Aroma Tutun Home Made

Makayu
utilizator incepator
utilizator incepator
Mesaje: 48
Membru din: Mar Mai 27, 2014 9:16 pm

Aroma Tutun Home Made

Mesaj de Makayu »

Salultare,

Tot cautand pe google o aroma extract natural de tutun am dat peste urmatorul site: http://frumusetedinnatura.blogspot.ro/2 ... onica.html" onclick="window.open(this.href);return false;
Practic tipa a fiert tutunul, l-a filtrat si l-a pus din nou la fiert pana ce s-a ingrosat la consistenta unui gel.
A incercat cineva aceasta metoda? Este safe sau extragi si toate substantele nocive din tutun?

Ca si intrebare suplimentara stie cineva ce aroma gasesti de cumparat care sa fie identica, sau macar pe-aproape cu cea obtinuta prin fierberea tutunului?
cristian
veteran
veteran
Mesaje: 2374
Membru din: Sâm Iun 29, 2013 10:25 pm

Re: Aroma Tutun Home Made

Mesaj de cristian »

Vezi pe yutube, s-a mai discutat de mult cate ceva.

[youtube][/youtube]
vaperel
utilizator incepator
utilizator incepator
Mesaje: 22
Membru din: Vin Aug 16, 2013 9:52 pm
Localitate: iasi

Re: Aroma Tutun Home Made

Mesaj de vaperel »

Nu e safe man ....postasem un articol pe V.F mai demult nu-l mai gasesc acu da cert e ca nu ai nici un control al substantelor sau al cantitatii de nicotina care conform articolului prin metoda descrisa in filmuletul de mai sus e mult mai toxica decat cea extrasa industrial...pana mea...ai inteles ideea.Extract de tutun faceau cei de la P.A dar nu mai fac....recent am vb cu cineva(nu dam nume) sa-mi aduca de la Inawera 2 sticlutze:una Cuban cigar tobacco absolute si Oriental tobacco absolute da au si ceva similar cu ce avea P.A si probabil ca daca va fi cerere le vom vedea si pe site-ul celui fara nume :lol:
Si aromele de tabac de la P.A sunt tot extracte de tutun,vezi descriere arome:tobacco,tobacco blend ,m-type etc...Bafta.
Makayu
utilizator incepator
utilizator incepator
Mesaje: 48
Membru din: Mar Mai 27, 2014 9:16 pm

Re: Aroma Tutun Home Made

Mesaj de Makayu »

cristian scrie:Vezi pe yutube, s-a mai discutat de mult cate ceva.

[youtube][/youtube]
Am vazut si filmuletul acesta, dar metoda era alta. Tipa fierbea tutunul in apa si nu in alcool. Nu sunt chimist dar imi imaginez ca alcoolul extrage mult mai multe substante dintr-o planta decat apa (pot doar sa-mi imaginez) de aia intrebasem daca a mai incercat cineva cu apa.

Dar tot nu am incredere ca e safe asa ca ... mai bine o las balta.

@vaparel - Aromele de Tutun de la PA, m-type sau mai stiu eu care, au mai multa aroma dulceaga decat aroma de tutun in sine. Nu le-am degustat gata preparate ci doar ce am mirosit sticlutele deja desfacute. Cat despre aromele de la Inawera mi-am luat teapa cu vreo 4 tipuri pana acum, toate se laudau a fi de tutun dar tot ce gaseai in ele erau arome de parfum oriental. Poate am eu gusturile dereglate (e si asta o posibilitate) dar daca pe mine nu m-au satisfacut in trecut ... cam nu prea as mai arunca banii pe fereastra.
vaperel
utilizator incepator
utilizator incepator
Mesaje: 22
Membru din: Vin Aug 16, 2013 9:52 pm
Localitate: iasi

Re: Aroma Tutun Home Made

Mesaj de vaperel »

Man eu nu vb de gama de arome inawera care au denumirea de tutun...ziceam ca au o gama noua daca te uiti pe site-ul Inawera si au exact ce cauti tu e vb de asta http://www.inaweraflavours.com/en/wera- ... bacco.html" onclick="window.open(this.href);return false; si e mult mai safe in coparatie cu ceea ce vrei sa faci.
vaperel
utilizator incepator
utilizator incepator
Mesaje: 22
Membru din: Vin Aug 16, 2013 9:52 pm
Localitate: iasi

Re: Aroma Tutun Home Made

Mesaj de vaperel »

Sau cele de mai jos http://www.inaweraflavours.com/en/9-do-it-yourself" onclick="window.open(this.href);return false;
Makayu
utilizator incepator
utilizator incepator
Mesaje: 48
Membru din: Mar Mai 27, 2014 9:16 pm

Re: Aroma Tutun Home Made

Mesaj de Makayu »

Pare ca intr-adevar e ceea ce caut. Acum, pe site-ul lui Voldemort :lol: (celui care nu trebuie numit) vad ca mai apar cateva arome de la Inawera dar in magazine nu am mai vazut. Stii cumva daca a luat decizia de a mai inceta sa le comercializeze pe astea de la InaWera? Si bazele au disparut din magazine.
vaperel
utilizator incepator
utilizator incepator
Mesaje: 22
Membru din: Vin Aug 16, 2013 9:52 pm
Localitate: iasi

Re: Aroma Tutun Home Made

Mesaj de vaperel »

Nu stiu sa-ti spun, am vazut ca are foarte putine arome de la inawera ,probabil sa limitat doar la ce a observat ca se vinde,te tin la curent cu aromele cand imi ajung.bafta
slavyk
veteran
veteran
Mesaje: 1592
Membru din: Mie Iul 03, 2013 11:42 am
Localitate: Sighetu Marmatiei
Contact:

Re: Aroma Tutun Home Made

Mesaj de slavyk »

Makayu scrie:Pare ca intr-adevar e ceea ce caut. Acum, pe site-ul lui Voldemort :lol: (celui care nu trebuie numit) vad ca mai apar cateva arome de la Inawera dar in magazine nu am mai vazut. Stii cumva daca a luat decizia de a mai inceta sa le comercializeze pe astea de la InaWera? Si bazele au disparut din magazine.
Confunzi, cred, forumul... Din cîte ştiu eu, aici, nici un site serios care nu-şi face reclamă nesimțită, nu este banat. Aşa că, pune link.
Makayu
utilizator incepator
utilizator incepator
Mesaje: 48
Membru din: Mar Mai 27, 2014 9:16 pm

Re: Aroma Tutun Home Made

Mesaj de Makayu »

slavyk scrie:
Makayu scrie:Pare ca intr-adevar e ceea ce caut. Acum, pe site-ul lui Voldemort :lol: (celui care nu trebuie numit) vad ca mai apar cateva arome de la Inawera dar in magazine nu am mai vazut. Stii cumva daca a luat decizia de a mai inceta sa le comercializeze pe astea de la InaWera? Si bazele au disparut din magazine.
Confunzi, cred, forumul... Din cîte ştiu eu, aici, nici un site serios care nu-şi face reclamă nesimțită, nu este banat. Aşa că, pune link.
Pai in afara de http://tigaraego.com/32-baze-inawera" onclick="window.open(this.href);return false; nu mai stiu pe nimeni in bucuresti care sa comercializeze bazele inawera.
vaperel
utilizator incepator
utilizator incepator
Mesaje: 22
Membru din: Vin Aug 16, 2013 9:52 pm
Localitate: iasi

Re: Aroma Tutun Home Made

Mesaj de vaperel »

Eu la ivape.ro faceam referire dar fiindca domnul Valentin a fost in ultima vreme in ceva conflicte pe cele 2 forumuri am zis sa nu starnesc vreu shit-uletz ceva.
slavyk
veteran
veteran
Mesaje: 1592
Membru din: Mie Iul 03, 2013 11:42 am
Localitate: Sighetu Marmatiei
Contact:

Re: Aroma Tutun Home Made

Mesaj de slavyk »

E bine și așa dar și mai bine ar fi fost așa http://www.ivape.ro/ :)
Și ca să fiu on-topic, nu cred că merită să riști a-ți face extract de tutun în lipsa unei serioase baze teoretice. Iar tutunul din țigări este deja tratat cu o sumedenie de chimicale... Deci ceea ce o să obții, nu cred că va fi ceva sigur pentru vapat sau pentru altceva.
Scrie răspuns