Erlkönigin RTA Atomizer

Care nu se incadreaza in celelalte categorii
Scrie răspuns
Avatar utilizator
HORATUCU
veteran
veteran
Mesaje: 958
Membru din: Dum Iun 30, 2013 3:38 pm
Localitate: CLUJ-NAPOCA

Re: Erlkönigin RTA Atomizer

Mesaj de HORATUCU »

Pentru cei care au luat de pe Fastech si au aceeasi problema ca mine: diametrul interior al tancului de 18.80 mm. Mi-a sosit comanda tot de la ei cu" Replacement PMMA Tank for 20.7mm Erlkonigin RTA" si acestea au diametrul interior corect, de 19 mm. Se potrivesc brici, nu mai supureaza, nu curge.
Si pentru cei ce inca mai cauta un setup bun, aveti rabdare si urmariti asta: " onclick="window.open(this.href);return false;
Tipul este foarte pertinent si mai vine si cu cateva sfaturi in plus fata de ce stiam.
„Carpe diem, quam minimum credula postero” HORATIU
Avatar utilizator
HORATUCU
veteran
veteran
Mesaje: 958
Membru din: Dum Iun 30, 2013 3:38 pm
Localitate: CLUJ-NAPOCA

Re: Erlkönigin RTA Atomizer

Mesaj de HORATUCU »

Astazi mi-a venit varianta Mini. Pentru mine care nu trag mai mult de 2-3 ml pe zi este idealul.
O prima parere:
- toate piesele (in afara de tank si horn bineinteles) sunt interschimbabile.
- baza executata cu mai mare finete decat la cel mare. Daca cel mare juca pe mod, acesta sta fix. Canalele de alimentare mai mari ( cu 0.03 pe latime si cu 0.5in adancime). Eu am facut setarea clasica,
dar sunt convins ca merge si cu vata pana jos.Parca chiar o cere.
- trebuie sa chimbati garniturile rosii, sunt rigide si nu etanseaza.Eu le-am pus pe cele negre de la cel mare.
- garnitura de la horn este de diametru mic,intra in topcap, probabil pusa la graba.Am schimbat-o cu cea de la cel mare.
- aceeasi aroma exceptionala
- la vapat normal, este super. La wataj mare eu folosesc un horn lung. Simt nevoia sa compensez lungimea hornului. Prea da navala aburul.
- a fost o intrebare daca permite lung inhale. Numai sa te tina plamanii.
- m-am dus cu el pana la 25 wati. mai mult nu pot eu cu lichid de 18. Merge impecabil.
- nu curge, nu supureaza.
- urmeaza sa-l verific in timp daca rugineste. Cineva de pe fastech s-a plans ca i-a ruginit pinul central.Ei spun ca garanteaza ca-i din inox sablat, bla,bla.
- pentru cine vrea tank din sticla, se potriveste perfect Kayfun Quartz Glass Tank-ul. Zic pe forum. Al meu vine de abia saptamana viitoare ca sa pot confirma.
„Carpe diem, quam minimum credula postero” HORATIU
slavyk
veteran
veteran
Mesaje: 1592
Membru din: Mie Iul 03, 2013 11:42 am
Localitate: Sighetu Marmatiei
Contact:

Re: Erlkönigin RTA Atomizer

Mesaj de slavyk »

Horațiu, să-l foloseşti sănătos!
bogdan123
utilizator junior
utilizator junior
Mesaje: 51
Membru din: Sâm Mai 17, 2014 11:51 am
Localitate: rm valcea

Re: Erlkönigin RTA Atomizer

Mesaj de bogdan123 »

sa-l folosesti cu placere horatiu
Avatar utilizator
HORATUCU
veteran
veteran
Mesaje: 958
Membru din: Dum Iun 30, 2013 3:38 pm
Localitate: CLUJ-NAPOCA

Re: Erlkönigin RTA Atomizer

Mesaj de HORATUCU »

Mersi bajetii de urari. Nu stiu cat il voi folosi, ca industria nu sta pe loc si tentatiile sunt mari. Na ca a aparut si vapor-giant care se pare ca reda aromele mai bine....
„Carpe diem, quam minimum credula postero” HORATIU
Avatar utilizator
alexinos
utilizator experimentat
utilizator experimentat
Mesaje: 306
Membru din: Vin Oct 17, 2014 11:50 pm
Localitate: Baden/Ploiesti

Re: Erlkönigin RTA Atomizer

Mesaj de alexinos »

HORATUCU scrie:Mersi bajetii de urari. Nu stiu cat il voi folosi, ca industria nu sta pe loc si tentatiile sunt mari. Na ca a aparut si vapor-giant care se pare ca reda aromele mai bine....
Horatucu - piata este plina de atomizoare,principalul este sa iti placa tie.Recomand in general daca se poate inainte de a comanda ceva sa testati.Cu Erlkönigin nu ai facut nimic gresit,este un atomizor bun si din cit am auzit ar fi cel mai bun din toata gama ce au facut ei si din ce va aparea.Simbata este intilnire in Viena cu cei de la Erlkönigin - vor prezenta productele noi cum ar fi Erlthron 1,2,3 si mai mult nu stiu.Daca am timp o sa ma duc si eu,sa vedem.O sa vin cu poze daca ma duc.
Avatar utilizator
HORATUCU
veteran
veteran
Mesaje: 958
Membru din: Dum Iun 30, 2013 3:38 pm
Localitate: CLUJ-NAPOCA

Re: Erlkönigin RTA Atomizer

Mesaj de HORATUCU »

Pai du-te, nu rata o asa o intalnire. Sa fim si noi la zi cu noutatile.
„Carpe diem, quam minimum credula postero” HORATIU
Avatar utilizator
Drumetul
utilizator experimentat
utilizator experimentat
Mesaje: 215
Membru din: Mie Apr 02, 2014 6:36 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Erlkönigin RTA Atomizer

Mesaj de Drumetul »

Si al meu e pe drum (deasupra marilor si oceanelor). L-am comandat, varianta mini, pentru stick. Revin cu pareri. Sa-l stapanesti sanatos si sa aburesti cu placere.
Avatar utilizator
HORATUCU
veteran
veteran
Mesaje: 958
Membru din: Dum Iun 30, 2013 3:38 pm
Localitate: CLUJ-NAPOCA

Re: Erlkönigin RTA Atomizer

Mesaj de HORATUCU »

alexinos scrie:Simbata este intilnire in Viena cu cei de la Erlkönigin - vor prezenta productele noi cum ar fi Erlthron 1,2,3 si mai mult nu stiu.Daca am timp o sa ma duc si eu,sa vedem.O sa vin cu poze daca ma duc.
Alex ai fost?. Ceva noutati?
„Carpe diem, quam minimum credula postero” HORATIU
Avatar utilizator
HORATUCU
veteran
veteran
Mesaje: 958
Membru din: Dum Iun 30, 2013 3:38 pm
Localitate: CLUJ-NAPOCA

Re: Erlkönigin RTA Atomizer

Mesaj de HORATUCU »

Doua lucruri.
1. Pentru cei care vreau sa foloseasca tank de sticla la varianta mini, musai trebuie schimbate garniturile cu marimea asta: https://www.fasttech.com/p/2019300" onclick="window.open(this.href);return false;
2. A aparut varianta 2 pe Fastech cu imbunatatiri vizibile la reglajul de aer, tank sticla, pinul 510.
„Carpe diem, quam minimum credula postero” HORATIU
cristian
veteran
veteran
Mesaje: 2374
Membru din: Sâm Iun 29, 2013 10:25 pm

Re: Erlkönigin RTA Atomizer

Mesaj de cristian »

Si EK v2 meu e gata de plecare :OO
Pana atunci, ma descurc cu cel pe care il am.

Am vazut niste setari pe ecf care zic ca merita incercate. Personal am facut-o.
http://www.e-cigarette-forum.com/forum/ ... st14288234" onclick="window.open(this.href);return false;
http://www.e-cigarette-forum.com/forum/ ... st14328634" onclick="window.open(this.href);return false;
http://www.e-cigarette-forum.com/forum/ ... st13739257" onclick="window.open(this.href);return false;

Un pictorial care are la final o suita de linkuri utile http://www.e-cigarette-forum.com/forum/ ... orial.html" onclick="window.open(this.href);return false;


Regards.
Avatar utilizator
HORATUCU
veteran
veteran
Mesaje: 958
Membru din: Dum Iun 30, 2013 3:38 pm
Localitate: CLUJ-NAPOCA

Re: Erlkönigin RTA Atomizer

Mesaj de HORATUCU »

Eu le-am incercat, dar am ramas la prima setare, care mi se pare imbatabila.. Oricum primele 2 sunt foarte similare.
Sa nu uitam ca la cel original, din cate am citit, nu prea conteaza cata vata intra in canale pentru ca oricum merge. Se poate baga vata si pana jos.
La clone, vata trebuie sa intre foarte putin pe aceste canale.
„Carpe diem, quam minimum credula postero” HORATIU
cristian
veteran
veteran
Mesaje: 2374
Membru din: Sâm Iun 29, 2013 10:25 pm

Re: Erlkönigin RTA Atomizer

Mesaj de cristian »

Inteleg.
Eu sincer sa fiu am bagat vata pana jos prima data ca n-am avut rabdare sa citesc prea mult sau sa te sun, doar cateva fire (foarte subtire) si am lasat "umerii" full de vata. A mers bine. Acum am bagat numai cate un capat pe canale, si e ok, raman la asta.

Dar oricum e super. Singura chestie care nu-mi place e sunetul pe care il scoate cand tragi, dar asta e. Probabil ca la v2 e altfel aerul fiind pe laterala.
Scrie răspuns