Acumulatori buni vs acumulatori fara performante

cristian
veteran
veteran
Mesaje: 2374
Membru din: Sâm Iun 29, 2013 10:25 pm

Acumulatori buni vs acumulatori fara performante

Mesaj de cristian »

Consider ca este binevenita o informare reciproca privind acumulatorii pe care i-am incercat fiecare in timp, avand in vedere ca piata de la noi nu este prea generoasa si macar sa nu aruncam banii aiurea.
Din experienta mea:

Acumulatori buni:
Samsung ICR18650-26F: se comporta bine in timp, primul are aproape un an si nu da semne vizibile de oboseala. Da bine in mecanic, are vana. Al doilea e luat de black friday, se comporta excelent. Acumuator clasic li io, rata de descarcare 2C, capacitate 2600 mah, pol + plat.
Sanyo UR18650F: foarte asemenator cu Samsung-ul de mai sus, foarte multumit de el. Li io, 2C, 2600 mah, pol + plat.


Efest IMR18350 V1: comportament bun in timp, in orice configuratie - de la short mode pe mecanic pana la step down in serie. Bineinteles, conform capacitatii de 800 mah. Pol plat, li mn. Despre discharge rate am gasit informatii contradictorii - de exemplu pe EFC se afirma ca ar avea 8C. Pe pagina producatorului scrie doar ca au rata de descarcare mare. Toate informatiile duc catre valoarea medie de 5A. In concluzie, sunt multumit de de acumulator.
Pagina producatorului: http://www.efestpower.com

Acumulatori pe care nu ii recomand:
Trustfire TF18650 cu protectie: Mult sub Samsung sau Sanyo, se simte efectiv cand schimbi bateriile in mod. Dupa ce tragi cu Samsung si bagi TF ai senzatia ca trebuie sa o pui la incarcat cu toate ca e plina. Li io, 2400 mah, diametru mare 18.5 mm - nu intra in modurile mele decat daca ii dau jos protectia. Nu stiu rata de descarcare, dar nici nu as miza pe ea in mecanic. Ca sa nu arunc o bag in vamo dar da slab tare. Din punctul meu de vedere, am aruncat banii fara sa iau nimic. Un NU hotarat pentru acest accu.

Trustfire 16350: nu mai incarc pagina cu ei, slabi fata de efest IMR, aceeasi capacitate de 800 mah, li-io. De fapt, mult mai slabi. Pe o scara de la 1 la 10, daca efest IMR sunt la 10 TF sunt la 5. Nu sunt de aruncat, dar nici nu as mai da banii pe ei.



Sper ca am fost la obiect. Recomandarile sunt personale. Ca repere am folosit masuratorile de "vaper", adica: cum da acumulatorul in mod mecanic si electronic, timpul de incarcare si timpul de descarcare in acelasi device la aceeasi configuratie si comportamentul in timp luand ca reper momentul achizitionarii.


Fise de date

Samsung:

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine

Sanyo:

Imagine
Avatar utilizator
gaby
utilizator junior
utilizator junior
Mesaje: 62
Membru din: Sâm Iun 29, 2013 7:37 pm
Localitate: Constanta

Re: Acumulatori buni vs acumulatori fara performante

Mesaj de gaby »

Foarte corect ! Exact astea sunt si parerile mele, cu adaosul ca un AW 18350 se simte mai puternic in mod fata de Efest, amandoua full incarcate. Si timpul de utilizare imi pare mai mare la Aw. Am mai incercat si EH imr 18350 si imi par putin peste Efest.

Numai bine !
Avatar utilizator
Radu_Bogdan
utilizator junior
utilizator junior
Mesaje: 67
Membru din: Mie Dec 25, 2013 8:12 pm
Contact:

Re: Acumulatori buni vs acumulatori fara performante

Mesaj de Radu_Bogdan »

aw imr e scump da bun se tot


Sent from my iPhone using Tapatalk
Using Tapatalk
cristian
veteran
veteran
Mesaje: 2374
Membru din: Sâm Iun 29, 2013 10:25 pm

Re: Acumulatori buni vs acumulatori fara performante

Mesaj de cristian »

Asta stim cu toti. Sa vorbim compatativ cu ceea ce avem in dotare, ma sunt accu buni pe piata.

Trimis de pe al meu S500 folosind Tapatalk
Avatar utilizator
aisman
utilizator experimentat
utilizator experimentat
Mesaje: 397
Membru din: Vin Aug 02, 2013 10:53 am
Localitate: Salonta

Re: Acumulatori buni vs acumulatori fara performante

Mesaj de aisman »

Eu am un AW IMR, l-am bagat in scurt de vreo 2 ori de a iesit fum din el, merge la fel de bine, isi pastreaza curentul la fel de bine ca la inceput
Mai am un Panasonic din ala "cu protectie" comandat de vreo 2 ani cand mi-am comandat ADAM`ul de la vapez, nu a intrat in el, am mesterit eu ceva pe acolo si i-am ars protectia, am dat-o jos, accu merge foarte bine, se apropie de performantele AW`ului din cate imi dau seama, dar nu isi pastreaza "puterea" chiar asa bine ca AW`ul.
Per total sunt multumit de ambele baterii. Din cate am citit amanadoua sunt de 10A :D
Pe viitor vreau sa achizitionez un Sony de 30A sa vad cum presteaza.
Stima
Avatar utilizator
degady64
utilizator experimentat
utilizator experimentat
Mesaje: 305
Membru din: Sâm Dec 28, 2013 8:17 pm
Contact:

Re: Acumulatori buni vs acumulatori fara performante

Mesaj de degady64 »

Eu folosesc de 6 luni cand am reinceput serios (de data asta) sa vapez, acest tip de baterii http://www.vapers-one.ro/baterii-li-ion ... 8650b.html, si sunt multumit de ele. Dar cum nu am multa experienta, poate nu imi dau seama eu de alte amanunte.
Cristian, parerea ta este ca cele recomandate de tine sunt mai bune decat ce folosesc eu?
ImagineImagine
cristian
veteran
veteran
Mesaje: 2374
Membru din: Sâm Iun 29, 2013 10:25 pm

Re: Acumulatori buni vs acumulatori fara performante

Mesaj de cristian »

Personal consider ca accu tau e bun, am vrut si eu sa cumpar unul dar mi-a fost groaza de timpul de incarcare la 3400 mah. Sunt multi accu buni pe piata chiar daca in general oferta e limitata. Dar cred ca o sa imi iau si eu un sony la 30 A.

Trimis de pe al meu S500 folosind Tapatalk
Avatar utilizator
Catalin
utilizator experimentat
utilizator experimentat
Mesaje: 214
Membru din: Mie Iul 17, 2013 8:47 am
Localitate: Buzau

Re: Acumulatori buni vs acumulatori fara performante

Mesaj de Catalin »

Acest tip de acumulator http://www.lanterneled.ro/acumulatori-l ... drain.html" onclick="window.open(this.href);return false; e bun de ceva... Vreu sa-l folosesc in mod mecanic si in electronic.


Sent from my iPhone using Tapatalk
"Intre ceea ce stim si ce nu stim, este doar ceea ce presupunem"
Nu mai fumez din 01.03.2013
Avatar utilizator
Catalin
utilizator experimentat
utilizator experimentat
Mesaje: 214
Membru din: Mie Iul 17, 2013 8:47 am
Localitate: Buzau

Re: Acumulatori buni vs acumulatori fara performante

Mesaj de Catalin »

Acest tip de acumulator http://www.lanterneled.ro/acumulatori-l ... drain.html" onclick="window.open(this.href);return false; e bun de ceva... Vreu sa-l folosesc in mod mecanic si in electronic.


Sent from my iPhone using Tapatalk
"Intre ceea ce stim si ce nu stim, este doar ceea ce presupunem"
Nu mai fumez din 01.03.2013
DONNIE 99
utilizator incepator
utilizator incepator
Mesaje: 14
Membru din: Sâm Iun 29, 2013 5:34 pm
Localitate: Satu-Mare

Re: Acumulatori buni vs acumulatori fara performante

Mesaj de DONNIE 99 »

Dar acest tip,aveti habar careva cati mA or avea reali?.............http://www.edishop.ro/index.php?main_pa ... ts_id=1943" onclick="window.open(this.href);return false;
Avatar utilizator
alexgogo-VA
veteran
veteran
Mesaje: 872
Membru din: Sâm Iun 29, 2013 7:55 pm
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Acumulatori buni vs acumulatori fara performante

Mesaj de alexgogo-VA »

Catalin scrie:Acest tip de acumulator http://www.lanterneled.ro/acumulatori-l ... drain.html" onclick="window.open(this.href);return false; e bun de ceva... Vreu sa-l folosesc in mod mecanic si in electronic.


Sent from my iPhone using Tapatalk
Salut, cred ca este altceva in interior, mai exact ceva asemanator cu NCR18650PF de 2900 mAh, cu 3C descarcare, este intalnit la mai multe firme: Orbtronic, EnerPower, si inca cateva mai mutin cunoscute mie. Asta nu e un lucru rau, cu siguranta este o celula de capacitate mare foarte folosita.

Cu toate astea, NU as recomanda folosirea celulei cu rezistente mai mici de 0.8 ohmi. Pentru abuzuri d-alea gen quad coil 0.2 ohmi exista baterii cerificate cu 30A consum sustinut.
DONNIE 99 scrie:Dar acest tip,aveti habar careva cati mA or avea reali?.............http://www.edishop.ro/index.php?main_pa ... ts_id=1943" onclick="window.open(this.href);return false;
Eu zic ca daca ai nevoie de 26650 sa fugi de chestiile alea, mai ales ca pe siteul ala zice: "Discharge: Current = 0.5C (~1500mA)" Fie char este o celula 26650 de vreo 2500mah fie este un 18650 cu un "shield" peste ea pana la diametrul dorit. Gasesti pe piata locala ceva mult mai bun, testat.
Avatar utilizator
Suparici
utilizator junior
utilizator junior
Mesaje: 66
Membru din: Mar Noi 12, 2013 11:23 pm

Re: Acumulatori buni vs acumulatori fara performante

Mesaj de Suparici »

Salutare,

Cristian & Alexgogo, as dori sa va trimit cativa acumulatori XTAR sa-i testati daca aveti timp si doriti.

M-as bucura sa am cateva pareri obiective de la cunoscatori, despre acumulatori.

Multumesc,
Gabriel
danyel
utilizator junior
utilizator junior
Mesaje: 105
Membru din: Joi Dec 12, 2013 3:07 pm
Localitate: Turnu Magurele

Re: Acumulatori buni vs acumulatori fara performante

Mesaj de danyel »

Efest IMR 18650 V1 1500mAh. E bun de ceva? Cât de jos pot merge ce rezistenţa?
Avatar utilizator
aisman
utilizator experimentat
utilizator experimentat
Mesaje: 397
Membru din: Vin Aug 02, 2013 10:53 am
Localitate: Salonta

Re: Acumulatori buni vs acumulatori fara performante

Mesaj de aisman »

danyel scrie:Efest IMR 18650 V1 1500mAh. E bun de ceva? Cât de jos pot merge ce rezistenţa?
Sunt acumulatori decenti, la un pret decent. Eu nu te-as sfatui sa cobori sub 1 ohm. La 5 amperi cat pot duce, din cate stiu eu, la o baterie plina 4.2v si o rezistenta de 0.9 scoti 4.66 amperi, la 0.8 ohmi ai deja peste limita lor, ai 5.25 amperi. Sfatul meu minim 0.9, dar pentru siguranta ramai la 1 ohm.
Stima

LE: Daca vreti sa coborati la rezistente extreme, din cate am vazut review`uri toata lumea recomanda Sony US18650VTC3 18650 care pot furniza 30A continuu.
Avatar utilizator
Suparici
utilizator junior
utilizator junior
Mesaje: 66
Membru din: Mar Noi 12, 2013 11:23 pm

Re: Acumulatori buni vs acumulatori fara performante

Mesaj de Suparici »

Sau oricine se pricepe sa testeze acumulatorii si e dispus sa-i testeze pot sa trimit cu placere.
Scrie răspuns