevinovați, neștiutori și neexperimentați ai acestui forum. Sunt destui cei care chiar cred că se pot informa echidistant lecturând acest topic, și îi avertizez că se vor îngropa într-o mare eroare.
Nu le bagă nimeni mâna în buzunar, dar dacă tot vor să o facă le recomand site-urile de specialitate care comercilizează aceste piese la un preț apropiat de cel al producătorului. Vor pierde și așa, numai că sumele vor fi considerabil mai mici. Singurul dezavantaj ține de transport... Durează cel puțin 5 zile, dacă nu cumva se va duce în vreo 3 săptămâni.
P.S. Nu cunosc ID-urile resellerilor de pe forum.

Îi propun moderatorului să creeze un topic nou dedicat clonelor de Kayfun 4 și să mute acolo textele "apocrife", întrucât discuția s-a dilatat către alte orizonturi și poluează inutil atmosfera "originală"...
Îi mulțumesc anticipat pentru amabilitate, respect și corectitudine.
Avatar utilizator
AWE
utilizator experimentat
utilizator experimentat
Mesaje: 273
Membru din: Mar Dec 24, 2013 11:32 am
Localitate: TM

Re: Kayfun V4

Mesaj de AWE »

Omule, cu tot calmul posibil, singurul care e in eroare aici esti tu, imi cer scuze ca trebuie sa o zic.

1. Eu niciodata nu fac afirmatii nefondate iar parerile despre un produs sau altul le emit dupa ce am folosit respectivul produs. Te invit sa cauti post-urile mele unde aberez sau dezinformez.
2. Nu inteleg de unde scoti chestia cu publicitatea la anumite produse, am mai explicat, nu e nicio reclama, pur si simplu fiecare poate sa aiba o parere avizata despre un produs pe care il foloseste (sau l-a folosit). Eu mi-am spus parerea despre K4 de la Infinite, nu stiu cum sunt celelalte clone.
3. Nu confunda parerea ta personala despre un atomizor pe care l-ai folosit 2 zile si o clona pe care nu ai folosit-o deloc, cu realitatea. Am impresia ca nu stii sa folosesti respectivul atomizor din moment ce spui ca e prea aerat, cand e clar ca aerul se poate inchide inclusiv complet!!!!
4. Faptul ca emiti pareri subiective despre produse pe care nici macar nu le-ai folosit (= clona de K4) e singura chestie care intr-adevar poate induce cititorii acestui thread in eroare.
Avatar utilizator
danmcsd
utilizator junior
utilizator junior
Mesaje: 101
Membru din: Dum Iun 30, 2013 5:37 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Kayfun V4

Mesaj de danmcsd »

Acesta este topicul kafun-ului V4. Pacat ca sunt cate unii care nu stiu niciodata pana unde pot intinde "pelteaua".
De ce nu deschizi un topic dedicat clonei? Acolo ti-ai putea spune parerea fara sa ne obligi pe noi ceilalti sa citim polemici si pareri mai mult sau mai putin subiective.

Stima,
Dan
Cel ce se transforma în vierme nu se poate plânge dupa aceea ca e calcat în picioare.
Amonastro
utilizator junior
utilizator junior
Mesaje: 153
Membru din: Sâm Oct 05, 2013 9:19 pm

Re: Kayfun V4

Mesaj de Amonastro »

AWE scrie:3. Nu confunda parerea ta personala despre un atomizor pe care l-ai folosit 2 zile si o clona pe care nu ai folosit-o deloc, cu realitatea. Am impresia ca nu stii sa folosesti respectivul atomizor din moment ce spui ca e prea aerat, cand e clar ca aerul se poate inchide inclusiv complet!!!!
În cele doua ore cât am vapat cu el, am jonglat cu aerul. Din momentul în care îl închizi complet și îl desfaci doar foarte puțin (nu mai rețin dacă o jumătate sau o rotație întreagă de șurub - dar țin minte că accesul cu șurubelnița este enervant), este aproape la fel de aerat ca un Kayfun Lite plus cu aerul deschis de la jumătate spre trei sferturi. Nu poți face orice cu aerul unui Kayfun 4. Este ori foarte aerat (cu aerul la minim), ori extrem de aerat (în rest). Asta nu e o problemă pentru cei care preferă un astfel de atomizor. Sunt foarte mulți cei care apreciază asta...
Un necunoscător intrat pe forum și care preferă un atomizor cu aerul mai strâns, va citi că "poți seta cum vrei aerul unui Kayfun 4"... și nu e frumos!
Acesta este motivul pentru care îmi colorez textele în plin context .
Vreau ca cei neexperimentați să vadă și să știe elementele care caracterizează parametrii funcționali ai acestui produs..
Are 3 sau 4 găuri de aerisire pe lateral (nici nu mai știu) și 3 în piulița din interior. Ar fi trebuit să mă gândesc la asta încă de dinainte să-l cumpăr... dar asta e! Mi-am asumat riscul. Modelul Kayfun 4 este cu cel puțin 50% mai aerat decât modelul Kayfun lite plus, iar aerul pe Kayfun 4 nu poate fi setat nici măcar relativ strâns... ci doar aerat (aproape de minum) și extrem de aerat în rest. De la mijlocul cursei șurubului și până la deschiderea maximă aproape că nu se mai simte diferența.... Am spus "aproape" ...
Avatar utilizator
alexinos
utilizator experimentat
utilizator experimentat
Mesaje: 306
Membru din: Vin Oct 17, 2014 11:50 pm
Localitate: Baden/Ploiesti

Re: Kayfun V4

Mesaj de alexinos »

Solutia de a inlocui arcul din baza deja este:

https://squareup.com/market/AWEKillerMo ... ete-spacer" onclick="window.open(this.href);return false;
Avatar utilizator
Valahul
veteran
veteran
Mesaje: 1120
Membru din: Lun Mai 13, 2013 5:05 pm
Localitate: Ardeal

Re: Kayfun V4

Mesaj de Valahul »

Revin cu impresii si precizari dupa cam doua luni de folosire a lui Kayfun 4.
I
In primul rand, ieri am zis sa incerc sa-l folosesc cu tank-ul de polycarbonat, pana acum utilizandu-l cu tank-ul de sticla.
Am bagat in el doar doua arome, Vanilla Tobacco (Flavor West) si Old Fashioned (Mount Baker), ultima fiind Vanilla Tobacco. Am observat ca tank-ul de polycarbonat s-a murdarit cumva, pierzand opacitate, ca si cum ar fi uns.
Precizez ca l-am spalat inainte de a-l pune cu periuta de dinti si sapun, dupa ce in prealabil l-am lasat in spirt.
L-am respalat bine, dar uite cum a ramas, si chiar dupa spalare miroase a Vanilla Tobacco. Dupa ce l-am montat si am pus lichid urmele albe nu se mai vad asa tare, dar este cumva murdar, uns.
Imagine
Sunt curios daca a mai avut cineva aceasta problema si daca are rezolvare.
As putea lua unul nou, nu este scump, €9.95, dar imi e ca patesc la fel.
II
IMPORTANT! – pe multi i-am auzit ca se plangeau ca mai da gust de ars. Ce se intampla de fapt? Asta daca nu e prea multa vata, setat gresit.
Recomand scoaterea afara a surubului de reglat aerul. De ce? La cateva deschideri si inchideri a controlului de lichid, acest surub de aer se desfileteaza si coboara in jos, drept urmare control lichidul nu se mai poate deschide la maxim, pentru ca acest surub de aer da in pinul de plus, blocand, rezultand alimentare deficitara. Ca sa fiti siguri ca totul e in regula, luand sigla SM reper, cand se deschide controlul de lichid, aceasta trebuie sa faca doua ture jumate pana se opreste. Daca face mai putin, nu se dechide la maxim si nu va alimenta corect.
III
Cel mai tare atomizor pe care l-am incercat si am mai incercat cateva, noi, bineinteles. A fost destul de hulit, dar cred ca pretul e de vina (tot la doua posturi vai cat costa), e clar ca la 150 € nu e un atomizor pentru toata lumea. Desigur ca e mult mai scump decat 5-6 ciurucuri de pe fasttech de 2 $ bucata asamblate intr-un fel de struto-camila…
Am mai citit ca multi spun ca nu merita, au “testat” sau “s-au jucat” sau au “avut” originalul, clona e identica, care nu sunt altceva decat povesti.
De curiozitate, de doua saptamani am luat si clona Infinite, doar pentru a face comparatie cu originalul.
Clona nu merge rau, e destul de reusita, ceva peste un KLP in zilele lui cele mai bune, daca banii sunt o problema, merita luata in calcul.
Dar e departe de original, care e mult mai aerat, desi la clona am scos surubul de aer, se trage mai usor, filetele merg mai bine, etc.
Mai jos in poza e originalul si clona Infinite, cel din dreapta e originalul.

Imagine

O alta idea aberanta este cea in care se vehiculeaza ca SM ar fi vandut planurile chinezilor pentru cota cica din vanzari. Asta de fapt reprezinta ceea ce vor unii sa creada, totul avand la baza pretul, sa fim sinceri. Dimensiunile la clona si original nu sunt aceleasi, originalul e mai bombat, clona mai tuguiata, inelul de aer e altfel, etc.
"Un om care se intelege bine cu toata lumea este lipsit de personalitate"
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, iubesc mai mult cainii."
"Am invatat de la animale lucruri mai multe si mai profunde decat de la oameni."
Avatar utilizator
Iceman
utilizator experimentat
utilizator experimentat
Mesaje: 271
Membru din: Sâm Iun 29, 2013 2:05 pm
Localitate: Constanta
Contact:

Re: Kayfun V4

Mesaj de Iceman »

Eu am clona Tobeco si sunt foarte multumit de el !
Il folosesc ca atomizor principal, zi de zi ! :)
Si nu neg ca, daca imi permiteam, luam originalul !
Imagine
Avatar utilizator
alexinos
utilizator experimentat
utilizator experimentat
Mesaje: 306
Membru din: Vin Oct 17, 2014 11:50 pm
Localitate: Baden/Ploiesti

Re: Kayfun V4

Mesaj de alexinos »

Modificare K4 cu baza de la Orchid.

" onclick="window.open(this.href);return false;

Avantaje:
Video in engleza.
Mai mult aer.
Contact direct
Control lichid eliminat
Alimentare foarte buna cu lichid
Permite 2 coil

Dezavantaje:
Umplerea
Avatar utilizator
alexinos
utilizator experimentat
utilizator experimentat
Mesaje: 306
Membru din: Vin Oct 17, 2014 11:50 pm
Localitate: Baden/Ploiesti

Re: Kayfun V4

Mesaj de alexinos »

Deocamdata ramine cel mai bun atomizor care l-am avut.
Avatar utilizator
alexinos
utilizator experimentat
utilizator experimentat
Mesaje: 306
Membru din: Vin Oct 17, 2014 11:50 pm
Localitate: Baden/Ploiesti

Re: Kayfun V4

Mesaj de alexinos »

Frumos domnule........
Duminica frumoasa va doresc.



Imagine
Scrie răspuns