Prelungirea vieții acumulatorilor - 1000 de cicluri!

slavyk
veteran
veteran
Mesaje: 1592
Membru din: Mie Iul 03, 2013 11:42 am
Localitate: Sighetu Marmatiei
Contact:

Prelungirea vieții acumulatorilor - 1000 de cicluri!

Mesaj de slavyk »

Un articol foarte interesant...
http://batteryuniversity.com/learn/arti ... _batteries
La multi ani!
Avatar utilizator
AWE
utilizator experimentat
utilizator experimentat
Mesaje: 273
Membru din: Mar Dec 24, 2013 11:32 am
Localitate: TM

Re: Prelungirea vieții acumulatorilor - 1000 de cicluri!

Mesaj de AWE »

E ok studiul.

Ce pot sa zic eu din experienta proprie, mai mult niste sfaturi condensate, nimic nou :)

1. Incarcator bun. Nu pot sa insist suficient cat de important este incarcatorul si ce diferenta face in numarul de cicluri pe care le duce un acumulator inainte sa ajunga la - sa zicem - 75% din capacitatea nominala.

Am observat ca multa lume prefera sa investeasca in acumulatori buni, dar pe care-i incarca cu o chinezarie care baga 4.5 volti in biata baterie, dupa care se minuneaza ca in 2 luni nu mai tine nici pe jumatate ca la inceput.

Recomandare: xtar, toate sunt bune, eu folosesc un VP1 si sunt foarte multumit de el, dar cam toate seriile sunt ok.

2. Eu niciodata nu descarc un acumulator sub 3.5 - 3.6 volti, prefer sa-i incarc mai des pentru avantajul unei vieti mai lungi. Asta, in moduri mecanice, cam din astea folosesc 99% din timp.

3. Rezistentele foarte mici, gen sub-ohm pun mult stres pe acumulatori. Desi multa vreme am fost fan sub-ohm, am inceput sa trec pe rezistente mai umane, 1.2 - 1.3 fiind sweet-spotul pentru ce folosesc acum.

Mai adaug daca imi mai vine ceva in cap despre subiect :) ...
Scrie răspuns