Erlkönigin RTA Atomizer

Care nu se incadreaza in celelalte categorii
Scrie răspuns
slavyk
veteran
veteran
Mesaje: 1592
Membru din: Mie Iul 03, 2013 11:42 am
Localitate: Sighetu Marmatiei
Contact:

Re: Erlkönigin RTA Atomizer

Mesaj de slavyk »

Multă bătaie de cap aveți cu atomizoarea asta... poate îi place mai mult erlkonilingus...
Avatar utilizator
Valahul
veteran
veteran
Mesaje: 1120
Membru din: Lun Mai 13, 2013 5:05 pm
Localitate: Ardeal

Re: Erlkönigin RTA Atomizer

Mesaj de Valahul »

slavyk scrie:Multă bătaie de cap aveți cu atomizoarea asta... poate îi place mai mult erlkonilingus...
Vad ca ai incercat, ne spui cum e?
"Un om care se intelege bine cu toata lumea este lipsit de personalitate"
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, iubesc mai mult cainii."
"Am invatat de la animale lucruri mai multe si mai profunde decat de la oameni."
Avatar utilizator
Valahul
veteran
veteran
Mesaje: 1120
Membru din: Lun Mai 13, 2013 5:05 pm
Localitate: Ardeal

Re: Erlkönigin RTA Atomizer

Mesaj de Valahul »

Dupa sculpturi in vata cu foarfeca mai ceva ca Brancusi cu dalta, mere cat de cat.
Ce nu imi place iarasi, da abur fierbinte si th mare.
Culmea, ala primul care l-am luat cu 17 $ de pe fasttech, fara adaptor de mustiuc si pe care l-am dat pustiului, merge struna...
Nu ciopleste nimic vata, o pune pe canale si gata.
Incurcate sunt caile vapatului... sau ale Chinei...

P.S - in loc sa-mi vad de afaceri, prefer sa stau si sa ciocanesc pe atomizoare si moduri. Sau sa merg undeva in weekend cu prietenii.
Nu cred ca is chiar cu toate la cap.
Nu radeti, ca nici voi nu sunteti, ca de ati fi nu ati fi pe aci... :lol:
"Un om care se intelege bine cu toata lumea este lipsit de personalitate"
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, iubesc mai mult cainii."
"Am invatat de la animale lucruri mai multe si mai profunde decat de la oameni."
Avatar utilizator
Valahul
veteran
veteran
Mesaje: 1120
Membru din: Lun Mai 13, 2013 5:05 pm
Localitate: Ardeal

Re: Erlkönigin RTA Atomizer

Mesaj de Valahul »

Dupa lupte seculare, merge impecabil. Bestial as zice.
- aroma de nota 10.
- TH putin cam mare pentru mine (peste Squape, Kayfun), deci amatorii de TH il vor venera. 9.
- abur garla. 10.
Merge dupa zeci de setari. Am gasit una care functioneaza perfect, i-am spus-o si lui Amonastro, si al lui functioneaza perfect cu ea, acum il poate umple pana sus si nu inunda.
Ca sa vin si in sprijinul celor care vor trece prin situatii similare, cam asta am facut:
- rezistenta de 1,6 ohmi, pe burgiu de 2mm, deci 9 spire. Kanthal A1 de 0,3. Vapat la o putere de 15 W
- vata bio Bocoton , cea mai buna din cate am testat
- se face vata un pic rotunda, prin apasare usoara cu degetele, dupa ce se desface fasia din punga
- se introduce mai greu un pic prin rezistenta, sa nu fie lejera
- se taie prima data drept cam la 2 - 2,5 mm fata de canalele verticale, sau laterale, astfel incat daca se coboara in jos capatul liber ramas pe canal, partea de jos a vatei (ea fiind taiata drept va face un unghi la coborare, un fel de codita) sa atinga fundul canalului. eventual poate fi mai scurta decat canalul cu 1 mm
- se indreapta vata, astfel incat sa fie pe axa determinata de rezistenta dupa care se rasfira astfel incat sa formeze un papion. pe urma se taie cu foarfeca la un unghi de 45, adica oblic sau in diagonala, foarfeca sprijinindu-se de locul de intalnire a celor doua canale, orizontal si vertical
- atentie la taietura la 45, dupa vata nu trebuie sa fie la fel de groasa in capetele canalului orizontal, ci putin "ciupita". am impresia ca aici bloca lichidul.
"Un om care se intelege bine cu toata lumea este lipsit de personalitate"
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, iubesc mai mult cainii."
"Am invatat de la animale lucruri mai multe si mai profunde decat de la oameni."
Avatar utilizator
Artiphyst
utilizator incepator
utilizator incepator
Mesaje: 4
Membru din: Vin Aug 02, 2013 11:30 pm
Localitate: Bucuresti - Stefan Cel Mare

Re: Erlkönigin RTA Atomizer

Mesaj de Artiphyst »

Cateva poze pentru inspiratie de pe topicul ecf dedicat acestui atomizor:

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine
Amonastro
utilizator junior
utilizator junior
Mesaje: 153
Membru din: Sâm Oct 05, 2013 9:19 pm

Re: Erlkönigin RTA Atomizer

Mesaj de Amonastro »

Până la urmă funcționează bine, dar adună foarte repede condens în canalul de aer și scoate zgomote specifice... Ma stresează jucăria și nu o pot folosi așa. Consider problema conensului un dezavantaj major care nu merită chinul. Proiect abandonat! Voi dona la rândul meu atomizorul. Am deja 4 cereri...
Astăzi am comandat pentru alt amic un Kayfun Lite Plus (Hcigar). Măcar ăsta are aerisirea printr-o parte si nu se înfundă chiar așa de repede cu condens... iar când se întâmplă este ușor de remediat. La Erlkonigin trebuie să-i dai jos șurubul din mufă și să-i bagi pe gaură un șervețel (de cel puțin 10 ori/zi), altfel stai permanent cu gâlgâiala...
Avatar utilizator
Valahul
veteran
veteran
Mesaje: 1120
Membru din: Lun Mai 13, 2013 5:05 pm
Localitate: Ardeal

Re: Erlkönigin RTA Atomizer

Mesaj de Valahul »

Am mai remarcat urmatoarele:
- e important pentru a nu curge ca vata sa fie presata un pic in canalele orizontale, mai ales spre extremitati, acolo unde face curbura spre canalul vertical, din cauza spatiului ramas intre vata si fundul canalului se aduna sau picura lichid din vata care ajunge in canalul de aer
- pentru a nu da gust de ars - te poti pacali usor cu vata in sensul ca atunci cand o tai oblic pentru a cobori mai putina pe canale, in momentul in care o introduci in extremitatile canalului orizontal, va cobora mai jos decat se anticipase si va bloca patrunderea lichidului. e bine sa fie taiata cam cu 2 mm mai putin si e bine cand e pusa pe canalul verical sa nu fie pana in capat ci sa ramana cam 1,5 - 2 mm pentru a se alimenta bine.

In concluzie, setarea e mult mai dificila decat la Kayfun, unde nu trebuie sa ai licenta in vapat. Ca urmare, mi-am mai comandat un Kay.
"Un om care se intelege bine cu toata lumea este lipsit de personalitate"
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, iubesc mai mult cainii."
"Am invatat de la animale lucruri mai multe si mai profunde decat de la oameni."
Avatar utilizator
alexgogo-VA
veteran
veteran
Mesaje: 872
Membru din: Sâm Iun 29, 2013 7:55 pm
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Erlkönigin RTA Atomizer

Mesaj de alexgogo-VA »

Se poate face, dar e cam chinuiala. Setarea mea este:

5 spire kanthal a1 28awg (0.32mm), microcoil desfacut + blana de capra (hemp, canepa ce-o fi aia), modelata frumos sa nu iasa in fata canalelor de lichid si sa nu le depaseasca in jos. Am renuntat la acea saiba careia nu prea-i vedeam rostul, am renuntat si la piulita reglaj aer (oricum nu astupa nimic acolo, e degeaba).

Se alimenteaza ok, AROMA e ok, th e ok, dar acum vapez din aspire atlantis si din russian.
Avatar utilizator
Valahul
veteran
veteran
Mesaje: 1120
Membru din: Lun Mai 13, 2013 5:05 pm
Localitate: Ardeal

Re: Erlkönigin RTA Atomizer

Mesaj de Valahul »

Erlkönigin-ul merge bine, dar am remarcat la el o problema care ma cam sacaie si nu ii gasesc o rezolvare.
Pe orice mod il pun, si oricat de tare il strang pe el, are un pic de joc atat in plan vertical cat si orizontal.
Vertical mai putin, perceptibil totusi, orizontal se roteste incolo si incoace pana sa zicem intr-un mm (strans pe mod la maxim).
Ma tem sa nu imi stric conexiunile modurilor.
De la ce o fi, nu stiu.
"Un om care se intelege bine cu toata lumea este lipsit de personalitate"
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, iubesc mai mult cainii."
"Am invatat de la animale lucruri mai multe si mai profunde decat de la oameni."
Avatar utilizator
HORATUCU
veteran
veteran
Mesaje: 958
Membru din: Dum Iun 30, 2013 3:38 pm
Localitate: CLUJ-NAPOCA

Re: Erlkönigin RTA Atomizer

Mesaj de HORATUCU »

Pai uite care-i problema: initial la mine pinul central nu facea contact, era sub nivel. Cand am desurubat pana sa faca contact, am observat acelasi joc. Deci tot sistemul este slabit pentru ca nu-i ca la kaifun surub in surub- pin reglabil.Este pura teorie pentrul ca al meu da atat de bine, ca nu ma incumet pana la prima servisare sa-l desfac.Daca strangi pinul, dispare jocul?
„Carpe diem, quam minimum credula postero” HORATIU
Avatar utilizator
HORATUCU
veteran
veteran
Mesaje: 958
Membru din: Dum Iun 30, 2013 3:38 pm
Localitate: CLUJ-NAPOCA

Re: Erlkönigin RTA Atomizer

Mesaj de HORATUCU »

alexgogo-VA scrie:Se poate face, dar e cam chinuiala. Setarea mea este:

5 spire kanthal a1 28awg (0.32mm), microcoil desfacut + blana de capra (hemp, canepa ce-o fi aia), modelata frumos sa nu iasa in fata canalelor de lichid si sa nu le depaseasca in jos. Am renuntat la acea saiba careia nu prea-i vedeam rostul, am renuntat si la piulita reglaj aer (oricum nu astupa nimic acolo, e degeaba).

Se alimenteaza ok, AROMA e ok, th e ok, dar acum vapez din aspire atlantis si din russian.
La prima vedere saiba aia chiar nu-si are rostul. Stii cum zice in reclama lor: tragi din el pana la ultima picatura. La sfarsitul primului tanc mi-am dat seama ca exact asta face saiba, preia si ultima picatura si o baga pe canale.
„Carpe diem, quam minimum credula postero” HORATIU
Avatar utilizator
Valahul
veteran
veteran
Mesaje: 1120
Membru din: Lun Mai 13, 2013 5:05 pm
Localitate: Ardeal

Re: Erlkönigin RTA Atomizer

Mesaj de Valahul »

HORATUCU scrie:Pai uite care-i problema: initial la mine pinul central nu facea contact, era sub nivel. Cand am desurubat pana sa faca contact, am observat acelasi joc. Deci tot sistemul este slabit pentru ca nu-i ca la kaifun surub in surub- pin reglabil.Este pura teorie pentrul ca al meu da atat de bine, ca nu ma incumet pana la prima servisare sa-l desfac.Daca strangi pinul, dispare jocul?
Din pacate, nu il pot strange pana la capat, ca nu mai face contact.
I-am pus o garnitura mica sa iasa un pic in afara.
"Un om care se intelege bine cu toata lumea este lipsit de personalitate"
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, iubesc mai mult cainii."
"Am invatat de la animale lucruri mai multe si mai profunde decat de la oameni."
Avatar utilizator
HORATUCU
veteran
veteran
Mesaje: 958
Membru din: Dum Iun 30, 2013 3:38 pm
Localitate: CLUJ-NAPOCA

Re: Erlkönigin RTA Atomizer

Mesaj de HORATUCU »

Evident ca nu mai face contact, dar incearca sa vezi ca dispare jocul.
„Carpe diem, quam minimum credula postero” HORATIU
Avatar utilizator
Valahul
veteran
veteran
Mesaje: 1120
Membru din: Lun Mai 13, 2013 5:05 pm
Localitate: Ardeal

Re: Erlkönigin RTA Atomizer

Mesaj de Valahul »

Pinul acela de plus este de fapt un surub.
O sa caut unul mai lung ca sa tina mai bine si o sa-l schimb.
Sa vad unde gasesc.

L.E - l-am strans si jocul a disparut.
Esti tare, mestere.
"Un om care se intelege bine cu toata lumea este lipsit de personalitate"
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, iubesc mai mult cainii."
"Am invatat de la animale lucruri mai multe si mai profunde decat de la oameni."
Avatar utilizator
HORATUCU
veteran
veteran
Mesaje: 958
Membru din: Dum Iun 30, 2013 3:38 pm
Localitate: CLUJ-NAPOCA

Re: Erlkönigin RTA Atomizer

Mesaj de HORATUCU »

Pai asta-i. Surub mai lung nu cred ca o sa gasim, dar intrucat vad ca tine ansambul si desurubat, trebuie sa gasim un izolator mai rigid, ceva piulita, pe care sa stranga pinul si sa ramana si afara sa faca contact. Pana atunci folosesc solutia clasica: desurubare topcap mod pana-l fixeaza.
„Carpe diem, quam minimum credula postero” HORATIU
Scrie răspuns