Arome Flavour Art

Makayu
utilizator incepator
utilizator incepator
Mesaje: 48
Membru din: Mar Mai 27, 2014 9:16 pm

Arome Flavour Art

Mesaj de Makayu »

A incercat cineva aromele de tutun?
BlackFire Tobacco si/sau Royal Flavour in special?
Avatar utilizator
Midnight Caller
veteran
veteran
Mesaje: 860
Membru din: Dum Iun 30, 2013 6:09 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Aome Flavour Art

Mesaj de Midnight Caller »

Cu Black Fire Tobacco o sa zici ca vapezi carbuni sau sunca afumata. Eu il folosesc o picatura-doua la 10 ml daca vreau sa dau iz de tigara arsa lichidelor pe care mi le fac.
Avatar utilizator
zagga
utilizator junior
utilizator junior
Mesaje: 118
Membru din: Joi Oct 24, 2013 1:41 pm
Localitate: Iasi

Re: Arome Flavour Art

Mesaj de zagga »

Imi poate spune cineva in ce proportie (procente, nu picaturi) se foloseste aroma SOHO?
Multumesc.
Avatar utilizator
Mar1o
utilizator consacrat
utilizator consacrat
Mesaje: 431
Membru din: Sâm Iun 29, 2013 10:57 pm
Localitate: GL

Re: Arome Flavour Art

Mesaj de Mar1o »

Flavourart UK recomanda 20 %
Sursa: http://www.flavourart.co.uk/soho-flavou ... trate.html" onclick="window.open(this.href);return false;

Am pus de proba 40 picături la 10 ml. baza VPG, urmează sa testez rezultatul.
40 pic. le aproximez la 1ml, deci am pus cca 10%
cristian
veteran
veteran
Mesaje: 2374
Membru din: Sâm Iun 29, 2013 10:25 pm

Re: Arome Flavour Art

Mesaj de cristian »

Eu am pus 5% sa vad ce rezultat am. Apoi o sa cresc concentratia pana ajung la ceea ce vreau.
Dar as merge pe mana lui Mar1o.
Avatar utilizator
Mar1o
utilizator consacrat
utilizator consacrat
Mesaje: 431
Membru din: Sâm Iun 29, 2013 10:57 pm
Localitate: GL

Re: Arome Flavour Art

Mesaj de Mar1o »

40 pic e ok. Testat la drip, pare ce trebuie. Cred ca merg și 35. Când oi avea chef, o sa masor cate picături intra la ml, pentru mai multa precizie. Acu am treaba , cu Dk tab v2015 ăsta :)

@Cristian: mergi pe varianta ta, in final si eu tot asa o sa fac, dar la viteza am mers pe papilometru. E bun, oricum.
dinurm
utilizator junior
utilizator junior
Mesaje: 50
Membru din: Dum Feb 08, 2015 5:43 am

Re: Arome Flavour Art

Mesaj de dinurm »

Mie mi-au iesit 55 pic la ml. Cam la 10% e identic cu lichidul gata facut, dupa 1 zi de macerare pe 33/67 pg/vg. Sunt curios ce se intampla daca mai sta un pic...
cristian
veteran
veteran
Mesaje: 2374
Membru din: Sâm Iun 29, 2013 10:25 pm

Re: Arome Flavour Art

Mesaj de cristian »

Sa va zic cum e treaba la mine.
40 pic la 9 ml de baza (4 ml VPG 1,2% + 5 ml VG 0%).
Pentru mine e excelent, aroma exact cat trebuie.

Lichid facut ieri. Butelca tinuta in apa fierbinte cateva ore, agitat si dar aer. Dupa care lasat pana acum la temperatura camerei. A iesit perfect.

IMO, 10% e ok. Cui ii place "mai tare", probabil 15-20%. In Aqua, care reda aroma excelent fiind totusi un RTA. Pe drip nu mai zic....

Sa traiesti Mar1o!
Avatar utilizator
Mar1o
utilizator consacrat
utilizator consacrat
Mesaje: 431
Membru din: Sâm Iun 29, 2013 10:57 pm
Localitate: GL

Re: Arome Flavour Art

Mesaj de Mar1o »

Sa traim ! :)

Bun SOHO, chiar mi-am adus aminte de vechiul DK Tab Dekang, doar fara sosete in exces si fara chinezisme la bojoci.
Asta si cu Caesar's, doua surprize foarte placute.
Avatar utilizator
zagga
utilizator junior
utilizator junior
Mesaje: 118
Membru din: Joi Oct 24, 2013 1:41 pm
Localitate: Iasi

Re: Arome Flavour Art

Mesaj de zagga »

dinurm scrie:Mie mi-au iesit 55 pic la ml. Cam la 10% e identic cu lichidul gata facut, dupa 1 zi de macerare pe 33/67 pg/vg. Sunt curios ce se intampla daca mai sta un pic...
55-57 picaturi pentru 1 ml, masurati in seringa, asa mi-au iesit si mie. E vorba de sticluta ce are picuratorul portocaliu.

Am incercat 20% aroma SOHO pana la urma, asa cum recomanda si aici : http://flavourartexpress.biz/index.php? ... ct_id=1039" onclick="window.open(this.href);return false; . O fi ok si asa, insa cam inecacioasa. O sa diluez pana la 10% .

Am mai avut (de la ivape) si Coffee Expresso. Pe sticluta care mi-a ajuns scrie doar Coffee Flavour (???) si are gust de seminte prajite, arse, nicicum cafea. Preparata in concentratie de 3%, apoi 6%. Nu recomand.
Pe site, ivape publica doar opiniile ce le convin, observatiile ce nu dau bine, le ignora. Nota mica pentru asta, nu ma asteptam.

Cuban Supreme e ok. Mi-a amintit cumva de Traditional, de la Liqua. 3%.

Black Fire ar trebui sa miroase a fum, insa miroase mai mult a peste afumat. Nu mai iau.
Incercat in multe variante de concentratie, chiar si 1%, acelasi damf aiurea, pentru mine.

RY4 e foarte bun. Mai ok decat cel de la M&P, oricum. 5%.

Perique Black, mie mi-a placut. E foarte sec si metalic cumva, aduce putin spre ceva piper macinat. Insa nu sunt sigur ca va place tuturor. Foarte concentrat, 1% .
slavyk
veteran
veteran
Mesaje: 1592
Membru din: Mie Iul 03, 2013 11:42 am
Localitate: Sighetu Marmatiei
Contact:

Re: Arome Flavour Art

Mesaj de slavyk »

Cuban Supreme 1,7 ml + Virginia 0,5 ml + 28 ml bază (nu mai jos de 12mg/ml) 70VG/25PG, cel puţin o săptămână de omogenizare. Rezultă un lichid care, MIE, îmi place mult. Nu înseamnă că trebuie să-ţi placă şi ţie. :-)

S500 tap-tap
Avatar utilizator
Mar1o
utilizator consacrat
utilizator consacrat
Mesaje: 431
Membru din: Sâm Iun 29, 2013 10:57 pm
Localitate: GL

Re: Arome Flavour Art

Mesaj de Mar1o »

zagga scrie:
dinurm scrie:Mie mi-au iesit 55 pic la ml. Cam la 10% e identic cu lichidul gata facut, dupa 1 zi de macerare pe 33/67 pg/vg. Sunt curios ce se intampla daca mai sta un pic...
55-57 picaturi pentru 1 ml, masurati in seringa, asa mi-au iesit si mie. E vorba de sticluta ce are picuratorul portocaliu.

Am incercat 20% aroma SOHO pana la urma, asa cum recomanda si aici : http://flavourartexpress.biz/index.php? ... ct_id=1039" onclick="window.open(this.href);return false; . O fi ok si asa, insa cam inecacioasa. O sa diluez pana la 10% .

A doua proba am facut-o cu 10% masurati cu seringa. Nu am remarcat diferenta intre varianta initiala (40 pic) si cea cu 10% masurati. Poate cu ceva mai mult timp la dospit sa se simta altfel. Pentru mine e suficient asa, desi e o idee mai putin aromat decat lichidul gata preparat. O pun si pe seama macerarii scurte dar si pe continutul mai mare de PG din lichidul "de fabrica" - eu folosesc un fel de 75 VG/25 PG + aroma.
cristi.foltis.11
utilizator incepator
utilizator incepator
Mesaje: 3
Membru din: Mie Iun 10, 2015 12:07 am

Re: Arome Flavour Art

Mesaj de cristi.foltis.11 »

A încercat cineva aroma Cherry (black flavour) si poate sa imi spuna ce concentratie a folosit ? (in procente daca se poate)
Multumesc!

Sent from my HTC One using Tapatalk
Avatar utilizator
zagga
utilizator junior
utilizator junior
Mesaje: 118
Membru din: Joi Oct 24, 2013 1:41 pm
Localitate: Iasi

Re: Arome Flavour Art

Mesaj de zagga »

Rog pe cei care si-au facut lichid cu aroma SOHO sa spuna cu ce dozaj se impaca cel mai bine. La mine, cel mai reusit ca si gust mi s-a parut 15% (desi avea o tenta usor inecacioasa). In cele din urma, merg cu 12,5% si sunt multumit.
Initial, am facut cu 20% (nu !), apoi am trecut la 10% - cumva ok, insa parca ii mai trebuia ceva.

Am si o sticluta cu aroma Glory, miroase super, insa nu am preparat inca din ea. La aceasta, cu ce dozaj mergeti?

Mersi.
cristian
veteran
veteran
Mesaje: 2374
Membru din: Sâm Iun 29, 2013 10:25 pm

Re: Arome Flavour Art

Mesaj de cristian »

10% si eu. Dar este mult mai spetaculoasa combinatia de lichid SOHO de 9 (eu scot cam 4 nicotina dupa combinatie) cu baza vg de 0, juma juma. Are alt gust, nu stiu de ce.

Trimis de pe al meu GT-I9300I
Scrie răspuns