Celule laptop

slavyk
veteran
veteran
Mesaje: 1592
Membru din: Mie Iul 03, 2013 11:42 am
Localitate: Sighetu Marmatiei
Contact:

Re: Celule laptop

Mesaj de slavyk »

Păi tu ce vrei, că nu înţeleg, celule să le bagi în bateria Acer-ului sau să le scoți şi să le foloseşti în dispozitivul de vapat? Da, toate laptopurile Acer folosesc 18650.

trimis de pe S500 prin Tapatalk
mihaicretescu
utilizator incepator
utilizator incepator
Mesaje: 43
Membru din: Mar Iul 29, 2014 6:59 pm

Re: Celule laptop

Mesaj de mihaicretescu »

sa le folosesc in tigara, nu a fost folosita foarte mult acea baterie de laptop, ideea ar fi ca o incarcam o data pe luna, am inteles ca "se usuca" ...
o intrebare mai am, exista posibilitatea sa "imi explodeze in gura" ? am citit tot felul de comentarii in diverse forumuri, unii erau deacord altii nu...
buttadeus

Re: Celule laptop

Mesaj de buttadeus »

Orice acumulator, daca ar fi sa-ti explodeze in gura, inainte de asta se va incalzi foarte mult. In concluzie, daca nu te frige la mana nu-ti va exploda in gura.
Avatar utilizator
Catalin
utilizator experimentat
utilizator experimentat
Mesaje: 214
Membru din: Mie Iul 17, 2013 8:47 am
Localitate: Buzau

Re: Celule laptop

Mesaj de Catalin »

Eu folosesc acumulatori din baterii de laptop de aproximativ 6 luni pe mecanic, bineinteles dupa ce le masor. Orice acumulator chiar si nefolosit de foarte mult timp dar care imi arata o tensiune de peste 3V este Ok si nu mi-a explodat inca. :)


Sent from my iPhone using Tapatalk
"Intre ceea ce stim si ce nu stim, este doar ceea ce presupunem"
Nu mai fumez din 01.03.2013
Avatar utilizator
Stefan77
utilizator junior
utilizator junior
Mesaje: 90
Membru din: Mar Oct 15, 2013 8:35 pm
Localitate: Constanta

Re: Celule laptop

Mesaj de Stefan77 »

Salutare!
Am primit o pleasca de la nasu', si anume 12 celule Sanyo. Doua aveau 2.8v (le-am aruncat direct), restul, 3.51 fix. Dubios mi se pare faptul ca par a fi de doua feluri; unele UR 18650Y, celelalte UR 18650A. Am cautat specificatii, si unele (nu mai retin care din ele) sunt catalogate ca fiind de 3.6v, deci nu 3.7. In orice caz, intrebarea este daca ma risc sau nu, avand in vedere ca folosesc doar mecanic, dar cu rezistenta de peste 1.4 ohm?
Ete infractorii:
Imagine
Imagine
" Just because you can't dance,
doesn't mean you shouldn't dance"
-Alcohol
cristian
veteran
veteran
Mesaje: 2374
Membru din: Sâm Iun 29, 2013 10:25 pm

Re: Celule laptop

Mesaj de cristian »

Am un moment de sinceritate si voi recunoaste ca am folosit baterii de laptop aproape un an, pe mecanic. Am tras din ei la greu. Culmea e ca aveau viata in ei si cand am hotarat sa renunt si au ajuns la gunoi.
Dar a fost un moment in care mi-am zis ca la cati bani arunc pe diverse prostii, nu ma refer aici la vapat, ideea de a da un 40-50 de lei la 6 luni pe niste accu noi, despre care stiu macar specificatiile tehnice trebuie luata in considerare. Motivele nu tin neaparat de ideea ca nu stiu ce se intampla daca folosesti acumulatori de laptop - nu am citit nicaieri despre asa ceva, dar daca tot bagi niste sute de euro in scule de calitate, ar trebui si consumabilele sa fie tot de calitate.

Asa ca am trecut pe vtc-uri, aw-uri, newise etc toate cu descarcare cel putin 20A.

Personal nu m-as incanta la ei, decat ca backup cand nu am de ales. Oricum, in mecanic se "simte" cand accu face probleme deoarece se incalzeste metalul. Si ori il arunci si fugi, ori desfiletezi si scoti acu sa vezi ce-i cu el. Si inca ceva: daca esti in scurt pe mecanic, orice acu ai avea devine fierbinte in prima faza si trebuie sa te misti repede :) Altfel faci mod cu reactie.
Avatar utilizator
Stefan77
utilizator junior
utilizator junior
Mesaje: 90
Membru din: Mar Oct 15, 2013 8:35 pm
Localitate: Constanta

Re: Celule laptop

Mesaj de Stefan77 »

Salut Cristi! Multumesc pentru raspuns si sinceritate. Am folosit doar AW IMR pana acum, deci nu se pune problema ca ma zgarcesc la "consumabile". Dupa cum vezi, nici nu i-am curatat bine, inca ma gandeam ce sa fac cu ei. Dar uite ce frumos arata zece acumulatori la dispozitia ta..........daca Sanyo nu-i chiar "Partzfire" , parca nu ma lasa inima sa-i arunc.
Offffff..
Imagine
" Just because you can't dance,
doesn't mean you shouldn't dance"
-Alcohol
cristian
veteran
veteran
Mesaje: 2374
Membru din: Sâm Iun 29, 2013 10:25 pm

Re: Celule laptop

Mesaj de cristian »

Cred ca aceeasi marca am avut si eu, doar ca erau verzi. Se mai cunostea seria pe ei si am cautat pe net, si am gasit specificatiile, erau ok.
Dar, eu i-am avut de la un amic care lucreaza in domeniul IT, zona de servisare. El mi i-a dat si a garantat ca sunt buni, deoarece a inlocuit un ansamblu de acu la un laptop - asa zisa baterie, care picase, dar nu din cauza acu, ci din cauza electronicii care se dusese accidental. Am mers pe mana lui, si nu am avut ce regreta. Dar fara sa fiu ipocrit cum zicea cineva pe aici ca as fi :fft , nu sunt pentru asa ceva. Adica nu as mai repeta experienta, avem destule posibilitati fara sa facem rabat la siguranta si calitate.

In alta ordine de idei, nu m-am referit la tine apropos de lucruri de calitate, am scris la general. Daca s-a inteles altfel, te rog sa imi scuzi neindemanarea in exprimare :oops:

Si daca tot e sa discutam, ca am ceva timp, eu i-as folosi intr-un electronic de gen vamo fara nici o grija. Pentru ca alte electronici care duc la 30-100 w i-ar "stoarce" prea tare.
Dar nu in mecanic.

Numai bine!
Avatar utilizator
Stefan77
utilizator junior
utilizator junior
Mesaje: 90
Membru din: Mar Oct 15, 2013 8:35 pm
Localitate: Constanta

Re: Celule laptop

Mesaj de Stefan77 »

Nu ai de ce sa te scuzi Cristian, eu m-am exprimat neîndemânatic. Am vrut sa subliniez ca, tentatia e foarte mare, doar pentru ca ii am in mana practic, si-s multi. Inca ma mai gandesc sa stii. Am sa-i incarc, sa vad daca se incalzesc, ori daca pierd curent in repaos. Si sa stii ca eu te apreciez, asta asa ca sa moara dusmanii . :lol:
Imagine
" Just because you can't dance,
doesn't mean you shouldn't dance"
-Alcohol
cristian
veteran
veteran
Mesaje: 2374
Membru din: Sâm Iun 29, 2013 10:25 pm

Re: Celule laptop

Mesaj de cristian »

Multumesc, reciproca e valabila.

Acum, ca sa revenim la celulele tale, eu le-as fi incarcat cu incarcatorul magic XTAR VC2 care imi arata si capacitatea acumulatorului. Probabil ca mi-ar usura decizia.
Avatar utilizator
Stefan77
utilizator junior
utilizator junior
Mesaje: 90
Membru din: Mar Oct 15, 2013 8:35 pm
Localitate: Constanta

Re: Celule laptop

Mesaj de Stefan77 »

Un mic update:
Am incarcat doua dintre ele, toate bune si frumoase. Le-am monitorizat permanent; nu s-au incins, incarcatorul a oprit incarcarea la 4.19v cum scrie la carte. Dupa aproximativ trei ore de la incarcare, ambele aveau 4.11v. Asta m-a pus putin pe ganduri. Au pastrat aceasta valoare pana a doua zi , cand m-am hotarat sa le pun la treaba. Dupa aproximativ 6 ore de vapat, echivalentul a 4 ml de lichid, valoarea masurata era de 3.78v. Surprinzator as spune. Surprinzator de bine.
Imagine
" Just because you can't dance,
doesn't mean you shouldn't dance"
-Alcohol
Avatar utilizator
Ionut
utilizator junior
utilizator junior
Mesaje: 71
Membru din: Mar Mar 15, 2016 5:25 pm
Localitate: Codlea

Re: Celule laptop

Mesaj de Ionut »

Salutare!

Samsung ICR18650-22F a folosit cineva?
Curent maxim de descarcare 4.4A.

Cam periculos?
Avatar utilizator
Ionut
utilizator junior
utilizator junior
Mesaje: 71
Membru din: Mar Mar 15, 2016 5:25 pm
Localitate: Codlea

Re: Celule laptop

Mesaj de Ionut »

Pentru acumulatorul descris mai sus, am facut test de "explozie".
Incarcat 4,10V stabil de 48 ore.
Scurtcircuitat, dupa 1 ora nici vent nici protectie topita. Ramas 0.29V.
Ce ziceti de asta?
Scrie răspuns