Erlkönigin RTA Atomizer

Care nu se incadreaza in celelalte categorii
Scrie răspuns
Avatar utilizator
Valahul
veteran
veteran
Mesaje: 1120
Membru din: Lun Mai 13, 2013 5:05 pm
Localitate: Ardeal

Re: Erlkönigin RTA Atomizer

Mesaj de Valahul »

Merge in continuare bine, doar ca mai arunca cate un gust de ars din cand in cand, daca trag in gol de cateva ori ca sa-l alimentez, se prea alimenteaza. Si cand mai am 1,5-2 cm lichid, inunda.
Rezolvarea am gasit-o analizand mai atent componentele.
Saiba pe care se infileteaza hornul are doua canale mici care se potrivesc cu canalele bazei. Am avut senzatia ca cele doua canale sunt prea mici si acolo se gatuie intr-un fel, plus ca saiba are joc, deci la strangere se pot ingusta si mai mult, deplasandu-se in lateral.
Asa ca am largit un pic cu pila canalele si acum merge perfect.

Imagine

Testat pe sursa cum de obicei testez alimentarea atomizoarelor, caci nici un mod nu ar putea face asta, 25 de fumuri unul dupa altul si nu da gust de ars, alimentare in timp util.
Asta este solutia pentru clona mea, nu inseamna ca merge la toate, dar daca va confruntati cu probleme similare, merita incercat.
"Un om care se intelege bine cu toata lumea este lipsit de personalitate"
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, iubesc mai mult cainii."
"Am invatat de la animale lucruri mai multe si mai profunde decat de la oameni."
Avatar utilizator
HORATUCU
veteran
veteran
Mesaje: 958
Membru din: Dum Iun 30, 2013 3:38 pm
Localitate: CLUJ-NAPOCA

Re: Erlkönigin RTA Atomizer

Mesaj de HORATUCU »

Șaiba asta face cat toate sistemele de alimentare sofisticate.
Ce ai făcut cu șurubul de plus?
„Carpe diem, quam minimum credula postero” HORATIU
Avatar utilizator
Valahul
veteran
veteran
Mesaje: 1120
Membru din: Lun Mai 13, 2013 5:05 pm
Localitate: Ardeal

Re: Erlkönigin RTA Atomizer

Mesaj de Valahul »

HORATUCU scrie:Ce ai făcut cu șurubul de plus?
Am scris in postul anterior.
Valahul scrie:Pinul acela de plus este de fapt un surub.
O sa caut unul mai lung ca sa tina mai bine si o sa-l schimb.
Sa vad unde gasesc.

L.E - l-am strans si jocul a disparut.
Esti tare, mestere.
Ai avut dreptate, trebuia strans bine.:thumbup:
"Un om care se intelege bine cu toata lumea este lipsit de personalitate"
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, iubesc mai mult cainii."
"Am invatat de la animale lucruri mai multe si mai profunde decat de la oameni."
Amonastro
utilizator junior
utilizator junior
Mesaje: 153
Membru din: Sâm Oct 05, 2013 9:19 pm

Re: Erlkönigin RTA Atomizer

Mesaj de Amonastro »

Dupa experienta oribila cu aceasta clona Erlkönigin si dupa ce mi-am rupt gatul in 4 ore de vapat pe Erlprinz (un atomizor care chiar functioneaza dar este prea agresiv), mi-am comandat un Kayfun Lite original. Nu mai aruncati banii pe chinezarii. Din cat investiti in doua sau trei clone va luati un original caruia nu trebuie sa-i aduceti nicio modificare. Setup, lichid si vapat. Nimic mai mult. O clonă e mai ieftina si mai pretentioasa. O setezi de 50 de ori si functioneaza ireprosabil o zi sau doua. Strici zeci de ml de lichid si cativa metri de kanthal, pachete de vata si bumbac... per total iti bati joc de un material pe care l-ai folosi cel putin 2 ani, in 3 sau 4 zile de probe si teste. Te uiti la cate un review unde cica functioneaza, dar nu poti simti pe pielea ta cum anume da acel atomizor. Vezi niste aburi pe fundal negru, urmaresti o setare pe care de multe ori nu ti-o doresti (de exemplu sub Ohm), si tanjesti dupa un atomizor pe care imediat ce l-ai cumparat nu functioneaza precum cel din clip, decat daca:
- ii pilesti o piesa;
- ii largesti nu stiu ce canale;
- ii schimbi cel putin o garnitura;
- ii cumperi alte suruburi;
- ii largesti orificiul de aer;
- ii schimbi un izolator;
- iti cumperi unelte ajutatoare (alti bani);
- cauti ateliere sa-ti modifici nu stiu ce piesa... etc.
E de ca si cum ti-ai cumpara o masina cu geamuri fumurii, iar cand ii deschizi portiera ramai cu manerul in mana, constati ca are volan pentru copii, pedalele sunt investate iar scaunul soferului este fix si nu i se poate ajusta pozitia.
Singurele clone care functioneaza cat de cat sunt cele de drip, dar sunt si la fel de incomode. Stai toata ziulica sa torni lichid cu sticluta...
Una e sa cumperi un tank transparent contrafacut pentru un original, si alta e sa cumperi clona cu totul. Investitia in clone echivaleaza cu a arunca banii la gunoi. De fapt si de drept nu te alegi cu nimic bun. Ai numai de pierdut, din toate punctele de vedere.

Prin aceasta postare (cu un usor caracter ironic pe alocuri), imi doresc sa va readuc pe calea cea buna :) Nu mai cumparati clone si chinezarii, si veti fi niste oameni mai buni, mai calmi si mai ingaduitori cu cei dragi... care au mare nevoie de voi atunci cand va pierdeti timpul surubarind atomizoare imposibil de setat. Exista viata si dincolo de clone, si e frumoasa. Afara a nins... Nu va mai pierdeti timpul cu mainile unse cu lichid, si nu mai irositi rolele cu prosoape de bucatarie tot stergand surplusul de pe inoxul chinezesc... Iesiti cu sotia si copilul in parc, bucurati-va de zapada proaspata ori plimbati-va pur si simplu ca sa va relaxati. Luati-i copilului jucarii sau alte lucruri trebuincioase, ori cumparati-va un telefon mobil mai performant. Cu banii aruncati pe clone intr-un an, va puteti lua un laptop bun la oferta ;) Cumparati-va un atomizor original si investiti-va diferenta aruncata pe clone in cadouri de sarbatori.
Argumentul conform caruia clientii cumpara clone pentru ca nu ar da nici in ruptul capului suma "X" pe un atomizor este puieril si prost calculat. Cumparand clone inutile ajungi la sume care sar cu mult peste pretul nesimtit al originalului. Nu ai bani acum si iti doresti un original? E simplu. Urmaresti clona care-ti place, strangi banii pentru ea si ti-i pui deoparte spunandu-ti ca "ai castigat o batalie nervoasa"... iar dupa 3 reprize de criza ai sa ai bani de-un Kayfun si ai sa te simti mult bine. Vei fi un invingator. Vei privi din exterior lupta celor care spera ca o chinezarie poate sta la dreapta originalului si vei realiza din ce in ce mai mult ca AM DREPTATE! Va disparea gustul amar al pierzatorului care-si cumpara clone intru vesnica speranta de mai bine ... mereu distrusa de adevar.

Din partea mea, pentru toti cititorii acestui forum, numai si numai urari de bine!
:OJ
Avatar utilizator
AWE
utilizator experimentat
utilizator experimentat
Mesaje: 273
Membru din: Mar Dec 24, 2013 11:32 am
Localitate: TM

Re: Erlkönigin RTA Atomizer

Mesaj de AWE »

Hei, de cate ori am zis eu asta, nici nu imi mai amintesc. Aproape de fiecare data m-am trezit cu remarci care includeau cuvinte gen ''snobism, fanboy, nu merita, face acelasi lucru'' si altele asemenea.

Dealtfel cheltuiala mai mare cu clonele este reala, am simitit-o pe propria piele. Hai sa zicem ca daca ar fi doar asta, as mai inghiti, dar o clona perfect identica cu originalul, facuta din aceleasi materiale si care sa functioneze exact la fel, cel mai probabil ar costa cat originalul. Nu o sa vedeti niciodata asa ceva.

Eu inteleg perfect ca lumea vrea acelasi rezultat cheltuind mai putini bani, dar aici avem o capcana psihologica gen Black Friday, fiind mai ieftine, cumperi mai multe clone sau cumperi clone de care nu te-ai fi atins niciodata daca unica varianta ar fi fost sa iei originalul. SI uite asa umpli sertarul de atomizoare si mod-uri cu care nu ai ce face dar pe care ai cheltuit oricum bani. Sa nu mai vorbim de alea cumparate din Romania, unde (sa ma scuze onor resellerii) preturile sunt exagerate complet. O clona ''mai buna'' de Kayfun e peste 200 de lei plus transport.

Eu personal urasc sa cumpar ceva la care trebuie sa modific, tai, pilesc sau schimb ceva ca sa mearga. Nu mai am nici timpul necesar si nici nervi sa mai fac asta. Din pacate, ne batem gura degeaba, Fasstech nu va vinde nici macar cu un atomizor sau mod mai putin, datorita acestor post-uri. :(
cristian
veteran
veteran
Mesaje: 2374
Membru din: Sâm Iun 29, 2013 10:25 pm

Re: Erlkönigin RTA Atomizer

Mesaj de cristian »

Dom'le, ca sa va descretesc putin fruntile.
Exista si atty care NU au fost clonate, si unul dintre ele este in posesia mea, si nu numai: Piculisci.

Tot romanu-i fruntea!

Acum revenind la nemti, nu stiu pretul atomizorului original din titlul topicului, si nici macar pe cel al clonei.
Dar cu mare placere am vazut pe sit-ul lui SM, ca un KFL+ imbunatatit (asa zice el) este numai €59.95. Pret care nu ar trebui sa descurajeze un vaper pasionat.
Transportul catre Romania este 13 Euro.

Aici.
Amonastro
utilizator junior
utilizator junior
Mesaje: 153
Membru din: Sâm Oct 05, 2013 9:19 pm

Re: Erlkönigin RTA Atomizer

Mesaj de Amonastro »

cristian scrie:Dom'le, ca sa va descretesc putin fruntile.
Exista si atty care NU au fost clonate, si unul dintre ele este in posesia mea, si nu numai: Piculisci.

Tot romanu-i fruntea!

Acum revenind la nemti, nu stiu pretul atomizorului original din titlul topicului, si nici macar pe cel al clonei.
Dar cu mare placere am vazut pe sit-ul lui SM, ca un KFL+ imbunatatit (asa zice el) este numai €59.95. Pret care nu ar trebui sa descurajeze un vaper pasionat.
Transportul catre Romania este 13 Euro.

Aici.
Mi-am luat unul chiar astazi. Il astept acasa in doua sau trei zile. Mark-ul meu nu da bine pe VG cand e frig afara...
Amonastro
utilizator junior
utilizator junior
Mesaje: 153
Membru din: Sâm Oct 05, 2013 9:19 pm

Re: Erlkönigin RTA Atomizer

Mesaj de Amonastro »

Mi-am luat si un tank transparent mare, plus un set de garnituri de rezerva. Cel putin 2 ani nu voi avea probleme...
cristian
veteran
veteran
Mesaje: 2374
Membru din: Sâm Iun 29, 2013 10:25 pm

Re: Erlkönigin RTA Atomizer

Mesaj de cristian »

Felicitari!
Abia astept sa imi zici cum e. Bine, asta ca sa discutam, cum poate sa fie decat excelent SM :cit

Sa-l folosesti cu mare placere!

PS Acuma cred ca trebuie sa ne mutam de aici, ca deja am trecut pe Kay si se supara colegii pe noi :)
silvius
utilizator junior
utilizator junior
Mesaje: 157
Membru din: Vin Mai 23, 2014 6:13 pm

Re: Erlkönigin RTA Atomizer

Mesaj de silvius »

Mai sunt si clone care merg bine din prima si nu necesita ajustari. E drept ca sunt putine si au pret maricel, bine nu cat originalul, dar merg. Eu am un kfl+ v2 care chiar merge impecabil de fiecare data.
cristian
veteran
veteran
Mesaje: 2374
Membru din: Sâm Iun 29, 2013 10:25 pm

Re: Erlkönigin RTA Atomizer

Mesaj de cristian »

Asa e. Daca vrei sa iti zic un secret, am si eu un KFL clona de 13 USD care merge impecabil, nu a trebuit sa ii fac nici o modificare.
La cate clone am tinut in mana, pot sa zic fara nici o indoiala ca nu pretul a facut valoarea. Nici pe departe, ci doar... norocul.
Dar originalul e original, si de asta astept un KFL original in curand.
Avatar utilizator
AWE
utilizator experimentat
utilizator experimentat
Mesaje: 273
Membru din: Mar Dec 24, 2013 11:32 am
Localitate: TM

Re: Erlkönigin RTA Atomizer

Mesaj de AWE »

cristian scrie:Dar cu mare placere am vazut pe sit-ul lui SM, ca un KFL+ imbunatatit (asa zice el) este numai €59.95.
Doar drip-tipul e schimbat dar sincer nu in bine (reda aroma mai slab parca, din cauza gaurii mai mari) cel vechi care arata ca un tub rotunjit sus si cu gaura aia mica era mai ok.
Eu am vrut la un moment dat sa iau Five Pawns edition, dar parca nu ma prea vad cu pionu' ala in gura :D

Edit si ca sa fiu complet offtopic :D : Five Pawns - 30 de euro / 30 ml?????? Au dizolvat aur in el? :o
Avatar utilizator
Sanitarium
utilizator experimentat
utilizator experimentat
Mesaje: 269
Membru din: Joi Sep 19, 2013 11:21 pm

Re: Erlkönigin RTA Atomizer

Mesaj de Sanitarium »

kayfunul asta 'imbunatatit' este defapt kayfun lite plus v2. pe langa mustiucul modificat, si top cap-ul a suferit modificari la interior, pentru a putea retine mai mult lichid.
cat despre clone, si eu sunt total de acord, niste bani aruncati. sunt si clone 1:1, gen kl+ de la ehpro, dar la pretul de 230 de lei, cat costa la noi, mai bine iei unul original.
de multe ori gresim cand achizitionam clone si spunem ca le luam doar pt a testa produsul si daca ne place, achizitionam originalul, pentru ca de cele mai multe ori clonele sunt proaste si foarte multi cred ca si originalul este la fel. un exemplu in sensul asta este si atomizorul care face titlul topicului.
Avatar utilizator
Valahul
veteran
veteran
Mesaje: 1120
Membru din: Lun Mai 13, 2013 5:05 pm
Localitate: Ardeal

Re: Erlkönigin RTA Atomizer

Mesaj de Valahul »

O singura problema mai am cu el, cand il umplu, curge prin baza. Dupa ce l-am umplut, nu mai am treaba cu el.
"Un om care se intelege bine cu toata lumea este lipsit de personalitate"
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, iubesc mai mult cainii."
"Am invatat de la animale lucruri mai multe si mai profunde decat de la oameni."
Avatar utilizator
gonzales89
utilizator experimentat
utilizator experimentat
Mesaje: 341
Membru din: Joi Iul 25, 2013 9:23 pm
Localitate: Pitesti

Re: Erlkönigin RTA Atomizer

Mesaj de gonzales89 »

AWE scrie:Doar drip-tipul e schimbat dar sincer nu in bine (reda aroma mai slab parca, din cauza gaurii mai mari) cel vechi care arata ca un tub rotunjit sus si cu gaura aia mica era mai ok.
Aici ai dreptate - eu am simtit diferenta inca de cand eram proaspat utilizator de K2.1(cred ca inceputul lui 2013), adica intre mustiucul normal si cel cu gaura mica. Ba chiar, pe forumul pe care nu-l mai frecventez, am participat la o discutie(si ceva experimente) in acest sens. Mi-aduc aminte ca pana si ViviNova parea mai ...vie cu gaura mustiucului micsorata :mrgreen: Sa ne fi "aburit" oare SM cu acest mic artificiu !? Nu chiar. "Gaurica" face doar parte din personalitatea simpla si puternica a Kayfunului.
silvius scrie:Mai sunt si clone care merg bine din prima si nu necesita ajustari. E drept ca sunt putine si au pret maricel, bine nu cat originalul, dar merg. Eu am un kfl+ v2 care chiar merge impecabil de fiecare data.
Da, intr-un fel ai dreptate. Uite, eu am doua R91 care, in fapt sunt considerate clone, dar care cred ca in realitate functioneaza chiar mai bine decat originalul(vezi topicul ;) )
Daca setup-urile sunt reproductibile si functionale 90%(adica ceva - noua calde, una rece), clona este buna. Din pacate, si cineva de aici a mai remarcat asta, multi dintre cei ce fac clonele nu au habar despre ceea ce fac.

Si, ca am vorbit despre personalitatea si simplitatea Kayfunului, tare mi-e teama ca acest K4 este doar ceva ce seamana cu imbunatatirea adusa de GG Ithaka-i - un fel de scarpinat cu dreapta la urechea stanga :evil: . Nu mai continui, ca am mai patit-o - castane si maciuci, cat n-am putut duce(si asta doar ca-m spus ca regele-i in curu' gol). Oricum, sper sa ma insel :D

Cheers,
gonzales89
Imagine
Scrie răspuns