Arome ToB ( Boca Aromatic )

Avatar utilizator
nakir
utilizator incepator
utilizator incepator
Mesaje: 45
Membru din: Mie Mai 14, 2014 10:18 am

Re: Arome ToB ( Boca Aromatic )

Mesaj de nakir »

Reteta mea pentru cookies ii 20 picături la 10 ml, eventual 25 daca nu ii destul de aromat si aia ii aproximativ 5% poate sub.
ionutald84
utilizator incepator
utilizator incepator
Mesaje: 29
Membru din: Joi Iul 18, 2013 2:46 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Arome ToB ( Boca Aromatic )

Mesaj de ionutald84 »

Mda, posibil ca 10% sa fie cam mult. Problema e ca am luat o baza de 100 ml si am pus toata sticluta de aroma, acum sper sa se mai estompeze. Cred ca o las sa ia aer o noapte intreaga
Avatar utilizator
nakir
utilizator incepator
utilizator incepator
Mesaje: 45
Membru din: Mie Mai 14, 2014 10:18 am

Re: Arome ToB ( Boca Aromatic )

Mesaj de nakir »

Mai ia o baza si faci 200 ml. :))) dar încearcă cu cantități mici. Eventual peste 5ml cum ii acum bagi 5ml baza.
ionutald84
utilizator incepator
utilizator incepator
Mesaje: 29
Membru din: Joi Iul 18, 2013 2:46 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Arome ToB ( Boca Aromatic )

Mesaj de ionutald84 »

O sa incerc varianta cu aerul, am vazut ca mai estompeaza din aroma daca lasi lichidul la aer
Avatar utilizator
AdrianBV
veteran
veteran
Mesaje: 505
Membru din: Dum Ian 10, 2016 6:29 pm
Localitate: Brasov

Re: Arome ToB ( Boca Aromatic )

Mesaj de AdrianBV »

Am luat si eu de la un magazin de aici din Brasov, de la TOB, aroma Strawberry Milkshake, 10 ml baza cu 1 ml aroma lasat 7 zile ... nu e rau ... nu e nici foarte dulce ... am bagat acuma in tank 4 ml sa vad daca pot duce doar asta ... sau daca cu timpu o sa mi se para gretos si nu o sa pot trage ...
Ultima tigara: 3 Februarie 2016 13:00
Avatar utilizator
AdrianBV
veteran
veteran
Mesaje: 505
Membru din: Dum Ian 10, 2016 6:29 pm
Localitate: Brasov

Re: Arome ToB ( Boca Aromatic )

Mesaj de AdrianBV »

Apropo de aroma de dinainte: aparent mi se pare extrem de gretos dupa o perioada ... nu am putut sa termin tank-u de 4 ...

In cautarea de noi arome am luat 2 tutunoase de la alphavape-u din Brasov:

Ermes: are un gust ciudat, nu pot sa il identific ... nu mai stiu unde am intalnit gustu dar clar il stiu de undeva ... ideea e ca poti vapa de cateva ori dar pe termen lung nu e de mine ...
Typhoon: bun, am vapat deja vreo 2 ml si bag in continuare ... recomand.

Am mixat 1ml de aroma cu 10 ml de baza VG-PG 50-50 Fumetto in ambele cazuri.
Ultima tigara: 3 Februarie 2016 13:00
slavyk
veteran
veteran
Mesaje: 1592
Membru din: Mie Iul 03, 2013 11:42 am
Localitate: Sighetu Marmatiei
Contact:

Re: Arome ToB ( Boca Aromatic )

Mesaj de slavyk »

Dacă tot încerci, încearcă şi Winter Tobacco... În decembrie 2014, era bătaie pe el. Dacă au păstrat rețeta, cred că o să ai o surpriză plăcută.

Trimis de pe al meu S500 folosind Tapatalk
Avatar utilizator
AdrianBV
veteran
veteran
Mesaje: 505
Membru din: Dum Ian 10, 2016 6:29 pm
Localitate: Brasov

Re: Arome ToB ( Boca Aromatic )

Mesaj de AdrianBV »

slavyk scrie:Dacă tot încerci, încearcă şi Winter Tobacco... În decembrie 2014, era bătaie pe el. Dacă au păstrat rețeta, cred că o să ai o surpriză plăcută.
Cautam Winter Tabacco, impreuna cu Costa Rica si Jamaica. Nici una din cele 3 arome nu le aveau asa ca m-am pricopsit cu celelalte 2 care le-am zis inainte.

Typhoon-ul mi-am mai facut deja 30 de ml ... a devenit clar de zi cu zi impreuna cu D-Lish-ul si French Lace-ul amandoua de la Mom & Pop.

Am deja 3 arome bune ... sper sa mai fac rost de inca vreo 2... sau 3 sa le pot roti ... si ma calmez o bucata buna de timp ...

Intre timp am terminat mixul de 9 nicotina care l-am facut si mi-am facut acuma 600 de ml de 6 nicotina ... si vad ca ma mentin la 7-9-10 ml / zi ... :D
Ultima tigara: 3 Februarie 2016 13:00
Avatar utilizator
AdrianBV
veteran
veteran
Mesaje: 505
Membru din: Dum Ian 10, 2016 6:29 pm
Localitate: Brasov

Re: Arome ToB ( Boca Aromatic )

Mesaj de AdrianBV »

Am mai pus mana pe inca 4 arome de la Tob:

Costa Rica - Tutunos ... ok ... nu stiu daca o sa ma impac cu el pe termen lung
Jamaica - Similar cu Costa Rica
Oasis - se compara cu D-Lishul de la M&P ... tind sa zic ca e mai bun ca si varianta de Mom&Pop ...
Hypnos - banane ... puternic ... dulceag ...
Ultima tigara: 3 Februarie 2016 13:00
slavyk
veteran
veteran
Mesaje: 1592
Membru din: Mie Iul 03, 2013 11:42 am
Localitate: Sighetu Marmatiei
Contact:

Re: Arome ToB ( Boca Aromatic )

Mesaj de slavyk »

Adrian, Winter îți recomand să iei lichid, nu aromă. După părerea mea, diferența între un lichid de-a gata și cel preparat DIY cu aceași aromă, este mare, cu plusuri mari către primul.
Avatar utilizator
AdrianBV
veteran
veteran
Mesaje: 505
Membru din: Dum Ian 10, 2016 6:29 pm
Localitate: Brasov

Re: Arome ToB ( Boca Aromatic )

Mesaj de AdrianBV »

slavyk ... am mai auzit aceasta recomandare ... ideea e ca la o medie de 8 ml pe zi vapati ... ajung la 240 de ml pe luna ... ceea ce in banuti de lichide gata facute ar insemna 300 RON ... ceea ce mi se pare multicel fata de cei nici 100 RON la care ajung acum. Am luat de 3 ori lichide gata facute si doar o singura data lichidu a fost ok, de 2 ori m-am ars.
Ultima tigara: 3 Februarie 2016 13:00
slavyk
veteran
veteran
Mesaje: 1592
Membru din: Mie Iul 03, 2013 11:42 am
Localitate: Sighetu Marmatiei
Contact:

Re: Arome ToB ( Boca Aromatic )

Mesaj de slavyk »

A, nici vorbă! Doar pentru comparaţie şi în a-ţi stabili o ţintă, nivelul, la care ar trebui să ajungă lichidul DIY.
Avatar utilizator
AdrianBV
veteran
veteran
Mesaje: 505
Membru din: Dum Ian 10, 2016 6:29 pm
Localitate: Brasov

Re: Arome ToB ( Boca Aromatic )

Mesaj de AdrianBV »

Eram curios de Winter, mai ales ca ai mai zis si tu ... mai auzisem si de la altii ca a fost nebunie cu el si am zis sa incerc ... Tobe nu aveau pe stoc aroma ... si am zis ca pentru 10 lei se merita sa iau si eu gata facut o sticluta de 10 ml de lichid. Nu e rau. Sa termin astia 4 ml din subtank sa vad daca merge de ADV ...

Mi-am mai luat in teste Sibilla si Hurricane ... si am primit gratis la comanda mea o sticluta mica de lichid gata facut Black Rider ( care pe site vad ca nu e nici lichid, nici aroma ... )
O sa revin zilele astea si cu pareri despre cele 3.
Ultima tigara: 3 Februarie 2016 13:00
Avatar utilizator
AdrianBV
veteran
veteran
Mesaje: 505
Membru din: Dum Ian 10, 2016 6:29 pm
Localitate: Brasov

Re: Arome ToB ( Boca Aromatic )

Mesaj de AdrianBV »

Sibilla - interesant, bun de vapat ... cred ca e bun de ADV ..desi nu l`am bagat inca in rotatie
Hurricane - nu`i rau nici asta dar nu e de ADV

Lichidu Winter e de ADV, am terminat sticluta care am luat-o de 10 ml si acuma am reusit sa gasesc aroma Winter ... am facut 20 ml de baza cu 2 ml de aroma. E bine ? Mai mult ? Mai putin ?
@slavyk, mersi de recomandare, daca imi iese bun lichidu preparat o sa intre in rotatia de zi cu zi :)
Ultima tigara: 3 Februarie 2016 13:00
Avatar utilizator
AdrianBV
veteran
veteran
Mesaje: 505
Membru din: Dum Ian 10, 2016 6:29 pm
Localitate: Brasov

Re: Arome ToB ( Boca Aromatic )

Mesaj de AdrianBV »

Cat lasati Winteru dupa ce ati facut mixu ? ( Folosesc VG-PG 50-50 )
Prima portie de 20 ml baza cu 2 ml aroma dupa 2 zile nu prea se simte aroma ...
Iar ieri am facut o portie de 20 de ml baza cu 3 ml aroma dar nu au trecut decat 26-28 de ore si nu vreau inca sa ma ating de el ...
Ultima tigara: 3 Februarie 2016 13:00
Scrie răspuns