Kayfun V4

Care nu se incadreaza in celelalte categorii
Scrie răspuns
Avatar utilizator
alexinos
utilizator experimentat
utilizator experimentat
Mesaje: 306
Membru din: Vin Oct 17, 2014 11:50 pm
Localitate: Baden/Ploiesti

Re: Kayfun V4

Mesaj de alexinos »

Aici un setup K4 - nu este facut de mine asa ca nu am mai multe informatii.Eu nu il mai am si nu pot testa.


Imagine

Imagine
bogdan123
utilizator junior
utilizator junior
Mesaje: 51
Membru din: Sâm Mai 17, 2014 11:51 am
Localitate: rm valcea

Re: Kayfun V4

Mesaj de bogdan123 »

scuze daca sunt offtopic -este un setup BVC si poate fi facut si pe Erlkoenigin,deci poti incerca
Avatar utilizator
bodobaza
utilizator junior
utilizator junior
Mesaje: 162
Membru din: Sâm Aug 03, 2013 12:49 am
Localitate: Reghin/Cluj

Re: Kayfun V4

Mesaj de bodobaza »

Este chimney coil, a facut rip tutorial cum se face la kayfun.
Avatar utilizator
Valahul
veteran
veteran
Mesaje: 1120
Membru din: Lun Mai 13, 2013 5:05 pm
Localitate: Ardeal

Re: Kayfun V4

Mesaj de Valahul »

O setare pe Kayfun V4 de o sa ma pomeniti:
- preferabil inox 316, 0,28 mm (11 spire) mm sau Kanthal 0,3 mm (9 spire), sa iasa intre 1,6 - 1,9 ohmi
- rezistenta pe burgiu de 3 mm
- vata japoneza, se imparte pad-ul in doua, dupa care se taie in directia fibrelor o fasie de cam 3-4 mm. nu se roteste intre degete sau alta modificare, se lasa asa. nu se introduce piesa rotunda cu filet, se introduce vata prin rezistenta apoi se coboara pana ajunge pe baza unde sunt gaurile de alimentare si se taie la nivel. se uda vata cu lichid, se lateste si se preseaza spre patratul de plus (spre centru), lasand cele doua gauri de alimentare libere. apoi se infileteaza cilindrul cu filet.
- 14-15 Watti.
Un vis. Abur peste drip, iar aroma este extraordinara.
"Un om care se intelege bine cu toata lumea este lipsit de personalitate"
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, iubesc mai mult cainii."
"Am invatat de la animale lucruri mai multe si mai profunde decat de la oameni."
Avatar utilizator
Midnight Caller
veteran
veteran
Mesaje: 860
Membru din: Dum Iun 30, 2013 6:09 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Kayfun V4

Mesaj de Midnight Caller »

Pai si cum ramane cu subohm-ul ? Care mai e spilu ? :)
Avatar utilizator
AWE
utilizator experimentat
utilizator experimentat
Mesaje: 273
Membru din: Mar Dec 24, 2013 11:32 am
Localitate: TM

Re: Kayfun V4

Mesaj de AWE »

K4 nu e chiar dedicat pentru subohm, eventual un subohm gen 0.7 - 0.8 Ohm, pentru mai jos exista drippere :) De fapt niciun RTA nu e dedicat pentru asa ceva...
Avatar utilizator
AWE
utilizator experimentat
utilizator experimentat
Mesaje: 273
Membru din: Mar Dec 24, 2013 11:32 am
Localitate: TM

Re: Kayfun V4

Mesaj de AWE »

Dublu post, ce naiba... :?
slavyk
veteran
veteran
Mesaje: 1592
Membru din: Mie Iul 03, 2013 11:42 am
Localitate: Sighetu Marmatiei
Contact:

Re: Kayfun V4

Mesaj de slavyk »

Bănuiesc că ştiţi, are şi un kit sub - ohm...

S500 tap-tap
Avatar utilizator
AWE
utilizator experimentat
utilizator experimentat
Mesaje: 273
Membru din: Mar Dec 24, 2013 11:32 am
Localitate: TM

Re: Kayfun V4

Mesaj de AWE »

Asaaaaa. Mi-am comandat si eu o clona Infinite de pe Vapers1. Stiu, am zis ca nu mai cumpar clone dar asta parea promitatoare si nu am gresit, este o clona 1:1, singura diferenta fata de original e materialul, 304 fata de 316, conteaza cam spre deloc din punctul meu de vedere. Comparatia o fac cu unul original cu care m-am jucat acum cateva zile si care va intra si el in posesia mea zilele astea (un deal prea bun ca sa il refuz).

Nu vreau sa discut constructia atomizorului dar as remarca grija cu care e lucrat, totul se imbina perfect, filete excelente iar ca o cireasa pe tort, a venit si perfect curat, nici urma de ulei sau alte mizerii.

Ca si functionare, imi mentin parerea, la aroma e sa zic 5% poate, peste KFL+, la aburi mai mult, vreo 15-20% si la consum e un dezastru, am consumat deja vreo 10ml de ieri seara. Asta, cu un microcoil de 2.5mm diametru, 1.6 Ohm, vata KGD. Urmeaza sa testez mai multe setup-uri ca sa imi fac o parere mai clara dar pana acum sunt multumit (mai putin de consum, cum ziceam).

Concluzie rapida: un atomizor foarte reusit.
Avatar utilizator
bodobaza
utilizator junior
utilizator junior
Mesaje: 162
Membru din: Sâm Aug 03, 2013 12:49 am
Localitate: Reghin/Cluj

Re: Kayfun V4

Mesaj de bodobaza »

Eu am scris intr-un topic mai vechi putin, daca cauti si citesti poti gasi clone care dau ca originalul doar ca e facut cu alt material (inox), btw din cate am vazut cica si clona de tobeco e reusita (am vazut doar un first look nu recenzie).
Avatar utilizator
HORATUCU
veteran
veteran
Mesaje: 958
Membru din: Dum Iun 30, 2013 3:38 pm
Localitate: CLUJ-NAPOCA

Re: Kayfun V4

Mesaj de HORATUCU »

AWE scrie:Asaaaaa. Mi-am comandat si eu o clona Infinite de pe Vapers1. Stiu, am zis ca nu mai cumpar clone dar asta parea promitatoare si nu am gresit, este o clona 1:1, singura diferenta fata de original e materialul, 304 fata de 316, conteaza cam spre deloc din punctul meu de vedere. Comparatia o fac cu unul original cu care m-am jucat acum cateva zile si care va intra si el in posesia mea zilele astea (un deal prea bun ca sa il refuz).

Nu vreau sa discut constructia atomizorului dar as remarca grija cu care e lucrat, totul se imbina perfect, filete excelente iar ca o cireasa pe tort, a venit si perfect curat, nici urma de ulei sau alte mizerii.

Ca si functionare, imi mentin parerea, la aroma e sa zic 5% poate, peste KFL+, la aburi mai mult, vreo 15-20% si la consum e un dezastru, am consumat deja vreo 10ml de ieri seara. Asta, cu un microcoil de 2.5mm diametru, 1.6 Ohm, vata KGD. Urmeaza sa testez mai multe setup-uri ca sa imi fac o parere mai clara dar pana acum sunt multumit (mai putin de consum, cum ziceam).

Concluzie rapida: un atomizor foarte reusit.
Astazi a aparut si varianta din 316.
„Carpe diem, quam minimum credula postero” HORATIU
bogdan123
utilizator junior
utilizator junior
Mesaje: 51
Membru din: Sâm Mai 17, 2014 11:51 am
Localitate: rm valcea

Re: Kayfun V4

Mesaj de bogdan123 »

Si unde se gaseste varianta din 316 ca l-as incerca si eu.
Avatar utilizator
HORATUCU
veteran
veteran
Mesaje: 958
Membru din: Dum Iun 30, 2013 3:38 pm
Localitate: CLUJ-NAPOCA

Re: Kayfun V4

Mesaj de HORATUCU »

Fasttech
„Carpe diem, quam minimum credula postero” HORATIU
Avatar utilizator
bodobaza
utilizator junior
utilizator junior
Mesaje: 162
Membru din: Sâm Aug 03, 2013 12:49 am
Localitate: Reghin/Cluj

Re: Kayfun V4

Mesaj de bodobaza »

Este si pe desire-ecig.com :D (varianta otel 316)
Avatar utilizator
AWE
utilizator experimentat
utilizator experimentat
Mesaje: 273
Membru din: Mar Dec 24, 2013 11:32 am
Localitate: TM

Re: Kayfun V4

Mesaj de AWE »

Eu nu prea inteleg care e faza cu 316 la atomizoare, pentru asemenea device-uri nu este absolut nicio diferenta intre 304 si 316. O gramada de dezinformare pe internetul asta, incepand cu ''medical grade steel'' care e bullshit. Medical grade e si 304, iar in realitate pentru implanturi se foloseste titan, preponderent, otelul e doar pt implanturi temporare in general (sau eventual suruburi prin dinti).

In fine, 316 e mai scump putin ca material brut, dar la cantitatea care intra intr-un atomizor vorbim de cativa centi, deci egal cu zero. Marketing lol. Sa vina SM cu un atomizor facut din 904L si atunci ar putea sa capitalizeze pe tema asta cu un slogan nou: ''Kayfun - the Rolex of atomizers''. Plm.

Asa, intre timp am primit si un v4 original, le-am folosit in paralel cu acelasi setup (kanthal 0.3, microcoil 1.6 Ohm, 14W), nu sesizez absolut nicio diferenta. Mi-ar fi placut sa fie incluse si ceva spares in kitul de la original dar nah, omu' tre ' sa faca bani si din alea, separat :?
Scrie răspuns